"Palo mi na pamet"

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Tako mi danas izgleda svo filozofiranje na planeti. Niko se i ne stidi ako ispadne glup ili dosadan i plitak. Uostalom, ako bi oni bili zivi i zanimljivi ljudi, onda ne bi imali razloga za porocnost i hedonizam. Saspes alkohol i drogu u lutku i gledas sta joj sve "pada na pamet".
 
Sigurno da jeste. Kao da je problem juriti koznu krpu po livadi. Delfin je tu mnogo spretniji, on to radi na nosu!

Mrtav u smislu bezzivotan, uskogrud, primitivan - nalik na biljku. Dusan Sirotanovic!
 
Tako mi danas izgleda svo filozofiranje na planeti. Niko se i ne stidi ako ispadne glup ili dosadan i plitak. Uostalom, ako bi oni bili zivi i zanimljivi ljudi, onda ne bi imali razloga za porocnost i hedonizam. Saspes alkohol i drogu u lutku i gledas sta joj sve "pada na pamet".

свако је дошао до своје истине, и ти и ја, и нико себе не сматра глупим, ни ти ни ја.
књиге су законска дрога, дејство је смртоносније...
 
Za neke su knjige sredstvo da usmjere dusu ka novim visinama, a za vecinu su maska iza koje zivotinja izigrava i glumi covjeka.

Onaj ko voli zivot smatra da je dusa smrtna i da joj trebaju potomci, a oni koji samo glume, a u dusi mrze svoju mizeriju, oni hoce da lazna predstava o njihovoj dusi zivi vjecno, pa samim tim zele da proguraju tezu o besmrtnoj dusi.
 
Tako mi danas izgleda svo filozofiranje na planeti. Niko se i ne stidi ako ispadne glup ili dosadan i plitak. Uostalom, ako bi oni bili zivi i zanimljivi ljudi, onda ne bi imali razloga za porocnost i hedonizam. Saspes alkohol i drogu u lutku i gledas sta joj sve "pada na pamet".

Niko se i ne stidi ako ispadne glup ili dosadan i plitak.

To je stanje duha , ako ih on spozna i saopšti .
Ako nam pak neko saopšti to kao sad ti , to je mišljenje koje proističe
iz stanja tvog duha ( Tako mi danas izgleda ... - dokaz moje pretpostavke) .
Dakle , ti polaziš od svog mišljenja kao od istine , da razviješ dijalog
( zar ne ) , u kome predpostavljaš da će se dokazati tvoje mišljenje
kao istina .? Dobro ,može i tako .

Ti tvrdiš da nema stida u neznanju / gluposti .
Zar to nije posve normalna stvar , za onoga koji nezna .
Stid može nastati kod onoga koji zna da nezna dovoljno dobro ,
ili da je načinio grešku ovakvu ili onakvu .
Nekaže se badava : '' budala kad bi znala kolika je budala ,
nebi bila tolika budala '' . Stoga i nema nužnih uslova za stid - zar ne ?

Dakle , ako u nekoga sašpeš ( stvarno ) : drogu i alkohol - nemaš šta
da vidiš ( jer je to bolest zavisnosti od narkotika - ludila ; koja se
teško leči ) . No postavlja se pitanje , kako jedinka poboleva i koji su
spoljašnji faktori koji ga uvode u bolest zavisnosti .

No ako pod drogom-alkohol smatraš polu istine / mitološke istine /
palanačko nacionalnu pamet / etiku u krivomogledalu / niske strasti
( podhraniš : ego , sujetu i taštinu ) --- e onda imaš šta da vidiš ;
možeš čak da budeš i žrtva sopstvenog eksperimenta . Dakle
, ako programiraš društveno socijalni ambijent , imaš šta da vidiš.

** da ne zaboravim : stanje duha može spolja da se kreira ( a to
znači da može da se ispira , programira , terminira i sl.) ; ono je
inžinjerski proizvod kao svaka druga stvar na tržištu --- pa tako
možeš u stvarnom životu da sretneš more izfabrikovanih umova
( da tako kažem ); od smorova , preko radnih bioloških programskih
mašina , do ratne savršene mašine za uništavanje svega postojećeg
( e, ove mašine kao dopunsko gorivo koriste stvarnu drogu i alkohol -
ali u poslednje vreme savršeniji proizvodi su bez tih dopunskih
goriva - i teško se razlikuju od normalnih ljudi - da tako kažem ).
E, ponekad te programske mašine kad ih vlasnici odbace iz ovih
ili onih razloga nevide smisao i svrhu života -- ono , kao Kamijevci .:think::think:

Evo i ja se ne stidim !?
 
Poslednja izmena:
Za neke su knjige sredstvo da usmjere dusu ka novim visinama, a za vecinu su maska iza koje zivotinja izigrava i glumi covjeka.

Onaj ko voli zivot smatra da je dusa smrtna i da joj trebaju potomci, a oni koji samo glume, a u dusi mrze svoju mizeriju, oni hoce da lazna predstava o njihovoj dusi zivi vjecno, pa samim tim zele da proguraju tezu o besmrtnoj dusi.

философија је наука о сујети, отровна дрога, па реч има смисао којом је сујета загади.
душа, који год смисао, је спутана сујетом.
 
Tako mi danas izgleda svo filozofiranje na planeti. Niko se i ne stidi ako ispadne glup ili dosadan i plitak. Uostalom, ako bi oni bili zivi i zanimljivi ljudi, onda ne bi imali razloga za porocnost i hedonizam. Saspes alkohol i drogu u lutku i gledas sta joj sve "pada na pamet".

Tako je i oduvek bilo , duboka sistematska razmatranja su bila privilegija manjine .
 
Sta ti znas o "oduvijek"? Koju istoriju poznajes? Koju staru literaturu si citao?

Zar ne volis ti da lazes?

Razmisli malo o onom shta sam rekao . Jedan forum nije savremena verzija Akademije vec fakultet , forum je nova verzija pijace.
Kako ti zamisljash tu presvetlu proshlost ? Da ako neko odvali glupost zabrane mu filozofiranje ? U ljudskoj je prirodi da makar na tenutak odvali neku glupost ili ponovi neki citat i kazhe ja sam se bavio filozofijom . A istorija je zapamtila samo one koji su ljudsku misao odveli na vishi nivo . Tho shto u knjigama o istoriji filozofije nema budala ne znachi da ih nije bilo u vecini .
 
Opet lupetas sinko. Srbi posebno lupetaju jer ih je prcio u mozak ko je stigao, nikog nisu uspjeli da izrode ko bi ih bar malo prizvao pameti, a "tudje necemo, svoje ne damo".
Ko je premlad, njemu dobar odgoj nalaze da cuti ili da pita.
Savjetovao bih svima da cute do 35e.

Istorija je zapamtila samo one koji su krali od drugih i predstavljali to kao svoje. A tek njihove poroke sto je zapamtila!
 
Dzaba je pricati. Isto kao da pricas zidu.

Vecina ljudi smatra da je pojam "dekadencija" ustvari "pozitivan problem" i zovu dekadencijom "ljudi samo hoce da kupuju stvari", a u doslovnom prevodu, dekadencija je PROPADANJE! Propadanje cega ili sa cega? Pa za obicne ljude "samo kupovina stvari" i nije propadanje, nego napredak! I zato na FB i nema nijedne grupe protiv dekadencije za obicne ljude, ali za aristokratiju postoji jedna sa nekoliko clanova.
Obican narod nema pojma o dusevnim vrijednostima, tj. strastima. On ne zna da ako zadovoljavas pozude, da strasti onda umiru.
Oni strasti smatraju "imaginarnim vrijednostima".
 
Nemoj opet o strastima, molim te...
:)
O.k. ne pričaš zidu, razumem ja tebe.
Ali, shvati da bilo šta čemu se da dovoljna vrednost, će da stvori svoje ogranke, ti ogranci će imati svoje ogranke, i tako dalje.
Na kraju, ona zadnja stvar, zadnjeg ogranka, naravno da neće ličiti na ono prvo. Međutim, ako je ono prvo konkrentno, istinsko i postojano, ono će napajati sve ostale svoje ogranke, dokle ne dosegnu njegov nivo. (uzimajući u obzir da se stvari mogu samo određeni broj granati)
Tako da će sa vremenom, svi ovi kvazi filozofi porasti u filozofe, ako onaj izvor onog što je izazvalo sve - potraje.
Ako se smeni, opet će i oni koji su nekada bili filozofi, sada postati nerazumna dečurlija koja se baca sa rečima.
 
Ljubav je vjerovatno prva strast koja se razvila iznad pozuda. Sad zamisli da je obican narod odlucio da pobije sve ostale strasti sem one bazicne!

Dovoljno je, dakle, da pises ljubavne pjesmice da bi zadovoljio Darwinovu volju za moc, tj. "prezivljavanje najjebozovnijeg". To je ono podmuklo plebejsko dijalekticko dosaptavanje koje nikad nece javno priznati da je jedino vodjeno voljom za moc.

A postena volja za moc se ne krije. Ona priznaje sve postojece strasti, cak i dok je jos mlada i slaba, dok je covjek djecak on ne negira strasti kao sto su vlastoljublje, ponos, oholost i sl.

Razlika je evolutivne prirode i sa sobom nosi prirast ili gubitak mozdane mase u kojoj su smjestene strasti.
Ta mozdana masa ili mase su "ogranci" koji se napajaju sa istinskom moci.
Ko god stvarno dodje do moci moze racunati na kvalitativnu i mozda kvantitativnu promjenu u glavi, u biologiji mozga.

Zato je Nietzsche spominjao "kratke lobanje demokratskih masa (ili stadnog covjeka)".
 
Ja i dalje kontam da čovek može doći do saznanja ravnog ili jačeg od onog koji je npr imao neki genije u nekom od svojeg udara genijalnosti.
Ne postoji ništa što čovek zaista ne može razumeti, bez obzira koliko glup bio, ako pred njim postoji neograničeno vreme za učenje.
Isto tako i klinci, koji poneseni nečijim uticajima, ne razumeju stvar izbliza, a pričaju o njoj, će se eventualno odvojiti od uticaja, i uneće sebe u to razumevanje te stvari, a ne da unosi druge, i samim tim će shvatiti tu stvar u svojoj potpunosti.
Klinci koji pričaju o recimo Ničeu, ne razumejući ga, su u stvari isti po principu onima koji pričaju o Ničeu, razumejući ga.
Ne postoji ništa što je u svojoj potpunosti spoznajno, ne postoji istina u stvarima osim one koje mi doživljavamo, osećamo, blablabla.
Moj doživljaj nečega nije kao nečiji tuđi doživljaj nečega, ali to ne znači da su oba neispravna, jer ispravan pristup nečemu a da se taj pristup zasniva na ličnoj osnovi, ne postoji.
Tako da nije vredan onaj koji je na nekom drugom nivou od nekoga, nego onaj koji može da se prožme na sve nivoe, i da ujedno BUDE na svim nivoima.
 
Klinci uglavnom imaju strasti. Covjek ne moze da uci bez strasti. Radoznalost je strast...
Pitanje je u kom slucaju dolazi do gasenja strasti. Ja smatram da ih besmisao gasi. Npr. hriscanstvo je vatrogasac zivota.
 
Klinci uglavnom imaju strasti. Covjek ne moze da uci bez strasti. Radoznalost je strast...
Pitanje je u kom slucaju dolazi do gasenja strasti. Ja smatram da ih besmisao gasi. Npr. hriscanstvo je vatrogasac zivota.

Strast u ovome ili onome - za ovim ili onim , jedno uvećava a drugo unizuje ;
ako je strast .Njoj nije poznata umerenost ; uglavnom obiluje preterivanjem .
Stoga ona ne može biti stanište promišljenosti , a onda je rušilac spoznaje .
Strasno se uči naizust ; a ipak to nije učenje nego jedva dobro pamćenje .
Može kasnije da se prežvakava iskustvo iz strasti , ali to je više manje
nostalgično sećanje .
Dakle , zasigurno ne doprinosi učenju ( razvoju potencija i moći kod
bilo kog čoveka ) , te ne može biti ni radoznalost . Radoznalost pokreće
istraživački duh , a ovaj doseže do spoznajnih moći . Dakle , radoznalost
može biti prva alka , a saznanje zadnja u lancu .

Strast gasi samo spoznaja sa samo izgradnjom . Dakle , strast gasi
samo kreacija u kojoj je cilj : mir / blaženstvo / sklad / harmonija
( jednom rečju : životna krepkost ) . Ovo ne mora da bude besmisao .
A besmisao je stanje duha ; i to subjektivno stanje .

E ovo poslednje je dopadljivo :
hriscanstvo je vatrogasac zivota .
:think::rtfm::think:
 
Poslednja izmena:
...Niko se i ne stidi... za vecinu su... većina ljudi... oni hoce da... Srbi posebno lupetaju...
Ti si očigledno pozvan i kompetentan da govoriš o većini. Da li si možda poslanik? Baviš se statističkim istraživanjem? Ako to nije, onda za ove izjave ne mogu da kažem čak ni da su stereotipi.
Palo ti na pamet?
A verovatno se i ne stidiš?
Dobro je da si samouveren.
 

Back
Top