Deca i internet

[Gunsmith]

Obećava
Poruka
68
Novi Sad -- PU u Novom Sadu podnela je krivičnu prijavu protiv dečaka od 14 godina, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo obljube deteta.

Osnovano se sumnja da je dečak, 19. maja svojim mobilnim telefonom snimio seksualni odnos sa 13-godišnjom devojčicom, a snimak potom pokazivao i prosleđivao drugovima.

Policija kao i nadležni u Centru za socijalni rad i u novosadskoj Osnovnoj školi "Kosta Trifković" će u nastavku ispitivanja slučaja utvrditi da li je bilo još zloupotreba i ko sve snosi odgovornost za takvo ponašanje.

Nezvanično je u medijima objavljena pretpostavka da je snimak seksualnog čina dvoje dece nastao u školskoj svlačionici a među učenicima počeo da kruži prošle sedmice.

Izvor: Tanjug


Danas su deca prepustena svim informacijama i svim oblicima medija od najranijeg detinjstva sto moze da dovede do raznih losih posledica u formiranju licnosti mladih ljudi koji predstavljaju buducnost drzave.

Moze li nekako da se izadje u susret ovom problemu i da se prati razvoj dece u ovom drustvu bez iakvih moralnih normi i vrednosti? Ima li nekog nacina za kontrolu razvoja i informisanja dece danas?
 
Moze. Moj tata je jednog dana uso u moju sobu, priso racunaru, izvuko kablove a ubrzo potom ih i pocupao i iskidao.
Uskratio mi fotoaparat, mobilni telefon, fiksni telefon. O onlajn pristupu na njegovom racunaru da i ne spominjem.
I tako po kratkom postupku od mene napravio coveka koji zna da kaze stop. :)
 
[Gunsmith];14145941:
Novi Sad -- PU u Novom Sadu podnela je krivičnu prijavu protiv dečaka od 14 godina, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo obljube deteta.

Osnovano se sumnja da je dečak, 19. maja svojim mobilnim telefonom snimio seksualni odnos sa 13-godišnjom devojčicom, a snimak potom pokazivao i prosleđivao drugovima.

Policija kao i nadležni u Centru za socijalni rad i u novosadskoj Osnovnoj školi "Kosta Trifković" će u nastavku ispitivanja slučaja utvrditi da li je bilo još zloupotreba i ko sve snosi odgovornost za takvo ponašanje.

Nezvanično je u medijima objavljena pretpostavka da je snimak seksualnog čina dvoje dece nastao u školskoj svlačionici a među učenicima počeo da kruži prošle sedmice.

Izvor: Tanjug


Danas su deca prepustena svim informacijama i svim oblicima medija od najranijeg detinjstva sto moze da dovede do raznih losih posledica u formiranju licnosti mladih ljudi koji predstavljaju buducnost drzave.

Moze li nekako da se izadje u susret ovom problemu i da se prati razvoj dece u ovom drustvu bez iakvih moralnih normi i vrednosti? Ima li nekog nacina za kontrolu razvoja i informisanja dece danas?

Može, ali vrlo teško. Ovaj cilj zahteva visoku roditeljsku kreativnost i snalažljivost da detetu pruže ono što ga zanima a i istovremeno ga zaštite od svih zala koje mogu uslediti iz tih medija ili savremenih socijalnih mreža (kao što je FB). Ja sam pre neko vreme agitirao na temi gde se raspravljalo o tome da li FB sme biti dostupan deci mlađoj od 14 godina. Tehnički ne sme, jer FB ne dozvoljava da mlađem detetu od 14 napravite profil. Naravno, deca uprkos tome menjaju svoje godište, otvaraju nalog pod starijim godištem, i otvaraju profile već sa 9 godina. Kad sam se ja usprotivio ovome, gomila roditelja je skočila na mene i izvršila ,,cyber linčovanje'':D, smatrajući da su oni u stanju da kontrolišu šta njihova deca rade na FB-u i da je to potpuno bezopasno. Posle nedelju dana, izašao je članak o pedofilu sa FB. Sa druge strane, ja potpuno razumem ove roditelje jer ne možete ući u sobu i zabraniti detetu da ima FB, da gleda TV, da igra igrice, da razgovara telefonom i sl. Kako će se to dete osećati kad ode u školu i kada njegovi drugari počnu da pričaju o FB-u, kada počnu da preko bluetootha prebacuju slicice i sl? Moja mala komšinica se pre nekoliko meseci vratila kući plačući jer su je drugarice zadirkivale i na kraju odbacile jer nije umela da nastavi stihove Seke Aleksić i nije gledala Grand pošto joj je mama zabranila da gleda Pink i izbrisala ga iz memorije. Dakle, najlakše je zabraniti detetu pristup svim medijima ili mu sa druge strane, sve dopustiti. Tako svako može biti roditelj. Ali biti vešt roditelj je najteži posao na svetu i ako se u taj posao unese dovoljno kreativnosti, mislim da se može uspešno izaći na kraj sa problemima o kojima osnivač teme govori.
 
Vi ste svi zaboravili izgleda da ta deca idu u obrazovanu ustanovu nazvana skola??! Tamo bi trebalo da ih vaspitaju, postoje psiholozi,pedagozi,profesori. . ali jednostavno nema toga. Mislite , pa kako postici da drzis kontrolu nad svim djacima? Lako, samo ne zavodi se red po skolama kakav treba. Ranije nije bilo takvih djaka, i deca jer je profesor udarao po prstima pruticem, pa nikome nije padalo na pmate da se ponasa bezobrazno nevaspitano itd. I to je imalo efekta. Sada toga nema, dobro .. nekazem da ce i sada profesor tuci po prstima, ali nesto se mora preduzeti. Nastavnik danas okrene glavu kada vidi da neko dete maltretiraju drugari iz razreda. Ima takvih X slucajeva. A da o porodici ne govorim. Kao sto znate mi smo jedan zaostali narod, koji je doziveo dosta ratova, teskoca, ekonomskih kriza. . to je sve slomilo drustvo. Tako bar ja mislim.
 
На ово немам једноставан и кратак одговор.
Мислим да је основни проблем породица и породично васпитање.
Док нисам постао родитељ био сам мишљења да не треба и да нећу никад ударити своје дете.
А сада мислим другачије.
Наравно када мало дете нешто поломи или уради да то не треба кажљавати јер није свесно то урадило али дете од 2,5 или 3 године, то је већ друга прича, најпре треба објаснити шта не ваља и како треба чинити па ако настави да понавља грешку забрана нечега или батине следе. Не мислим на премлаћивање него ударити по гузици пар пута да заболи или слично.
У мојој околини нисам чуо да неки родитељ не туче своју децу. Не мислим да је паметно што је у школама забрањено наставницима да туку ђаке. Наравно да нисам за то да се ђаци туку због незнања јер то нема смисла али због владања, непослушности и непоштовања обавезно треба.
Тако деца из основне школе где им је све дозвољено да раде по вољи шта хоће и како хоће долазе у средњу школу где им је такође дозвољено да раде по вољи шта хоће и како хоће али су сада снажнији, агресивнији и осећају и знају да им професори несмеју ништа. И тако док не постану пунолетни када почну за њих закони да важе и они који су неваљали убрзо завршавају у затвору... И све то јер их нико није васпитао. Кроз цело школовање бојали су се само ауторитативних наставника и професора а са онима који то нису су радили шта су хтели.
Тата ми је причао како су пре деца и на улици кад би урадила нешто што не ваља добијала грдњу или шамар од неког одраслог који чак ни не познаје ту децу. Сада само прођемо поред неког детета које рецимо обија ауто или ломи даске на клупи у парку и правимо се да нисмо ништа видели. Надам се да разумете шта хоћу да кажем.
И да кажем нешто о теми:
Што се тиче дечијег приступа интернету то није лако контролисати, многи родитељи ни не знају да укључе рачунар.
Мислим да је најбоље ограничити приступ интернету(уопште рачунару) на рецимо пола сата дневно или мање. Игрице забранити тотално јер су јако деструктивне и опасне.
Наша комшиница (14г) нема рачунар и долази код нас да би била на Фејсбуку. Запрепастио сам се кад сам схватио да већина њених другарица и другова из школе су стално онлајн тј. висе на рачунару нон стоп! Уместо дружења, играња напољу или међусобних посета они су сви поседали кући за рачунаре и дописују се, постављају мноштво безвезних линкова, фотографија, учлањују се у безброј идиотских група...
Закључак: У највећој мери су родитељи криви за оно што им деца раде и шта касније постају а тек иза тога школа,друштво, држава...
Мислим да кризе и ратови немају великог утицаја на то јер је код нас од како ја знам за себе увек нека криза и стално неки ратови а пре су се деца боље владала - чини мисе.
Ето у богатој Европи, Америци исти проблеми са децом.
Неморал је завладао а родитељи немају времена за своју децу.
 
Moze. Moj tata je jednog dana uso u moju sobu, priso racunaru, izvuko kablove a ubrzo potom ih i pocupao i iskidao.
Uskratio mi fotoaparat, mobilni telefon, fiksni telefon. O onlajn pristupu na njegovom racunaru da i ne spominjem.
I tako po kratkom postupku od mene napravio coveka koji zna da kaze stop. :)

wow,cale ti je ko moj.Tako moj meni povadio kablove u sedmom osnovne kad sam do pred kraj skolske imao 3 cetvorke,jer sam bio navucen na Age of empires....Kad se setim :hahaha:
 
Batina je iz raja izasla.

Mene je moja majka samo tako prebijala kada god sam nesto gadno uradio. I hvala joj za to.

Ma sve je to problem u politici i samom stanju u kojem smo zadeseni. Ljudi jednostavno pod pritiskom pucaju i tu vise niceg normalnog nema. Ne moze se nazalost vise nikom verovati. Moze se to ispraviti, ali nazalost nema te drustvene volje. Jedino neka katastrofa da nas zadesi.

Najbolje je da cuvate one najblize oko sebe i da se njima posvetite. Ne mozemo da mislimo da ce sve biti u redu sa nasom decom i da se prepustimo slucaju. Najveca briga mora za to postojati.

Sve je za to zapad kriv i njihov sistem "slobode zivljenja". Kakva je to sloboda ako nas od ljudi pravi u neandertalce.
 

Back
Top