Cetinari-klijanje semenki

PRCKO

Elita
Banovan
Poruka
24.624
Juce sam se malo igrao,vadio semenke iz sisarki obicnih i srebrnih jelki.Iste sam posadio u one male crne saksijice sto se kupuju i carobnu zemlju.Imam 50 saksijica sa po 2 semenke unutra,za svaki slucaj. Danas cu da uradim jos 50 komada.
Medjutim,nigde ne mogu da nadjem koliko im vremena treba da proklijaju,tj izadju iz zemlje.Nema tacnih podataka a ovi sturi se krecu u rasponu od mesec pa do cak 6 meseci :(
Znam da mogu da ih kupim u rasadniku one "drzavne" firme veoma jeftino,ali ovo je neka vrsta hobija,vec imam gomilu biljki a sad hocu i sa cetinarima da se zezam malo :)
I ako imate jos neke savete,pisite.
Pozzz :D
 
Meni je najlepša Tuja u saksiji..:D..lep hobi..sve pohvale...

Mislim da ne treba više od mesec dana da seme proklija ali dok izadje i biljka bude
vidljiva, može da potraje...vodi samo računa
da zemlja bude bogata mineralima i da ne bude dugo suva ali ni preterano vlažna..
Neko kad rasadjuje četinare, u saksiju prvo stavi gnojivo pa zemlju..kažu da je tako
bolje nego da se gnojivo stavlja odozgo...

30.jpg
 
Meni neko rece da pre sadjenja sisarka treba da se oprlji vatrom, ne bi li proklijala.

Nije sisarka jedno seme,vec u njoj, kada je pokidas ima desetine malih semenki.:D
Ne znam za to prljenje vatrom,ja sam samo povadio semenke (sa sve onih peraca koje,pretpostavljam sluze da vetar lakse oduva semenke po sumi ) i stavio u saksijice,po 2-3,u zavisnosti od "kvaliteta" semena. :D
 
Nije sisarka jedno seme,vec u njoj, kada je pokidas ima desetine malih semenki.:D
Ne znam za to prljenje vatrom,ja sam samo povadio semenke (sa sve onih peraca koje,pretpostavljam sluze da vetar lakse oduva semenke po sumi ) i stavio u saksijice,po 2-3,u zavisnosti od "kvaliteta" semena. :D

Nemoj duboko da ih spuštaš u zemlju...najviše 2 cm...:D
Si uzeo humus?..kakva je to čarobna zemlja...
 
Mislim da znaš al ipak da ti rečem :lol:.. pošto četinari sporo rastu, potrebno je nekoliko godina
dok ne budu spremni za prodaju...ali nemoj da te to demorališe a možda i neće ako hoćeš
samo da se igraš...
Uz to, mnoge vrste četinara se razmnožavaju isključivo ožiljavanjem ili kalemljenjem što nije baš jednostavan proces....
...i ono što je bitno za sve vrste četinara je da, kada su im žile nakon presadjivanja u veće saksije
ili zemlju, izložene par sati direktnom vazduhu, biljka će uginuti..
 
Nemoj duboko da ih spuštaš u zemlju...najviše 2 cm...:D
Si uzeo humus?..kakva je to čarobna zemlja...

Imam gomilu tuja,breza,obicnih i srebrnih jela,kedara,ukrasnih glogova,borova,elvuda...
Imam i po jednu biljku Panciceve omorike,australijskog bagrema i palmu :)
O cvecu necu ni da pocinjem.

Nisam nikada razmnozavao iz semena cetinare,uglavnom sam ih kupovao u rasadnicima.Odatle pitanje,jer verujem da ce koristiti mnogima,informacije na netu su vrlo sture.
Barb,znam kako se sadi,tako sam ih i ja stavljao 1,5-2 cm,nego ne znam koliko im treba da ugledaju svetlost dana.Zemlja je kupljena,sa ujednacenim ph vrednostma,valjda ce biti dobra.
Do nicanja ce stojati u debeloj hladovini,zalivanje racunam da ce biti potrebno na svakih 2-3 dana.
 
Mislim da znaš al ipak da ti rečem :lol:.. pošto četinari sporo rastu, potrebno je nekoliko godina
dok ne budu spremni za prodaju...ali nemoj da te to demorališe a možda i neće ako hoćeš
samo da se igraš...
Uz to, mnoge vrste četinara se razmnožavaju isključivo ožiljavanjem ili kalemljenjem što nije baš jednostavan proces....
...i ono što je bitno za sve vrste četinara je da, kada su im žile nakon presadjivanja u veće saksije
ili zemlju, izložene par sati direktnom vazduhu, biljka će uginuti..

Ma nije za prodaju,iskljucivo radi hobija.
Zar nije jedinstven osecaj kada za 15 godina,Boze zdravlja,pogledam u tu malu sumicu i znam da sam je ja licno "stvorio" od semenke? :mrgreen:
 
Pozdrav istomišljeniku, upravo sam pitala gde da nađem seme palmi za sadnju - ne urme, naravno. Mogu i ja da kupim palme i palmice ali je lepše kad gledaš kako niče i raste tvojih ruku delo!
Ja sam sadila gomilu semenki borova, što naših što italijanski Pino. Pino nikne vrlo brzo i prilično brzo (za drvo) raste, ali sam ja pravila grešku i previše zalivala pa im je koren istrulio. Sada nemam, ali se nadam da ću opet nabaviti. Naš bor isto prilično brzo nikne, to sigurno nije za jednu nedelju, moraš da budeš strpljiv, ali pazi da ne napraviš moju grešku sa zalivanjem. Pravilo je ali ne kod svih biljaka, da se seme sadi na dubinu veličine semenke, što znači na 0,5-1,0cm. I ja sam sada posejala seme bora ali me nešto neće...
 
Ja mislim da posadim koju Tuju. Sa obzirom da je vec vreme za to delimicno znam proceduru.

Mene zanima kad se ubere sisarka i kad se otvori, da li se sve semenke iz te sisarke sade u jednoj posudi ili mogu da se iskoriste u vise njih? I koliko treba da prodje vremena od branja sisarki do otvaranja semena?

i da, da li je u posudama sa semenama potrebna tzv Drenaza - ono, sloj sljunka, peska, zemlje i cega vec :D
 
Poslednja izmena:

Back
Top