Evo pravog problema!

Dlakava_Strvina

Ističe se
Banovan
Poruka
2.942
Iz ugla običnog korisnika telefona:
Poznato je da su nam nikakve telefonske centrale. Ono malo srećnika što je okačeno na digitalnu tek su u nešto boljem položaju.
Da li je fer da ostatak ljudi koje računar ne zanima ni pod razno, jer je poznato da se Srbi plaše tehnike i pomračenja Sunca, trpe nas šačicu korisnika ovog savremenog čuda? Pa BG ima oko 2 miliona stanovnika! Koliko ima korisnika računara u BG-u? Da li je zaista nužno da impuls bude samo 2 odnosno 4 minuta (15-17 i od 21 do 7h, za vikend i praznike)? Ko tu koga ...

Iz ugla korisnika računara:
Baš sam nešto analizirao...
Maksimalna brzina downloada, sa dialup modemom je 5,5Kb, što sam lično doživeo... dakle, za bilo šta ozbiljno - presporo! Ne mislim ja ovde da pričam ni o kablovskoj ni o ISDN-u, ni o ADSL-u... Samo o klasičnoj telefonskoj liniji...
A da je bar signal čist, nego zbog krčanja stalno pukne veza, a impuls odbrojan unapred... Pa tako ne morate da budete ni 1 minut na vezi a da zbog stalnog prekidanja narihtate 5-6 impulsa bez veze...

Iz ličnog ugla:
Sećam se ranije, svi smo čekali 9 sati pa čantrali sa "suđenom" do ujutru... Sad... Bezveze...

Eh, pročitah u novinama kako se međusobno optužuju da su na šteti i davaoci internet usluga i onaj s kim su potpisali... Pa neke milionske cifre. Verovatno su u pitanju želje jer sa tolikim gubicima, teško da bi opstali i godinu dana...
Ali zato mi korisnici, sve valjda platimo...
 
P i nisu stvari tako crne. Dobismo SMIN (042), i telefonski racuni su postali mnogo manji (5-10 din/h). Dobismo i kablovski po celoj srbiji, ali eto, nismo svi srecnici da ga koristimo. Recimo ja sam na staroj centrali i neznam kada ce kod mene u ovu vukoyebinu doci nova, a kamoli ta cudna, dosad neoprobana stvar pod nazivom kablovski internet.
da pricam preko fiksnog nepada mi napamet, krcenje je nepodnosljivo. Jedina je alternativa mobilni, tj kad budem srecan da uhvatim signal. Mada ni na njemu nisam pricao mesecima. Kada ovi iz vlade konacno pokopaju Mobtel i zatru svaki njegov trag, svi ce preci na 064, pa ako smo u nekom selu ili gradicu, putovacemo u vece gradove samo da bi telefonirali mobilnim! Mozda mi je jednini preostali vid digitalne komunikacije programcic pod nazivom ICQ...
E izgleda da cemo mi jos dugo vremena da saljemo dobra strara opipljiva pisma....
Samo pogledaj Hrvate, kod njih stigao T-com, alo bre ljudi! T-com! A gde smo mi, negde zaostali u evoluciji...
 
Eh, pročitah negde, da je bolje biti na ADSL-u jer je tamo podešeno da je download mnogo veći od uploada za razliku od kablovskog interneta gde je taj odnos u istoj meri...

No to nije bitno, šta je sa ostatkom koji ne koristi računare? Šta oni onda plaćaju?
 
Telefonski saobraćaj


Automatski telefonski saobraćaj deli se na razgovore obavljene u LOKALNOM, POSEBNOM, MEĐUMESNOM i MEĐUNARODNOM saobraćaju.


Lokalni saobraćaj

Obuhvata razgovore obavljene u okviru mesne mreže.

Ovi razgovori tarifiraju se impulsnim intervalom od 2 minuta u jakom saobraćaju i impulsnim intervalom od 4 minuta u periodu slabog saobraćaja.


Jak saobraćaj podrazumeva razgovore obavljene u vremenskom periodu od 07-15 h i od 17-21 h

Slab saobraćaj podrazumeva razgovore obavljene u vremenskom periodu od 15-17 h i od 21-07 h narednog dana

razgovore obavljene vikendom: od subote u 21 h do ponedeljka do 07 h

razgovore obavljene u dane državnih praznika


Cena impulsa: za fizička lica iznosi 0,3644 din

za pravna lica iznosi 0,6023 din.


Pretplata: za fizička lica iznosi 48,00 din

za pravna lica iznosi 46,07 din.


Pretplata za dvojnika: za fizička lica iznosi 36,00 din

za pravna lica iznosi 34,55 din.


Zasnivanje pretplatničkog odnosa: za fizička lica iznosi 6,000.00 din

za pravna lica iznosi 12,000.00 din.


Seoba priključka: Preseljenje (seoba) TT priključka iznosi 447.00 din



Poseban saobraćaj

Telefonski brojevi sa negeografskim kodom (041)


sa prvom cifrom 1,2,4 ili 6 (041 1xx xxx, 041 2xx xxx,
041 4xx xxx ili 041 6xx xxx)
tarifni interval je 1 sekunda u jakom i slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 3, 7ili 8 (041 3xx xxx, 041 7xx xxx ili
041 8xx xxx )
tarifni interval je 2 sekunde u jakom i 4 sekunde slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 5 (041 5xx xxx)
tarifni interval je 15 sekunde u jakom i 30 sekundi u slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 9 (041 9xx xxx)
tarifni interval je 8 sekunde u jakom i 16 sekundi u slabom saobraćaju


Telefonski brojevi sa negeografskim kodom (042)


sa prvom cifrom 1 (042 1xx xxx)
tarifni interval je kao u lokalnom saobraćaju (u okviru mesne mreže) tj. 2 minuta u jakom i 4 minuta u slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 2 (042 2xx xxx)
tarifni interval je 36 sekundi u jakom i slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 3 (042 3xx xxx)
tarifni interval je 15 sekundi u jakom i 30 sekundi u slabom saobraćaju
sa prvom cifrom 4 (042 4xx xxx)
tarifni interval je 8 sekundi u jakom i 16 sekundi u slabom saobraćaju


Međumesni saobraćaj

Podeljen je na 4 zone. Cena razgovora u međumesnom saobraćaju zavisi od:


dužine trajanja razgovora
vremena jakog ili slabog saobraćaja
zone pozvanog pretplatnika.



Podela na zone:


I ZONA obuhvata telefonske razgovore u okviru iste mrežne grupe

impulsni interval u jakom saobraćaju je 30 sekundi, a u slabom 60 sekundi
Primer (za fizička lica): 1 minut u jakom saobraćaju: 2 impulsa x 0,3644 = 0,729 din

II ZONA obuhvata telefonske razgovore između mrežnih grupa međusobno udaljenih do 200 km

impulsni interval u jakom saobraćaju je 15 sekundi, a u slabom 30 sekundi
Primer (za fizička lica): 1 minut u jakom saobraćaju: 4 impulsa x 0,3644 = 1,458 din

III ZONA obuhvata telefonske razgovore između mrežnih grupa međusobno udaljenih preko 200 km

impulsni interval u jakom saobraćaju je 8 sekundi, a u slabom 16 sekundi
Primer (za fizička lica): 1 minut u jakom saobraćaju: 7,5 impulsa x 0,3644 = 2,733 din

IV ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene od pretplatnika fiksne ka pretplatnicima mobilne telefonske mreže

impulsni interval u jakom saobraćaju je 2 sekunde, a u slabom 4 sekunde
Primer (za fizička lica): 1 minut u jakom saobraćaju: 30 impulsa x 0,3644 = 10,933 din



Međunarodni saobraćaj

Podeljen je na 5 zona. Cena razgovora u međunarodnom saobraćaju zavisi od:

dužine trajanja razgovora
zone pozvanog pretplatnika.


U međunarodnom telefonskom saobraćaju cena razgovora je ista bez obzira na vreme kada se razgovor obavlja.


Podela na zone:

I ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene sa zemljama koje se graniče sa Jugoslavijom (vidi zone)

Cena razgovora po minutu iznosi: 16,86 za fizička lica i 27,86 za pravna lica.

II ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene sa zemljama Evrope (Slovenija, Poljska, Italija…) (vidi zone)

Cena razgovora po minutu iznosi: 20,80 za fizička lica i 34,38 za pravna lica

III ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene sa zemljama Evrope (Velika Britanija, Španija, Švedska…) i Severne Afrike (vidi zone)

Cena razgovora po minutu iznosi: 24,50 za fizička lica i 40,51 za pravna lica

IV ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene sa zemljama Afrike, Azije, Amerike i Australijom (vidi zone)

Cena razgovora po minutu iznosi: 44,56 za fizička lica i 73,60 za pravna lica

V ZONA obuhvata telefonske razgovore obavljene sa zemljama Afrike, Azije, Hispano Amerike i druge (vidi zone).

Cena razgovora po minutu iznosi: 53,46 za fizička lica i 88,36 za pravna lica
 
Pa to hocu da kazem, bacanje para. Kao i gotovo sve sto zoves na 041.
Naprimer provedes samo jedan sat slusajuci onaj glupi automat kada zoves nesto (za opciju xxxxxx pritisnite 1, za opciju xxxxxx pritisnite 2....) a kad dodje racun a ti
12.gif
 
Ma treba da se odreknemo i telefona i interneta i toalet papira i svega ostalog inace ce da nam uvedu tarife i na vazduh ali ne na cist vec na zagadjen a za cist vazduh ide pretplata, tarifa, porez, kradja... Isto ko sa telefonom. :D
 

Back
Top