Evro raste a ja nista ne kapiram

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
17.135
Evo mene jubilanrog treceg puta na politici ako izuzmemo hroniku da pitam nesto:lol:
Mnogo sam velik laik prema tome molim za razumevanje i da budete sto prostije kada mi dajete odgovor.

Zanima me, sta se to desava u svetu pa evro nenormalno raste u odnosu na dinar, a ne "drma" ostatak sveta :think: Ili bolje, sta se desava sa dinarom ? :think:

Jel se isto tako nesto desava i sad sa Grckom ? :think:

Hvala
 
Evo mene jubilanrog treceg puta na politici ako izuzmemo hroniku da pitam nesto:lol:
Mnogo sam velik laik prema tome molim za razumevanje i da budete sto prostije kada mi dajete odgovor.

Zanima me, sta se to desava u svetu pa evro nenormalno raste u odnosu na dinar, a ne "drma" ostatak sveta :think: Ili bolje, sta se desava sa dinarom ? :think:

Jel se isto tako nesto desava i sad sa Grckom ? :think:

Hvala


Kriza u regionu i ubacivanje velike kolicine dinara na trziste.
 
Evo mene jubilanrog treceg puta na politici ako izuzmemo hroniku da pitam nesto:lol:
Mnogo sam velik laik prema tome molim za razumevanje i da budete sto prostije kada mi dajete odgovor.

Zanima me, sta se to desava u svetu pa evro nenormalno raste u odnosu na dinar, a ne "drma" ostatak sveta :think: Ili bolje, sta se desava sa dinarom ? :think:

Jel se isto tako nesto desava i sad sa Grckom ? :think:

Hvala

Значи да више и незнамо колико смо шупљи,
евро пада на светском тржишту новца у односу на долар,
пада углавном због кризе у Грчкој, која нормално потреса целу ЕУ
али све то нема везе са нама ми водимо нашу политику одвојени од остатка света пресипамо из шупљег у празно,
и тако...
Живи се.
 
Ajde malo ti to razlozi da mogu da progutam :rumenko:

То значи да су немачке банке давале кредите које су Грци о остали народи ''ниже расе'' узимали да би изградили оно што им је Немачка отела и одвукла у непознатом правцу, а онда је расла камата е сада неко то све треба да врати,
Грчка на пример отплаћује само камату о отплати главнице може само да сања,
ко са ђаволом (читај Немачком) тикве сади а није јој блиски сарадник...
А сада им као Немачка поново ПОМАЖЕ дајући им нове кредите да јој отплате старе камате...
Али то све нема везе са нама ми смо друга прича,
Алиса у земљи чуда,
ништа се не секирајте сигурно ће бити горе...
Мада увек можемо да се извадимо узећемо КРЕДИТ...
 
То значи да су немачке банке давале кредите које су Грци о остали народи ''ниже расе'' узимали да би изградили оно што им је Немачка отела и одвукла у непознатом правцу, а онда је расла камата е сада неко то све треба да врати,
Грчка на пример отплаћује само камату о отплати главнице може само да сања,
ко са ђаволом (читај Немачком) тикве сади а није јој блиски сарадник...
А сада им као Немачка поново ПОМАЖЕ дајући им нове кредите да јој отплате старе камате...
Али то све нема везе са нама ми смо друга прича,
Алиса у земљи чуда,
ништа се не секирајте сигурно ће бити горе...
Мада увек можемо да се извадимо узећемо КРЕДИТ...

a sta smo mi uradili pa nam ode dinar u pm ? :think:
 
a sta smo mi uradili pa nam ode dinar u pm ? :think:

Немамо индустрију,
немамо производњу
држава троши много више него што произведе,
јер купује социјални мир,
новца више нема само је питање када ће све да пукне,
ми узимамо кредите не да градимо и улажемо него да бисмо платили пензије и плате...
Ма ништа се ја у то не разумем заборавите све што сам Вам рекао,
то заправо нико нормалан не разуме...
Прочитајте Животињску фарму
Џорџ Орвел је писац и све ће Вам бити јасније,
а онда пређите на Кафку...
 
Evo sada ću ja da ti objasnim. Da nacrtam.

Imamo sav novac sveta. Koji realno vredi-ništa. Papir.

Onda u igru ulazi proizvodnja. Dakle imamo mnogo para, i mnogo proizvoda koje možemo kupiti za te pare.

Kapiraš sada? Dakle novac vredi koliko možeš da kupiš za njega.

I sada recimo u SRB nema novca uopšte.

I ove godine napravimo milion stvari (hrana, odeća, rude, bilo šta). Uvedemo dinar. I sada nam za tih milion stvari treba milijarda dinara. Ok, odštampa se milijarda dinara, i sve kul.

Sl godine napravimo još više robe. Recimo 2 miliona. Znači treba nam 2 milijarde dinara da razmena funkcioniše. I doštampa se još milion.

Ali. Sledeće godine podbacimo, i napravimo robu za milijardu dinara. A u opticaju ima dve milijarde dinara.Pošto niko ne povlači iz opticaja jednu milijardu to znači šta? Da imamo više novaca nego što roba vredi. Znači roba poskupi duplo da bi se pokrile te naštampane pare.

A roba je sve. Privreda, zlato, euri..

Euro je realno izgubio vrednost. I još će. Ali je dinar još više izgubio nego euro, i čini ti se da je euro jači.

Dinar je jako zavisan od eura jer sirovina nemamo, nemamo privredu, sve se uvozi, troše se euri napolju, zarađuju dinari koji nemaju vrednost jer ništa ne izvozimo.

Inače, cela ova kriza je posledica pohlepe banaka i korporacija da zarađuju pare koje još nisu proizvedene (kao roba)

Pokušao sam što plastičnije da ti objasnim, i karikiram, nadam se da sam do nekle uspeo
 
Evo sada ću ja da ti objasnim. Da nacrtam.

Imamo sav novac sveta. Koji realno vredi-ništa. Papir.

Onda u igru ulazi proizvodnja. Dakle imamo mnogo para, i mnogo proizvoda koje možemo kupiti za te pare.

Kapiraš sada? Dakle novac vredi koliko možeš da kupiš za njega.

I sada recimo u SRB nema novca uopšte.

I ove godine napravimo milion stvari (hrana, odeća, rude, bilo šta). Uvedemo dinar. I sada nam za tih milion stvari treba milijarda dinara. Ok, odštampa se milijarda dinara, i sve kul.

Sl godine napravimo još više robe. Recimo 2 miliona. Znači treba nam 2 milijarde dinara da razmena funkcioniše. I doštampa se još milion.

Ali. Sledeće godine podbacimo, i napravimo robu za milijardu dinara. A u opticaju ima dve milijarde dinara.Pošto niko ne povlači iz opticaja jednu milijardu to znači šta? Da imamo više novaca nego što roba vredi. Znači roba poskupi duplo da bi se pokrile te naštampane pare.

A roba je sve. Privreda, zlato, euri..

Euro je realno izgubio vrednost. I još će. Ali je dinar još više izgubio nego euro, i čini ti se da je euro jači.

Dinar je jako zavisan od eura jer sirovina nemamo, nemamo privredu, sve se uvozi, troše se euri napolju, zarađuju dinari koji nemaju vrednost jer ništa ne izvozimo.

Inače, cela ova kriza je posledica pohlepe banaka i korporacija da zarađuju pare koje još nisu proizvedene (kao roba)

Pokušao sam što plastičnije da ti objasnim, i karikiram, nadam se da sam do nekle uspeo


Uspelo, hvala puno :D
 
odlicno objasnjeno..a ja da dodam da postoji mnoooogo vise novca po raznim racunima nego sto ima odstampanog novca..to je fiktivna valuta koja nema utemeljenje u realnosti..ali tu valutu na trziste plasiraju razvojne banke u vidu kreditiranja proizvodnje raznih roba..a posto se eto unutar sistema vrte te ogromne pare na scenu su stupili razni spekulanti i mesetari
 
Evo mene jubilanrog treceg puta na politici ako izuzmemo hroniku da pitam nesto:lol:
Mnogo sam velik laik prema tome molim za razumevanje i da budete sto prostije kada mi dajete odgovor.

Zanima me, sta se to desava u svetu pa evro nenormalno raste u odnosu na dinar, a ne "drma" ostatak sveta :think: Ili bolje, sta se desava sa dinarom ? :think:

Jel se isto tako nesto desava i sad sa Grckom ? :think:

Hvala

У Грчкој се тренутно води револуција !

 
odlicno objasnjeno..a ja da dodam da postoji mnoooogo vise novca po raznim racunima nego sto ima odstampanog novca..to je fiktivna valuta koja nema utemeljenje u realnosti..ali tu valutu na trziste plasiraju razvojne banke u vidu kreditiranja proizvodnje raznih roba..a posto se eto unutar sistema vrte te ogromne pare na scenu su stupili razni spekulanti i mesetari

Jock. Ima mnogo više papira, nego realno što pokriva.

Eto Stivi je pitao za Grčku. Kada su skinuli komuniste, oni su pomahnitali dižući dugoročne kredite, koji su naravno isplaćivani u kešu. Kako je Grčka privreda tada bila jedna velika 0, manje-više je i sada, i sem turizma slabo šta ima tu. Kako višak keša nije pokriven materijalno (i turizam je roba, da se razumemo) vremenom se stvara sve veća razlika i eto ti kurcšlusa. Sledeća su tzv grupa PIGS Portugal, Irska, Grčka (već pukla) i Španija. Možda Italija. Od tih većih zemalja.

Tako je puklo u USA, banke su davale kredite svakom za sve, divota. Hbna gajba koja realno vredi 100k$ je koštala 400k$ jer su ljudi dobijali keš relativno lako. Ali USA će se izvući, jer je $ rezevna svetska valuta ( Kina ima više dolara od USofA)

Nisam ja ekonomista, ja to više laički;)
 
Poslednja izmena:
Komunistkinja, to nije tačno. U petak mi je došla prijateljica iz Atine, štrajkuju oni, ali ništa preterano za njih. Oni se lemaju svako proleće, pa pred sezonu stanu.

Čak začuđujuće malo u odnosu na katastrofu kojoj su sami krivi. Tamo bre štrajkuju 20 dana i kada poskupe pljuge, a ne ovo, popast države.
 
Jock. Ima mnogo više papira, nego realno što pokriva.

Eto Stivi je pitao za Grčku. Kada su skinuli komuniste, oni su pomahnitali dižući dugoročne kredite, koji su naravno isplaćivani u kešu. Kako je Grčka privreda tada bila jedna velika 0, manje-više je i sada, i sem turizma slabo šta ima tu. Kako višak keša nije pokriven materijalno (i turizam je roba, da se razumemo) vremenom se stvara sve veća razlika i eto ti kurcšlusa. Sledeća su tzv grupa PIGS Portugal, Italija, Grčka (već pukla) i Španija. Možda Irska. Od tih većih zemalja.

Tako je puklo u USA, banke su davale kredite svakom za sve, divota. Hbna gajba koja realno vredi 100k$ je koštala 400k$ jer su ljudi dobijali keš relativno lako. Ali USA će se izvući, jer je $ rezevna svetska valuta ( Kina ima više dolara od USofA)

Nisam ja ekonomista, ja to više laički;)
to se tako zeli javnosti predstaviti da se ne bi digla kuka i motika ko u grckoj na gazde koji su postali gazde spekulacijama..
ili kako to da senatorske firme u americi NIKAD ne gube na berzi:lol:
i u USA je upumpano 730 milijardi dolara u finansijski taj pukli sektor..al na koji nacin? samo su im upisane cifre na racune i drzava im rekla evo mi garantujemo vi sad imate pare..
ovo se sve desava zbog preteranog pumpanja i expanzionizma..s jedne strane i zbog spekulantsko ( prevarantske ) ekonomije s druge strane..

ceo sistem je krajem osamdesetih poceo da uzima maha kada su te ..fiktivne pare iz razvojnih banaka mesto da budu plasirane u proizvodnju roba te tako bude napravljeno pokrice za taj novac..te se moze stampati papirna valuta nakon napravljenog pokrica za istu..u proizvedenoj robi..pocele da se plasiraju u razne druge..neproizvodne delatnosti..trgovinu npr..kreditiranje potrosnje itd itd..cime je omoguceno naglo i brzo bogacenje raznih spekulanata..
inace para po raznim racunima ima oko 80 puta vise nego stampane valute..
a za tih 730 milijardi USD ameri NEMAJU ama bas nikakavo pokrice..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top