Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.

Кад су се појавили, причали су да им је трајност чувања података неограничена. Сада је прича сасвим другачија, препоручује се да се подаци сачувани на тим медијима пререзују на нове дискове сваких 5-6 год., како би им се продужио век и како се не би изненадили да су једног дана постали неупотребљиви.
 
a ako se uradi takozvani 'padding' ? :think:
ili neka vrsta.... ,
- npr da se na početku diska stavi neki veći prazan file 100 /tinak MB ili 200 MB
kao i na kraju (određeni programi za rezanje dopuštaju da se fizički raspoređuju files ;) )

-i da samo jedna sesija bude ,ne multisesion

- da nije do punog kapaciteta već do pola

-i da se reže pogodnom brzinom

- ako se napravi 3 ili više identičnih primeraka (to se zove redundantnost :per:
posle toga čak i da su svi oštećeni po teoriji verovatnoće moguće je sve oporaviti :think: )

- zatim da se prave kontrolne sume

- zatim... čak može da se napravi i recovery informacija :D
(ako se disk ošteti van kapaciteta oporavka samog dvd formata/dvd drajva)
npr pomoću programa ' dvd disaster '
http://dvdisaster.net/en/ prave se kontrolne redundantne sume koje se opet
smeste na treći disk :D
 
Evo ovako,pitao si koji je disk kvalitetan,ja bih veoma lako rekao VERBATIM da nisam nailazio na takav skart koji se proizvodi ko zna gde i uvozi kod nas,tako umesto da gledam koju marku uzimam,sada gledam gde uzimam diskove

U Neru postoji jedna super alatka,nalazi se u Nero CD/DVD Speed-Extra-Disk Quality Test
Testirani diskovi nisu ogrebani,rezani su operativni sistemi i na najmanjim brzinama,rezultat je ovaj:

1. VERBATIM DVD

67r6lc.jpg



2.VERBATIM CD

jugzk3.jpg



3.OMEGA DVD

2ywz9fd.jpg



4.PRINCO CD

dq3yp4.jpg



5.FABRICKI CD (drajveri od maticne)

24caygy.jpg


----------------------------------------------------------------------

Ovaj ne moze da se poredi posto je izgreban a samim tim test nije relevantan ali evo kako izgleda stvarno los disk

1z6d01v.jpg
20uepnq.jpg


----------------------------------------------------------------------


Score preko 90 moze se smatrati veoma dobrim,kao sto vidis "fabricki disk" ima score 99, ja ti mogu preporuciti gde da uzmes diskove,a na tebi je da ih rezes najmanjom brzinom,cuvas od ogrebotina i vlage ( desavalo mi se da su neki dobijali i fleke nalik rdji )
Ovaj test nerom mozes odraditi na narezanom disku a ne na praznom,mala mana ali i ne toliko bitna,taj "kvalitet" diska zavisi naravno od kvaliteta folije,ali me ne bi cudilo da uticaj ima laser rezaca,brzina rezanja kao i pomenute ogrebotine

I za kraj,narezivanje jeste pozeljno,nije zagarantovana dugotrajnost podataka,tako da u obzir uzmes i neki externi hard koji ce sluziti samo kao back up vaznih stvari ,ili pak neki hosting server :hvala:
 
Poslednja izmena:
mala brzina, skladistenje u kutijicu bez dodira sa rezanom povrsinom, ne na sunce ili vlaga...

uzgred, kvalitet svih DVD medija (nazalost i verbatima) opadda sa proteklim godinama, evo meni na polici princo onaj beli debeli na 4x tek kad izasli kada je DVD-RW bio papreno skup, i skoro sam kopirao nesto sa njega...

no sreca pa nisu skupi, pa ako imas npr za 5 DVD-a fotografija, ti kupi 10 verbatima, narezi po 2 x isti DVD i mirna backa, :)
 
, evo meni na polici princo onaj beli debeli na 4x tek kad izasli kada je DVD-RW bio papreno skup, i skoro sam kopirao nesto sa njega...

ali šta je bilo dalje u priči kopirao si i ...? da li dobro ili loše čita :think:

@fox_87
http://i45.tinypic.com/20uepnq.jpg

na ovoj slici ovaj poslednji sektor mislim da mu je to normalno,on ostavi necitljiv sektor kad otvara sesiju :think:
ili zavisi od programa za rezanje, ili zavisi da li je cd-r ili dvd-r ili dvd+r
 
Poslednja izmena:
Ne znam koji je najbolji disk, ali pouzdano znam da je Verbatim DVD najgori. (barem onaj koji prodaju u Office1Superstore-u. U proseku svaki treći ide pravo u kantu, i to na raznim rezačima, i raznim brzinama rezano.

Nekako ispada da je čuvanje na HDD-u najjeftinije, a dokazano je dugovečno (barem sa diskovima koji su se prodavali pre 10 godina, meni većina istih radi i dan danas)

Dakle, ključ dostupnosti je redundantnost - potpuno je nebitno na šta si snimio, bitno je da snimiš na više mesta, da koristiš više različitih medija, i da čuvaš na više raznih lokacija.

Za snimanje veoma bitnih podataka koristim Google-ove servere, nekako mi to izgleda najpouzdanije! :)
 
Iz nekog cudnog razloga...taj quality test nece ni da radi ni u nero 10 kod mene.Mozda je problem kompatibilnosti sa windowsom.
Inace rezac je Samsung a koristim Windows7 x32.

Ne bih rekao da je do windowsa,meni radi quality test u neru 10 na windows 7-ici
29dgytk.jpg

Ovaj benchmark sto si odradio ti je pokazao lose rezultate,taj dijagram ne sme da ima te padove vec treba da izgleda ovako

iduqsg.jpg
5mwdgp.jpg


Padovi mogu da ukazuju na los dvd rezac,ili spor komp (spor cpu,malo rama ili ata hard),ali s obzirom da ti je burs rate 62MB/S rekao bih da je do rezaca. Ako ti pri rezanju (obicno se to desava na vecim brzinama,dvd 14x) bufer ne opada ne bi trebalo da brines,u suprotnom ili ukljucuj proveru narezanog sadrzaja ili porazmisli o kupovini novog rezaca
 

Back
Top