Pitanje za sve pravoslavce

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
ath162300.jpg

Prosfora i piramidalni znak na lijevoj strani krsta!?

Obracam se prvenstveno pravoslavcima. Pitanje glasi: od kad i kojim kanonom je propisan dvostruki trougaoni piramidalni simbol sa siljatim i zarubljenim "stupovima" na lijevoj strani krsta prosfore i sta mu je znacenje?
 
Poslednja izmena:
A zašto lepo nisi nastavio temu "Papsi templari u SPC"? :)

Gotovo je sa tom temom. Dokazi teme potvrdjeni su na zadnjem zasijedanju Sabora i akcijama po manastirima Earhije rasko-prizrenske. To je konacni poraz monaha antiekumenista u SPC, sto znaci da je papa vec postao sef SPC!
Mene licno SPC vise ne zanima, kao sto me ne zanimaju ni ostale jeresi papizma.
 
Poslednja izmena:
Zasto onda postavljas pitanje ako te pravslavlje vise ne zanima?

Mene kada ne zanima - ja o tome vise nista ne pitam.

Kako je to pravoslavlje "jeres papizma"?

Objasni to malo detaljnije.

Zanima me Pravoslavlje, ne zanimaju me jeresi.

"Pravoslavlje" SPC je samo jedna od jeresi papizma, jer onog momenta kad su priznali da je papizam Bozija spasonosna Crkva, tog momenta prestali su ispovijedati jedinost Svetih dogmata Pravoslavne Crkve, prestali su biti pravoslavci i otpali od Pravoslavlja. Vrlo jednostavno i lako da se razumije.
 
Sto pitas pravoslavce kad oni nisu teolozi redom da bi znali kanone?

Pitaj crkvena lica (ako ih uopste ima).

Pitam jer znam da ni patrijarsi ni episkopi nemaju na ovo odgovor Crkve, jer ovo u Crkvi NE postoji, nit je postojalo sve do zadnjih 100-tinjak godina! Naravno, u Crkvu je uslo preko Grka kao i sve ostale novotarije i jeresi sto od njih dolaze! :hvala:
 
Poslednja izmena:
Strah te piramide, a? Ti bi to odmah pod kljuc? Nemoj tako!

ath162300.jpg
gasket1.gif

gasket1.gif


Cekaj, ima ovdje i onih koji tvrde da su istinski pravoslavci, valjda oni znaju! Mozda ce im ovi anticki novcici sa znakom M i znakom θ pripomoci u tumacenju:

attalos4d.jpg
athensnewr.jpg
 
Poslednja izmena:
ath162300.jpg

Prosfora i piramidalni znak na lijevoj strani krsta!?

Obracam se prvenstveno pravoslavcima. Pitanje glasi: od kad i kojim kanonom je propisan dvostruki trougaoni piramidalni simbol sa siljatim i zarubljenim "stupovima" na lijevoj strani krsta prosfore i sta mu je znacenje?

нису стубови:worth: бећ копље и сунђер на трсци....
а троугао символише бога, али и оне који су се обожили тј. они који су постали и који теже да постану светитељи.
и да...како од силних пирамида, којима си тако опчињен, не видиш ИС ХС НИ КА и у тим словима не препознајеш оно што је најважније - ИСУС ХРИСТОС ПОБЕЂУЈЕ...;)
 
нису стубови:worth: бећ копље и сунђер на трсци....
а троугао символише бога, али и оне који су се обожили тј. они који су постали и који теже да постану светитељи.
и да...како од силних пирамида, којима си тако опчињен, не видиш ИС ХС НИ КА и у тим словима не препознајеш оно што је најважније - ИСУС ХРИСТОС ПОБЕЂУЈЕ...;)

Culi smo jedno misljenje.

Jos nam samo reci od koga i kad je to ustanovljeno, te literaturu u kojoj to moze da se provjeri (znas: nisam siguran u subjektivna tumacenja).

763000300.jpg

Da li je na drskama "koplja" i "sundjera" bio krst ili se meni ovo samo cini?

proskemidia2.jpg


img1jq.jpg

Evo cak ima i cestica za mrtve i za svjetsku vlast! I kad se sve to stavi u putir, sta kome dopadne. Neko se pricesti Nikom (boginjom pobjede), neko zivima, neko mrtvima, neko Bogorodicom, neko andjelima, neko episkopima i popovima, neko svjetskom vlascu, tj. predsjednicima, kraljevima, premijerima, seicima... (Hristom se pricescuje samo svestenstvo, zar ne). Nije ni cudo sto je narod poludio!
 
Poslednja izmena:
Da li je na drskama "koplja" i "sundjera" bio krst?

Uploaded with ImageShack.us

Culi smo jedno misljenje.

Jos nam samo reci od koga i kad je to ustanovljeno, te literaturu u kojoj to moze da se provjeri (znas: nisam siguran u subjektivna tumacenja).

proskemidia2.jpg

канонски, иконе установљене на седмом(иконоборачком) васељенском сабору, а равнострани троугао представља управо икону божију. црквена слобода у ликовној уметности...:)
 
Poslednja izmena:
не само за светску, већ и за све друге православне хришћане који теже да постану светитељи...:)

Heeeej, ovdje nije prica o molitvi, razumijes li? Ovdje se govori o pricescu, o prosfori koja biva stavljena u putir za pricesce. Hristos je rekao: "Uzmite i jedite, ovo je tijelo moje." I prosfora treba da je tijelo Hristovo i po osvecenju darova samo time da se pricescuje narod.

Kad gle, tamo imaju cestice kao simboli tijela zivih, tijela pokojnika, tijela andjela, Bogorodice (Boze mi oprosti), tijela episkopa i popova, tijela kraljeva i predsjednika i seika (jer i oni su na vlasti)...Sta je ovo, bre? Kakav je ovo duhovni koktel?
 
Poslednja izmena:
Heeeej, ovdje nije prica o molitvi, razumijes li? Ovdje se govori o pricescu, o prosfori koja biva stavljena u putir za pricesce.

па не причешћује се нико тим честицама, већ оним где пише ИС ХС НИ КА...а остале честице које се стављају у путир значе њихово сједињење тј. заједницу са богом.
 
па не причешћује се нико тим честицама, већ оним где пише ИС ХС НИ КА...а остале честице које се стављају у путир значе њихово сједињење тј. заједницу са богом.

To ti kazes. Vjernici se nikad ne pricescuju tijelom Hristovim, tj. onim cesticama prosfore koje su uzete iz hljeba obiljezeno sa IC XP, nego se uvijek pricescuju samo cesticama NI KA (a to moze da bude i anticka boginja pobjede).U mnogim eparhijama SPC vjernici se pricescuju sa svim cesticama. Procitaj ovdje: http://borbazaveru.info/content/view/1949/59/

I molim te, hriscaninu ne dolikuje lagati!
 
To ti kazes. Vjernici se nikad ne pricescuju tijelom Hristovim, tj. onim cesticama prosfore koje su uzete iz hljeba obiljezeno sa IC XP, nego se uvijek pricescuju samo cesticama NI KA (a to moze da bude i anticka boginja pobjede).U mnogim eparhijama SPC vjernici se pricescuju sa svim cesticama. Procitaj ovdje: http://borbazaveru.info/content/view/1949/59/

да, али те честице су од истог агнеца и заједно са честицама ИС и ХС представљају христа... као што ни ИС ХС не могу без НИ КА, тако ни НИ КА не може без ИС ХС.
 
да, али те честице су од истог агнеца и заједно са честицама ИС и ХС представљају христа... као што ни ИС ХС не могу без НИ КА, тако ни НИ КА не може без ИС ХС.

Ako su od istog, zasto ne daju episkopi da se i narod pricescuje od IC XC, nego samo od NI KA? Da je isto, ne bi se pravila razlika!
To je omalovazavanje laika, diskriminacija i podvajanje, svojevrsni papizam?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top