spektrofotometrijsko odredjivanje bakra

P

Pomoc:(

Gost
Radili smo u skoli lab gde trebam da odredim koncentraciju Cu2+.

Imamo znaci vise expermenata 6. tacnije gde smo prvo odredili absorbansu:

Landa (L) je 610nm

1. 5ml-0,1
2.10ml-0,2
3.15ml-0,3
4.20ml-0,4
5.25ml- 0,5
6. kod nepoznatog 0,06


Evo sta sam ja uradio.
M(CuSo4*5H2O)=249.7g/mol
m=100g
n=100/249,7=0,4
--------------------
c=0,40/0,05=8mol/dm^3 ( v=50cm^3)


I dalje ne znam sta da radim trebam pomocu nekog zakonam koji ide ovako
A= e( e posto nemam na tang. Sigmu)*l*c

Dalje ne znam ni sam gde da krenem.
 
jeste u pitanju je kalibraciona kriva samo sto ja ne znam kako da je "nacrtam". Iskreno ne znam odakle da pocnem sa racunanjem tako da ako vam je nesto nejasno ja ne mogu objasniti jer ne znam:(((
Krivu koju sam nacrtao uopste nije prosla kroz origo tako sam nesto zeznuo:(

Sta trebam prvo uraditi?
Hvala jos jednom na pomoci.
Poz
 
Hajd' da krenemo. Praksa je da se kod ovakvih slucajeva crta kriva na kojoj je dat odnos apsorbancije sa koncentracijom. Na Y osu nanosite apsorbanciju a na X osu koncentraciju. Posto niste dali koncentraciju vec zapremine, ovaj put (al; ne i sledeci) krivu cemo nacrtati ovako.
Primenom linearne regresije za ponudjene podatke dobija se jednacina prave: Y = 0,02X i koeficijent determinacije R2=1. (koji kaze da vam je kriva 100% pravolinijska - neverovatno zar ne :shock: ; pravi skolski primer).
Iz jednacine prave izrazite X, pa je X=Y/0,02. Merenje za nepoznat uzorak je Y=0,06 - ubacite u formulu i dobijete X=3. Znaci, rastvor nepoznate koncentracije ponasao bi se kao standard zapremine 3 cm3 . Kolika je to koncentracija? To vam ne mogu re}i po{to niste naveli:
1. Koncentraciju standardnog rastvora koji ste odmeravali za kalibracionu krivu.
2. Krajnje zapremine rastvora standarda (obicno zapremine normalnih sudova) u koje ste sipali 5,10,15 .... cm3 standardnog rastvora.
3. Masu ili zapreminu uzorka iz kojeg se bakar odredjuje.

Umesto linearne regresije vrednost X mozete odrediti graficki sa krive. Pri tome se potrudite da sto preciznije nacrtate krivu i da sto preciznije ekstrapolirate vrednosti. Greske su obavezne.

Medjutim, ovde imamo jos nekih problema:
1. Po pravilu, izmeren signal za uzorak ne sme biti manji od vrednosti signala za najmanju tacku krive kao sto je ovde slucaj.
2. U spektrofotometriji se za konstruisanje kalibracione krive obicno koriste opsezi koncetracija koji daju signal apsorbancije od 0,2 do 0,8.
3. Nikad neizbegavajte upisati vrednost signala za koncentraciju 0 (nula). To je obicno slepa proba, kompenzacioni rastvor.... Slepa proba je mocno oruzje hemicara.
4. Ne znam kakvim spektrofotometrom raspolazete u skoli, ali merenja apsorbancija obicno imaju najmanje tri znacajne cifre.
5. Za vas slucaj dobro bi posluzila metoda standardnog dodatka, al' hajd' sad - dosta je bilo!
6. Puno srece u narednoj analizi.
 

Back
Top