Смедерево, 5. јун 1941.
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Смедерево, 5. јун 1941.

Ističe se
    Učlanjen
    23.04.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano Смедерево, 5. јун 1941.

http://www.politika.rs/rubrike/Drust...gediju.sr.html

Дан сећања на смедеревску трагедију

Пи­ском ло­ко­мо­ти­ве на же­ле­знич­кој ста­ни­ци, си­ре­на­ма и лу­па­њем цр­кве­них зво­на, сва­ке го­ди­не тач­но у 14.14 са­ти град се на тре­ну­так „па­ра­ли­ше” у знак се­ћа­ња на жр­тве овог до­га­ђа­ја

Смедеревска тврђава Фото А. Васиљевић

Сме­де­ре­во – Екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је у сме­де­рев­ској твр­ђа­ви, 5. ју­на 1941. го­ди­не, за са­мо не­ко­ли­ко се­кун­ди срав­ни­ла је го­то­во цео град са зе­мљом, а пре­ма не­зва­нич­ним про­це­на­ма, у не­за­пам­ће­ној тра­ге­ди­ји стра­да­ло је из­ме­ђу хи­ља­ду и че­ти­ри хи­ља­де љу­ди. Од 2400 ку­ћа, са­мо 25 ни­је оште­ће­но, док су ку­ће у преч­ни­ку од де­се­так ки­ло­ме­та­ра од твр­ђа­ве по­ру­ше­не до те­ме­ља, по­да­ци су та­да­шње ко­ми­си­је за об­но­ву Сме­де­ре­ва. Стра­вич­на екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је ко­ја је у то вре­ме ла­ге­ро­ва­на у древ­ном зда­њу Бран­ко­ви­ћа на­пра­ви­ла је на том ме­сту кра­тер преч­ни­ка пе­де­сет и ду­би­не око де­вет ме­та­ра, а на град се сру­чи­ло нај­ма­ње че­ти­ри хи­ља­де то­на ка­ме­на из зи­ди­на твр­ђа­ве.
    Тог да­на Сме­де­ре­во је за­ви­је­но у цр­но, а до да­нас ни­су по­зна­те мно­ге чи­ње­ни­це. Узрок екс­пло­зи­је још увек се на­га­ђа, као и ко­на­чан број жр­та­ва. Прет­по­ста­вља се да је до не­сре­ће до­шло са­мо­за­па­љи­ва­њем му­ни­ци­је, а по­сто­је и вер­зи­је исто­ри­ча­ра о на­вод­ној ко­му­ни­стич­кој ди­вер­зи­ји, за шта не­ма кон­крет­них до­ка­за.
    Пре­ма из­ја­ва­ма пре­жи­ве­лих и ду­го­го­ди­шње исто­риј­ске гра­ђе, из­ве­сно је да је тог коб­ног 5. ју­на био пи­јач­ни дан у Сме­де­ре­ву. Ле­по вре­ме из­ма­ми­ло је мно­ге гра­ђа­не на ули­цу, гу­жва у гра­ду би­ла је не­за­пам­ће­на. На не­сре­ћу, у Сме­де­ре­во су тог да­на до­шли и мно­ги ме­шта­ни окол­них се­ла, па и гра­до­ва. При­ча се да је то био дан ка­да су сме­де­рев­ски гим­на­зи­јал­ци до­би­ја­ли ди­пло­ме, а учи­те­љи из сре­за по­зва­ни да при­ме пла­ту. Се­дам­на­ест глу­ма­ца Срп­ског на­род­ног по­зо­ри­шта из Но­вог Са­да го­сто­ва­ло је у гра­ду на Ду­на­ву и сви су ов­де на­стра­да­ли.
    На же­ле­знич­кој ста­ни­ци ис­пред са­ме твр­ђа­ве, у пут­нич­ком во­зу 4714 за Ве­ли­ку Пла­ну ко­ји је по ре­ду во­жње тре­ба­ло да кре­не два ми­ну­та пре тра­ге­ди­је, по­ги­ну­ло је, не­зва­нич­но, ви­ше од 1500 пут­ни­ка из Сме­де­ре­ва и окол­них ме­ста. Због гу­жве и пре­ко­број­них пут­ни­ка воз је ка­снио ка­ко би се при­ка­чи­ла још јед­на ло­ко­мо­ти­ва. На­жа­лост, сви ко­ји су се ти­ска­ли да у жур­би на­пу­сте Сме­де­ре­во, игром суд­би­не, за­у­век су оста­ли у ње­му.
    Пи­ском ло­ко­мо­ти­ве на же­ле­знич­кој ста­ни­ци, си­ре­на­ма и лу­па­њем цр­кве­них зво­на, сва­ке го­ди­не тач­но у 14.14 са­ти град се на тре­ну­так „па­ра­ли­ше“ у знак се­ћа­ња на жр­тве тра­ге­ди­је. Та­ко је би­ло и ју­че у Сме­де­ре­ву, 69 го­ди­на на­кон овог до­га­ђа­ја.
    Па­ра­стос жр­тва­ма пе­то­јун­ске тра­ге­ди­је слу­жи­ло је све­штен­ство пра­во­слав­не цр­кве у Сме­де­ре­ву код Спо­мен-ко­стур­ни­це на ста­ром гро­бљу по­диг­ну­те 1942. го­ди­не. На њој је уре­за­но 485 име­на по­зна­тих жр­та­ва, без име­на пут­ни­ка из во­за 4714.
    Ју­че су по­ло­же­ни и вен­ци на спо­ме­ник „5. јун“, не­да­ле­ко од же­ле­знич­ке ста­ни­це, а при­ре­ђен је и при­го­дан про­грам уз уче­шће сме­де­рев­ских гим­на­зи­ја­ла­ца и град­ског жен­ског хо­ра „Кир Сте­фан Ср­бин“.
    Дан се­ћа­ња на жр­тве екс­пло­зи­је нај­пре је на­зван „За­вет­ни дан“, по иде­ји та­да­шњег ко­ме­са­ра за об­но­ву гра­да Ди­ми­три­ја Љо­ти­ћа. По­сле Дру­гог свет­ског ра­та па све до 1981. го­ди­не до­га­ђај је но­сио на­зив „5. јун“, а од та­да до да­нас „Дан не­за­бо­ра­ва“.

О. Ми­ло­ше­вић

[објављено: 06/06/2010]

Legenda
    Učlanjen
    07.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Смедерево, 5. јун 1941.

комунистичка диверзија...

Ističe se motorheadsd (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    89

Smederevo, moj rodni grad, najlepsi grad na svetu ))) Postoje raznorazne teorije vezane za taj dogadjaj. Tipa da je ruski bombarder bacio bombu, da je to komunisticka diverzija (u sta ja licno verujem) i navodno postoji teorija da je uvidjajem utvrdjeno da je svetlosna ziza izazvana optickim nisanom detonirala jedan metak i da je to izazvalo lancanu reakciju...

Početnik
    Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

у не­за­пам­ће­ној тра­ге­ди­ји стра­да­ло је из­ме­ђу хи­ља­ду и че­ти­ри хи­ља­де љу­ди.
    Zalosno je koliko je kod nas sve neorganizovano bilo da se broj zrtava rasteze od 1000 do 4000. Pa sta je bilo sa tim zrtvama? Valjda su barem trebale da budu propisno sahranjene. Po meni vaznije je znati imena tih ljudi nego kako i zasto je doslo do eksplozije. Na kraju, na spomen ploci se nalazi nekih 500 imena ... a moguce da ih ima barem jos 3500. Po meni ne radi se o pukom brojanju zrtava, kao sto je to kod nas cesto slucaj u blizoj i daljoj istoriji.

Detalji iz knjige Dr. Leontija Popovica "Istorija Smedereva u slici i reci""

-Poginulo je oko 2500 ljudi
    -Takodje navodi da je smederevska tvrdjava, inace najvise ostecena prilikom eksplozije (ali i zahvaljujuci kojoj broj zrtava nije bio znacajnije veci) bila bombardovana od strane 'saveznika' (i ostecena) jos tri puta:

11Jun, 16,17 Jul, 3 Oktobar 1944.

I takodje u I Sv. ratu.

Legenda Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    287

Ovaj događaj nemačke okupacione trupe tokom čitave okupacije koristile su u propagandne svrhe, dokazujući tobožnje prijateljstvo i brigu o Srbiji i srpskom narodu, o nastojeći da pridobiju srpski narod navodeći ulogu nemačkih vojnika u spašavanju i zbrinjavanju postradalog stanivništva. Evo jednog članka iz "Novog vremena" od 25. juna 1941. godine, kojim je ustvari preneto pismo zahvalnosti Komesara Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Milana Aćimovića:

"Prilikom poslednje velike nesreće u Smederevu... nemački vojnici pružili su nov dokaz o svom visokom shvatanju opšteljudskih dužnosti. Pregorevši na trenutak bol za svojim izginulim i osakaćenim drugovima, nemački vojnici, mnogi i sami ranjeni, sklonili su žene i decu na bezbedna mesta... Ovakva humana akcija, za vreme koje su nemački vojnici često stavljali na kocku vlastiti život, učinila je da su se sve nemačke i srpske žrtve ove nesreće našle združene podjednakim staranjem nemačke oružane sile..."

Interesuje me da li postoje neki dokazi u prilog ovome, ili je to samo još jedna u nizu propagandnih obmana, pošto ja, osim u propagandnom materijalu, nisam našao nijednu potvrdu
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Legenda
    Učlanjen
    07.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rechke Pogledaj poruku
    Ovaj događaj nemačke okupacione trupe tokom čitave okupacije koristile su u propagandne svrhe, dokazujući tobožnje prijateljstvo i brigu o Srbiji i srpskom narodu, o nastojeći da pridobiju srpski narod navodeći ulogu nemačkih vojnika u spašavanju i zbrinjavanju postradalog stanivništva. Evo jednog članka iz "Novog vremena" od 25. juna 1941. godine, kojim je ustvari preneto pismo zahvalnosti Komesara Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Milana Aćimovića:

"Prilikom poslednje velike nesreće u Smederevu... nemački vojnici pružili su nov dokaz o svom visokom shvatanju opšteljudskih dužnosti. Pregorevši na trenutak bol za svojim izginulim i osakaćenim drugovima, nemački vojnici, mnogi i sami ranjeni, sklonili su žene i decu na bezbedna mesta... Ovakva humana akcija, za vreme koje su nemački vojnici često stavljali na kocku vlastiti život, učinila je da su se sve nemačke i srpske žrtve ove nesreće našle združene podjednakim staranjem nemačke oružane sile..."

Interesuje me da li postoje neki dokazi u prilog ovome, ili je to samo još jedna u nizu propagandnih obmana, pošto ja, osim u propagandnom materijalu, nisam našao nijednu potvrdu
    а зашто није могуће да се тако догодило,него је све одмах пропаганда ?

Legenda Rechke (avatar)
    Učlanjen
    15.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    287

Nisam rekao da nije nemoguće, već da sam o tome čitao samo u propagandnom materijalu. A kao drugo, rekoh već da je to intenzivno eksploatisano u propagandi pridobijanja stanovništva tokom čitavog trajanja okupacije, nije to moja negativna kvalifikacija, već činjenica
    Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων

Zatucani klerofašista!

Zaslužan član
    Učlanjen
    05.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    273

Citat Original postavio Lautner Pogledaj poruku
    Komunisti su do 22.juna bili u ljubavi sa okupatorom.
    Poslednji put ažurirao/la Gruban : 07.06.2010. u 02:42

Buduća legenda
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    152

Та прича о диверзији ме мало подсетила на експлозију у ужичким трезорима за време тзв Ужичке републике. Ту се народ скривао за време проглашене ваздушне опасности. Било је доста деце. Партизанска верзија је гласила да је у питању била четничка диверзија.

То је било овако: трезори су били у облику латиничног слова ха (Н), где је у једном паралелном објекту била (партизанска) фабрика муниције, а у другом је било склониште за цивиле. Постојао је ходник који је повезивао та два објекта и, како изгледа, катастрофа међу цивилима се догодила када су се отровни гасови из фабрике кроз ходник проширили до склоништа.

По свему судећи, највероватније је ипак да је до експлозије дошло услед неодговарајућег руковања, а крунско питање је зашто су трезори у том часу били затворени јер би иначе жртава било мање. То је такође предмет теорија завере.

То је још једна од занемарених трагедија из 1941.
    "Весма бо трудно Славјан от заматорелих мнениј отвратити."

Elita Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    89

Постоји теорија да је Тито намерно обавио диверзију да би уклонио свог главног супарника Мустафу Голубића, генерала НКВД којег је лично Стаљин послао у Југославију.

Domaćin dulebass (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    66

Najnovija informacija je da je Mustafa Golubic organizovao eksploziju municije u Smederevu. Otvoren je njegov arhiv i iz prilozenog se vidi:

http://tomislavdretar.info/otvoren-d...a-umesto-tita/
    "Pri rodjenju placemo sto smo stupili na veliku pozornicu budala!" (Sekspir)

Zainteresovan član m a s t e r (avatar)
    Učlanjen
    02.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Citat Original postavio Lautner Pogledaj poruku
    Slazem se u potpunosti.
    I feel good!!!

Slične teme

1. Beograd 1941
    Autor MCollector u forumu Avijacija i vojska
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 20.06.2013., 09:19
  2. 27 3 1941
    Autor DRVOSEČA u forumu Istorija
    Odgovora: 44