Skenderbeg

čvrsnica

Domaćin
Poruka
4.321
legenda ramskog kraja (za one koji ne znaju, RAMA je hrvatski kraj na sjeveru hercegovine,pravilnije HUMA):


Jure Kostriota i njegovo porijeklo


Jure Kostriota rođen je u Rami, (danas Rama-Prozor) od majke Anđe i oca Joze, kao deveto dijete od njih 12 bio je odveden (otet) u Tursku kao janjičar, sva druga obitelj izbijegla je u Dalmaciju. Jure kao bistro, abiciozno i veoma inteligentno dijete, biva izabrano te poslano na visoku vojnu izobrazbu, kako je izrastao u sposobnog vojskovodju biva poslat u osvajačke pohode u Europu, točnije u Bosnu.

Na putu prema odredištu odsjeo je na albanskom kraljevskom dvoru. Kao predvodnik elitne turske vojske biva počašćen te prisustvuje i pri kraljevskoj večeri gdije ga Kralj –Skenderbeg upoznaje sa svojom jedinicom kćerkom princezom od Kruja. Juri Kostrioti je dužnost nalagala da mora otići na bojišnicu u osvajački pohod na Bosnu, ali je u mislima ponio princezu. U Bosni ga je čekao boj na Bišću Polju, s druge strane bio je Mletačko-Hrvatski vojskovođa Ivan Kostriotini, vojvoda od Rame. Kako se danak boja primicao tako su vjesti pronosili kuriri, doznalo se da su dvojica suprotnih vojskovođa prezimenjaci a onda se još saznaje da su i rođena braća Ivan i Jure Kostriotić.

Kada su se vojskovođe rukvali saznaju da su rođena braća. Glas se začuo vojničkim pozdravom, stani brate vojvodo od Rame, ja ti nisam Turčin ni od Turkinje majke. Rodila me pastirica Anđa, na Draševu što sokole rađa, pravi Hrvat i hrvatskog roda, neg sam i ja od Rame Vojvoda! Pusti vojsku neka se odmara, gledam tebe vidim sebe oko me ne vara, manimo se bitke ili rata, jedna nas majka rodila mi smo ti dva rođena brata. Tada Jure ode i vrati se k princezi od Kruja u Albaniji oženi nju te postade jedan od najčuvenijih i opjevanijih kraljeva u Europi, George Kostrioti- Skender beg, Kralj Albanski, radi monarhijskih propisa, pored Jure Kostriota dodao je i ime Skenderbeg ali je ostao pri kršćanstvu. Brat mu Ivan vraća se u Dalmanciju u okolici Trilja-Sinja ali u civilstvo, jer je morao napustit vojsku radi ”izdaje“ odnosno neobavljena posla, jer je na bojišnici susreo rođenog brata Juru Kostriotić.

Po povlačenju Turaka iz Bosne, svi Kostriotići početkom 19 -og stoljeća se vraćaju u Bosnu, ali u razne krajeve pod upravom fratara, te radi sigurnosti djelimično su izmijenili pravo prezime, te su u Kresevo otisli kao Kostromani, u okolicu Jajca kao Kotromanovići, neki su ostali kao i u Sinju, u Rami točnije u Ljubunce su otišli kao Kolakušići. Sve druge verzije o Juri Kostrioti su preinačavane kako je kome odgovaralo. Ova verzija je vjerovatno najvjerodostojnija i ako svaka legenda može biti manje ili više istinita. Ova legenda je zabilježena iz obiteljske usmene predaje.






mit,legenda,povijesno uporiste?

cuo sam i za varijantu da je skenderbeg od kosovskih janjevaca,hrvata
 
Postojala su dva Skenderbega, jedan albanski i jedan crnogorski, kome je onaj albanski bio ujak.
Naime, vladar CG, Ivan Crnojević se oženio Marom, sestrom Đerđa Kastriota Skenderbega.
Ivanovoga sina Stanišu, su Turci oteli, kad je imao 7 godina i odveli ga u Tursku i tamo preveli na islam i na đetetovu želju se prozvao Skender, po svome ujaku.
Kasnije, kad je odrastao, Turci su ga poslali na CG kao osvajača. Od toga Staniše je kasnije rođen njegov unuk zloglasni Mehmed paša Bušatlija ali sudbina bi, da mu glavu odrubiše Crnogorci i eno je na Cetinju na sušenju pod staklenim zvonom.
Tu počiva u manastiru njegovog đeda Ivana.
A ta Staniša-Skenderbeg je neđe lipsa kod Skadra.
 

Back
Top