Kako vratiti srpske stručnjake???

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
U poslednjih 20 godina Srbiju napustilo blizu 20.000 visokoobrazovanih ljudi, a Vlada Srbije pokreće projekat kako bi se makar deo njih vratio, piše "Danas".

20 miliona evra će, prema rečima ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, biti uloženo u povratak srpskih naučnika koji žive i rade u inostranstvu

Finansiraće se njihov boravak u Srbiji kao gostujućih profesora ili učesnika u istraživačkim projektima. Deo sredstava biće uložen i u gradnju stanova za povratnike. dalje na link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=02&nav_category=206&nav_id=435810
Smatram da se vecina nece nikada vratiti.
1.Tamo su vec godinama sa decom,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju,mnoga su i zaboravila srpski jezik i pismo
2.profesionalno napreduju u svojim profesijama,gde su elita, te su izuzetno placeni za svoj rad i znanje
3.uzeli su kredite za kuce,stanove,kola,godisnje odmore,skolovanje dece
4.zive sasvim normalno,bez vecih trzavica u drzavama koje su izabrali kao vecno boraviste
5.cenjeni su u drustvu
6.iz Srbije im konstantno stizu lose vesti
7.it.d. i tome sl.....................
Sta misli forum o tome???
 
Poslednja izmena:
U poslednjih 20 godina Srbiju napustilo blizu 20.000 visokoobrazovanih ljudi, a Vlada Srbije pokreće projekat kako bi se makar deo njih vratio, piše "Danas".

20 miliona evra će, prema rečima ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, biti uloženo u povratak srpskih naučnika koji žive i rade u inostranstvu

Finansiraće se njihov boravak u Srbiji kao gostujućih profesora ili učesnika u istraživačkim projektima. Deo sredstava biće uložen i u gradnju stanova za povratnike. dalje na link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=02&nav_category=206&nav_id=435810
Smatram da se vecina nece nikada vratiti.
1.Tamo su vec godinama sa decom,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju,mnoga su i zaboravila srpski jezik i pismo
2.profesionalno napreduju u svojim profesijama,gde su elita, te su izuzetno placeni za svoj rad i znanje
3.uzeli su kredite za kuce,stanove,kola,godisnje odmore,skolovanje dece
4.zive sasvim normalno,bez vecih trzavica u drzavama koje su izabrali kao vecno boraviste
5.cenjeni su u drustvu,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju
6.iz Srbije im konstantno stizu lose vesti
7.it.d. i tome sl.....................
Sta misli forum o tome???

Ja sma bila u inostranstvu, bas se pitam kad budem trazila posao kako ce da gledaju na moj rad u drugim ezmljama.

Sve to je propaganda...

Znam z apar slucajeva ljudi koji su postali vrhunski strucnjaci tamo negde..pa sad da se oduze zemlji koja ima nista nije pruzilatreba da se vrate i da rade pod gorim uslovima i z amanje plate...jer ovde vrhunski strucnjak nikad ne moze da ZARADI kao bilo gde...

KOnkretan slucaj je za coveka koji proima platu oko 10000 evra a nudili su mu extra menadzersku poziciju u srbiji za 5000....
 
U inostranstvu nije med i mleko.

Ja sam prosto sokiran da ce Srbija da troskara tolike pare. Oni koji su stvarno usperli preko bare (mozda 5%) nece u zivotu doci nazad. Vecina nas (kao na primer ja, koji imam Univerzitet u Kanadi a nikada nisam nasao odgovarajuci posao u ovoj zemlji) bi rado dosli, posebno ako im Srbija gradi stanove.... ali to nije najbolje resenje za Srbiju.

Najbolje bi bilo da Srbija ulaze u svoje gradjane.
 
Pa sigurno je da ce ljudi da traze bolju buducnost drugde...Mislim, ovde sa doktoratom moze da radi kod kineza, u nekoj drugoj drzavi ce biti doktor.Dalje, tamo ce da kupi kucu, a ovde ima da zivi u roditeljskoj kuci.Tamo ce imati BMW-a, ovde Yuga.Tamo ce se smatrati cenjenim strucnjakom, a ovde ce ga zezati u stilu:Vidi ovog nalickanog, glumi neko jaje...

I to ce da bude zezan od strane ljudi koji nisu zavrsili osnovnu skolu i koji bleje pred zadrugom...Pa sigurno da ce nakon toga covek da ode dalje...

Al ajde da vidimo sta ce anm tiih 20 miliona doneti...
 
Pa sigurno je da ce ljudi da traze bolju buducnost drugde...Mislim, ovde sa doktoratom moze da radi kod kineza, u nekoj drugoj drzavi ce biti doktor.

U nekoj drugoj drzavi ce da radi za Kineza, Indijca, Afganistanca.... jednostavno ko ga uzme.

Ako ne posedujete Doktorat sa necim sto je trazeno, taj doktorat je vredan kao papir na kojem je napisan.... bas kao Evro i Americki dolar.

Izdavanje diploma na zapadu je odavno jako unosan biznis. Od toga dobijaju banke koje daju studentske zajmove, drzava koja naplacuje takse, i Univerziteti koji dobijaju grantove od drzave. Cinjenica je da su na zapadu mnoge diplome bezvredne. Ovde se ceni samo jedna stvar.... a to je iskustvo.
 
U nekoj drugoj drzavi ce da radi za Kineza, Indijca, Afganistanca.... jednostavno ko ga uzme.

Ako ne posedujete Doktorat sa necim sto je trazeno, taj doktorat je vredan kao papir na kojem je napisan.... bas kao Evro i Americki dolar.

Izdavanje diploma na zapadu je odavno jako unosan biznis. Od toga dobijaju banke koje daju studentske zajmove, drzava koja naplacuje takse, i Univerziteti koji dobijaju grantove od drzave. Cinjenica je da su na zapadu mnoge diplome bezvredne. Ovde se ceni samo jedna stvar.... a to je iskustvo.

Slazem se, na zapadu se ceni samo iskustvo (naravno, sa znanjem) i profit. Ako neko ima prakticnog znanja, sposobnost organizovanja i prodornost, moze dobro ziveti na zapadu. Inace, ima puno akademaca,koji nemaju posla (izabrali pogresan studijum), i sve vise ih ima (uvoz "jeftinih" akademaca). Globalizacija je donela...rasturanje starog, dobrog zapada i njegovog dobrog zivota (pocelo je u ovom milenijumu da se brutalno izrazava).
Dvadeset miliona nije nikakva cifra (za jednu drzavu) da se moze pricati o "nekom" novcu.
U sustini, ima mnogo patriota u dijaspori koji vole svoju zemlju i rado bi dosli (bez novcane nadoknade) kada bi bili prozvani sa iskrenom zeljom da pomognu svojoj zemlji sa savetom, predlozima i zrtvovanjem svog vremena kada bi bilo iskrenog
interesa od iste.
Moje licno misljenje je (a zivim u dijaspori tri decenije) da nije bilo nikada (sada najmanje) interesovanja za "pravu" pomoc (osim, ako se novcana smatra takvom) od ljudi koji se u "tim" razvijenim zemljama, tretiraju kao dobri (vrhunski) strucnjaci. Jedino sto su trazili na zapadu je, kako nauciti neki novi trik (politicki ili druge vrste) kojih ovde ima na pretek.
Dok se ne stvore uslovi (transparentnost), niti dijaspora (akademci), niti seriozne strane firme imaju interesa na Balkanu (u ovom slucaju, Srbiji).:bye:
 
U poslednjih 20 godina Srbiju napustilo blizu 20.000 visokoobrazovanih ljudi, a Vlada Srbije pokreće projekat kako bi se makar deo njih vratio, piše "Danas".

20 miliona evra će, prema rečima ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, biti uloženo u povratak srpskih naučnika koji žive i rade u inostranstvu

Finansiraće se njihov boravak u Srbiji kao gostujućih profesora ili učesnika u istraživačkim projektima. Deo sredstava biće uložen i u gradnju stanova za povratnike. dalje na link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=02&nav_category=206&nav_id=435810
Smatram da se vecina nece nikada vratiti.
1.Tamo su vec godinama sa decom,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju,mnoga su i zaboravila srpski jezik i pismo
2.profesionalno napreduju u svojim profesijama,gde su elita, te su izuzetno placeni za svoj rad i znanje
3.uzeli su kredite za kuce,stanove,kola,godisnje odmore,skolovanje dece
4.zive sasvim normalno,bez vecih trzavica u drzavama koje su izabrali kao vecno boraviste
5.cenjeni su u drustvu,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju
6.iz Srbije im konstantno stizu lose vesti
7.it.d. i tome sl.....................
Sta misli forum o tome???
Stvarno te postujem kao istomisljenika, ali moram da dodam ovo.
Jedino samo da ih drogiramo i izludimo, pa jedino lud covek moze da radi u losijim uslovima nego sto moze da ima, kakve naucne radove forsiraju nasi politicari, kakve uslove za nauku finansiraju nasi a kako finansiraju SAD EU Rusija, pa cak i kina, pa kakvi su pokrali bi im ono sto su doneli iz inostranstva, nase politicare samo interesuje kes, sto vise da se pokrade, bole njih za pametne, njima takvi netrebaju ili ih naprave ludacima.....
 
Pa eno na drugom forumu iz sve snage pljuju Anu Ivanovic zato sto je "na ocajnom tridesetpetom mestu u svetu" !!!
.
Totalno smo prolupali i izgubili kriterijum. Apriori pljujemo svoje, kao da su nam nesto nazao ucinili.
Ana je jednom bila prva na planeti, pa makar na sekund ona do kraja zivota ne mora ni jedan mec da dobije - dokazala je ko je.
Ceo svet je hvali, divi joj se. A mi je i dalje pljujemo.
.
U ovoj zemlji ima mesta samo za zute strucnjake - politicare i njihove kofere.
Pravi strucnjaci su se uhlebili u drugim drzavama i grade ih za sve pare.
 
U državi, u kojoj za krečenje enterijera stana, po najnovijem zakonu, treba projekat i dozvola džave, ne treba niko normalan da živi. Iz dana u dan zaprepastim se kakve propise ova država izmišlja i za koga. Ko su idioti koji pišu te zakone, kakve su to prodane duše koje izglasavaju takve zakone.
Radim i učim dan i noć već treću godinu da postanem stručnjak u određenom poslu a sav zarađeni novac drim i držaću u "nebeskim" bankama. Spustiću ga u "zemaljsku" banku one države gde se opredelim da se odselim jer ovde, u Srbiji, osećam se kao podstanar kod lošeg gazde.
 
Tako e,dok se vlada bavi time kako da vrati strucnjaka mnogi za to vreme ovde pakuju kofere
Najlakse je spakovati kofere i predati mec bez borbe.Svugde na ovom svetu,svakog dana,ljudi se ustaju i krecu u borbu za komad hleba.Svi se vecito bore za egzistenciju,nista se bitnije nije u ljudskoj filozofiji promenilo u zadnjih 30.000 godina.Tesko je ziveti u Srbiji,ali....mozemo li svi da odemo?Kakvi smo to ljudi i sta ce nam deca reci???Ova Vlada sigurno ne,a verovatno ni sledeca nece nista konkretnije doneti dobrog,ali sam cvrsto uveren i siguran da ce jednoga dana,danasnji klinci koji su sada u osnovnoj skoli,preokrenuti stvari u korist Srbije.Zasto tako razmisljam?Zato sto oni ne znaju Tita ni soc.samoupravljanje,ne znaju Slobu i njegove metode vladavine,nece se nikako slagati sa politikom i stavovima jednog M.Dinkica i svite koja sada vlada....pa ce napraviti jednu zemlju koja ce biti bolja i sasvim drugacija.To ce biti ljudi koji ce naveliko biti gradjani 21-vog veka i svega onog pozitivnog sto taj vek nosi sa sobom,a on sigurno nosi prosperitet u odnosu na prosla vremena i lose navike koje je to vreme imalo.
 
Najlakse je spakovati kofere i predati mec bez borbe.Svugde na ovom svetu,svakog dana,ljudi se ustaju i krecu u borbu za komad hleba.Svi se vecito bore za egzistenciju,nista se bitnije nije u ljudskoj filozofiji promenilo u zadnjih 30.000 godina.Tesko je ziveti u Srbiji,ali....mozemo li svi da odemo?Kakvi smo to ljudi i sta ce nam deca reci???Ova Vlada sigurno ne,a verovatno ni sledeca nece nista konkretnije doneti dobrog,ali sam cvrsto uveren i siguran da ce jednoga dana,danasnji klinci koji su sada u osnovnoj skoli,preokrenuti stvari u korist Srbije.Zasto tako razmisljam?Zato sto oni ne znaju Tita ni soc.samoupravljanje,ne znaju Slobu i njegove metode vladavine,nece se nikako slagati sa politikom i stavovima jednog M.Dinkica i svite koja sada vlada....pa ce napraviti jednu zemlju koja ce biti bolja i sasvim drugacija.To ce biti ljudi koji ce naveliko biti gradjani 21-vog veka i svega onog pozitivnog sto taj vek nosi sa sobom,a on sigurno nosi prosperitet u odnosu na prosla vremena i lose navike koje je to vreme imalo.
:super::klap:
 
U poslednjih 20 godina Srbiju napustilo blizu 20.000 visokoobrazovanih ljudi, a Vlada Srbije pokreće projekat kako bi se makar deo njih vratio, piše "Danas".

20 miliona evra će, prema rečima ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, biti uloženo u povratak srpskih naučnika koji žive i rade u inostranstvu

Finansiraće se njihov boravak u Srbiji kao gostujućih profesora ili učesnika u istraživačkim projektima. Deo sredstava biće uložen i u gradnju stanova za povratnike. dalje na link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=02&nav_category=206&nav_id=435810
Smatram da se vecina nece nikada vratiti.
1.Tamo su vec godinama sa decom,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju,mnoga su i zaboravila srpski jezik i pismo
2.profesionalno napreduju u svojim profesijama,gde su elita, te su izuzetno placeni za svoj rad i znanje
3.uzeli su kredite za kuce,stanove,kola,godisnje odmore,skolovanje dece
4.zive sasvim normalno,bez vecih trzavica u drzavama koje su izabrali kao vecno boraviste
5.cenjeni su u drustvu
6.iz Srbije im konstantno stizu lose vesti
7.it.d. i tome sl.....................
Sta misli forum o tome???

Mnogo je mojih prijatelja otišlo odavde, jer nisu mogli da nađu adekvatan posao a bili su jako dobri studenti, napolju su se ostvarili i ni jedan nema nameru da se vraća ovde, tamo se njihov rad ceni što ovde nije bio slučaj.Tužno je što drugi vide potencijal u njima a njihova država to ne vidi, oni sad razvijaju druge države i firme jer ovde nisu imali uslova.Teško će ih vratiti ovde, baš iz tih razloga koje si ti naveo, da su hteli da ostanu- ostali bi ali bi u tom slučaju, umesto da se profesionalno i lično usavršavaju mogli samo kosu da čupaju.
 
Mnogo je mojih prijatelja otišlo odavde, jer nisu mogli da nađu adekvatan posao a bili su jako dobri studenti, napolju su se ostvarili i ni jedan nema nameru da se vraća ovde, tamo se njihov rad ceni što ovde nije bio slučaj.Tužno je što drugi vide potencijal u njima a njihova država to ne vidi, oni sad razvijaju druge države i firme jer ovde nisu imali uslova.Teško će ih vratiti ovde, baš iz tih razloga koje si ti naveo, da su hteli da ostanu- ostali bi ali bi u tom slučaju, umesto da se profesionalno i lično usavršavaju mogli samo kosu da čupaju.
Sasvim se slazem sa tobom,uostalom i napisao sam na otvaranju teme sta mislim.Ljudi kada odu,tesko se i nikako ne vracaju.Ovoj Vladi tj.ovim politicarima ne veruje ama bas niko ziv u zemlji niti sa njima ima ikakve perspektive.Smatram da ce to odraditi buduce garancije,neopterecene svime onim losim,kojeg je bilo na pretek u poslednjih 100 godina(mislim na korupciju medju politicarima u Kraljevini i neveseo polozaj i radnika i seljaka) .
 
U poslednjih 20 godina Srbiju napustilo blizu 20.000 visokoobrazovanih ljudi, a Vlada Srbije pokreće projekat kako bi se makar deo njih vratio, piše "Danas".

20 miliona evra će, prema rečima ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, biti uloženo u povratak srpskih naučnika koji žive i rade u inostranstvu

Finansiraće se njihov boravak u Srbiji kao gostujućih profesora ili učesnika u istraživačkim projektima. Deo sredstava biće uložen i u gradnju stanova za povratnike. dalje na link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=02&nav_category=206&nav_id=435810
Smatram da se vecina nece nikada vratiti.
1.Tamo su vec godinama sa decom,deca im imaju bolju buducnost,perspektivniju,mnoga su i zaboravila srpski jezik i pismo
2.profesionalno napreduju u svojim profesijama,gde su elita, te su izuzetno placeni za svoj rad i znanje
3.uzeli su kredite za kuce,stanove,kola,godisnje odmore,skolovanje dece
4.zive sasvim normalno,bez vecih trzavica u drzavama koje su izabrali kao vecno boraviste
5.cenjeni su u drustvu
6.iz Srbije im konstantno stizu lose vesti
7.it.d. i tome sl.....................
Sta misli forum o tome???

Ovo je primer kako mali Perica tj. Boža zamišlja da svet funkcioniše. Ovde je reč o naučnicima, pa je tim ovo još bezveznije. Naučniku treba mesto gde bi se bavio svojom naukom i istraživanjem, gde imao ko će da finansirao njegov rad, gde će mu informacije koje mu trebaju biti dostupne (a ova država naplaćuje carinu na knjige koje vam stižu poštom!), a toga ovde nema.niti će moći da se napravi za te pare. Kada na to još i dodamo kakav stav društvo ima prema naučnicima i na kakve probleme nailaze kada pokušaju da materijalizuj neka svoja dostignuća, neće se ovde ni jedan vratiti, ako to nije sam rešio da uradi. A u tom slučaju država nema nikakve veze s njihovim povratkom.

Mora da je Boža na ovu "genijalnu" ideju došao kada se Miodrag Stojaković vratio, pa sada misli da će sada svi da potrče da se vrate nazad. Neće to baš biti tako, a i lepo se kaže da jedna lasta ne čini proleće.

To je još jedna demagogija i ništa više. Bolje da se ta sredstva investiraju da se oni koji su još ovde spreče da odu. Za ove koji su otišli kasno je.
 
Ovo je primer kako mali Perica tj. Boža zamišlja da svet funkcioniše. Ovde je reč o naučnicima, pa je tim ovo još bezveznije. Naučniku treba mesto gde bi se bavio svojom naukom i istraživanjem, gde imao ko će da finansirao njegov rad, gde će mu informacije koje mu trebaju biti dostupne (a ova država naplaćuje carinu na knjige koje vam stižu poštom!), a toga ovde nema.niti će moći da se napravi za te pare. Kada na to još i dodamo kakav stav društvo ima prema naučnicima i na kakve probleme nailaze kada pokušaju da materijalizuj neka svoja dostignuća, neće se ovde ni jedan vratiti, ako to nije sam rešio da uradi. A u tom slučaju država nema nikakve veze s njihovim povratkom.

Mora da je Boža na ovu "genijalnu" ideju došao kada se Miodrag Stojaković vratio, pa sada misli da će sada svi da potrče da se vrate nazad. Neće to baš biti tako, a i lepo se kaže da jedna lasta ne čini proleće.

To je još jedna demagogija i ništa više. Bolje da se ta sredstva investiraju da se oni koji su još ovde spreče da odu. Za ove koji su otišli kasno je.
Stojkovic,a ne Stojakovic....a ni on nije bas ovde stalno prisutan.Vise je vani nego sto je i sam mozda nekada mislio.
 
Nikako, skolovani ljudi su u Srbiji skupa radna snaga u odnosu na priucenog radnika sa srednjom skolom koji moze da obavi 75% poslova kao i visokoobrazovani trostruko skuplji radnik... To zna svako ko je bio na razgovoru za posao kod nekog gazde.

Ne znam o kojim poslovima pricas?Ako srednjoskolac moze obaviti posao visokoskolca onda i treba da radi taj posao, ja licno smatram da ne moze obaviti posao visokoskolca ako se radi o normalnim poslovima
 

Back
Top