Gde je nestao novinarski duh...

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.348
Gde je nestao novinarski duh i zasto je tako lepo zanimanje pretvoreno u masineriju "ovih" ili "onih"...

Sve manje srecem prave novinare i sve vise placena skrabala koja bi napisala svakakvu glupost zarad politickih ciljeva "svog tabora"... Sve manje je vazno da li je nesto istina ili ne... Na kraju krajeva, vreme ce pokazati... Vazno je samo da se pise... Sve cesce po narudzbini... Pa se novine najcesce i dele na rezimske i opozicione... Sve ostale oblasti su u zapecku... Postale su i nebitne...

Medjutim, ovo politicko potkusurivanje me i ne zanima i nisam zato ozvorio ovu temu... Tema se prvenstveno bavi problemom nestanka novinarskog duha za pricama koje nemaju veze sa politikom... Totalno nestranackim pricama... Gde treba malo zagrebati ispod povrsine, malo istrazivati, namirisati prevaru koja nema veze sa politikom... Isterati pravdu na cisstinu u situacijama gde niko od "glavonja" nije zainteresovana strana...

Na ovo razmisljanje me je navela cinjenica da svaki dan u novinama citamo raznorazne bljuvotine i neistine na racun "onih drugih" u zavisnosti kojih se novina dohvatimo... A takodje i cinjenica koja se odigrala na jednom fakultetu jednom profesoru... Zbog poprilicno velikih mucki oko zloupotrebe polozaja na fakultetu, pozicije profesora za korist privatne firme, izrabljivanja i zloupotrebe saradnika, koriscenja prostorija i opreme fakulteta za licnu korist, i jos podosta malverzacija kao sto su namestanje nepostojecih poslova koje pola placa drzava a ta persona deli dobijene pare sa firmama sa kojima je "posao" ugovoren, laziranja ostalih dokumenata i podmicivanja, neko se odvazio i prijavio je tu personu anonimnim mailom sa gomilom detalja nadleznima na fakultetu i univerzitetu... I par dana se tresla gora, i kao sto to obicno biva, rodio se mis... S obzirom da ta persona trenutno ima par medjunarodnih projekata, da se to ne bi ugrozilo, nadlezni su se dogovorili da stvar zataskaju... Dobili su po koju dnevnicu i put u inostranstvo i svi su zaboravili na to... Neko ko je trebao da bude zigosan uzasao je kao pobednik iz te situacije... O toj prici se culo, ali nikoga nije nesto mnogo zanimala... Sve se zaboravilo... Igrom slucaja, imao sam prilike da budem "tu negde" tako da pouzdano znam da je prijava bila u potpunosti tacna... Cak su neke stvari i izostavljene...

Niko se od novinara nije latio te price... Mozda i da dokaze da je pomenuta persona nevina... Nebitnio... Ali, nikoga to jednostavno nije zanimalo... Da li je moguce da je novinarstvo kod nas toliko posrnulo i gotovo iscezlo, da je novinarski zanat sveden na narucene politicke price i servisne informacije... Da li je moguce da pravom novinaru nije izazov da dodje do istine u bilo kojoj drugoj prici a da nema politicku pozadinu... Zasto ti ljudi zavrsavaju fakultete, da bi pisali narucene tekstove... Meni nije jasno... Mozda neko od vas ima odgovor na ovu moju dilemu...
 
U Srbiji slikari ne prodaju bas puno slika a samo pojedini mogu da naprave izlozbu i unovce je... Ali to nije razlog da ne slikaju... Ozbiljna muzika nije nesto posebno popularna... Ali pevaci i muzicari koji je izvode svakodnevno izgaraju u svom poslu... Iako znaju da to nece nikada imati odgovarajuci odziv kod sire publike... Neke szvari se rade iz ljubavi i jer ste posteni prema sebi... A novinari bi trebalo da budu osobe sa izrazitim istrazivackim duhom... Da im to samo po sebi bude izazov...
 
Ja verujem, da ima novinara koji su novinari u pravom smislu te reči. Da ima onih koji su spremni da istraže priču, da ispituju svedoka, da koriste literaturu, da uđu u srž problema , da ne spavaju danima, i da priča koji plasiraju ne bude samo kucani stubac u nekoj rubrici, već da bude priča koja pokreće one koji je čitaju...
Ali isto tako verujem, da ni jednu ozbiljnu priču, priču koja ugrožava bilo kog pojednica "na položaju" ne možeš ni da istražiš, jer će te neko kome to ne odgovara ućutkati blagovremeno, pa ako taj novinar ne shvati na vreme ili se ogluši o opomene rizikuje sopstveni kao i život svoje porodice. U takvoj situaciji je izbor veoma jednostavan.
Pitam se kako nađu snagu da se zaustave a na tragu su neke priče...
Najveće afere raskrinkavali su novinari. Najveće tajne znali su novinari...
Verujem da je i danas tako, samo su prinuđeni da ćute.
Neshavtljivo mi je da, ideš na političke nauke, da studiraš žurnalistiku i onda pišeš o tome ko je nosio gaćice a ko ne, ko ima 5 čivava a ko jednu...ko gde letuje i za koliko para...
Tužno je što neke profesije vremenom prestaju da budu ono za šta smo mislili da jesu. Šteta je jer kao i što sam napočetku posta rekla, zaista verujem da ima pravih novinara i dalje...ali na žalost čim pomisle da nešto urade pojede ih mrak​
...
 
Ali isto tako verujem, da ni jednu ozbiljnu priču, priču koja ugrožava bilo kog pojednica "na položaju" ne možeš ni da istražiš, jer će te neko kome to ne odgovara ućutkati blagovremeno

Iz mog iskustva - ne mora da te ućutka ali urednici se plaše da objave mnoge stvari. Možeš da imaš super priču (sa sve dokazima) ali urednik je neće objaviti ako je u strahu da će neko posle doći u redakciju, polupati nešto, praviti lom i podneti tužbu. Nažalost koliko god neko bio istraživački nastrojen i kreativan uvek će se naći neka budala da ga koči. Meni se konkretno desilo da sam jednom dnevnom listu ponudila na ruke gotovu priču, za džabe, i da nisu smeli da je objave pa su me posle 10 meseci, kada im je bilo u interesu, zvali da im opet iznesem detalje i molili da uradim tekst (što mi je naravno plaćeno). Iste te sad cimam za nešto drugo, nije im zanimljivo, kasnije će verovatno biti ;) Oni pre svega gledaju svoj interes, da se ne zamere onima što ih plaćaju, da što manje budu tuženi itd. pa tek onda tiraž - pričam o političkim temama i temama korupcije, u tabloidima i novinama koje se bave poznatima je drugačije.

Zato je online novinarstvo zakon. Ko ima vremena i želje time da se bavi može da deluje potpuno nezavisno ;)
 

Back
Top