Kako kupujete akcije na Beogradskoj Berzi?

Zivo me interesuje kako se kupuju akcije na Beogradskoj berzi?

Da li mogu da se kupe akcije sa namerom da padnu.... iliti kako se kaze na Engleskom short sale.... naime kada kupite odredjenu akciju za 100 dinara i ta padne na 20, vi napravite profit.

Valjda se nešto kupiuje kada je jeftino da bi se kasnije prodalo skuplje. Ne znam još nikog da nešto kupuje po višoj ceni a da posle prodaje po nižoj.
 
Zivo me interesuje kako se kupuju akcije na Beogradskoj berzi?

Da li mogu da se kupe akcije sa namerom da padnu.... iliti kako se kaze na Engleskom short sale.... naime kada kupite odredjenu akciju za 100 dinara i ta padne na 20, vi napravite profit.

Ti si se druze bas gadno istripovao:dash:
U osnovi svake trgovine je da kupis jevtinije da bi prodao skuplje,pa nisi nenormalan da radis suprotno
Izgleda da si pobrkao berzu i forex:eek:
 
Ti si se druze bas gadno istripovao:dash:
U osnovi svake trgovine je da kupis jevtinije da bi prodao skuplje,pa nisi nenormalan da radis suprotno
Izgleda da si pobrkao berzu i forex:eek:

Tsk, tsk, tsk....

ti ocigledno ne znas sta je short selling. Nije ni cudo sto je nas narod lako z a j e b a t i.

Na primer:

Recimo da je Banca intesa 637,80 danas a ocekujem da ce za 6 meseci biti 100.

Pozajmim 100 akcija od nekoga za 637.80 i cekam jedno 6 meseci da padne na 100.... tada te akcije i onda vratim. To ti je majstore short selling. Moj profit 53780.

Jedina je stvar da li se to moze na Beogradskoj berzi.

A ti sto mi se smejes, malo nauci.
 
Tsk, tsk, tsk....

ti ocigledno ne znas sta je short selling. Nije ni cudo sto je nas narod lako z a j e b a t i.

Na primer:

Recimo da je Banca intesa 637,80 danas a ocekujem da ce za 6 meseci biti 100.

Pozajmim 100 akcija od nekoga za 637.80 i cekam jedno 6 meseci da padne na 100.... tada te akcije i onda vratim. To ti je majstore short selling. Moj profit 53780.

Jedina je stvar da li se to moze na Beogradskoj berzi.

A ti sto mi se smejes, malo nauci.

Ma naravno da je lako, još kada bi oni koji misle da znaju, umeli to i da objasne.

Ukratko, proces ide ovako. Pozajmi se neka količina nečijih akcija, za koje se očekuje da će u naredno vremenskom periodu pasti. Akcije se pozajmljuju od brokera. Istog trenutka kada se akcije pozajme, one se prodaju. Pare ostaju onome ko je pozajmio akcije. Kad te akcije za 3 ili 6 meseci padnu, kupi se ista količina akcija, naravno ovoga puta za manje para i onda se te akcije vrate brokeru. Zarada je razlika u ceni akcije u trenutku kada su pozajmljene prodate i trenutka kada su ponvo kupljene i vraćene.

Za razliku od normalnog investiranja u akcije short selling ima osobinu da je dobit ograničena, ali zato gubitak nije.

U svakom slučaju ako nekoga interesuje malo više o ovome, neka pročita Short Selling
 
Tsk, tsk, tsk....

ti ocigledno ne znas sta je short selling. Nije ni cudo sto je nas narod lako z a j e b a t i.

Na primer:

Recimo da je Banca intesa 637,80 danas a ocekujem da ce za 6 meseci biti 100.

Pozajmim 100 akcija od nekoga za 637.80 i cekam jedno 6 meseci da padne na 100.... tada te akcije i onda vratim. To ti je majstore short selling. Moj profit 53780.

Jedina je stvar da li se to moze na Beogradskoj berzi.

A ti sto mi se smejes, malo nauci.


Ok sorry,napao sam te misleci da si nesto pobrkao u vezi forexa
Ako sam ja dobro shvatio ti ovde ne kupujes direktno te akcije,nego ih zapravo pozajmljujes od brokera,prodas(ocekujuci pad cena istih u narednom periodu) a potom mu ih vracas posle odredjenog perioda,ali sada kupljenih po drugoj,nizoj ceni.
Uistinu zanimljivo,jedino mi nije jasno sto bi ti neko zajmio svoje akcije,da li zato sto ocekuje da ce cena otici u suprotnom pravcu od onog kome se ti nadas??
 
Ok sorry,napao sam te misleci da si nesto pobrkao u vezi forexa
Ako sam ja dobro shvatio ti ovde ne kupujes direktno te akcije,nego ih zapravo pozajmljujes od brokera,prodas(ocekujuci pad cena istih u narednom periodu) a potom mu ih vracas posle odredjenog perioda,ali sada kupljenih po drugoj,nizoj ceni.
Uistinu zanimljivo,jedino mi nije jasno sto bi ti neko zajmio svoje akcije,da li zato sto ocekuje da ce cena otici u suprotnom pravcu od onog kome se ti nadas??

Obicno broker ima tu moc da ti pozajmi akcije koje su njemu na raspolaganju od razlicitih klijenta. Njih uglavnom bas briga cije akcije uvaljuju posto rade na komisiju. Nekada cak i ne moras da pozajmis akcije i to se zove naked short selling. To nije bas 100% legalno i bas zbog toga mislim da se prilicno desava na Beogradskoj berzi koja nije bas nesto regulisana.

Zarada je razlika u ceni akcije u trenutku kada su pozajmljene prodate i trenutka kada su ponvo kupljene i vraćene.

Minus komisija i dividendi koje moras da placas vlasniku akcija.
 
Poslednja izmena:

Back
Top