KARLEUŠA I KRISTIJAN - IDOLI SRPSKE DECE

Ко је кривац за овакве погрешне вредности

  • Медији

  • Родитељи

  • Држава


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Nedelja, 6. Jun, 2010.

„Kristijan je lik! S drugovima sam odgledao sve njegove snimke na Jutjubu i znam maltene sve njegove govore napamet. Ima lovu, ******, sad je pao, ali siguran sam da će uskoro izaći. Počeo je od nule i zgrnuo brdo love, zeznuo sve pajkane, a pri tom se bavi sportom“, očarano govori dečak od 12 godina o svom idolu Kristijanu Goluboviću


5432.jpg


BEOGRAD - I. K. je učenica šestog razreda osnovne škole i životni uzor joj je Jelena Karleuša.

Na pitanje Kurira zbog čega je za svog idola izabrala baš nju, devojčica odgovara: - Pa, ona je tako kul! Popularna je, bogata, zgodna, strava se oblači, živi kao kraljica. Svako normalan bi poželeo da se menja s njom bar na koji dan...“

Dok se devojčice uglavnom ugledaju na „pevaljke“, dečacima su idoli sportisti, ali i „loši momci“. Dvanaestogodišnji S. M., učenik jedne osnovne škole u Beogradu, kaže da mu je idol - Kristijan Golubović!

- Kristijan je lik! S drugovima sam odgledao sve njegove snimke na Jutjubu i znam maltene sve njegove govore napamet. Ima lovu, ******, sad je pao, ali siguran sam da će uskoro izaći. Počeo je od nule i zgrnuo brdo love, zeznuo sve pajkane, a pri tom se bavi sportom - očarano priča ovaj osnovac.

Većina od stotinjak učenika šestog, sedmog i osmog razreda osnovnih škola u Beogradu koje je Kurir anketirao davala je slične odgovore: uzori srpske dece su - kao i čuvenih devedesetih - pevačice novokomponovane muzike i „opasni momci“.

- Rezultat ankete koju je Kurir sproveo među osnovcima pokazatelj je opšteg poremećaja kulturnih i celokupnih društvenih vrednosti - kaže sociolog Ljiljana Lepšanović. - Kriza duha je preovladala. To što su deci omiljene ličnosti pevaljke ili osobe s kriminalnim dosijeima pokazatelj je da su na ceni oni koji su stekli novac sa što manje rada i truda. Već nekoliko decenija u Srbiji je među mladima zastupljen „holivudski sindrom“, koji podrazumeva što bolji fizički izgled, skupa kola, avione, kamione... Naša deca razmišljaju potpuno praktično i krajnje površno: Zašto bih završavao fakultet kad mi to nije garant uspešnosti i materijalne sigurnosti? S druge strane, neko nema ni pet razreda osnovne škole, a ima milione... Problem je u tome što ih sama država ne podržava i ne stimuliše da se obrazuju i zbog toga su im uzori ljudi koji nemaju nikakvih vrednosti osim materijalnih. Pri tom mislim na Jece, Cece, Seke u svim varijantama, sa njihovim kučićima, mačićima, šljokicama...

Poseban problem su, prema rečima Lepšanovićeve, rijaliti šou programi u kojima se propagiraju nerad, tačnije igranje i glupiranje, zahvaljujući kojima je moguće dobiti veliku sumu novca.

- Ni otvaranje ka Evropi nije nam pomoglo da pobegnemo od kiča i šunda, koje smo devedesetih opravdavali izolacijom. Za razliku od sedamdesetih godina, kada je šund bio oporezivan, sada je on nešto sasvim normalno i opšteprihvaćeno, počev od ulice, televizije, pa čak i kulturnih ustanova. Ne treba ni da napomenem da se izgubila kultura čitanja. Internet se koristi kao jedino sredstvo za otkrivanje informacija, a mladi će pre odgledati film nego što će pročitati neku knjigu. Mada, kad vidim da je knjiga „Grabljivica - ispovest jedne sponzoruše“ prodata u više od 100.000 primeraka, poželim da knjige nisu ni izmišljene - iskrena je Lepšanovićeva.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/karleusa-i-kristijan-idoli-srpske-dece-36768.php
 
Džon Lenon američki predsednik

„Znam ko je Džon Lenon! To je onaj američki predsednik što je ubijen!“
Ovo je samo jedan u moru odgovora đaka sedmog i osmog razreda jedne beogradske osnovne škole. Slavni Lenon tako je, prema svedočenju naših osnovaca, naprasno postao i glumac, pisac, ali i cenjeni naučnik. Najbliže tačnom odgovoru došao je jedan trinaestogodišnjak, koji je „ubo“ da se radi o pevaču, ali je onda dodao da je „baš njegov tata bio na Lenonovom koncertu pre neki dan“ (u Beogradu je pre neki dan održan koncert Eltona Džona, prim. aut.).

Anketirani tinejdžeri su, ipak, mahom znali ko je bio Mocart, mada su ga opisivali rečima „to je neki muzičar“. Interesantno je da su u „kolege muzičare“ ubrojili i narodnog heroja Savu Kovačevića, koji je po njihovom mišljenju domaći pop pevač (velika je verovatnoća da su ga pobrkali sa Sašom Kovačevićem). Istu sudbinu podelio je i četnički vojvoda iz Drugog svetskog rata Nikola Kalabić, koji je u očima većine tinejdžera „naša estradna zvezda“.

Osim Lenona, još jedan rok velikan je potpuna misterija za naše tinejdžere - Bob Dilan. Deca nisu mogla ni da pretpostave o kome se radi... Na kraju je jedna četrnaestogodišnja devojčica (sa šarenom kosom i minđušom u bradi) samouvereno uzviknula: „Setila sam se, to je onaj superheroj iz stripa!“ Sledeći njen primer, drugar iz razreda je (sa istim samopouzdanjem) odmah posle toga za antičkog filozofa Platona izjavio da je čuveni francuski fudbaler...

Nijedan od ispitanika nije umeo da kaže ko su Johan Krojf, Sokrat, Arhimed, Gete ili Džoni Štulić... Ako je za neku utehu, mnogi su „prepoznali“ Alberta Ajnštajna, koji je po njima bio „veliki istraživač i hemičar“.


Kurir pita, Branko Kockica odgovara:

Koje su razlike između današnjih i nekadašnjih generacija?
- U pozorištu danas deca na direktna pitanja koja zahtevaju potvrdan odgovor odgovaraju drugačije nego pre. Nekada: Je l’ hoćete? -

Hoćemo!; Je li ovo torta? - Jeste!; Stvarno? - Stvarno! Sada: uvek i samo
- Daaaa! Zašto je to tako, nemam pojma. A onako „privatno“, definitivno su agresivnija, nekako dekoncentrisana i naročito „gluva“ za frekvencije glasa odraslih.

Da li biste sa današnjim generacijama mogli da napravite emisiju kakvu ste imali osamdesetih godina?
- U vreme kad je RTS prestao da snima „Kockicu“, već su se pojavljivali znaci da takvih serija više nikad neće biti. U stvari, bilo je znakova da nijedna televizija više neće snimati nikakve igrano-dokumentarne serije za decu. Ne znam zašto je to tako, kao što ne znam ni pravi razlog zašto su nas bombardovali. Mada, iskreno, nisam siguran da bi tako nešto današnju decu interesovalo.

Šta mislite o televizijskom programu za decu koji se danas emituje?
- Na ekranima ima svega i svačega. A bolje je da ima svega nego svačega. Uveren sam da film i televizija mogu da budu kobni po mentalni razvoj dece. Nažalost, neki roditelji misle da ova moja izjava ne stoji. A to misle samo zato što misle da nemaju vremena. Imaju. Treba samo da se malo preorijentišu.


Idoli Srba kroz decenije...

‘60

Če Gevara
Josip Broz Tito
Dragoslav Šekularac
Đorđe Marjanović
Bitlsi
Rolingstonsi

‘70
Zdravko Čolić
Bijelo dugme
Kabir Bedi
Tihi i Prle
Mate Parlov
Elvis Prisli
Dragan Kićanović
Dragan Džajić

‘80
Zdravko Čolić
Lepa Brena
Dražen Petrović
Moka Slavnić
Dule Savić
Dragan Stojković Piksi
Džoni Štulić
Milan Mladenović

‘90
Zdravko Čolić
Aleksandar
Knežević
Knele
Arkan
Aleksandar Golubović Kristijan
Ceca Ražnatović
Vlade Divac
Saša Đorđević

‘00
Zdravko Čolić
Jelena Karleuša
Ceca Ražnatović
Aleksandar Golubović Kristijan
Nataša Bekvalac

Kurir pita poznate: Ko su vaši idoli

Aleksandar Šapić, bivši vaterpolista
- Pošto sam počeo da se bavim sportom veoma rano, još u obdaništu, idoli su mi bili ljudi iz sveta sporta. Top tri su mi bili košarkaš Dražen Petrović, vaterpolista Igor Milanović i fudbaler Dragan Stojković Piksi.

Zoran Kesić, voditelj
- Tokom cele osnovne i dobar deo srednje škole idoli su mi bili Draža Mihailović i Brus Li. Draža jer je bio vođa četnika, jedna stamena ljudina, a Brus Li zato što je bio kung fu majstor kakav sam uvek želeo da budem.

Olja Karleuša, pevačica
- Lepa Brena, naravno! Od šeste godine sam je imitirala i želela da budem kao ona! Svaki maskenbal je bio varijacija na temu Lepe Brene.

Velimir Ilić, političar
- Imao sam nekoliko idola u mladosti, ali kao omiljene bih izdvojio Če Gevaru i Džaju! Nosio sam majice s likom Gevare, a trudio sam se da ne propustim nijednu Džajinu utakmicu. Posebno mi je draga bila i Merilin Monro...

Momčilo Bajagić Bajaga, pevač
- To su bili ljudi iz sveta muzike. Ubedljivo najveći idol mi je bio Dejvid Bouvi i celokupna postava grupe Rolingstons! Energija koju ti ljudi poseduju je neprevaziđena i neponovljiva, tako da su mi oni i dan-danas uzori.

Goga Sekulić
- U šestom, sedmom razredu idol su mi bili Madona i grupa EKV. U prvom srednje prebacila sam se na Nedu Ukraden i Viktoriju, a od šesnaeste godine uzor mi je žena zmaj - Ceca Ražnatović!

Dule Savić, fudbalska legenda
- Imao sam samo jednog jedinog uzora, a to je bio Džaja. Svim klincima koji su igrali fudbal on je bio idol i neko koga su želeli da dostignu i prestignu, tako da ni ja nisam bio izuzetak.

Aleksandra Perović, pevačica
- Majkl Džekson mi je bio potpuna fascinacija! Sa šest godina sam videla njegov spot i potpuno me je očarao, tako da mi je bilo bitnije da mi roditelji kupe njegovu kasetu nego neku igračku.
 
Poslednja izmena:
‘90

Zdravko Čolić
Aleksandar
Knežević
Knele

Arkan
Aleksandar Golubović Kristijan
Ceca Ražnatović
Vlade Divac
Saša Đorđević

Hahahaha! Da se zna ko je najveća faca tu. :D

Nijedan od ispitanika nije umeo da kaže ko su Johan Krojf

Sramota.

Gledam ove liste iz proteklih decenija i sve razmišljam ko bi bili dobri idoli mladih. I pada mi na pamet, recimo, nešto ovakvo:

Putin
Kraj liste
 
Оно што се пласира преко медија директно утиче на развој српске деце ,да ли смо прешли све мере?

Према анкети Курира у основним школама ,српкој деци су идоли криминалци и певаљке сумљивог морала.

KARLEUŠA I KRISTIJAN - IDOLI SRPSKE DECE
„Kristijan je lik! S drugovima sam odgledao sve njegove snimke na Jutjubu i znam maltene sve njegove govore napamet. Ima lovu, ******, sad je pao, ali siguran sam da će uskoro izaći. Počeo je od nule i zgrnuo brdo love, zeznuo sve pajkane, a pri tom se bavi sportom“, očarano govori dečak od 12 godina o svom idolu Kristijanu Goluboviću

BEOGRAD - I. K. je učenica šestog razreda osnovne škole i životni uzor joj je Jelena Karleuša.

Na pitanje Kurira zbog čega je za svog idola izabrala baš nju, devojčica odgovara: - Pa, ona je tako kul! Popularna je, bogata, zgodna, strava se oblači, živi kao kraljica. Svako normalan bi poželeo da se menja s njom bar na koji dan...“

Dok se devojčice uglavnom ugledaju na „pevaljke“, dečacima su idoli sportisti, ali i „loši momci“. Dvanaestogodišnji S. M., učenik jedne osnovne škole u Beogradu, kaže da mu je idol - Kristijan Golubović!

- Kristijan je lik! S drugovima sam odgledao sve njegove snimke na Jutjubu i znam maltene sve njegove govore napamet. Ima lovu, ******, sad je pao, ali siguran sam da će uskoro izaći. Počeo je od nule i zgrnuo brdo love, zeznuo sve pajkane, a pri tom se bavi sportom - očarano priča ovaj osnovac.

Većina od stotinjak učenika šestog, sedmog i osmog razreda osnovnih škola u Beogradu koje je Kurir anketirao davala je slične odgovore: uzori srpske dece su - kao i čuvenih devedesetih - pevačice novokomponovane muzike i „opasni momci“.

- Rezultat ankete koju je Kurir sproveo među osnovcima pokazatelj je opšteg poremećaja kulturnih i celokupnih društvenih vrednosti - kaže sociolog Ljiljana Lepšanović

Poseban problem su, prema rečima Lepšanovićeve, rijaliti šou programi u kojima se propagiraju nerad, tačnije igranje i glupiranje, zahvaljujući kojima je moguće dobiti veliku sumu novca.Ne treba ni da napomenem da se izgubila kultura čitanja. Internet se koristi kao jedino sredstvo za otkrivanje informacija, a mladi će pre odgledati film nego što će pročitati neku knjigu. Mada, kad vidim da je knjiga „Grabljivica - ispovest jedne sponzoruše“ prodata u više od 100.000 primeraka, poželim da knjige nisu ni izmišljene - iskrena je Lepšanovićeva.

5432.jpg
 
Mogla si i ovo da okacis:
Idoli Srba kroz decenije...

‘60

Če Gevara
Josip Broz Tito
Dragoslav Šekularac
Đorđe Marjanović
Bitlsi
Rolingstonsi

‘70
Zdravko Čolić
Bijelo dugme
Kabir Bedi
Tihi i Prle
Mate Parlov
Elvis Prisli
Dragan Kićanović
Dragan Džajić

‘80
Zdravko Čolić
Lepa Brena
Dražen Petrović
Moka Slavnić
Dule Savić
Dragan Stojković Piksi
Džoni Štulić
Milan Mladenović

‘90
Zdravko Čolić
Aleksandar
Knežević
Knele
Arkan
Aleksandar Golubović Kristijan
Ceca Ražnatović
Vlade Divac
Saša Đorđević

‘00
Zdravko Čolić
Jelena Karleuša
Ceca Ražnatović
Aleksandar Golubović Kristijan
Nataša Bekvalac

Inace sramota za Drazu i Kalabica sto ne znaju...
 

Back
Top