cd - chishchenje

1. NEMOJ DA GA SAM OTVARAŠ (mislim na kutiju RW)
2. Probaj prvo da ga dobro produvaš sa kompresorom.
Nadji kod nekog mehaničara,na boljoj privatnoj pumpi,skineš stranicu i očas posla.
3. Ako ni to ne pali,izvadi ga pažljivo iz kućišta,
zapamti kako su stajale žice i sa štapićem za uši
natapljenim u alkohol P A Ž LJ I V O, bez mehaničkog pritiska očisti laser.(Bez ljutnje,ali prvo isključiš
iz struje,poznavao sam tipa koji je tako poginuo)
4. Postoji CD za čišćenje,ali ne pomaže mnogo kad je već uprljan, nego samo preventivno.
5. Odnesež u servis, i tamo ti ga očiste za 10 Eur

Pozdrav !
 
sch:
prvo isključiš
iz struje,poznavao sam tipa koji je tako poginuo...

Poginuo od 12V??? :shock:

Elem, nije mi jasno čemu pravljenje naučnog rada od čišćenja sočiva na CD-u? Kompresorom neće postići ništa, osim što bi mogao da napravi samo još gore - ili će se prašina samo podići i napraviti lom unutra, ili će se sočivo razglaviti totalno... ili oba.

A osim toga, ako je kompresor neispravan, unutar CD-a bi moglo da završi i ulje iz kompresora, a onda možeš samo da ga baciš. Savet o nošenju u servis i čišćenju za 10 evra mogu da shvatim samo kao dobru šalu, pošto je to 1/3 cene novog.

Pozdrav
 
E ovo oslikava tvoje znanje o hardveru.
Reci mi samo koliko si puta otvarao CD-ROM?
Mada cisto sumnjam da si i stranicu kucista ikad skinuo.
Ciscenje sa kompresorom si verovatno pogresno protumacio, pa si monitor zamenio sa CD-ROMom.

A onda kao sto StORM rece cena ciscenja iznosi 1/3 cene novog.

12V - covek poginuo, da nije mozda cistio napajanje?
 
Da li moze neko lepo da objasni ali stvarno lepo kako se cisti pa nisam lud da nosim u servis da mi uzimaju pare za ciscenje... Kakav kompresor zamisli neko nosi cd rom i skida stranicu i duva kompresorom na pumpi :shock:
Ja sam otvarao cd rom i cini mi se da se nedolazi tako lako do lasera, nemogu da se setim bas tacno nije bilo skoro. Pozdrav.
 
Nikakva nauka...
Prvo otvoriš tray, ugasiš kompjuter, otvoriš CD (obrati pažnju da kod većine CD-ROMova tray mora biti otvoren, da bi mogao da ga rastaviš).

Laser nemoj da tražiš, jer ga nećeš naći. On te, ustvari i ne interesuje. Interesuje te sočivo koje se nalazi iznad njega. Laser i sočivo se nalaze na dve osovine, koje služe za horizontalno kretanje "glave" od centra do ivice diska.

Od rekvizita su ti potrebni štapići za uši, malo vate (ili tupferi) i alkohol (poželjno 96%, mada može i 70). Na sve ovo nije loše dodati i destilovanu vodu.

Najpre detaljno očisti tray od prljavštine, a zatim i unutrašnjost CD-ROMa. Ovo je ključno. Ako ne očistiš mehanizam i samo kućište od prljavštine, džaba si čistio sočivo, jer će se prašina podići prvi prvom uključivanju.

Posle čišćenja unutrašnjosti, pređi na čišćenje samog sočiva i to štapićima, blago natopljenim alkoholom. Veoma blagim pritiskom očisti sočivo sa 2-3 štapića, a kada se osuši, nije loše dodatno očistiti sočivo sa destilovanom vodom. Kada destilovana voda ispari, zatvori CD-ROM i gotovo.

Ako ne koristiš destilovanu vodu, nije potrebno čekati da se sočivo osuši, pošto će alkohol ispariti dok se baviš šrafljenjem.

To je to. Možda je previše detaljno, ali bolje da objasnim. :)

Pozdrav
 
Ja sam moj CD ROM odluchio sam da ochistim, daleke 2003 godine ( Teac 48x ). Sa sve shtapicima za ushi i alkoholom, upustih se ja u vechernju zanimaciju, ochistim, poklopim, vratim, i RADI !

Dodushe, posle 2 nedelje je pocheo da crkava, pa sam ga ozivljavao sa alkoholom, veshtachkim disanjem i treshenjem (treshenje = reanimacija). povremeno se budio, i opet posle odlazio, sve dok ga nisam iskluchio sa kablova (izvadio sam mu magistralu) i sad lepo sluzi kao stalak za chashe na kompu!
:(
 
A sada malo da naucite nesto........serviseri...........Glava lasera se NE CISTI vatom jer su vlakna vate suvise ostra i ostecuju socivo!Nego, lepo se kupi sredstvo za ciscenje i samo nakapas kap-dve na socivo, malo sacekas i onda produvas kompresovanom bochicom i sacekas da se osusi.Vratis sve nazad i gotovo.
 

Back
Top