Pitanje u vezi studija

Sta je bolje?

  • Zavrsiti u roku ali sa manjom prosecnom ocenom

  • Studirati malo duze ali sa vecom prosecnom ocenom


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

motorheadsd

Ističe se
Poruka
2.689
Da li je bolje zavrsiti fakultet u roku ali sa prosekom ispod osam (oko 7.5) ili izgubiti jednu godinu a imati prosek iznad osam (oko 8.5)??

Sta mislite o tome. Kako to utice na buduce zaposlenje ako u opste ta jedna izgubljena godina i utice?

Hvala!!
 
Ja mislim da na zaposlenje ne utiče a pitanje šta je bolje i odgovor na njega je nemoguće dati ako se ne zna za šta je to tebi bitno.

Na primer, kad obnoviš godinu, plaćaš obnovu i sledeće godine moraš na samofinansiranje, znači velik je finansijski izdatak (ako pretpostavimo da bi inače bio na budžetu).

Kad si na budžetu možeš da budeš u domu i koristiš stipendiju ili kredit. S obnovom gubiš ta prava.

Visok prosek nije bitan ako ti ne trebaju stipendije, ako ne pucaš na postdiplomske ili mesto asistenta. Ali ako obnoviš opet gubiš ta prava (doduše za postdiplomske nisam sigurna, a mesto asistenta možeš u krajnjoj liniji da dobiješ ako si izvandredan iz nekih predmeta i nema boljih, mada je to pre izuzetak nego pravilo).
 
Ja mislim da na zaposlenje ne utiče a pitanje šta je bolje i odgovor na njega je nemoguće dati ako se ne zna za šta je to tebi bitno.

Na primer, kad obnoviš godinu, plaćaš obnovu i sledeće godine moraš na samofinansiranje, znači velik je finansijski izdatak (ako pretpostavimo da bi inače bio na budžetu).

Kad si na budžetu možeš da budeš u domu i koristiš stipendiju ili kredit. S obnovom gubiš ta prava.

Visok prosek nije bitan ako ti ne trebaju stipendije, ako ne pucaš na postdiplomske ili mesto asistenta. Ali ako obnoviš opet gubiš ta prava (doduše za postdiplomske nisam sigurna, a mesto asistenta možeš u krajnjoj liniji da dobiješ ako si izvandredan iz nekih predmeta i nema boljih, mada je to pre izuzetak nego pravilo).

Status asistenta pripravnika na fakultetu moze da dobije lice sa zavrsenim studijama i prosekom ocena minimum 8 (nije bitno da li je obnovio godinu). Status asistenta na fakultetu moze dobiti lice koje je zavrsilo magistarske studije i odbranilo magistarsku tezu (uslov za upis na magistarske studije je prosek iznad osam na osnovnim studijama, dakle obnovljena godina se ne spominje).
Naravno da student ima materijalne posledice ako obnovi godinu ali mene zanima kako poslodavci gledaju na to. Sta je bolje prilikom zaposljavanja od gore dva navedena slucaja?
 
Pa to ćeš morati da pitaš poslodavce onda. Ja ne znam.

A što se tiče ovog zaposlenja na faksu, naravno da će primiti kao asistenta nekog ko nije obnovio godinu i bolji je od tebe. Hoću da kažem, mislim da se, pogotovo sada po bolonji, izuzetno retko dešava da neko obnovi godinu zato što sprema ispite ili iz drugog razloga, a koji nije lenjstvujuće prirode. I onda, ako neko ne može da upiše godinu, pretpostavlja se da nije ni iz čega dovoljno dobar da bi radio na fakultetu. Mislim da je vrlo retko da neko jedan ili par predmeta baš, baš, rastura, a ne može da upiše godinu.
 
Pa to ćeš morati da pitaš poslodavce onda. Ja ne znam.

A što se tiče ovog zaposlenja na faksu, naravno da će primiti kao asistenta nekog ko nije obnovio godinu i bolji je od tebe. Hoću da kažem, mislim da se, pogotovo sada po bolonji, izuzetno retko dešava da neko obnovi godinu zato što sprema ispite ili iz drugog razloga, a koji nije lenjstvujuće prirode. I onda, ako neko ne može da upiše godinu, pretpostavlja se da nije ni iz čega dovoljno dobar da bi radio na fakultetu. Mislim da je vrlo retko da neko jedan ili par predmeta baš, baš, rastura, a ne može da upiše godinu.

Da u direktnom kontaktu sa poslodavcima cu saznati. Nego cisto da pitam imate li vi kakva iskustva u vezi toga a ocigledno je da nemate.

Naravno da ce za asistenta primiti nekog ko je bolji od mene i ko nije obnovio godinu ali to se nigde ne navodi eksplicitno kao razlog neprimanja. Iz prostog razloga sto moze da se desi da student koji je obnovio jednu godinu iz ovih ili onih razloga mozda bolje poznaje materiju od konkurencije.

Nije samo ne ucenje i nedisciplina i sta vec, razlog da nego obnovi jednu godinu.
Konkretno ja sam prvu u junu ocistio, za trecu stekao uslov takodje u junu naredne godine ali trecu sam obnovio zbog mnogo uticajnih faktora na mene... Inace studiram masinstvo u Beogradu. Pa evo sada na masteru ponovo "razbijam" i dolaze mi na podducavanje vrednice koje su dale sve u roku i na smeru smo najbolji kolega koji je takodje obnovio godinu i ja. Inace asistent na mom smeru je obnovio godinu.
 
Da, naravno, rekla sam da postoje razlozi "nelenstvujuće prirode". Samo što mislim da su mnogo ređi od prostog nerada. :)
Isto tako nisam nigde rekla da je nemoguće da onaj ko je obnovio zna bolje od nekog ko nije, i to sam dovela u vezu s ovim faktorom iznad. I ja poznajem momka koji je asistent a obnovio je godinu (obnovio je zbog jednog predmeta koji nema mnogo veze s onim što danas drži, niti ga je to mnogo zanimalo). Verovatno nije usamljeni primer. Mada mi se čini da po bolonji - bar na mom faksu, da se ograničim u startu - jednostavno moraš biti talentovan da ne daš godinu, s izuzetkom naravno nekih situacija koje od tebe ne zavise niti se mogu predvideti (nečija smrt, bolest, očinstvo/materinstvo i sl.).

A tačno je, nemam iskustva. I to sam rekla, odnosno dalo se zaključiti jer sam lepo rekla da ne znam. Manje nervoze, i srećno s ispitima :)
 
Da, naravno, rekla sam da postoje razlozi "nelenstvujuće prirode". Samo što mislim da su mnogo ređi od prostog nerada. :)
Isto tako nisam nigde rekla da je nemoguće da onaj ko je obnovio zna bolje od nekog ko nije, i to sam dovela u vezu s ovim faktorom iznad. I ja poznajem momka koji je asistent a obnovio je godinu (obnovio je zbog jednog predmeta koji nema mnogo veze s onim što danas drži, niti ga je to mnogo zanimalo). Verovatno nije usamljeni primer. Mada mi se čini da po bolonji - bar na mom faksu, da se ograničim u startu - jednostavno moraš biti talentovan da ne daš godinu, s izuzetkom naravno nekih situacija koje od tebe ne zavise niti se mogu predvideti (nečija smrt, bolest, očinstvo/materinstvo i sl.).

A tačno je, nemam iskustva. I to sam rekla, odnosno dalo se zaključiti jer sam lepo rekla da ne znam. Manje nervoze, i srećno s ispitima :)

A sta studiras?
 
Da, naravno, rekla sam da postoje razlozi "nelenstvujuće prirode". Samo što mislim da su mnogo ređi od prostog nerada. :)
Isto tako nisam nigde rekla da je nemoguće da onaj ko je obnovio zna bolje od nekog ko nije, i to sam dovela u vezu s ovim faktorom iznad. I ja poznajem momka koji je asistent a obnovio je godinu (obnovio je zbog jednog predmeta koji nema mnogo veze s onim što danas drži, niti ga je to mnogo zanimalo). Verovatno nije usamljeni primer. Mada mi se čini da po bolonji - bar na mom faksu, da se ograničim u startu - jednostavno moraš biti talentovan da ne daš godinu, s izuzetkom naravno nekih situacija koje od tebe ne zavise niti se mogu predvideti (nečija smrt, bolest, očinstvo/materinstvo i sl.).

A tačno je, nemam iskustva. I to sam rekla, odnosno dalo se zaključiti jer sam lepo rekla da ne znam. Manje nervoze, i srećno s ispitima :)

i prema tome, nisi bila u pravu kada si rekla da ne mozes biti asistent ako obnovis godinu.
 

Back
Top