Nazareni

gost 214153

Poznat
Poruka
7.802
Pozdrav svima.:)

Nauka im je slicna baptistickoj, samo bez onog "jednom uzverovao - zauvek spasen". Tu nauku ostro kritikuju i razoblicavaju kao laznu.
Inace, iz njihove istorije znam i to da je taj pokret osnovao kalvinisticki pastor, pijetisticki opredeljen, po imenu Samuel Frelih, u Svajcarskoj, početkom 19. veka. U pocetku su se zvali Evandjeoski Baptisti, a kasnije Apostolska Hriscanska Crkva na Zapadu, a "verujuci u Hrista" ili nazareni na Istoku.
Od samog pocetka su se distancirali od ostalih protestanata. Tako, kad neko ode kod njih i zeli da im se prikljuci, moze, ali mora kod njih da se krsti. Mnogi od njih (ne svi) misle da su oni jedina ispravna crkva, pa cak idu, koliko sam nacuo, i dotle da tvrde da samo kod njih ima spasenja.
Ako posetite sajtove americkih crkava koje nose ime "Apostolic Christian Church", to su crkve srodne nazarenskim, mislim da imaju i poreklo u nazarenstvu, a prave nazarenske nose ime "Apostolic Christian Church - Nazareene"
Da li neko zna nesto vise o njima?
 
Acts 24
1 After five days the high priest Ananias came down with some elders, with an attorney named Tertullus, and they brought charges to the governor against Paul.
.......
5 "We have found this man to be a troublemaker, stirring ... ... world. He is a ringleader of the Nazarene sect ..... ...
//bible.cc/acts/24-5.htm - 17k


Mark 16:6 "Don't be alarmed," he said. "You are looking for Jesus ... "Don't be alarmed," he said. "You are looking for Jesus the Nazarene, who was crucified.
He has risen! He is not here. See the place where they laid him. ...
//bible.cc/mark/16-6.htm - 17k


Mark 14:67 When she saw Peter warming himself, she looked closely ... When she saw Peter warming himself, she looked closely at him.
"You also were with that Nazarene, Jesus," she said. ...
//bible.cc/mark/14-67.htm - 16k


Matthew 2:23 and he went and lived in a town called Nazareth. So ... and he went and lived in a town called Nazareth. So was fulfilled what was
said through the prophets: "He will be called a Nazarene ...
//bible.cc/matthew/2-23.htm - 17k


Acts 24:5 "We have found this man to be a troublemaker, stirring ... ... world. He is a ringleader of the Nazarene sect ..... ...
//bible.cc/acts/24-5.htm - 17k




John 18:5 "Jesus of Nazareth," they replied. "I am he," Jesus said ... ... "Jesus the Nazarene," they replied. ... Their answer was, Jesus the Nazarene. ...
//bible.cc/john/18-5.htm - 16k


John 18:7 Again he asked them, "Who is it you want?" And they said ... ... Once more he asked them, "Who are you looking for?" And again they replied,
"Jesus the Nazarene ... And they said, Jesus the Nazarene. ...
//bible.cc/john/18-7.htm - 16k


John 19:19 Pilate had a notice prepared and fastened to the cross. ... ... It was written, "JESUS THE NAZARENE, THE KING OF THE JEWS." ... ...
//bible.cc/john/19-19.htm - 16k


Acts 22:8 "'Who are you, Lord?' I asked. "'I am Jesus of Nazareth ... ... "'Who are you, lord?' I asked. "And the voice replied, 'I am
Jesus the Nazarene, the one you are persecuting ...
//bible.cc/acts/22-8.htm - 16k


Acts 2:22 "Men of Israel, listen to this: Jesus of Nazareth was a ... ... "People of Israel, listen! God publicly endorsed Jesus the Nazarene by doing powerful
miracles, wonders, and signs through him, as you well know. ...
//bible.cc/acts/2-22.htm - 18k
 
...ok,tu pisu i pozitivne i negativne stvari o njima.Ima ih i u Srbiji,BG i NS.Koliko sam ja razumeo oni su protestanti?Bili su proganjani od svake vlasti zato sto nece da uzimaju oruzje u ruke,ne glasaju na izborima...a najzanimljiviji podatak je da ne vrbuju ''nove clanove'',cak ni svoju decu ne primoravaju da ih slede...
 
...ok,tu pisu i pozitivne i negativne stvari o njima.Ima ih i u Srbiji,BG i NS.Koliko sam ja razumeo oni su protestanti?Bili su proganjani od svake vlasti zato sto nece da uzimaju oruzje u ruke,ne glasaju na izborima...a najzanimljiviji podatak je da ne vrbuju ''nove clanove'',cak ni svoju decu ne primoravaju da ih slede...

Imaju li duge kose ili kratke??
 
Nisu nikom svedocili, a bije ih glas da cak ni sopstvenu decu ne uce Putu Istine.
A ima i toga da su toliko strogi, da su stroziji cak i od Biblije. Na primer: uzimanje Vecere Gospodnje u drugoj zajednici smatraju duhovnom preljubom, i odmah iskljucuju takvog iz zajednice. Zatim, mnogi od njih ni Davida ne smatraju spasenom osobom, jer je ucinio preljubu sa Vitsavejom.
To sto ne evangeliziraju je verovatno posledica toga jer imaju nauku o predestinaciji.
Ali, recimo u susednoj Madjarskoj nazarenstvo napreduje. Skupstina u Budimpesti ima 700 vernika, u Segedinu 300, a u jednom selu nedaleko od nase granice (2-2,5 hiljade stanovnika) ima 200 vernika, sto ispadne skoro 10% stanovistva. Da svedoce, bilo bi ih daleko vise.
Sto znaci da ce svoje spasenje poneti sa sobom?
 
Zene nose marame van i u crkvi, mada oni je ne zovu tako, ja zovem, muskarci su sa desne strane, a zene sa leve strane. Imaju pesmaricu "Harfa Siona", koju je prepevao Jovan jovanovic Zmaj. Izuzetno su posveceni veri, ali prilicno zatvoreni. Ne citaju novine i ne gledaju televiziju. Imaju mnogo dece.
Jedna moja komsinica je nazarenka. Veoma se lepo slazemo. Nije bas da oni ne traze nove clanove, ali nisu toliko nasrtljivi.
Inace, meni je sasvim ok. Dosta se slazemo u pogledima, jer sam ja pravoslavka, ali i u tome sto mrzimo rimokatolicanstvo. Malo joj je neshvatljivo da sam isla u vojsku, ali sam joj objasnila dosta stvari oko Izraela, tako da podrzava Izrael u borbi za svetsku slobodu, sto mi je veoma drago.
 
Nisu nikom svedocili, a bije ih glas da cak ni sopstvenu decu ne uce Putu Istine.
A ima i toga da su toliko strogi, da su stroziji cak i od Biblije. Na primer: uzimanje Vecere Gospodnje u drugoj zajednici smatraju duhovnom preljubom, i odmah iskljucuju takvog iz zajednice. Zatim, mnogi od njih ni Davida ne smatraju spasenom osobom, jer je ucinio preljubu sa Vitsavejom.
To sto ne evangeliziraju je verovatno posledica toga jer imaju nauku o predestinaciji.
Ali, recimo u susednoj Madjarskoj nazarenstvo napreduje. Skupstina u Budimpesti ima 700 vernika, u Segedinu 300, a u jednom selu nedaleko od nase granice (2-2,5 hiljade stanovnika) ima 200 vernika, sto ispadne skoro 10% stanovistva. Da svedoce, bilo bi ih daleko vise.
Sto znaci da ce svoje spasenje poneti sa sobom?

O nazarenima znam samo to da kad ih najure zbog nekih grehova, svi pređu kod nas u baptiste. Tu budu 2-3 meseca a za to vreme pokušavaju da se vrate tamo, pa ako ih prime dobro, ako ih ne prime ostaju u baptistima. :mrgreen:
Ovi što su došli od tamo ne smeju ni da zucnu šta se i kako tamo radi. Teška sekta :sad2: Od nekih sam načuo da svi sede i ćute...ćute i mole se u sebi, ako nekog Duh Sveti pozove da propoveda u redu... ako ne, ćutke se raziđu. :hahaha: ne gledaju TV i jedina im je zabava sex tako da imaju od 13 do 17 dece (barem ovi za koje znam) i svi članovi se brinu da ta deca pristojno žive.
 
O nazarenima znam samo to da kad ih najure zbog nekih grehova, svi pređu kod nas u baptiste. Tu budu 2-3 meseca a za to vreme pokušavaju da se vrate tamo, pa ako ih prime dobro, ako ih ne prime ostaju u baptistima. :mrgreen:
Ovi što su došli od tamo ne smeju ni da zucnu šta se i kako tamo radi. Teška sekta :sad2: Od nekih sam načuo da svi sede i ćute...ćute i mole se u sebi, ako nekog Duh Sveti pozove da propoveda u redu... ako ne, ćutke se raziđu. :hahaha: ne gledaju TV i jedina im je zabava sex tako da imaju od 13 do 17 dece (barem ovi za koje znam) i svi članovi se brinu da ta deca pristojno žive.

Kojih grehova?Sta se radi ''tamo''?Ja koliko znam oni su formalisti i imaju vecu svetlost istine od Adventista...a to da se pobrinu za decu mi je sasvim u redu.
 
Kojih grehova?Sta se radi ''tamo''?Ja koliko znam oni su formalisti i imaju vecu svetlost istine od Adventista...a to da se pobrinu za decu mi je sasvim u redu.

Pa ne znam ni ja. Često nam dolaze izbačeni nazareni, ali neće ništa da pričaju. To mi je odmah sumnjivo. Kod nas može da dođe ko god hoće, sedi sluša, ode...i nikom ništa. Čik otidi tako kod nazarena. :roll:
 
Puno sam se druzio sa nazarenima, ovo su njihova neka obelezija:

1. Veruju u jednog Boga I Isusa kao Boga, mole se i Isusu i Bogu, Mariju i svece ne postuju i ne mole im se.
2. Nedelja im je sveti, neradni dan.
3. Ubitsvo, preljuba, sex pre braka, prelazak u drugu veru, jesu smrtni grehovi, znaci pocinitelj je trajno izbacen i nema mogucnost povratka.
4. Ne uzimaju oruzije u vojsci.
5. Sinteticka kontracepcija i abortus jesu smrtni grehovi, nema oprostaj za njih.
6. Ne uzimaju droge, ne puse cigarete, ne nose nikakav nakit, ne idu u diskoteke, bioskope, koncerte, zene se ne sminkaju ...
7. Zene i odrasle devojke obavezno nose marame na glavi.
8. Krste se poranjanjem u vodu, posle detaljne i sveiscrpne ispovedi.
10. Ne krste malu decu.
11. Izbegavaju krv slicno kao JS, no nisu toliko extremni u slucaju ako je nekom ugrozen zivot, mada neki odbiju transfuziju i na samrti.
12. Imaju nekoliko pojanica sa 1000+ pesama, i jako vole i uzivaju u pevanju, njihova najjaca umetnost.
13. Ne koriste nikad nasilje, osim kod vaspitanja dece.
14. Reči kao sto su psovke nikad ne koriste, ni kad su veoma ljuti. :)
15. Obozavaju Jevreje. Veruju da ce pre armagedona svi otici u Izrael i tako izbeci tu pogibiju.
16. Deca su im vaspitana no dosta povucena u sebe zbog straha od kazne za svaku sitnicu.
17. Pricesce odrzavaju namanje jednom godisnje.
18. Staresine su vodje koje dobijaju uputstva od svetog duga i njima se ne prigovara.
19. Dok prakticno sve prodice imaju 5-10 dece, nijedan staresina nema vise od 1-2.
20. Staresine kod njih zive dosta luksuznim zivotom, no o siromasnima se 'brine' koliko-toliko, tako da nemaju beskucnike.

Ako neko ima dodatnih pitanja, nek pita slobodno.
 
Ovi što su došli od tamo ne smeju ni da zucnu šta se i kako tamo radi. Teška sekta Od nekih sam načuo da svi sede i ćute...ćute i mole se u sebi, ako nekog Duh Sveti pozove da propoveda u redu... ako ne, ćutke se raziđu. ne gledaju TV i jedina im je zabava sex tako da imaju od 13 do 17 dece (barem ovi za koje znam) i svi članovi se brinu da ta deca pristojno žive.

Ovo je cisto lupetanje ... :confused:

Pa ne znam ni ja. Često nam dolaze izbačeni nazareni, ali neće ništa da pričaju. To mi je odmah sumnjivo. Kod nas može da dođe ko god hoće, sedi sluša, ode...i nikom ništa. Čik otidi tako kod nazarena.

Narazerni jako retko sgrese 'smrtnim grehom' pa da ih izbace, tako da ako je ikad jedan nazaren dosao kod vas to je puna kapa. :) Svako moze da ode i slusa kod nazarena, jedva da ce biti i primecen.
 
Poslednja izmena:
Ovo je cisto lupetanje ... :confused:

:rtfm: Ako si odrastao u nazarenskoj porodici pa su te tukli po glavi ne znači da ja lupetam.
Ja govorim istinu. Često se srećem sa izbačenim nazarenima. Ima i nazarenske dece 18+ kod nas. Kad pitam što ne idu među svoje kažu da je tamo prestrogo i da im ovde više odgovara. Ni oni ne znaju šta se radi na nazarenskim skupovima. Da tamo uđeš PRVO moraš da se krstiš, pa tek onda u zajednicu, nema posmatrača. :confused:
 
Pokrenuo sam temu jer sam prisustvovao sahrani jednog od njih.I iznenadio sam se kad sam video da dolazi grupa mladih devojaka da peva...:confused:
Da Mihal,za vecinu ovih stvari sam znao,samo sto su oni prilicno zatvoreni za pricu.Stekao sam utisak da jako tesko primaju nove u svoje drustvo.
 
Narazerni jako retko sgrese 'smrtnim grehom' pa da ih izbace, tako da ako je ikad jedan nazaren dosao kod vas to je puna kapa. :) Svako moze da ode i slusa kod nazarena, jedva da ce biti i primecen.

Pa nazareni manje greše od nazarenkinja. :per:
Inače našu crkvu pogrdno zovu "qurvanjska" šta misliš zašto?
80% članstva su raspuštenice.:rumenko:

:tajna: možda sam zato i prešao u baptiste
 
:rtfm: Ako si odrastao u nazarenskoj porodici pa su te tukli po glavi ne znači da ja lupetam.
Ja govorim istinu. Često se srećem sa izbačenim nazarenima. Ima i nazarenske dece 18+ kod nas. Kad pitam što ne idu među svoje kažu da je tamo prestrogo i da im ovde više odgovara. Ni oni ne znaju šta se radi na nazarenskim skupovima. Da tamo uđeš PRVO moraš da se krstiš, pa tek onda u zajednicu, nema posmatrača. :confused:

Ne govoris istinu. To 'cesto' svedi na 'jednom godisnje' i postoji sansa da si rekao istinu. :)

O ima, i posmatraca i posmatracica, umiljatih i nevinih ;)
 
Pokrenuo sam temu jer sam prisustvovao sahrani jednog od njih.I iznenadio sam se kad sam video da dolazi grupa mladih devojaka da peva...:confused:
Da Mihal,za vecinu ovih stvari sam znao,samo sto su oni prilicno zatvoreni za pricu.Stekao sam utisak da jako tesko primaju nove u svoje drustvo.

Uvuceni su u sebe, ne pokrecu inicijativu u upoznavanju, no nemaju naviku da ignorisu ili odbace nekog ako je zainteresovan za druzenje.
 
Ne govoris istinu. To 'cesto' svedi na 'jednom godisnje' i postoji sansa da si rekao istinu. :)

O ima, i posmatraca i posmatracica, umiljatih i nevinih ;)

Ja sa glavešinama dotične crkve nemam veze, ovo što znam čuo sam od izbačenih članova. Mada ni gazde nisu tako nepogrešive, čujem da je jedan izbacio nekog uglednog člana pa je ovaj bacio anatemu na njega (ili kako to već oni zovu) i kad je otišao više od pola članova je otišlo sa izbačenim. Tako da je sad "pravoverni" ostao u manjini, a ovi se sad sastaju na jednom drugom mestu. :hahaha:
 
Ja sa glavešinama dotične crkve nemam veze, ovo što znam čuo sam od izbačenih članova. Mada ni gazde nisu tako nepogrešive, čujem da je jedan izbacio nekog uglednog člana pa je ovaj bacio anatemu na njega (ili kako to već oni zovu) i kad je otišao više od pola članova je otišlo sa izbačenim. Tako da je sad "pravoverni" ostao u manjini, a ovi se sad sastaju na jednom drugom mestu. :hahaha:

Nazareni u Srbiji su podeljeni na 4 dela, uglavnom medjusobno malo ili nikako ne komuniciraju. No prelazak sa jedne strane na drugu nije greh.
 
Nazareni su jedena od prvih sekti u Srbiji. Inače osnivač nazarena je izvesni lik Samuilo Henrik koji ih je osnovao. A glavni lik za vojvodjanske nazarene je izvesni Karlo Hrubik.

A o nazarenima u Srbiji do 1914 godine ima zanimljivo O V D E
 

Back
Top