Gimnazija,uopste.

[glitter.bomb]

Zainteresovan član
Poruka
383
Vidim ima tema za vecinu beogradskih gimnazija,ali mislim da nema tema za gimnaziju,kao skolu,uopste...

pa,vi koji idete/ste isli u gimn, kakva su vasa iskustva?

(pitam jer sad treba da upisem gimnaziju pa me zanimaju misljenja)
 
Ja idem u gimnaziju opsteg smera.......druga godina.......srednje zalosno. -.-
Moras da ucis sve - niko te ne pita sta te zanima, a sta ne.Plus,ova moja je u varosici pa se svi poznaju, te ima mnogo favorizovanja ucenika i poklanjanja ocena.Upisao sam je jer samo taj smer ima kod mene u gradu.
Jedino sto je super mi je drustvo - u suprotnom bih momentalno napustio skolu. ;)
Tako da opstu ne upisuj NIKAKO.Jedino ako si bas svestrana i volis puno i raznovrsno da ucis. :P
 
[glitter.bomb];14222575:
Vidim ima tema za vecinu beogradskih gimnazija,ali mislim da nema tema za gimnaziju,kao skolu,uopste...

pa,vi koji idete/ste isli u gimn, kakva su vasa iskustva?

(pitam jer sad treba da upisem gimnaziju pa me zanimaju misljenja)

Gimnazija jeste skola u kojoj se stvarno uci, sa izuzecima naravno. U gimnaziji te niko ne pita sta volis a sta ne, ucis sve, jedino imas izuzetaka od profesora do profesora odnosno onih koji forsiraju svoj predmet i oni koji su svesni da forsiranjem nece nista postici osim "kontre" od strane ucenika. Pohadjam gimnaziju prirodno matematickog smera u jednom povecem gradu Nisu i mogu reci da sam veoma zadovoljan. Nisam ljubitelj drustvenih nauka ali to nije zasmetalo mojim profesorima da me ne dave cinjenicama koje cu svakako zaboraviti , ucili smo samo kljucne stvari, bitne stvari, stvari opste kulture i to mi je na moju srecu uglavnom ostalo u secanju . Sto se tice prirodnih predmeta i matematike tu nas vec malo pritiskaju, posbno matematiku, moras biti spreman da ucenici matematickog smera rade tezu matematiku i da ce ti nazigled ona delovati tesko, neshvativo, odbojno ali probaj da se stvaras negativno misljenje odmah. Isto je i mene zadesilo, skolsku godinu smo poceli sa necim sto u zivotu nisam video, trigonometrija, matematicka logika ..... I onda je vecina odreagovala gore opisano, ja nisam ... Verovatno i dan danas zato razumem matematiku veoma dobro. Moras shvatiti da gimnazija nije isto sto i osnovna skola . U osnovnoj ste ucili stvari koje su temelji onoga sto se izucava u gimanziji u mnogo sirim granicama i razmerama, taman kad pomislis da ne moze vise i gore da bude, dodjes u gimnaziju i to misljenje pada u vodu ;)
Gimnaziju bih savetovao svakom ko zeli da upise nesto a da izadje iz skole sa nekakvim znanjem, nazalost vecina danasnjih srednjih skola su smesne naravno opet sa izuzecima . Isto tako treba istaknuti da nisu ni sve gimnazije ovakve kakvim ih trenutno opisujem, ima izuzetaka a to su uglavnom gimnazije u manjim krajevima gde se moze upasti i sa nekih 60 poena .

Bilo kako bilo, ako zelis upisati fakultet posle srednje, ako zelis da steknes dobar temelj i osnovu za fakultet veruj mi neces se pokajati, samo ne ocajavaj u prvoj godini kada se sretnes sa gomilom stvari koje ti nisu poznate, naviknes se na to, pocinjes da razumes da matematika nije samo ono sto je ocigledno. Pocinjes da shvatas da nisi doso u gimnaziju da samo prosiris dotadasnje horizonte i obnavljas staro gradivo vec i da naucis novo. A tu ucenici stvaraju revolt, kada vide nesto novo, odbijaju da shvate i onda je ili profesor ili skola ili predmet problem .... Probajmo da gledamo na te stvari drugacije .

Svim srcem predlazem gimnaziju, sad u zavisnosti od tvojih afiniteta odaberi jezicki ili matematicki smer, opsti ne preporucujem iz licnih razloga .

Ukoliko pak ne zelis ili nisu sigurna da li ces zavrsavati fakultet, ili ukoliko mislis da ne mozes da istrpis ponekad da petak uvece provedes uz knjigu ali naglasavam samo ponekad, ako nisi spreman za sitne zrtve , ako nemas dobru osnovu , ako mislis da se gimnazija zavrrsava prepisivanjem i vezom, onda je bolje da upises neku drugu skolu i ustupis mesto nekom ko stvarno zeli da uci i oplemeni se gimnazijskim znanjem .

Veliki pozdrav, slobodno pitaj ako ti nesto nije jasno. Ja sam prirodno matematicki smer pa ako te zanima bilo sta u vezi sa istim slobodno pitaj ;)

:bye:
 
[glitter.bomb];14222575:
Vidim ima tema za vecinu beogradskih gimnazija,ali mislim da nema tema za gimnaziju,kao skolu,uopste...

pa,vi koji idete/ste isli u gimn, kakva su vasa iskustva?

(pitam jer sad treba da upisem gimnaziju pa me zanimaju misljenja)

Evo dao sam Stevee-u reputaciju

Jedna od zabluda je "ako ne znaš šta hoćeš da upišeš, upiši gimnaziju". Gimnazija, kao i svaka druga škola i smer, ima svoj profil idealnog učenika, a za gimnaziju je to, recimo, neko ko ima pozitivan stav prema akademskom radu i učenju, neko kome prija da sedne i da uči knjiško znanje. Danas postoji sve više i više ovih oglednih četvorogodišnjih smerova za ljude koji su nadareniji za "tehniku" i "ručni rad" (recimo hardverski rad sa računarima?) nego za učenje teksta iz knjiga, a previše su dobri đaci da bi im odgovaralo da upišu neku (trogodišnju) srednju stručnu školu, tako da gimnazija ipak ostaje svet knjiškog akademskog učenja.

Ovo malopre navedeno može donekle da zvuči pogrdno, kao da je to knjiško znanje manje vredno, ali u stvari pre upisa u gimnaziju svako stvarno treba da se osvrne na sebe i da vidi da li odgovara ovom profilu, jer ipak je tako plan i program gimnazije koncipiran. Idealan gimnazijalac je "renesansna" osoba koja zna sve podatke o svemu i o svemu može da diskutuje jer ima tu teorijsku podlogu. Nešto kao niži razredi fakulteta.

Da se samo osvrnem na gimnazijsku biologiju (kao što je Stevee rekao za matematiku), u prvom polugodištu glavni izvor stresa povezan sa biologijom je taj što se uglavnom radi hemija tj. biohemija, jer se ljudi sećaju osnovne škole gde se skoro sve svodilo na pojmove lako vidljive golim okom u prirodi, a u srednjoj školi (sem baš nastavnih tema sistematike biljaka i životinja) skoro sve je na ćelijskom i molekularnom nivou i prelazi u apstraktni domen šema, modela i algoritama - ništa se ne zna od ranije iz opšte kulture i sa Animal Planeta pa da se to prepriča svojim rečima na času kao što je često slučaj u osnovnoj školi. Ocene iz biologije u prvoj godini gimnazije su zato često ekstremno niske i kod ljudi koji su ranije imali čisto pet. (U jednoj gimnaziji je spisak ljudi koji su upućeni na popravni iz biologije bio dvaput duži nego iz matematike; u drugoj je na polugodištu postojalo odeljenje koje je imalo prosek ocena 1.80 a ni druga nisu bila mnogo bolja).
 
Da se samo osvrnem na gimnazijsku biologiju (kao što je Stevee rekao za matematiku), u prvom polugodištu glavni izvor stresa povezan sa biologijom je taj što se uglavnom radi hemija tj. biohemija, jer se ljudi sećaju osnovne škole gde se skoro sve svodilo na pojmove lako vidljive golim okom u prirodi, a u srednjoj školi (sem baš nastavnih tema sistematike biljaka i životinja) skoro sve je na ćelijskom i molekularnom nivou i prelazi u apstraktni domen šema, modela i algoritama - ništa se ne zna od ranije iz opšte kulture i sa Animal Planeta pa da se to prepriča svojim rečima na času kao što je često slučaj u osnovnoj školi. Ocene iz biologije u prvoj godini gimnazije su zato često ekstremno niske i kod ljudi koji su ranije imali čisto pet. (U jednoj gimnaziji je spisak ljudi koji su upućeni na popravni iz biologije bio dvaput duži nego iz matematike; u drugoj je na polugodištu postojalo odeljenje koje je imalo prosek ocena 1.80 a ni druga nisu bila mnogo bolja).
Eh,ja sam u prvoj godini imao 5 iz biologije.
Voleo sam kad smo radili sistematiku biljaka,pa cak i citologiju,ali nisam mogao da podnesem onaj deo o biljnim tkivima.Previse mi je bilo apstraktno i dosadno. :eek:

Moja profesorka je 'stara lisica'.Poznata je ovde od i ha haj.Kod nje je red,rad i disciplina.Tipican profesor starog kova.Trebalo bi da ide uskoro u penziju,ali meni odgovara sto je ona potpuno posvecena svom poslu i sto bas voli biologiju.Mnogi je ne vole...prakticno je mrze.Ona ceni samo znanje i zaista trazi da se posvetis i da puno radis. ;)
Sad u drugoj godini mi je mnogo lepsa biologija,sta znam,radimo zivotinje. ;)
 
Gimnaziju bih savetovao svakom ko zeli da upise nesto a da izadje iz skole sa nekakvim znanjem, nazalost vecina danasnjih srednjih skola su smesne naravno opet sa izuzecima . Isto tako treba istaknuti da nisu ni sve gimnazije ovakve kakvim ih trenutno opisujem, ima izuzetaka a to su uglavnom gimnazije u manjim krajevima gde se moze upasti i sa nekih 60 poena

Da se osvrnem samo na ovo.

To što je za neke gimnazije potrebno malo bodova ne znači nužno da su loše. Moja gimnazija je jako dobra škola i jako sam zadovoljna znanjem koje sam iz nje ponela, profesorima i celokupnom atmosferom (društvo da ne pominjem jer nije bitno u ovoj priči ali je bilo sjajno ;) - mada računam da u svakoj srednjoj možeš da nađeš bolje društvo nego u osnovnoj jer se prosto nađu ljudi sličnih afiniteta). Međutim, poslednjih osam godina (dakle, tačno otkako je uveden zajednički prijemni za sve škole i prag od 5 bodova - ranije je bilo 10 i 12 od zavisnosti u toga za koji se smer opredeljuješ, znači 10 iz matiša i 12 iz srpskog za društveni i obrnuto za prirodni, ne znam kako za opšti pošto kod nas postoji samo na mađarskom, ali to nije ni bitno) gimnaziju može da upiše bukvalno svako i to zato što je stave kao desetu od petnaest želja i ne upadnu ni na šta drugo jer dosta jakih đaka odlazi u popularne smerove u ekonomskoj i medicinskoj.

Po mom mišljenju to je čist promašaj jer ili ponavljaju razrede, ili se provlače s dvojkama, ne upišu ništa i fizikališu :eek: ili upišu višu poslovnu (vpš - vaša poslednja šansa :lol:). Ali ono što hoću da kažem jeste da ne utiču na kvalitet nastave i zahteve koji se postavljaju za više ocene npr., što već nije slučaj na mom smeru na fakultetu :eek:



E, da, još bih se i složila s onim da gimnaziju ne upisuju ljudi koji ne znaju šta će i nekad me baš nervira ta predrasuda. Ja sam, na primer, u šestom razredu tačno znala šta hoću i baš zato sam je i upisala. Čak me je i držalo do trećeg gimnazije :manikir:
 
Evo i ja sam gimnazijalac,iz Kragujevca,pa da dam i ja svoje vidjenje gimnazije.....Evo npr. u mom gradu postoje 2 gimnazije.Moja(Prva gimnazija) je,objektivno,najjaca skola u gradu,tu dolaze stvarno dobri djaci koji ce 95% kasnije nesto da studiraju....Sa druge strane,imamo 2. gimnaziju,koja se,bar po mom subjektivnom misljenju,samo tako zove.....Tu upadaju uglavnom vrlo dobri,cini mi se i dobri.....E sad,sto se moje skole tice,tesko je,moze se reci....Iako cu da upisem medicinu verovatno,ucim deteljan opis stuba korintskog stila,kao i mnoge druge gluposti....Posto sam prirodno-matematicki smer,fizika,matematika i hemija su teze naravno od ostalih predmeta.....
 
Poslednja izmena:
Da se osvrnem samo na ovo.

To što je za neke gimnazije potrebno malo bodova ne znači nužno da su loše. Moja gimnazija je jako dobra škola i jako sam zadovoljna znanjem koje sam iz nje ponela, profesorima i celokupnom atmosferom (društvo da ne pominjem jer nije bitno u ovoj priči ali je bilo sjajno ;) - mada računam da u svakoj srednjoj možeš da nađeš bolje društvo nego u osnovnoj jer se prosto nađu ljudi sličnih afiniteta). Međutim, poslednjih osam godina (dakle, tačno otkako je uveden zajednički prijemni za sve škole i prag od 5 bodova - ranije je bilo 10 i 12 od zavisnosti u toga za koji se smer opredeljuješ, znači 10 iz matiša i 12 iz srpskog za društveni i obrnuto za prirodni, ne znam kako za opšti pošto kod nas postoji samo na mađarskom, ali to nije ni bitno) gimnaziju može da upiše bukvalno svako i to zato što je stave kao desetu od petnaest želja i ne upadnu ni na šta drugo jer dosta jakih đaka odlazi u popularne smerove u ekonomskoj i medicinskoj.

Po mom mišljenju to je čist promašaj jer ili ponavljaju razrede, ili se provlače s dvojkama, ne upišu ništa i fizikališu :eek: ili upišu višu poslovnu (vpš - vaša poslednja šansa :lol:). Ali ono što hoću da kažem jeste da ne utiču na kvalitet nastave i zahteve koji se postavljaju za više ocene npr., što već nije slučaj na mom smeru na fakultetu :eek:



E, da, još bih se i složila s onim da gimnaziju ne upisuju ljudi koji ne znaju šta će i nekad me baš nervira ta predrasuda. Ja sam, na primer, u šestom razredu tačno znala šta hoću i baš zato sam je i upisala. Čak me je i držalo do trećeg gimnazije :manikir:


Kad sam rekao da su gimnazije sa manjim pragom uglavnom losije mislio sam sledece, dolaze svakakvi ucenici znaci bukvalno svakakvi od odlicnih do dovoljnih i nedovoljnih . Profesori ukoliko su normalniji ljudi uvek onda gledaju da ih ne obaraju da im kako tako daju dvojke odnosno prelazne ocene, sto naravno povlaci spsutanje kriterijuma . Naravno da ako si zainteresovan da naucis nesto da ces i nauciti , istina, ali cinjenica je isto tako da svako od nas "trazi krivine" i da gleda sto manje da uci a da sto bolje prodje ... I onda celokupno znanje na kraju i ne opravdava ocene niti kriterijume gimnazije , ponekad .


:)
 
Da da da ali vidiš da sam baš naglasila da nije dovelo do spuštanja kriterijuma za višu ocenu. Znači oni se puštaju ali tebi nema gledanja kroz prste za 5.

Mislim ima svega, ja sam samo skočila u odbranu svoje gimnazije :cool:
 
Da da da ali vidiš da sam baš naglasila da nije dovelo do spuštanja kriterijuma za višu ocenu. Znači oni se puštaju ali tebi nema gledanja kroz prste za 5.

Mislim ima svega, ja sam samo skočila u odbranu svoje gimnazije :cool:

:aha:

Dobro ne obuhvata sve gimnazije ono sto sam napisao . Negde pa imas takve profesore da ce odmah da obore ucenike ako vide da nemaju pojma sa zivotom da bi skratili i sebi i njima muke :lol:
 

Back
Top