doksiciklin za ujed krpelja

djavolce

Početnik
Poruka
20
Prije dva dana me ujeo krpelj, i doktor mi je prepisao doksiciklin 21 dan ujutru i uvece. morala sam ici i hirurgu posto je ostala zaoka. Interesuje me primjena i posljedice koriscenja doksiciklina, na sta treba obratiti paznju i sta izbjegavati. inace sam sklona glavoboljama, pa me interesuje da li bi to moglo da mi pogorsa stanje?
Hvala!
 
Doksiciklin je bezopasan tetraciklinski antiobiotik.
Najbitnije je u toku terapije doksiciklinom ne uzimati mleko i mlecne proizvode.
Naime, doksiciklin sa kalcijumom iz mleka i mlecnih proizvoda gradi produkte (kompleksna jedinjenja) koja su jako slabo rastvorna u crevnom soku i samim tim delovanje je jako oslabljeno jer je usporen prolaz leka iz creva u krvotok a samim tim i delovanje leka.
Promeceno je takodje da odredjeni br ljudi ima mucnine ako uzima doksiciklin KAPSULE. u tom slucaju treba uzeti doksiciklin tablete.Razlog je taj sto se kapsule izradjuju od zelatina sto kod nekih ljudi izaziva nelagodu u zeludcu i mucninu.
poz.
 
Doksiciklin se pije posle jela i nikako ne sme da se pije jogurt pre upotrebe leka.

Samo jedno ne shvatam,zasto vam je prepisao antibiotik???

Antibiotik se kod ujeda krpelja prepisuje samo u slucaju da se pojavi reakcija,nikako se ne prepisuje preventivno.Jer sta ako krpelj nije bio zarazen,to znaci da uzimate antibiotik bez potrebe.
Tako se postaje rezistentan na lek a jednoga dana moze da vam zatreba,a pri tome nece delovati. Razmislite. :)
 
Doksiciklin se pije posle jela i nikako ne sme da se pije jogurt pre upotrebe leka.

Samo jedno ne shvatam,zasto vam je prepisao antibiotik???

Antibiotik se kod ujeda krpelja prepisuje samo u slucaju da se pojavi reakcija,nikako se ne prepisuje preventivno.Jer sta ako krpelj nije bio zarazen,to znaci da uzimate antibiotik bez potrebe.
Tako se postaje rezistentan na lek a jednoga dana moze da vam zatreba,a pri tome nece delovati. Razmislite. :)

Prepisao je iz tog razloga sto u ovom slucaju rizik rezistencije daleko je maji od rizika da dodje do razvoja lajmske bolesti.
U farmakologiji se to kaze-rizik je daleko manji od stete.
A farmakoterapiji- prevencija je daleko 'bezbolnija' i manje kosta od simptomatske ili uzrocne terapije.
:cool:
 
Prepisao je iz tog razloga sto u ovom slucaju rizik rezistencije daleko je maji od rizika da dodje do razvoja lajmske bolesti.
U farmakologiji se to kaze-rizik je daleko manji od stete.
A farmakoterapiji- prevencija je daleko 'bezbolnija' i manje kosta od simptomatske ili uzrocne terapije.
:cool:

Nikada se nikome ne prepisuje terapija ''da bi se sprecilo'' :huh: ,bar ne u ustanovi gde ja radim a i sire.
Ako i dodje do Lajmske bolesti zna se terapija longaceph amp I.V. 21 dan...
Ipak smatram da ljudski zivot nema cenu ma koliko nesto kostalo i smatram da ljude ne treba ''kljukati'' nepotrebnim lekovima. i bez jakog razloga. :)
 
Prepisao je iz tog razloga sto u ovom slucaju rizik rezistencije daleko je maji od rizika da dodje do razvoja lajmske bolesti.
U farmakologiji se to kaze-rizik je daleko manji od stete.
A farmakoterapiji- prevencija je daleko 'bezbolnija' i manje kosta od simptomatske ili uzrocne terapije.
:cool:
Slazem se sa Vama, takav je princip na Zapadu, bolje spreciti nego leciti..ja sam za preventivno davanje Dovicina svaki put posle ujeda krpelja..
 
Nikada se nikome ne prepisuje terapija ''da bi se sprecilo'' :huh: ,bar ne u ustanovi gde ja radim a i sire.
Ako i dodje do Lajmske bolesti zna se terapija longaceph amp I.V. 21 dan...
Ipak smatram da ljudski zivot nema cenu ma koliko nesto kostalo i smatram da ljude ne treba ''kljukati'' nepotrebnim lekovima. i bez jakog razloga. :)

A takodje se nikada ne dovodi u sumnju ispravnost odluke fach-kolege.
;)
 
ja ne razumem sta se sprecava primenom doksiciklina ili bilo kog drugog ab u samom startu.Period inkubacije je 4-5 nedelja u nekim slucajevima erythema migrans ume da se pojavi i kasnije,Znaci u ovom slucaju pijete dovicin u prve tri nedelje,a sta posle ako antibiotik koji ste uzimali spreci klinicku sliku da se razvija onim putem kojim treba i nesto promakne.Onda bude koristio sam ab a ipak sam oboleo i to su mi otkrili mnogo kasnije.
Ako je krpelj bio zarazen prvi znak je erythema migrans ili crveni prstenasti krug koji se siri,moze biti precnika 5,10,15...cm moze se pojaviti na mestu ujeda ili bilo gde na vasem telu nezavisno od mesta ujeda i moze nestati za 24 h.Bitno je pratiti svoje telo jer je to prvi pokazatelj zarazenosti i ako se ta pojava isprati na vreme zapocinje se i na vreme sa ab terapijom koja traje tri nedelje...
Zamislite sad pojavu da vas za tri nedelje ponovo ujede krpelj hocete li opet na ab terapiju,a do oktobra moze da vas ujede jos nekoliko komada....
mislim da je panika neosnovana i uzimanje ab terapije u prve tri nedelje posle ujeda ne moze 100%da vas osigura od daljih posledica ako je krpelj bio zarazen,vec samo da promeni klinicku sliku sto otezava dalji tok lecenja.
 
...ako se ukloni do 24 sata od ujeda ne moze preneti zarazu... antibiotici deluju na oko 80% slucajeva - znaci ako te ujeo zarazen krpelj sanse bez antibiotika da obolis su bile 100% a sa antibioticima oko 20%... nisam sigurna ali mislim da je tako
 
Poslednja izmena:
dr mi je vjerovatno prepisala jer sam vec imala dosta ujeda u zadnje dve tri godine, a za neke cak ni ne znaju sta je. takodje sam primila i tetanus odmah nakon sto je krpelj izvadjen.
za glavobolje sam rekla samo me interesovalo da li neko zna da li moze da mi se pogorsa stanje.
u svakom slucaju hvala na ovim informacijama :)
 
ja ne razumem sta se sprecava primenom doksiciklina ili bilo kog drugog ab u samom startu.Period inkubacije je 4-5 nedelja u nekim slucajevima erythema migrans ume da se pojavi i kasnije,Znaci u ovom slucaju pijete dovicin u prve tri nedelje,a sta posle ako antibiotik koji ste uzimali spreci klinicku sliku da se razvija onim putem kojim treba i nesto promakne.Onda bude koristio sam ab a ipak sam oboleo i to su mi otkrili mnogo kasnije.
Ako je krpelj bio zarazen prvi znak je erythema migrans ili crveni prstenasti krug koji se siri,moze biti precnika 5,10,15...cm moze se pojaviti na mestu ujeda ili bilo gde na vasem telu nezavisno od mesta ujeda i moze nestati za 24 h.Bitno je pratiti svoje telo jer je to prvi pokazatelj zarazenosti i ako se ta pojava isprati na vreme zapocinje se i na vreme sa ab terapijom koja traje tri nedelje...
Zamislite sad pojavu da vas za tri nedelje ponovo ujede krpelj hocete li opet na ab terapiju,a do oktobra moze da vas ujede jos nekoliko komada....
mislim da je panika neosnovana i uzimanje ab terapije u prve tri nedelje posle ujeda ne moze 100%da vas osigura od daljih posledica ako je krpelj bio zarazen,vec samo da promeni klinicku sliku sto otezava dalji tok lecenja.
Draga Daco, ako Svedjani koji inace vrlo retko i tesko prepisuju antibiotike daju doksiciklin posle ujeda krpelja preventivno, i ako se to pokazalo kao veoma uspesna preventiva, toliko dobra da gotovo nemaju ajde recimo neuroboreliozu, ja im verujem, jer bolje antibiotik popiti pre, da se ne stvore kutane pa sistemske manifestacije, nego eventualno posle, kada je vec kasno, a ako ste ikada videli nekoga sa boreliozom, a ja jesam an VMA, verujte mi da bi bili doksiciklin samo tako, pa i duplo duze, to nije za potcenjivanje, tako da sasvim je opravdano da se uzima doksiciklin posle ujeda svakog krpelja, odmah, i to 3 nedelje 2x dnevno od 100mg. Pogledajte malo i epidemiolske analize koji je procenat zarazenosti krpelja u Beogradu, Srbiji..svake godine sve veci i veci..i da dodam sada, Borelia Burgdoferi moze da izazove i neke vrste leukemije, kada se ne leci ili pravovremeno ne leci (Zreli B-celijski limfom, Primarni kutani marginalne zone B-celijski limfom , Immunocytoma...)
 
Poslednja izmena:
ma sve ja to razumem,ali kod nas postoji dosta kontradiktornosti povodom ovoga i niko od strucnih lica ne izlazi u javnost sa samo jednom pricom,tako da je narod sludjen i ne zna kome da veruje...
U principu je najbolje kad se krpelj izvadi ziv odnese na analizu i znas na cemu si,onda nema mesta strahu,panici i eventualno nepotrebnom pijenju ab...
 
ma sve ja to razumem,ali kod nas postoji dosta kontradiktornosti povodom ovoga i niko od strucnih lica ne izlazi u javnost sa samo jednom pricom,tako da je narod sludjen i ne zna kome da veruje...
U principu je najbolje kad se krpelj izvadi ziv odnese na analizu i znas na cemu si,onda nema mesta strahu,panici i eventualno nepotrebnom pijenju ab...
Slazem se, ali vreme je bitan faktor, a dok se to kod nas odredi...
 
Pre skoro 10 godine je mog sina koji je bio II razred OS "ujeo" krpelj. Bio je novembar, hladno vreme, dete u duksu i jakni. Zakacio se na deo izmedju ramena i vrata. Skinuli smo ga drugog dana. Proslo je tacno 3 nedelje i pojavilo se tipicno crvenilo na mestu ujeda uz svrab i blagu temperaturu. Otisli smo na Kliniku za kozne bolesti u Dz. Vasingtona. Tamo imaju specijaliste za Lajmsku bolest. Prepisana mu je terapija Sinacilinom u trajanju od 3 nedelje koju je on popio. Posle toga nismo isli na kontrolu. Moje je pitanje sledece, da li i kada treba uraditi neke kontrolne lab. nalaze, mislim na antitela? I da li neko moze vise puta da oboli od Lajmske bolesti? Da li se moj sin smatra izlecenim? Posle koliko vremena?
Hvala unapred kompetentnim forumasima!
 
Slazem se, ali vreme je bitan faktor, a dok se to kod nas odredi...


opet bih navela jer dosta ljudi verovatno ne zna da se analiza krpelja radi u bgd-u na jednoj klinici,kosta 480 din i traje sat vremena...sto bi rekli da po skidanju krpelja osoba koja ne zeli da razmislja o zarazenosti odlazi u tu ustanovu i kroz jedan sat saznaje da li ima potrebe da pije antibiotik tri nedelje ili ne....
ime ustanove moze da izgugla ko god hoce,za vise informacija.
 

Back
Top