Anestezija

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
"U situacijama kada su nasa emocionalna osecanja suvise bolna ili neprijatna, mi smo u stanju da sebe anesteziramo. To je prilicno jednostavna stvar. Prizor jednog tela, raskomadanog tela, uzasava nas. Ali, ako takva tela gledamo svuda oko sebe, dan za danom, ono sto je uzasno postaje normalno i mi gubimo osecanje uzasa. Mi ga jednostavno iskljucimo. Nasa sposobnost da osecamo uzas potpuno otupi.Krv vise ne vidimo, ona za nas vise nema mirisa, ne osecamo vise njenu agoniju. Nesvesno, mi pocinjemo da zivimo pod anestezijom."


Sta bi nam donelo budjenje?
 
"U situacijama kada su nasa emocionalna osecanja suvise bolna ili neprijatna, mi smo u stanju da sebe anesteziramo. To je prilicno jednostavna stvar. Prizor jednog tela, raskomadanog tela, uzasava nas. Ali, ako takva tela gledamo svuda oko sebe, dan za danom, ono sto je uzasno postaje normalno i mi gubimo osecanje uzasa. Mi ga jednostavno iskljucimo. Nasa sposobnost da osecamo uzas potpuno otupi.Krv vise ne vidimo, ona za nas vise nema mirisa, ne osecamo vise njenu agoniju. Nesvesno, mi pocinjemo da zivimo pod anestezijom."


Sta bi nam donelo budjenje?
... desava se kad smo pod stresom, posebno ako predje u hronicni stres ....sposobnost emocionalne autoanestezije ugradjena nam je evolucijom da bi ojacala nasu sposobnost za zivot i omogucila nam da funkcionisemo i u situacijama koje bi nas inace slomile... problem je da kad postanemo neosetljivi prema svojoj patnji postajemo neosetljivi i prema tudjoj - ako nas prizor raskomadanih tela ne uzasava vrlo je moguce da cemo i sami poceti da ih komadamo...ima ljudi koji i u stresnim situacijama sacuvaju sposobnost da na stres ne reaguju regresijom
 
...u stanju stresa (hronicna bol, nelagodnost) krecemo se unazad, postajemo primitivni, egocentricni i cmizdravi...nezreli odrasli ljudi vise su skloni regresiji od zrelih... jel gledate farmu :D
 
"U situacijama kada su nasa emocionalna osecanja suvise bolna ili neprijatna, mi smo u stanju da sebe anesteziramo. To je prilicno jednostavna stvar. Prizor jednog tela, raskomadanog tela, uzasava nas. Ali, ako takva tela gledamo svuda oko sebe, dan za danom, ono sto je uzasno postaje normalno i mi gubimo osecanje uzasa. Mi ga jednostavno iskljucimo. Nasa sposobnost da osecamo uzas potpuno otupi.Krv vise ne vidimo, ona za nas vise nema mirisa, ne osecamo vise njenu agoniju. Nesvesno, mi pocinjemo da zivimo pod anestezijom."


Sta bi nam donelo budjenje?

Ta "anestezija" je, možda, neki mehanizam odbrane
ili posebna filozofija koju simbolizuju Mizaru, Kikazaru i Ivazaru (ponekad i i četvrti majmun, Šizaru, simbol principa “ne činim zlo”)
three_monkeys1223864894.jpg


Ne čujem zlo,
ne vidim zlo,
ne govorim zlo


A možda je anesteziranje samo način trpljenja.
Ili mimikrija, za one koji - kroz prste - virkaju i uživaju u prizorima užasa.
Nisu svi ljudi ljudi.

Užas ne sme biti navika.
 
..neki ljudi koji se kulturno ophode prema drugima u normalnim okolnostima nisu kulturni i kad su pod uticajem stresa...nije lako ostati neosetljiv na brutalnost i ne postati isto tako brutalan - stres je test kulture
 
Odgovorno tvrdim da neko ko se na ovim prostorima rodio krajem sedamdesetih/pocetkom osamdesetih ni jednog trenutka nije izasao iz stresa. Stres koji traje 30 godina itekako je hronican.

Ne pricam o stresu kada padnes ispit, ili kada procuri krov, ili preplacenu reprenzetaciju pobede ganci...
Pricam o nacinu zivota koji je stres.
Da li imamo anestezirane generacije?
 
"U situacijama kada su nasa emocionalna osecanja suvise bolna ili neprijatna, mi smo u stanju da sebe anesteziramo. To je prilicno jednostavna stvar. Prizor jednog tela, raskomadanog tela, uzasava nas. Ali, ako takva tela gledamo svuda oko sebe, dan za danom, ono sto je uzasno postaje normalno i mi gubimo osecanje uzasa. Mi ga jednostavno iskljucimo. Nasa sposobnost da osecamo uzas potpuno otupi.Krv vise ne vidimo, ona za nas vise nema mirisa, ne osecamo vise njenu agoniju. Nesvesno, mi pocinjemo da zivimo pod anestezijom."


Sta bi nam donelo budjenje?

meni se dešava da nakon stresne situacije u mom sećanju ostane rupa. Koliko god posle pokušavala da se prisetim detalja, ne uspevam. To je valjda odbrambeni mehanizam samog organzma. Verovatno tako svi reagujemo u manjoj ili većoj meri. U pravu si, baš spavamo i živimo širom zatvorenih očiju.
 
Odgovorno tvrdim da neko ko se na ovim prostorima rodio krajem sedamdesetih/pocetkom osamdesetih ni jednog trenutka nije izasao iz stresa. Stres koji traje 30 godina itekako je hronican.

Ne pricam o stresu kada padnes ispit, ili kada procuri krov, ili preplacenu reprenzetaciju pobede ganci...
Pricam o nacinu zivota koji je stres.
Da li imamo anestezirane generacije?

Daj brate pises ovde raznorazne gluposti po temi.....Ovo nije psihologija........Presipanje iz supljeg u prazno i koriscenje nekih termina koji su izrazito medicinski i psihijatrijski a nikako psiholoski nema veze sa psihologijom......

Anestezija kao termin ne postoji u psihologiji tj u psiholoskom javnom mnjenju i sta sad ti kao njima solis pamet i izmisljas nove termine.......

Trebas tacno da kazes o cemu je tema da se zna koji psihooski termin proucavas i o kome diskutujemo,a onda ti u svojim postovima mozes to da zoves kao sleng "anestezija"...


Odgovorno tvrdim da neko ko se na ovim prostorima rodio krajem sedamdesetih/pocetkom osamdesetih ni jednog trenutka nije izasao iz stresa.

a pocemu majke ti ODGOVORNO TVRDIS??????

Jel ti znas sta je Metodologija Psihologije,Statistika Psihologije,Psihometrija i sl??????

Da nisi mozda radio hi kvadrat pa mozes DA ODGOVORNO TVRDIS?????
Jel si nasao varijable,uzorak,populaciju,reci mi u kom godisnjaku za psihologiju psiholoskog drustva Srbije je publifikovano ovo tvoje istrazivanje kad ODGOVORNO TVRDIS?????????
CCcccc u sta se pretvara pdf psihologija??????
On nije javni wc pa da svako moze da svrati i napise sve i svasta,tj da se dobro istrese....
Psihologija je NAUKA a zna se sta je jedna NAUKA I STA JE CINI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
"U situacijama kada su nasa emocionalna osecanja suvise bolna ili neprijatna, mi smo u stanju da sebe anesteziramo. To je prilicno jednostavna stvar. Prizor jednog tela, raskomadanog tela, uzasava nas. Ali, ako takva tela gledamo svuda oko sebe, dan za danom, ono sto je uzasno postaje normalno i mi gubimo osecanje uzasa. Mi ga jednostavno iskljucimo. Nasa sposobnost da osecamo uzas potpuno otupi.Krv vise ne vidimo, ona za nas vise nema mirisa, ne osecamo vise njenu agoniju. Nesvesno, mi pocinjemo da zivimo pod anestezijom."


Sta bi nam donelo budjenje?

To je tacno!
Bilo se situacija, dogadjaja i mnogo stresa na koje kasnije kada se dogode, a ne prevazidju se vremenom prosto receno, oguglas.
Da li postoji neko budjenje? Pa mislim da ne, mozda samo da te do nekle neke stvari dotaknu ali ne kao ta prva situacija ili dogadjaj na koji reagujes toliko da svaki sledeci vec u najavi bude prevazidjen.
Mislim da se vremenom naviknes!
 
Anestezija kao termin ne postoji u psihologiji tj u psiholoskom javnom mnjenju i sta sad ti kao njima solis pamet i izmisljas nove termine.......

Trebas tacno da kazes o cemu je tema da se zna koji psihooski termin proucavas i o kome diskutujemo,a onda ti u svojim postovima mozes to da zoves kao sleng "anestezija"...

Termin "anestezija" i uvodni tekst prepisani su iz knjige "Ljudi lazi", od Skot Pek-a. Da psihologija nije usvajala nova znanja, jos bi lecili ljude pijavicama i davljenjem u dzaku.
Hvala psihologu Skot Pek-u koji je izmislio nove termine tako da ja ne moram.
Istina, pomenuti psiholog NIJE clan uglednog psiholoskog drustva Srbije.
Odgovorno tvrdim da neko ko se na ovim prostorima rodio krajem sedamdesetih/pocetkom osamdesetih ni jednog trenutka nije izasao iz stresa.

a pocemu majke ti ODGOVORNO TVRDIS??????

Jel ti znas sta je Metodologija Psihologije,Statistika Psihologije,Psihometrija i sl??????

Da nisi mozda radio hi kvadrat pa mozes DA ODGOVORNO TVRDIS?????
Jel si nasao varijable,uzorak,populaciju,reci mi u kom godisnjaku za psihologiju psiholoskog drustva Srbije je publifikovano ovo tvoje istrazivanje kad ODGOVORNO TVRDIS?????????
CCcccc u sta se pretvara pdf psihologija??????
On nije javni wc pa da svako moze da svrati i napise sve i svasta,tj da se dobro istrese....
Psihologija je NAUKA a zna se sta je jedna NAUKA I STA JE CINI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jel vidis sta stres izaziva? Mozes da ga ne priznajes ali posledice osecas.
Od publikovanih stvari, koje potvrdjuju da su gradjani na ovim prostorima vec trideset godina pod snaznim uticajem stresa, pomenucu (svako)dnevnu stampu i informativne emisije drage nam svakog meseca placene televizije.
Ako si izabrao da zivis u biblioteci iz proslog veka, predlazem da napravis eksperiment i izadjes u stvaran svet i pogledas oko sebe. Ljudi hodaju sa spustenim pogledom, gledaju u zemlju, par metara ispred. Onima koji gledaju pravo kada pogledas u oci mozes videti teme.
Ako si predugo ovde, to ce ti izgledati normalno. Ali, ako prosetas do neke manje stresne sredine, na primer Zeneve, posle povratka u Beograd mozes videti razliku. Ustvari razlika je tolika da je ne mozes ignorisati.
Kad vec pominjes Statistiku Psihologije (velikim slovima), gradacija ide ovako:
laz, veca laz, najveca laz, statistika.
Sto se statistike tice ja zivim bogatije od stanovnika Tbilisija.
i?
Ne treba meni statistika da mi kaze kako zivim; samo gurnem ruku u dzep i znam da necu sinu kupiti bicikl.
Evo saveta kako da smanjis stres: prijavi me moderatoru i zahtevaj brisanje postova.
 
Poslednja izmena:
Emocionalna samoanestezija,hibernacija osjeta i misli,samoblokada ili kako god to zovemo,način je da zaštitimo sebe.Poznajem njeno dejstvo i iz nekog mog iskustva mogu da kažem da takav "paket"zaštitnih mjera zaista ima rezultat.
Pamtim da sam jednog vrelog avgustovskog jutra prestala da gledam smrtovnice po drveću,amputirane i ranjene vojnike,gladnu djecu..prestala da osjećam memlu vlažnih podruma,prestala da plačem.Dovela sam sebe u stanje u kom pulsira samo jedan nagon,preživjeti.
A kad se sve okončalo i osjećanja se odmrznula,bila sam "budna" .I sa ove vremenske distance uvjerena sam da me je ta samoanestezija zaštitila,sačuvala mene od mene.
 
Mala digresija:

@ brU zLi

CCcccc u sta se pretvara pdf psihologija??????
On nije javni wc pa da svako moze da svrati i napise sve i svasta,tj da se dobro istrese....

Pdf. Psihologija, kao i svaki drugi pdf. na ovom forumu, otvoren je za svakog ko zeli da razmeni misljenje s drugim korisnicima, i dobrodosao je svako ko postuje kulturu dijaloga, ovde preciziranu Pravilnikom. Dakle, ne sme biti vredjanja i omalovazavanja sagovornika.

Ni na pdf Politika nisu svu ucesnici u diskusijama profesionalni politicari, niti su to na Religiji svestena lica ili teoreticari religije, kao sto, uostalom, ni na Prirodnim naukama nisu svi naucnici.
 
Da li smo sposobni da procenimo svet u kome zivimo ili spavamo sirom zatvorenih ociju?[/URL]

Sta bi nam donelo budjenje?

Sposobni su (neki). Zato spavaju sirom zatovrenih ociju. Budjenje = bol.
Sposobni su (neki). Zato ne spavaju nikada. Nesanica = patnja.
Nesposobni su (vecina). Zato mesecare sirom otvorenih ociju. Budnost = ravnodusnost.
Nesposobni su (vecina). Zato spavaju mirno. Budnost = spokoj u besmislu.
 
Pa mislim da je svako sklon tom mehanizmu, jer je on ocigledno tu da bih nas zastitio i s namerom postoji.

Ali ne razumem te hakime, sta mislis pod tim pitanje "da li smo sposobni da procenimo svet". Kako na koji nacin? Emocionalno da procenimo svet?
 
Da, onesposobljeni smo da emocionalno da procenimo svet oko sebe.
Jer ako smo anestezirani, onda nemamo emocije kojima bi spoznali svet oko sebe.
Ocima se ne vidi dovoljno.
Letimo.
Kao muve bez glave. Badava im krila.
 
hakime ljudi razlicito reaguju u stresnim situacijama... npr. deca koja treba da vade krv - neka vriste i drame a neka se kontrolisu - ta deca koja mogu da se kontrolisu nisu komirana... tako je i sa odraslim ljudima - neki mogu da podnesu stres a da ne regresiraju a neki ne mogu... ako gledas farmu - onaj firci i maca poludese zato sto ne mogu da isprovociraju milosa ...milos jeste okidac al zamisli na sta bi ovaj svet licio da svi reagujemo kao firci i maca - bilo bi mrtvih na sve strane ... e da i bas su mi zanimljivi ovi koji ih brane i kazu da je psovanje nacionalni sport u srba kao onaj muz isidore bjelice - kaze da je njegova majka psovala kao kocijas pa onda i on i da je to ok... e pa nismo svi kao on i njegova majka - nekim ljudima je psovka okidac a sekira oruzje za oslobadjanje od stresa.. takve ne bih volela da imam ni u komsiluku :D
 
Hakim ili kako god,razumem ja sta ti hoces da kazes i u pravu si za mnoge stvari ali ja sam samo dao sugestiju da se o tome prica iz psiholoskog a ne metafizickog ugla......

Jer vecina pojava se moze gledati iz psiholoskog pedagoskog,socioloskog antropoloskog filosofskog bioloskog ugla........

Posto je ovo pdv psihologija samo sam hteo da PRICAMO IZ PSIHOLOSKOG UGLA.....

Lepo si u zadnjem postu za mene rekao da je stres u Srbiji opasna stvar i da su mnogi pod stresom....Ja to znam...Sta vise dobro poznajem sebe i tacno sad mogu da ti nabrojim koje to sve stvari uticu kod mene.....

Ali daj covece nemoj sada da koristimo neke metafizicke i filosofske termine budjenje,izlazak iz kome i sl onda mi to lici na pdf hirurgija i medicina.......

Zasto nisi nazvao temu - Stres i uticaji stresa? Bio bi to odlican naziv i privukao bi kako laike tako i spamere i trolove ali i ozbiljne ljude kao ja koji zele da vode diskusiju ali u naucnom smislu majku mu.....Ne treba sada tu da filosofiramo i da se budimo osvescujemo i sl,pa za to sve bre postoji konkretan psiholoski termina......

Drugi deo posta....

Znam ja ko je Skot Pek - On je psihijatar (i to nekompetentan plasim se) a ne PSIHOLOG.....Bas zato je i uzeo taj medicinski termin koji nema veze sa psiohologijom.....
A i Skot Pek je poznat po sarlatanskoj knjizi Put kojim se redje ide kao i Dzozef Marfi Moc podsvesti i MNOGI DRUGI SRALATANI KOJI NEMAJU VEZE SA PSIHOLOGIJOM vec takozvanim sarlatanskim bavljenjem psihologije (kao sto vi ovde radite na forumu,ne mojte da se uvredite) koji se prozvao "popularna psihologija"......Da je popularna ono jeste ali samo u NEOBRAZOVANIM I NEAKADEMSKIM KRUGOVIMA KRUGOVIMA......Kako ko sve vise zna o psihologiji on se kloni tih knjiga i muka mu je od njih jer je to naucni kic i sund a neko ko sve manje i manje zna o psihologiji njemu je to cool......A i knjige su pisane za one koji maltene imaju IQ = 70....Maltene i seljanka koja cuva ovce da moza posle 1 provitane knjige da kaze"Ej bre i ja sam Frojd...Lele ja se zacitala a pobegose mi ovce...."

To je isto kao kad vrhunskom akademskom muzicaru koji se skolovao u Berkliju pustis Turbo - folk "muziku"......E tak i ovi kvazi psiholozi i njihova "dela" koja psihoanaliticari svrstavaju u NAUCNU SEKTU........

E sad ti mozes da upotrebis argument i da kazes da si u pravu zbog toga sto je SKOT PEK PSIHIJATARILI PSIHOLOG!!!!!!! Pa kako jedan psihijatar moze da napise srlatansku knjigu i upotrebljava sarlataske fraze i termine?????

PA MOZE DRUZE i vrhunski muzicari sa magistraturom muzicke akademije koji ceo zivot sviraju Betovena Mocarta na kraju odu u kafanu i sviraju turbo folk priglupoj masi sa Iq-om do najvise 70 po Bineovoj skali....Tak isto i sa psihojatrima...On da izda strucnu knjigu ima tesko da prodje naucne kritike naucnog mnjenja te zemlje i reeeetko ko ce da kupi njegovu knjigu....Eventualno neki profesori asistenti i studenti....Ali studenti najvise fotokopiraju knjige i jure skripte ahahaha......Zato se njemu najvise isplati da na brzinu izvrlja neku smesnu knjigu sa nekim SENZACIONALISTICKIM glupostima i da joj da sto retardiraniji naziv......Sto je naziv morbidniji sto ima vise senzacionalizma to ce se bolje prodavati kod neukih ljudi.I onda milioni ljudi kupi glupu knjigu koja nema veze sa psihologijom a napisao je autoritet...I onda milioni ljudi procitaju tu knjizicu popularne"psihologije" koja je sve samo ne "psihologija",sta vise nema nikakve vee sa njom i onda ti ljudi misle da su "presisali" znanje iz psihologije pa misle da sve znaju i brzo se upute na razne forume da diskutuju o temama za psihologiju i o tome kako je psihologija zanimljiva....Jadni,a ne znaju da ne preicaju o psihologiji....Ja da vam dam najprostiju naucnu knjigu iz psihologije vas 98% bi odustalo posle 14. stranice i reklo bi pa sta je ovo ovo nije psiho ovo je "mnooogo glupo nista ne razumem" (poznata fraza neobrazovanih) ahaha

ZNACI TI SADA MOZES DA KAZES PA ONE JE STRUCAN SVE JE TO TACNO STO ON NAPISE I KAZE ALI TO JE argumentum ad verecundiam - ARGUMENT AUTORITETA

Gradacija u Statistici ne ide onako kao si napisao,p.statistika je ozbiljna i obicno teska grana psihologije....I uopste ne ide tako....Zna se kako se izracunavaju statisticke znacajnosti u psihologiji i tu POSTOJI NAUCNI METOD koji se mora tacno ispostovati kao i raznorazni obrasci tabele i slicno.....A mi nismo neki indijanci pre 10 000 godina koji za potrebe statisticnih naucnih podataka zavucemo ruku u dzep da kupimo biciklo i tako definisemo i dokazemo neku pojavu.........To je za laike......Zato vam drzava i ne da licencu da se bavite psihologijom...Kad bi tako bilo skoro svaki covek bi radio kao psiholog......

Nemam ja nista protiv vas laika ali me nervira vase nepostovanje prema nauci psihologiji...Vi joj se "rugate" (eto i ja da upotrebim neki laicki termin koji nema veze sa psiho) izvrcete njena saznanja zakone,metode........Meni samo to tesko pada......To bi bilo isto kao kad bi neki opasan muzicar akademik drzao koncert i svirao baroknu muziku a publka 98% turbofolkasi i teraju ga da im svira Seku ala Rijanu i Jelenu Kreketusu ala Lejdi Gagu.......

Sto se tice stresa veruj mi ja nemam vremena za stres a i dobro ga izbacujem - idem u tertanu,vezbam borilacke vestine,trcim,sviram energicno elektricnu i akusticnu gitaru,citam filosofske knjige......kalos kagatos,tako da stres ne moze kod mene da opstane.....A sto se tice zavlacenje ruku u dzem i shvatas da nemas para - prvo nisam materijalista,nije mi potrebna kinta toliko kao nekima,pod 2 - citam stoicku filozofiju dosta,ona te jaca psihicki,pod 3 imam sasvim dovoljno kinte da ne moram ni da radim u zivotu.....
 
Da, onesposobljeni smo da emocionalno da procenimo svet oko sebe.
Jer ako smo anestezirani, onda nemamo emocije kojima bi spoznali svet oko sebe.
Ocima se ne vidi dovoljno.
Letimo.
Kao muve bez glave. Badava im krila.

Sve je u glavi i mislima.

Emociom se tesko vodimo, jer smo nekako instiktivno sigurno da nam moze doneti samo propast. Ne mozemo bez nje, ali ne mozemo ni sa njom. (ko s zenama :D)

Nemoguce je biti priseban i osecati emocije pod stresom. Ne mozes biti opusten pod pritiskom.
 
Ljudi o cemu li vi pricate na ovoj temi?????

Ako udjem jos dvaput i procitam jos dva posta ladno ono ima da skrenem malo od vasih dubokih misli...Kakve vase muve kakva krila kakvo spavanje,jel hoce neko da mi objasni te vase filozofije?????
O cemu li pricate samo da li znate...........Pola termina iz filozofije pola iz metafizike pola iz psihologije pola termina sto se cuju na ulici koje razmenjuje prost svet,pola nekih predrasuda i stereotipa,pola laznog nacinalizma....Tj nije pola nego po 1/18 od svakog pa onda to sve promuckate i isprosipate ovde............
 
Sve je u glavi i mislima.

Emociom se tesko vodimo, jer smo nekako instiktivno sigurno da nam moze doneti samo propast. Ne mozemo bez nje, ali ne mozemo ni sa njom. (ko s zenama :D)

Nemoguce je biti priseban i osecati emocije pod stresom. Ne mozes biti opusten pod pritiskom.

I sta je sad ovo???Izjava veka???To je kao nesto sto ne valja????Jel taj neko spava mozda koji ovako reaguje ili mu "siknuli" anesteziju????

Pa naravno,organizam se evolutivno adaptirao da tako reaguje jer je to nasim precima (mislim na homosapiense a ne na Srbe) omogucavalo da prezive i ostave potomstvo koje ce da ostavlja potomstvo sve do danasnjeg dana kada njihov neki cukun cukun cukun unuk ovde lupa gluposti po temi......

Kad bi organizam bio opusten pod stresom homosapiens bi izumro kao vrsta.....

ZNACI DOBRO JE NE BITI OPUSTEN POD STRESOM JER TE TO TERA NA AKCIJU (BILO KOJU)

A za neke tipove licnosti stres je upravo pokretac i maltene je koristan...Koriste ljudi koji koriste stres kao gorivo i on im je dobrodosao.....

A vi samo iznosite neke stvari i lupate kao maxim po diviziji izokrecuci prava znacenja i naucne cinjenice......
 

Back
Top