Deca vide samo lice - učiteljica u feredži!

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
rep-ucciteljica.jpg


Dok se u Francuskoj tek smiruje rat zbog zabrane mladim muslimankama da sa maramom na glavi idu u škole, a slučaj sedamnaestogodišnje Arjeti Haljimi iz Vitine, koju zbog šamije već godinu i po dana ne puštaju u učionicu njene gimnazije, puni stupce strane štampe, u selu Svilanovo kod Novog Pazara učiteljica Muradija Rizvanović „pokrivena od glave do pete“ svaki dan sa radošću ulazi u svoj razred.
U novembru prošle godine prvi put je ušla u učionicu osnovne škole u ovom podgolijskom selu, gde žive samo Srbi. Učiteljicu iz Novog Pazara dočekali su iznenađeni i vidno uplašeni mališani. Nije prošlo mnogo vremena, a Muradiju su zavoleli. Celo selo.
U početku nije bilo lako ni deci ni učiteljici. Zbunjen je bio i poslužitelj Ivan Vuksanović koji godinama radi u ovoj školi i prvi put se sreo sa ovako odevenom učiteljicom.
- Kada sam ušla u učionicu i videla zbunjene pogleda mojih đaka malo sam se zabrinula, jer sam znala da dolazim u čisto srpsko selo gde deca nisu navikla na ovakav način odevanja. Ali brzo smo uspostavili kontakt i već posle nekoliko dana prihvatili su me kao najrođenijeg - kaže učiteljica Muradija.
Prema njenim rečima to su njena deca, i zbog ljubavi prema učiteljskom pozivu i đacima, bila je spremna i na svakakve izazove, pa i ovaj.
- Hvala Bogu, sve „ide“ kako se samo poželeti može - zadovoljna je Muradija.
Željko Veljović, Bojan Pavićević, Sanja Bešević, Miodrag Đoković, Mirjana Vuković i Aleksandar Komatina, a to je ceo Muradijin razred, kaže da svoju učiteljicu ne bi menjali ni za jednu drugu.
- Puno nas voli i brine jesmo li obučeni, da li smo zdravi i kako ćemo stići do naših kuća. Navikli smo se na njenu nošnju, pa na to više i ne obraćamo pažnju, govore uglas.
Pre nego što je došla u Svilanovo, učiteljica Muradija Rizvanović je radila, isto odevena, u još nekoliko škola u Novom Pazaru, uvek samo po nekoliko meseci da bi zamenila bolesne ili učiteljice na porođajnom odsustvu. Nigde, kaže, nije imala problema zbog svog specifičnog oblačenja. U Svilanovo je došla „za poslom“ i volela bi, bez obzira što do ovog podgolijskog sela mora stalno da se „lomata“ dotrajalim „golfom“, a zimi i da pešači, da ovde ostane što duže, ponajviše zbog dobre dece i dobrih ljudi sa kojima se zbližila.

POKRIVENE SVUDA
Muslimanke obučene kao Muradija mogu se sresti i u drugim novopazarskim osnovnim i srednjim školama, bilo da se radi o nastavnicima bilo o učenicama... Pokrivenih ima u bolnicama, na univerzitetima, u javnim ustanovama... Sve uglavnom ističu da savesno rade svoj posao i da oblačenjem i ponašanjem ne iritiraju i ne ugrožavaju druge vere i nacije.

PRAVILNIK
U OBRAZOVNOM sistemu Srbije ne postoji jedinstveni pravilnik kojim je precizirano kako treba da se oblače nastavnici u školama, saznajemo u Ministarstvu prosvete. Svaka škola donosi svoj Pravilnik o pravilima ponašanja, koji sadrži i odredbe o tome kako bi profesori trebalo da budu obučeni na radnom mestu.
 
На шта бре ово личи?!
Нормално да не постоји у правилнику нешто овако апсурдно што никада није постојало у нашем народу. Али судећи каква су времена дошла, треба дефинитивно унети забрану оваквих глупости.
 
И за шта смо се борили 1945 ?
Да се жене одевају нормално ,да не буду слуге него равноправни чланови друштва.

Где си био ,шта си радио НИШТА!

Sutra i u razredu vašeg deteta-
Prvo kreće ovako- dobrovoljno, pa će onda muslimani da traže da se Hrišćanke pokrivaju da ne bi vređali osećanja Muslimanki i Muslimana, pa će na kraju da bude obavezno!
 
Ovo je čisto stvar svake osobe pojedinačno , koje je vere i koliko poštuje tu veru , i kako se oblači , i ako se ona oseća dobro u svojoj koži ko smo mi da to ocenjujemo.
Ako mala deca sa čistom dušom sve to lako prihvataju trebalo bi starije generacije da se na njih ugledaju samo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovo je čisto stvar svake osobe pojedinačno , koje je vere i koliko poštuje tu veru , i kako se oblači , i ako se ona oseća dobro u svojoj koži ko smo mi da to ocenjujemo.
Ako mala deca sa čistom dušom sve to lako prihvataju trebalo bi starije generacije da se na njih ugledaju samo.
Ми смо Срби и ово је наша земља.
Ми имамо право да кажемо шта хоћемо и шта нећемо у овој земљи!
Није ово Исламска Република Иран него Србија!
 
Poslednja izmena:
Valjda bi sve javne ustanove morale imati kodeks oblacenja.

Koliko znam u sudove se ne moze uci u majicama na bratele, papucama i sl. Nekada je to vazilo i za Postu, banke..Ni u samoposluge se negde ne moze svakako obucen. Nekome je najudobnije u pidzami pa ne moze u njoj u javnu ustanovu na posao.

Bancini sluzbenici i danas imaju strog kodeks oblacenja. U Skupstinu se ne moze u farmerkama i papucama. Cak ni novinari.

Valjda je jos vaznije doneti propis o oblacenju ucitelja i profesora. Alo su skole jos uvek pre svega VASPITNO-obrazovne ustanove sa naglaskom na vaspitno..
 
Valjda bi sve javne ustanove morale imati kodeks oblacenja.

Koliko znam u sudove se ne moze uci u majicama na bratele, papucama i sl. Nekada je to vazilo i za Postu, banke..Ni u samoposluge se negde ne moze svakako obucen. Nekome je najudobnije u pidzami pa ne moze u njoj u javnu ustanovu na posao.

Bancini sluzbenici i danas imaju strog kodeks oblacenja. U Skupstinu se ne moze u farmerkama i papucama. Cak ni novinari.

Valjda je jos vaznije doneti propis o oblacenju ucitelja i profesora. Alo su skole jos uvek pre svega VASPITNO-obrazovne ustanove sa naglaskom na vaspitno..

Фереџ се скинуо 1945 године нико ме није пало на памет да ће поновно да се стави.
 
Ми смо Срби и ово је наша земља.
Ми имамо право да кажемо шта хоћемо и шта нећемо у овој земљи!
Није ово Исламска Република Иран него Србија!
Nažalost ovo je i moja država jer druge nemam i tu sam rođen a nisam Srbin.
Vi imate pravo koliko i ja imam pravo i koliko ta muslimanka ima prava na život kakav vi vama , ja meni ili ona sebi želi. Nemate prava da prisiljavate IKOGA na onakav život kakvim ste ga VI zamislili. Ni ja ne ulazim u tuđu kuću da nekom prodajem filozofiju kako bi bilo najbolje da živi i zato KUŠ tamo u ćošak.
Jeste Ovo je Srbija , ne zaboravite da je ona domovina i drugih ljudi a ne samo srba , i ja imam isto tako prava da odlučujem o svome životu baš kao i ona Učetiljica i zato kuš dalje !!!!
 
Nažalost ovo je i moja država jer druge nemam i tu sam rođen a nisam Srbin.
Vi imate pravo koliko i ja imam pravo i koliko ta muslimanka ima prava na život kakav vi vama , ja meni ili ona sebi želi. Nemate prava da prisiljavate IKOGA na onakav život kakvim ste ga VI zamislili. Ni ja ne ulazim u tuđu kuću da nekom prodajem filozofiju kako bi bilo najbolje da živi i zato KUŠ tamo u ćošak.
Jeste Ovo je Srbija , ne zaboravite da je ona domovina i drugih ljudi a ne samo srba , i ja imam isto tako prava da odlučujem o svome životu baš kao i ona Učetiljica i zato kuš dalje !!!!

Kući može da se oblači kako želi, niko joj ne spori.
Može čak i na ulici da se oblači kako želi.
Može u privatnim školama da se oblači kako želi,

Ali u državnim i javnim ustanovama mora da se oblači kako nalažu običaji većine stanovnika sržave i kako nalažu običaji verski i svetovni većine gradjana.
 
Valjda bi sve javne ustanove morale imati kodeks oblacenja.

Koliko znam u sudove se ne moze uci u majicama na bratele, papucama i sl. Nekada je to vazilo i za Postu, banke..Ni u samoposluge se negde ne moze svakako obucen. Nekome je najudobnije u pidzami pa ne moze u njoj u javnu ustanovu na posao.

Bancini sluzbenici i danas imaju strog kodeks oblacenja. U Skupstinu se ne moze u farmerkama i papucama. Cak ni novinari.

Valjda je jos vaznije doneti propis o oblacenju ucitelja i profesora. Alo su skole jos uvek pre svega VASPITNO-obrazovne ustanove sa naglaskom na vaspitno..
Može se doneti propis za oblačenje u školama ali se mora paziti i na prava zaposlenih kao i na slobodu izbora i kao i verske obaveze za pripadnike onih nacija kod kojih se to mora poštovati.
 
ne vidim u cemu je problem.
ljudi nemaju pametnija posla,nego zakeraju.
vazno je da kao pedagog nije dosla golisava u skolu,sad,koliko se pokrila i zbog cega,to je nevazno.
Ne vidim kako bi licni izbor u skladu sa religijom mogao da utice u bilo kom kontekstu na bilo kojeg pojedinca.

Licni izbor kladu sa religijom?
Sta je sa licnim izborom, vecinskog stanovnistva, Srba, koji su hriscani?
 
Nažalost ovo je i moja država jer druge nemam i tu sam rođen a nisam Srbin.
Vi imate pravo koliko i ja imam pravo i koliko ta muslimanka ima prava na život kakav vi vama , ja meni ili ona sebi želi. Nemate prava da prisiljavate IKOGA na onakav život kakvim ste ga VI zamislili. Ni ja ne ulazim u tuđu kuću da nekom prodajem filozofiju kako bi bilo najbolje da živi i zato KUŠ tamo u ćošak.
Jeste Ovo je Srbija , ne zaboravite da je ona domovina i drugih ljudi a ne samo srba , i ja imam isto tako prava da odlučujem o svome životu baš kao i ona Učetiljica i zato kuš dalje !!!!

Da li u Iranu i Avganistanu, sme uciteljica da udje u skolu i predaje deci, a da nije pokrivena?
 
Kući može da se oblači kako želi, niko joj ne spori.
Može čak i na ulici da se oblači kako želi.
Može u privatnim školama da se oblači kako želi,

Ali u državnim i javnim ustanovama mora da se oblači kako nalažu običaji većine stanovnika sržave i kako nalažu običaji verski i svetovni većine gradjana.

Aco, ona je verovatno zabrađena i pedagoški fakultet završila.
Ako joj tamo niko nije postavio neki kodeks oblačenja, i ako ministarstvo prosvete do sada nije reagovalo, znači, mnogo buke ni oko čega.
 
Kući može da se oblači kako želi, niko joj ne spori.
Može čak i na ulici da se oblači kako želi.
Može u privatnim školama da se oblači kako želi,

Ali u državnim i javnim ustanovama mora da se oblači kako nalažu običaji većine stanovnika sržave i kako nalažu običaji verski i svetovni većine gradjana.
E pa ne mora. Sve je stvar ličnoga izbora.
 

Back
Top