Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

Section 31

Primećen član
Poruka
663
Патријарх Константинопољски Бартоломеј: - Оставио сам у Русији своје срце

3highres_00000401172652%20copy.jpg


31.05.2010, 16:21
Photo: EPA


Дијалог на ниво душа и срдаца - управо тако се може окарактерисати посета поглавара Константинопољске цркве, светског патријарха Вартоломеја подручју Руске православне цркве. Високи гост који је дошао у Русију на лични позив поглавара Руске православне цркве, патријарха Кирил, боравио је у земљи 10 дана. Он је, заједно са домаћином, обишао Москву и Санкт-Петербург, видео светиње православних цркава и молио се поред светих мошти. 31. маја поглавар једне оде најстаријих православних цркава отпутовао кући, у Истанбул који се у освиту хришћанства звао Константинопољ.

Московски кремаљ, Храм Христа Спаситеља, Свето-Сергијева Тројицка Лавра, Санктпетербуршки Ермитаж и чувено Царско Село - то је само мањи део бисера руске духовности и културе које је поглавар Константинипољске патријаршије посетио. „Заувек сам оставио у Русији своје срце и одушевљен њеном духовношћу, културом и народом. Много шта са открио за себе и водео сам сасвим другу земљу" - признао је патријарх Бартоломеј у разговору са руским новинарима пред одлазак из земље. Подсећамо да је први пут поглавар Константинопољске цркве био у Русији 1993. године.

Видео сам врло велике промене у животу ваше земље и Цркве, па сам нашао сасвим другачију Русију. Видео сам земљу, где се вера у Бога веома проширила и више не крије. Народ се више не боји власти. И власти излазе у сусрет народу и Цркви. Примери тога су поступно враћање Цркви њене имовине, увођење часова религиозне културе у школама, именовање православних капелана за војску и верске слободе у друштву. Ово и много шта друго што се данас чини у Русији веома је важно за развој демократске државе.

Дуже време односи између Константинопољске и Руске цркве били су компликовани. Московској патријаршији нису се свиделе сталне претензије Константинопоља на канонске територије Руске православне цркве у Естонији и Украјини. Унутарцрквене размирице, које је умногоме иницирала грчка патријаршија, резултирале су, на пример, стварањем Естонске православне апостолске цркве која је одустала од духовног покровитељства РПЦ и прогласила се следбеницом учења Константинопоља. До раскола те врсте дошло је и у Украјинској цркви Московске патријаршије. Само пре годину дана, у лето 2009., успело је да се међуцрквена подела у Украјини спречи. Али и данас у земљи постоје 3 православне цркве од којих се само једна потчињава РПЦ.

Сада је патријарх Вартоломеј потпуно признао све канонске границе руског православља и обећао да уложити бројне напоре да би изгладио конфликт и прекинуо поделу цркава.

Сигуран сам - наставио је патријарх Вартоломеј - да сви расколници морају да се врате у крило своје канонске цркве која ће за њих постати лука спаса. И за време ове посете пожелео сам владици Владимиру, митрополиту Кијева и целе Украјине, да још за свог живота види решење украјинског проблема и да се међуправославни раскол заврши. Као и Украијнска, Руска црква је кћер Константинопољске цркве јер су рођене и крштене од ње. Зато смо сви забринути због проблема са којима је данас суочено украјинско православље.

Поглавар Константинопољске патријаршије сигуран је да ће ова његова посети постати прекретница и кључни моменат у односима Константинопољске и Руске цркве. Убеђен сам да су односи између наших цркава ушли у нову фазу. Патријарх Кирил и ја размотрили смо мноштво питања важних за обе наше цркве и постигли слогу у погледу многих од њих. Договорили смо се такође да ћемо и надаље решавати најзамршенија и најспорнија питања само путем мировног дијалога. Јер, наш заједнички циљ је величање Боговог имена и чување јединства наше вере - нагласио је високи гост.
 
Патријарх Московски и све Русије Кирил захваљио се патријарху Цариградском Вартоломеју на посети Русији



30.05.2010, 19:25
Патријарх Московски и све Русије Кирил захваљио се патријарху Цариградском Вартоломеју на посети Русији. Завршавајући 10-дневну посету, гост је посетио светиње Санкт-Петербурга и Царско село. Кирил је подвукао да обе православне цркве уједињују не само пријатељске везе, већ и духовно јединство. Он је поклонио госту Феодоровску икону Богородице и истакао да је таквом иконом у 17. веку био благословљен за руски престо први цар династије Романових. Вартоломеј је рекао да га је потресло јунаштво становника града који су поднели 900 дана хитлеровске опсаде у време Другог светског рата.
 
Служение Предстоятелей Константинопольской и Русской Православных Церквей в день Святого Духа в кафедральном соборном Храме Христа Спасителя

http://www.patriarchia.ru/db/text/1165157.html

43d2feef06886d8b6b1e.jpg


33.jpg
 
Служение Предстоятелей Константинопольской и Русской Православных Церквей в день Святого Духа в кафедральном соборном Храме Христа Спасителя

http://www.patriarchia.ru/db/text/1165157.html

43d2feef06886d8b6b1e.jpg


33.jpg

E, слава Богу!
Да не буде више неспоразума између (по части) прве и (по значају) највеће помесне Цркве....
 

Back
Top