Propast od samozadovoljnosti

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Nekad su ljudi stavljali sav zivot na kocku radi nekog cilja, a danas sitnicare do te mjere da vise ne mogu jedni s drugima, jer svaki sebe nalazi "suverenom na svojoj teritoriji".
Da li ti moderni covjece shvatas da je gubitak svakog cilja i pravca ono sto te cini asocijalnom zivotinjom mrskom cak i samoj sebi? Zar je "opstanak" cilj sam po sebi ti "besmrtni" covjece? Nego, za sta ti hoces da umres - tako sebe svako mora pitati!

Umri za nesto sto te cini srecnim! Propadni od teznje za vlascu! Propadni od zelje za stvaralastvom! Propadni od bilo koje vrline!

Ali mi nemoj mjeriti crte lica i svoje i onda odlucivati o mojoj i svojoj vrijednosti crvu gadni!

Mizerijo!
 
Nekad su ljudi stavljali sav zivot na kocku radi nekog cilja, a danas sitnicare do te mjere da vise ne mogu jedni s drugima, jer svaki sebe nalazi "suverenom na svojoj teritoriji".
Da li ti moderni covjece shvatas da je gubitak svakog cilja i pravca ono sto te cini asocijalnom zivotinjom mrskom cak i samoj sebi? Zar je "opstanak" cilj sam po sebi ti "besmrtni" covjece? Nego, za sta ti hoces da umres - tako sebe svako mora pitati!

Naivna idealizacija proshlih vremena je neosnovana i vec zastaruje .
 
Nekad su ljudi stavljali sav zivot na kocku radi nekog cilja, a danas sitnicare do te mjere da vise ne mogu jedni s drugima, jer svaki sebe nalazi "suverenom na svojoj teritoriji".
Da li ti moderni covjece shvatas da je gubitak svakog cilja i pravca ono sto te cini asocijalnom zivotinjom mrskom cak i samoj sebi? Zar je "opstanak" cilj sam po sebi ti "besmrtni" covjece? Nego, za sta ti hoces da umres - tako sebe svako mora pitati!

Umri za nesto sto te cini srecnim! Propadni od teznje za vlascu! Propadni od zelje za stvaralastvom! Propadni od bilo koje vrline!

Ali mi nemoj mjeriti crte lica i svoje i onda odlucivati o mojoj i svojoj vrijednosti crvu gadni!

Mizerijo!

:lol:
Pa kad bi svako sebe pitao za šta on želi umreti, onda bi ljudi zaista propadali od svojih vrlina.
 
I običan čovek je poseban, isto tako kao što je i poseban čovek običan.
Ne postoji ništa što zaista uzdiže jednu osobu iznad druge, jer su obe iste fizičke građe - tj obe su ljudi.
Stoga, obe su podjednako u mogućnosti da budu i da se osećaju posebne.
I pogodi šta?
Obe osobe se i osećaju posebne.
 
Obican covjek kao samostalno bice ima taman toliko funkcija kao insekt - strasti za hranom i ljubavnu strast koja je prilicno zakrzljala ("mala moja de reci parolu, pa da stavim pistolj u futrolu").
A sve ostale koje sam ranije nabrojao on nema. On u rat ide pod prijetnjom tj. iz straha, a ne od stida.

On doduse podsjeca oblikom i na herojskog, viseg covjeka, ali njegovo tijelo najvjerovatnije nije stvoreno njegovom vlastitom voljom, ili njegova slaba volja ne potice iz sveg tijela. Tijelo ne mora da propadne odmah ako strasti zamru, nego tijelo propada tek od hedonizma.
Vjerovatno se i on sam pita zasto izgleda kao visi ljudi, iako mu nedostaje barem pola duse.
 
Nekad su ljudi stavljali sav zivot na kocku radi nekog cilja, a danas sitnicare do te mjere da vise ne mogu jedni s drugima, jer svaki sebe nalazi "suverenom na svojoj teritoriji".
Da li ti moderni covjece shvatas da je gubitak svakog cilja i pravca ono sto te cini asocijalnom zivotinjom mrskom cak i samoj sebi? Zar je "opstanak" cilj sam po sebi ti "besmrtni" covjece? Nego, za sta ti hoces da umres - tako sebe svako mora pitati!

Umri za nesto sto te cini srecnim! Propadni od teznje za vlascu! Propadni od zelje za stvaralastvom! Propadni od bilo koje vrline!

Ali mi nemoj mjeriti crte lica i svoje i onda odlucivati o mojoj i svojoj vrijednosti crvu gadni!

Mizerijo!
Eeee, ništa nije kao što je nekad bilo.

Moram da pohvalim postavljača teme. Ne toliko zbog teme koliko zbog aktivnosti.
Tek svaka treća tema nije njegova.
A i na ovoj evo dijaloga. Oponent je vrlo oštar i svojim mislima seče kao britkom sabljom. Da li će mu @Plutarh odoleti i odbraniti svoje ideje ili će pasti na bojnom polju i ostati da belo gleda u monitor češkajući se po glavi i brišući suze?
Jedva čekam da vidim u daljem nastavku.

P.S.
Napominjem, da apsolutno nemam ništa protiv dijaloga. Čak ni protiv monologa.
Moram ovo da naglasim da neko ne bi nešto pokrešno zaključio.
I nemam ništa protiv postavljanja tema. Naprotiv.
A ja maloumni slepac ni jednu nisam postavio do sada. A umem drugima da pametujem.
 
Ako ne platis na mostu , platices na cupriji...

Tj ako nisi drustveno predan i podantan na mostu, bices drustven kad treba braniti interese manjine, tj bices ekonomsko ili militaristicko meso za hijararhijski ustanovljenu elitu, sto nije isto sto i elita, daleko od toga...

Ne moze se reci da ni najgluplji ljudi ne zele da budu socijalni, zele, ali iz drugih razloga.
Egocentrici takodje zele drustvo, da bi kontrastnom scenom dobili intezivnije emocije u vezi sebe...

A to sto su danas interesi gomile tihi, tj prenose se tihim komandama, to je samo takvo vreme...
Negativna selekcija gde je jasno receno na jednoj strani , a demagoski uvijeno uvek sa nekom makar i minornom prednoscu , tj licnim dobitkom....
Ukratko svedeno, dosledan uvek gubi, jer je predvidljiv i ogranicen svojom doslednoscu...osim ako njegova doslednost nije predvidela rusitelje i neprijatelje njegovog vidjenja i uredjenja...
Cak i tada mora biti visestruko snazniji od ameboidnih struktura , a izvora ameboidnosti imate svuda, pocev od zena...
Zene i arhitipno , ali vise kroz prikaz ljudskih osoba sa slabijim potencijalom , fizickim sasvim sigurno, pokazuju kako se ponasa onaj ko za sebe misli da je slabiji ili manje kvalitetan...
Naravno busi na tiho i neprimetno....

Kako su nacela zivota ugusena kroz demagosku korist, a i novcani idol, to je osecanje svih postalo slicno osecanju slabijeg, nemocnog....
Razlike u delovanju kod slabica je sto neki , najvece kukavice cak, uzimaju oruzje i prave novo okruzenje, nadajuci se svojem dobitku u njemu , ne samo ekonomskom vec mentalnom ....a i hijararhijskom...
Drugi prate najsnaznije tokove...
Treci grebu sve sto se ogrebati moze, i u nastavku tu su cankolize...

Zajednicko za sve je tendencija sputavanja drugacijeg...a podizanja licnog kod drugih...

Ukratko to se moze primetiti tako sto osoba sputava vasu ideju ili je relativizuje, cak i kad je razume, sto je retko, ali vas tetose i timari, tj mozda cete trebati...
Sukob sa pojedincima je vrlo cesto nesvestan, ali takticki dobro izabran, jer se biraju oni koji su grupno slabiji...

Relativizovanje znanja, i jednostavna zelja da svako sebi izblefira malo poziciju dovode do opsteg imidza, lazne slike....
Izlaz, nije u ratovima, revoluciji ili preobrazaju kroz od danas nece moci....
Jer bice isto, garantujem...

Postoji nacin, ali on zahteva iskrenost prema sebi i svojim kvalitetima , ali i trenutnim sposobnostima...
Danas je malo onih koji su to spremni da prikazu i pokazu, a bice ih sve manje...
U tom smislu sve je manje sanse jer manjina*snaga>vecine*njihova snaga....
Ocigledno ma koliko opadala snaga prosecnog mediokritetnog i ameboidnog ona ce biti dovoljno velika da spreci manjinu sa bilo kakvim drugim vodecim idejnim osobinama osim straha od slabosti...

Strah ili ugrozenost zato predstavlja trenutno verovatnu, a za buducnost sve izvesnije jedinu mogucnost oslanjanja drustvenog udruzivanja...
Naravno projekcije nakon postavljanja u hijararhiji ce uvek dovoditi do osecaja pojedinca da je on van izvan toga, da nije obican , da nije boranija, da nije udruzen iskljucivo zbog straha i ugrozenosti.

Ovakvi kao plutarh, nisu materijal za osobe koje bih naznacio kao one koje se udruzuju po drugom osnovu osim ugrozenosti i straha...
 
увек su неки ljudi stavljali sav zivot na kocku radi nekog cilja, a већина sitnicare do te mjere da vise ne mogu jedni s drugima, jer svaki sebe nalazi "suverenom na svojoj teritoriji".
Da li ti просечни covjece shvatas da je gubitak svakog cilja i pravca ono sto te cini asocijalnom потрошачком zivotinjom mrskom cak i samoj sebi? Zar je "opstanak" cilj sam po sebi ti "besmrtni" covjece? Nego, za sta ti hoces da umres - tako sebe svako mora pitati!

умиреш za nesto sto te cini srecnim! пропадаш od teznje za vlascu! Propadni od zelje za stvaralastvom! Propadni od bilo koje vrline!

Ali mi nemoj mjeriti crte lica i svoje i onda odlucivati o mojoj i svojoj vrijednosti crvu gadni!

човече!

човек наста укрштањем мазге, свиње и зеца?
п.с. извини на изменама у цитату.
 
Nije fer sto si svinju zeca i magarca ujedinio u covjeka, kad se rob uvijek smatrao za stvar i nije imao ljudska prava. Izjednaciti covjeka i stvar je najvece krsenje ljudskih prava! To je ljudski kip napravljen od kamenja, biljaka ili zivotinja i nista vise.
 

Back
Top