Diskriminacija civilnih lica u vojci Srbije

karpos

Elita
Banovan
Poruka
24.669
Citam vase postove,i vidim stalno kukate,o stanovima kako tesko zivite i da ne nabrajam dalje:)
Nigde ne spominjete da su u najtezem polozaju civilna lica odnosno vojni sluzbenici i namestenici koji od onog vojni nemaju nikakve koristi.

Da krenem......

ZAKON O VOJSCI

7. Посебне одредбе
Члан 134.


На војне службенике и војне намештенике примењују се одредбе овог закона које се односе на професионална војна лица, и то:

1) о привременом упућивању по потреби службе у другу јединицу, односно установу Војске Србије ради извршења одређених задатака, осим за лице чији делокруг захтева да се послови радног места обављају ван седишта јединице, односно установе Војске Србије (теренски рад) (члан 72. ст. 5. и 6.);
2) о радном времену, одморима и одсуствима (чл. 96. до 103.);
3) о усавршавању, специјализацији и преквалификацији (члан 74.);
4) о накнади путних и других трошкова (чл. 92. и 93.);
5) о стипендији за време школовања или усавршавања у иностранству и плати и другим примањима за време службе у иностранству (чл. 80. и 87. став 2.);
6) о заштитним мерама (чл. 179. до 184.);
7) о ношењу и употреби ватреног оружја ( члан 47.).


3. Накнада путних и других трошкова у Војсци Србије
Члан 92.
Професионалном војном лицу припадају накнаде трошкова за службено путовање, за рад на терену, долазак на посао и одлазак са посла, приликом вршења службених послова и других материјалних трошкова којима је изложено у току вршења службе.
Официру и подофициру припадају: накнада трошкова због одвојеног живота од породице, накнада дела трошкова за закуп стана, накнада трошкова приликом пријема у службу у Војсци Србије, накнада селидбених и других трошкова којима је изложен у вези са вршењем службе, немогућношћу избора места службовања и премештајима.
Официру у радном односу на одређено време и подофициру у радном односу на одређено време припада накнада дела трошкова за закуп стана.
Члан 93.
Професионалном војном лицу које је изложено трошковима у вези са вршењем службе у иностранству припада накнада тих трошкова, под условима и у висини које пропише министар одбране.

Ima i dopuna malo prosirena ali sustina je ista..:)


Ako imamo ista prava zasto civilna lica nemaju UTS ....ZATO STO JE NEKI OFICIR :evil:KOPIRAO STARI PRAVILNIK koji glasi da uts dobijaju civilna lica koja su dosla iz drugih republika ili iz prekomande.

Ali mi nismo civilna lica sad smo Vojni sluzbenici i Vojni namestenici :)

Znaci da nismo ravnopravni sto je krsenje zakona...u zakonu smo isti ali je neki ljubomorni nato oficircic samo uradio kopi paste.:confused:

Idemo dalje...kako mogu da budu u istom rangu oficiri i podoficir koji zive kod roditelja i onih koji zive kao podstanari....da je radila sluzba kako treba pola njih bi bilo kaznjeno jer su uzimali uts a ziveli kod svojih.I da se to nebi desilo dali su svima,a ugovorce i civile ko sisa.

2.-


Trupni dodatak:(

radimo isti posao(dezuram,isao na marseve,fizicke provere,gadjanja,ucestvovanje u ratovima) delimo istu kancelariju,kolega vojno lice dobije trupni dodatak.a civilna lica ne:evil:
.ne znam u kojoj to vojsci radim izgleda da su civili niciji :)

3.-
Najvaznije u reformi vojske je bilo otpustiti civilna lica,zar nije postojala mogucnost aktiviranja,kad mogu ugovorci i zene da aktivirate mogli ste i civile,da ne govorim o trudnickom skolovanju od 9 meseci kad ste primali podoficire:)

Ko ima vezu (zemljaci,klasici) sve moze:evil:


Ima jos toga vi svi to znate:)



:)
 
Pa sta ocete da i vama daju stanove i UTS pa malo mnogo hocete,kad se zapuca nigde vas nema bezite u podrume ima poneki izuzetak svaka cast.
U ratu vojska jede iz konzervi i truje sebe,a dok kuvari sede kuci na prvoj liniji fronta ih nema,a nesto se zalite i zanovetate,nek izvinu izuzeci koje uvek ima ali u malom broju.
 
vojska druze moj i u miru guli konzerve... ti kanda nisi bio u vojsci.

ali generalno civilnom licima nije isto kao uniformisanima... i to je fakat!

Sad su bogami poceli da rade solidna im je kuhinja barem ovde kod mene.
Teraju vojnike na odsluzenju vojnog roka da jedu konzerve svremena na vreme jer znaju da ce ako se nekad pripuca da ce se civili usrati u gace i da nece da ih ima,pa da se vojska navikne.svaka cast izuzecima koj su bili i koj bi bili prisutni i u ratu.

Sad su nasli da traze UTS i stanove kad je mirno,a nasi oficiri i podoficiri jedva krpe kraj sa krajem,a imah dosta koji su kao postanari.
 
Poslednja izmena:
Sad su bogami poceli da rade solidna im je kuhinja barem ovde kod mene.
Teraju vojnike na odsluzenju vojnog roka da jedu konzerve svremena na vreme jer znaju da ce ako se nekad pripuca da ce se civili usrati u gace i da nece da ih ima,pa da se vojska navikne.svaka cast izuzecima koj su bili i koj bi bili prisutni i u ratu.

Sad su nasli da traze UTS i stanove kad je mirno,a nasi oficiri i podoficiri jedva krpe kraj sa krajem,a imah dosta koji su kao postanari.



komentar gornji je bio upucen tebi..izgleda da ti trebaju naocare.....da bolje procitas uvodni tekst..
..

ti si verovatno neki mladi potporucnik ili vodnicic..pa mlatis praznu.slamu....ili te je neki vojni sluzbenik stao na zulj pa sad kukas....ako nemas nesto pametnije da kazes bolje da cutis.........
 
Па кад ја будем могао да радим у школи,болници,општини,позоришту... као командир вода,слободно нек ме дискриминишу.Моје мишљење је да сви који раде у војсци треба да буду војна лица.Ко има основну школу,војник,средњу подофицир,факултет-официр и ВОЉНО!
 
ma nemas ti pojma pa u svakoj vojsci ima civilnih lica ali je to mnogo bolje regulisano. pre trideset godina postojali su vojni sluzbenici koji su nosili uniformu i bili su u slicnom rangu sa podoficirima ali su posle ukinuti. to su bili vojni muzicari i druga slicna zanimanja koja ne trebaju vojnu skolu. 70 ih godina bilo je mnogo isplativije drzati civilna lica bas zbog svih davanja prema vojnim liima. kako bi VMA funkcionisala bez civila.
 
Citam vase postove,i vidim stalno kukate,o stanovima kako tesko zivite i da ne nabrajam dalje:)
Nigde ne spominjete da su u najtezem polozaju civilna lica odnosno vojni sluzbenici i namestenici koji od onog vojni nemaju nikakve koristi.

Da krenem......

ZAKON O VOJSCI

7. Посебне одредбе
Члан 134.


На војне службенике и војне намештенике примењују се одредбе овог закона које се односе на професионална војна лица, и то:

1) о привременом упућивању по потреби службе у другу јединицу, односно установу Војске Србије ради извршења одређених задатака, осим за лице чији делокруг захтева да се послови радног места обављају ван седишта јединице, односно установе Војске Србије (теренски рад) (члан 72. ст. 5. и 6.);
2) о радном времену, одморима и одсуствима (чл. 96. до 103.);
3) о усавршавању, специјализацији и преквалификацији (члан 74.);
4) о накнади путних и других трошкова (чл. 92. и 93.);
5) о стипендији за време школовања или усавршавања у иностранству и плати и другим примањима за време службе у иностранству (чл. 80. и 87. став 2.);
6) о заштитним мерама (чл. 179. до 184.);
7) о ношењу и употреби ватреног оружја ( члан 47.).


3. Накнада путних и других трошкова у Војсци Србије
Члан 92.
Професионалном војном лицу припадају накнаде трошкова за службено путовање, за рад на терену, долазак на посао и одлазак са посла, приликом вршења службених послова и других материјалних трошкова којима је изложено у току вршења службе.
Официру и подофициру припадају: накнада трошкова због одвојеног живота од породице, накнада дела трошкова за закуп стана, накнада трошкова приликом пријема у службу у Војсци Србије, накнада селидбених и других трошкова којима је изложен у вези са вршењем службе, немогућношћу избора места службовања и премештајима.
Официру у радном односу на одређено време и подофициру у радном односу на одређено време припада накнада дела трошкова за закуп стана.
Члан 93.
Професионалном војном лицу које је изложено трошковима у вези са вршењем службе у иностранству припада накнада тих трошкова, под условима и у висини које пропише министар одбране.

Ima i dopuna malo prosirena ali sustina je ista..:)


Ako imamo ista prava zasto civilna lica nemaju UTS ....ZATO STO JE NEKI OFICIR :evil:KOPIRAO STARI PRAVILNIK koji glasi da uts dobijaju civilna lica koja su dosla iz drugih republika ili iz prekomande.

Ali mi nismo civilna lica sad smo Vojni sluzbenici i Vojni namestenici :)

Znaci da nismo ravnopravni sto je krsenje zakona...u zakonu smo isti ali je neki ljubomorni nato oficircic samo uradio kopi paste.:confused:

Idemo dalje...kako mogu da budu u istom rangu oficiri i podoficir koji zive kod roditelja i onih koji zive kao podstanari....da je radila sluzba kako treba pola njih bi bilo kaznjeno jer su uzimali uts a ziveli kod svojih.I da se to nebi desilo dali su svima,a ugovorce i civile ko sisa.

2.-


Trupni dodatak:(

radimo isti posao(dezuram,isao na marseve,fizicke provere,gadjanja,ucestvovanje u ratovima) delimo istu kancelariju,kolega vojno lice dobije trupni dodatak.a civilna lica ne:evil:
.ne znam u kojoj to vojsci radim izgleda da su civili niciji :)

3.-
Najvaznije u reformi vojske je bilo otpustiti civilna lica,zar nije postojala mogucnost aktiviranja,kad mogu ugovorci i zene da aktivirate mogli ste i civile,da ne govorim o trudnickom skolovanju od 9 meseci kad ste primali podoficire:)

Ko ima vezu (zemljaci,klasici) sve moze:evil:


Ima jos toga vi svi to znate:)



:)

e svaka ti je na mestu ali nema ko to da cita, pa dok su civili u JNA bili u vecini mnoga statusna pitanja su resavana bas preko njih jer podoficiri i oficiri nisu smeli da budu clanovi sindikata vec samo SKJ.
jel smo vas vodili na sindikalne odmore, ne bi vam deca videla deda mraza da nije bilo civila, svake zime po dve francuske obrade luka krompira i sjos mnogo toga.

pa ja imam vise terena, vezbi, gadjanja, marsovanja, ratovanja, rada vikendom, nocu, praznikom, od pola ofiira i podoficira u vojsci. oblacili su me 25 godina bez ijednog poziva na vojnu vezbu :rtfm: pa mi smo vam sredili prekovremeni rad bar u mojoj jedinici, pa kada su lezilebovici iz komande videli da obican civil sa 30 sati prekovremenog rada ubije potpukovnicku platu brze bolje su poceli i oni da rade subotom personalne poslove koje nisu mogli da zavrse preko nedelje od silnog ispijanja rakijestine i rubinovog vinjaka.

e kad treba da se nesto dobije onda to je samo za PVL vama nesleduje. ma jedva cekam da se oformi taj sindikat pa da neko moze da im je...e mamu a ne ovako odma ti prete sa otkazom prekomandom i slicnim stvarima, demokratija jos nije stigla u vojsku, al glavno da se tci po kuperu, pa ko od onih debelih oficircina moze da ostvari tu normu, z njih je uvek specijalna komisija i svi prodju, ma gen stevan mirkovic je bio zakon, ma ovde se gine i vec kako se zovu kontrole i inspekcije znaju dve godine unapred pa kada dodju normalno da je sve sredjeno, a u stvari je katastrofa, kao i plate, ma uzmite i moj UTS i nemoj samo da kukate kako vam je tesko................... nemam vise zivaca inace bi mogao jos da serem, mozda neko i procita ovo pa bi mogao i da naje...em :rtfm:
 
Lice iz stava 2. ovog člana može u toku rada da bude rasporeñeno na svako
odgovarajuće formacijsko mesto, ako to zahtevaju potrebe službe.
Pod uslovima iz stava 3. ovog člana, civilno lice na službi u Vojsci Srbije može se
rasporediti i van mesta u kojem radi, ako na to pristane.


kod mene zadnjih 10 godina niko nije dobio prekomandu a kad bi im neko to spomenuo
kao da si mu noz u srce zabo. ja bih otisao jer u tom slucaju bi dobio uts ili bar odvojeni zivot.
 
Sve je to tačno. Ali... treba čitati sve! Kao na primer:
Prailnik o naknadi putnih i drugih troškova u VS:
Član 17.
Oficiru odnosno podoficiru koji ima članove porodice sa kojima živi u zajedničkom domaćinstvu u smislu člana 45. ovog pravilnika i koji ima stan na teritoriji Republike Srbije odnosno na teritoriji republika bivše SFRJ, ako u mestu službovanja nema stan u smislu člana 46. ovog pravilnika, pripada mesečna naknada troškova zbog odvojenog života od porodice.
Naknada iz stava 1. ovog člana pripada i civilnom licu u Vojsci koje ima članove porodice sa kojima živi u zajedničkom domaćinstvu u smislu člana 45. ovog pravilnika i koje ima stan na teritoriji RS odnosno na teritoriji republika bivše SFRJ, a raspoređeno je na službu van dotadašnjeg mesta službovanja bez njegovog pristanka i u novom mestu službovanja nema stan u smislu člana 46. ovog pravilnika.
U mojo jedinici rade vojni službenici koji su premešteni iz drugih garnizona (zbog gašenja njihovih jedinica) ali nisu ostvarili pravo na nikakvu naknadu. ZAŠTO? Jer im je elegantno poturena izjava da su saglasni sa promenom mesta rada (a ko ne bi bio). Ostalo shvatite sami.
Inače navedno je u suprotnosti sa Zakonom o radu RS. Ali... ko danas poštuje zakone.
 
Pa sta ocete da i vama daju stanove i UTS pa malo mnogo hocete,kad se zapuca nigde vas nema bezite u podrume ima poneki izuzetak svaka cast.
U ratu vojska jede iz konzervi i truje sebe,a dok kuvari sede kuci na prvoj liniji fronta ih nema,a nesto se zalite i zanovetate,nek izvinu izuzeci koje uvek ima ali u malom broju.

bas obratno je bilo.. kad se zapucalo, u hrvatsku i bosnu su civili otisli.. retko si mogao aktivno vojno lice da vidis
 
Sad su bogami poceli da rade solidna im je kuhinja barem ovde kod mene.
Teraju vojnike na odsluzenju vojnog roka da jedu konzerve svremena na vreme jer znaju da ce ako se nekad pripuca da ce se civili usrati u gace i da nece da ih ima,pa da se vojska navikne.svaka cast izuzecima koj su bili i koj bi bili prisutni i u ratu.

Sad su nasli da traze UTS i stanove kad je mirno,a nasi oficiri i podoficiri jedva krpe kraj sa krajem,a imah dosta koji su kao postanari.

Ja mislim da su za vreme rata OFICIRI a ne podoficiri i civilna lica bežali u podrume i gurali razervu da gine. Ništa nisu radili i samo su gledali gde će da se sakriju i šta će da pojedu.
 

Back
Top