Merilo profesionalnog uspeha

Између осталог и тако.
Мери се такође и позицијом у фирми, брзином напретка(уколико постоји могућност за то), па и то колико си поштован међу колегама.

Pa, otprilike je ovo sustina, mozda jos ponesto.U svakom slucaju i ovo: "koliko si postovan medju kolegama" jer tatini sinovi imaju i velika primanja, i dobru poziciju u firmi, a napreduju strahovito brzo!Jedino nemaju ovaj ugled medju kolegama, to je veoma bitna stvar, zato i to obavezno treba biti ispunjeno!
 
Pa, otprilike je ovo sustina, mozda jos ponesto.U svakom slucaju i ovo: "koliko si postovan medju kolegama" jer tatini sinovi imaju i velika primanja, i dobru poziciju u firmi, a napreduju strahovito brzo!Jedino nemaju ovaj ugled medju kolegama, to je veoma bitna stvar, zato i to obavezno treba biti ispunjeno!

Значи, можемо споменути и начин напретка у фирми :)
 
ah, taj prokleti novac :lol: ... naravno da je bitan i prebitan, ali .... ranije nisam toliko obraćao pažnju, ali u poslednje vreme gledam na slobodno vreme kao na veliku vrednost ... ako te posao toliko preokupira, da prestaneš da ga razgraničavaš od privatnog života - džaba lova :lol: takođe, imam i jednu teoriju vezanu za pozicije u firmi ... ako ti se ne sviđa radno mesto koje je iznad tebe - beži iz te firme i menjaj posao :lol: ... jer, ako ne možeš, ili ne želiš da napreduješ - čemu onda i eventualna dobra plata ... oguglaćeš, pa ćeš kasnije svojom nervozom, skupo plaćati kolotečinu u koju si upao :)
 
ah, taj prokleti novac :lol: ... naravno da je bitan i prebitan, ali .... ranije nisam toliko obraćao pažnju, ali u poslednje vreme gledam na slobodno vreme kao na veliku vrednost ... ako te posao toliko preokupira, da prestaneš da ga razgraničavaš od privatnog života - džaba lova :lol: takođe, imam i jednu teoriju vezanu za pozicije u firmi ... ako ti se ne sviđa radno mesto koje je iznad tebe - beži iz te firme i menjaj posao :lol: ... jer, ako ne možeš, ili ne želiš da napreduješ - čemu onda i eventualna dobra plata ... oguglaćeš, pa ćeš kasnije svojom nervozom, skupo plaćati kolotečinu u koju si upao :)

Slazem se u potpunosti sa ovim za slobodno vrijeme, dzaba i posao i novac ako nemas kad da se odmoris.
 
Duhovno uvek ispred materijalnog.Merilo nije novac,on je samo jedna od stavki u nizu.Merilo je i priznanje koje ti daju poznati i nepoznati za tvoj rad,odnos prema ljudima koji se stekao iskljucivo putem posla,slobodno vreme koje si ,,kupio"zaradjenim novcem i kvalitet zivota u tom slobodnom vremenu.
 
Duhovno u vezi posla NIKAD nije ispred materijalnog.
Posao obavljas ZBOG novca, a ne zbog duhovnosti.
S tom razlikom sto je znanje koje steknes u tom poslu, pozicija koju steknes u firmi, strucnost u obavljanju posla, SVE merljivo u novcu, jer zbog njega sve to radis.
Ko kaze drugacije, on samo sebe bezvezno zavarava.
Takodje, to koliko slobodnog vremena imas, nema veze sa profesionalnim uspehom, nego sa listom prioriteta u tvom zivotu.
 
Duhovno u vezi posla NIKAD nije ispred materijalnog.
Posao obavljas ZBOG novca, a ne zbog duhovnosti.
S tom razlikom sto je znanje koje steknes u tom poslu, pozicija koju steknes u firmi, strucnost u obavljanju posla, SVE merljivo u novcu, jer zbog njega sve to radis.
Ko kaze drugacije, on samo sebe bezvezno zavarava.
Takodje, to koliko slobodnog vremena imas, nema veze sa profesionalnim uspehom, nego sa listom prioriteta u tvom zivotu.

Bas kao citat"prvo materijalna baza pa duhovna nadogradnja" Ako radom posla kojim se bavis imas dovoljno sredstava da se neplasis racuna koji su stigli za naplatu ,imas za godisnji odmor od 15ak dana,mozes da planioras unapred godinu dve..ne ides na posao kao pod kaznom mislim da je to uspeh.
 
Duhovno u vezi posla NIKAD nije ispred materijalnog.
Posao obavljas ZBOG novca, a ne zbog duhovnosti.
S tom razlikom sto je znanje koje steknes u tom poslu, pozicija koju steknes u firmi, strucnost u obavljanju posla, SVE merljivo u novcu, jer zbog njega sve to radis.
Ko kaze drugacije, on samo sebe bezvezno zavarava.
Takodje, to koliko slobodnog vremena imas, nema veze sa profesionalnim uspehom, nego sa listom prioriteta u tvom zivotu.
Sta je zivot i koja je njegova svrha,dva su prva i osnovna pitanja ekonomije.Zasto????Zato sto se u postavljanju pitanja i odgovora dolazi i do toga ,,Sto je vaznije,duhovno ili materijalno?"!Duhovno je i ideja sa kojom krecemo u ostvarenje nekog poslovnog projekta,neke nase poslovne,stare zelje,naseg konacnog cilja.Ta ideja mora biti povezana sa ljubavlju.Ti pises na nivou nekog ko je jos u fazi kada trazi posao,pravi karijeru,neko ko jos nije dokraja nacrtao svoj cilj.Ja vec dugo ne razmisljam tako.Novac u celoj prici nije najvazniji,ni blizu.Vazna je ideja i nacini kako je ostvariti.To unutrasnje zadovoljstvo u nama,posle razgovora sa nekim ko razume o cemu se prica,....to se ne moze nikakvim novcem platiti.
 
Duhovno u vezi posla NIKAD nije ispred materijalnog.
Posao obavljas ZBOG novca, a ne zbog duhovnosti.
S tom razlikom sto je znanje koje steknes u tom poslu, pozicija koju steknes u firmi, strucnost u obavljanju posla, SVE merljivo u novcu, jer zbog njega sve to radis.
Ko kaze drugacije, on samo sebe bezvezno zavarava.
Takodje, to koliko slobodnog vremena imas, nema veze sa profesionalnim uspehom, nego sa listom prioriteta u tvom zivotu.

Hm...pa i ne bih se bas slozio, iz vise razloga!Posao obavljam da bih zaradio novac jer cu se tad osjecati i mirno i spokojno, bicu manje nervozan, bicu bolji covjek na kraju krajeva, tako da ne bih bas tvrdio da tu nema nikakve veze i da je materijalno ispred duhovnog.Novac kao novac nije sam sebi svrha - zamisli da dobijes milion eura, neko ti pokloni, prva situacija.Zamisli da zaradis svojim radom i kreativnoscu isti taj milion, druga situacija.Sto se tice materijalnog na istom si, u obje situacije, a sto se tice duhovnog puno si zadovoljniji u drugoj sit.

Znam tipa koji ima toliko para da do kraja zivota ne mora nista da radi, covjek je lopovlukom stekao sve, jedan je od rijetkih koji za sebe moze reci da ima novca k0o blata.Ali, isti taj nema s kim u gradu kafu popiti, svi ga izbjegavaju, nadje se jedino poneko kome treba njegova pomoc ili ko gleda da ga ocerupa nekako, ali njemu se ne pije kafa s takvima.Mislis li da je on srecan i zadovoljan covjek?Ja mislim da je duboko u sebi nesrecan jer ga vidim kako sam sjedi i ispija svoju kafu, mislim da gorce kafe na svijetu nema...

Tako da...mjerilo prof.uspjeha je sve po malo, i novac i ugled u drustvu, i slobodno vrijeme i sve sto smo spomenuli, ali u najkracem mislim da je jedino mjerilo profesionalnog uspjeha covjekov licni osjecaj srece i zadovoljstva kao posljedice bavljenja tom profesijom.
 
Poslednja izmena:
Sta je zivot i koja je njegova svrha,dva su prva i osnovna pitanja ekonomije.Zasto????Zato sto se u postavljanju pitanja i odgovora dolazi i do toga ,,Sto je vaznije,duhovno ili materijalno?"!Duhovno je i ideja sa kojom krecemo u ostvarenje nekog poslovnog projekta,neke nase poslovne,stare zelje,naseg konacnog cilja.Ta ideja mora biti povezana sa ljubavlju.Ti pises na nivou nekog ko je jos u fazi kada trazi posao,pravi karijeru,neko ko jos nije dokraja nacrtao svoj cilj.Ja vec dugo ne razmisljam tako.Novac u celoj prici nije najvazniji,ni blizu.Vazna je ideja i nacini kako je ostvariti.To unutrasnje zadovoljstvo u nama,posle razgovora sa nekim ko razume o cemu se prica,....to se ne moze nikakvim novcem platiti.

Nemojte mesati dbe stvari: sta je poslovni uspeh i sta je zivotni uspeh.

Ta dva se nikada ne poklapaju.

Poslovni uspeh niposto ne garantuje i zivotni uspeh.
 
Nemojte mesati dbe stvari: sta je poslovni uspeh i sta je zivotni uspeh.

Ta dva se nikada ne poklapaju.

Poslovni uspeh niposto ne garantuje i zivotni uspeh.

Slazem se da su to razlicite vrste uspjesnosti i da poslovni ne garantuje zivotni uspjeh, ali su istovremeno i toliko prozeti i toliko cvrsto vezani da poslovni uspjeh bez zivotnog ama bas nista ne znaci!Zato ih ja dozivljavam i posmatram kao jedinstvenu cjelinu.

Cemu to vodi ako cemo poslovno uspjeti, a zivotno promasiti?Imacemo materijalno zadovoljeno u potpunosti, ali ne i duhovno, imacemo novac, ali ne i zadovoljstvo da ga trosimo, bicemo nesretni a svi ce nam se diviti misleci da smo najsretniji.I koja je svrha tog poslovnog uspjeha i tog nacina zivota?Ja je ne vidim!Ljepse je onda lezati i ne raditi nista ako poslovni uspjeh nece biti stepenik do zivotnog uspjeha.
 
Nemojte mesati dbe stvari: sta je poslovni uspeh i sta je zivotni uspeh.

Ta dva se nikada ne poklapaju.

Poslovni uspeh niposto ne garantuje i zivotni uspeh.
Jeste,ali su kao dva prsta na ruci,bliski su.Imajuci u vidu da rad izgradjuje coveka,cini ga boljim u svakom pogledu( fizicki,mentalno i duhovno ) vema cesce je direktno u vezi ,nego sto nije.Naravno,postoji mnogo slucajeva gde pare nemaju mogucnost da donesu srecu i dusevni mir pojedincu.Jednom je moja supruga ( nimalo pritom ne razmisljajuci,cisto spontano ) odgovorila nasoj poslednjoj gazdarici,,Radicemo vise,pa cemo biti bolji ljudi!"( na njenu opasku da,, kako cemo izdrzati manjak slobodnog vremena sad kad imamo nasu radnju" ).
 
Sta je zivot i koja je njegova svrha,dva su prva i osnovna pitanja ekonomije.Zasto????Zato sto se u postavljanju pitanja i odgovora dolazi i do toga ,,Sto je vaznije,duhovno ili materijalno?"!Duhovno je i ideja sa kojom krecemo u ostvarenje nekog poslovnog projekta,neke nase poslovne,stare zelje,naseg konacnog cilja.Ta ideja mora biti povezana sa ljubavlju.Ti pises na nivou nekog ko je jos u fazi kada trazi posao,pravi karijeru,neko ko jos nije dokraja nacrtao svoj cilj.Ja vec dugo ne razmisljam tako.Novac u celoj prici nije najvazniji,ni blizu.Vazna je ideja i nacini kako je ostvariti.To unutrasnje zadovoljstvo u nama,posle razgovora sa nekim ko razume o cemu se prica,....to se ne moze nikakvim novcem platiti.

Ma kakve ekonomije?
O cemu ti pricas?
POSAO se svodi SAMO na dve stvari:Izvrsavanje radnih zadataka, bez obzira na mesto u hijerarhiji posla koji zauzimas, i NAKNADA za taj rad.
SVE ostalo su ZIVOTNA opredeljenja i ona nemaju NIKAKVE veze sa poslom.

Moj poslovni cilj je da zaradim dovoljno materijalnog(merljivo materijalnim vrednostima) da bih mogao da posvetim vremena duhovnom.To duhovno je ZIVOTNO a ne poslovno opredeljenje.
Kada pricas o ideji, tu se potpuno slazem sa tobom.Novac u poslovnom svetu nije bitan , nego je bitnija ideja.Ali ti ne postavljas pitanje ZA STA je bitnija ideja?
Ideja je bitnija za stvaranje novog MATERIJALNOG,nove vrednosti u tom poslu, cime to nazovi duhovno ponovo vraca u sferu materijalnog i sferu poslovnog, sto je prava mera vrednosti POSLA.
 
Hm...pa i ne bih se bas slozio, iz vise razloga!Posao obavljam da bih zaradio novac jer cu se tad osjecati i mirno i spokojno, bicu manje nervozan, bicu bolji covjek na kraju krajeva, tako da ne bih bas tvrdio da tu nema nikakve veze i da je materijalno ispred duhovnog.Novac kao novac nije sam sebi svrha - zamisli da dobijes milion eura, neko ti pokloni, prva situacija.Zamisli da zaradis svojim radom i kreativnoscu isti taj milion, druga situacija.Sto se tice materijalnog na istom si, u obje situacije, a sto se tice duhovnog puno si zadovoljniji u drugoj sit.

Znam tipa koji ima toliko para da do kraja zivota ne mora nista da radi, covjek je lopovlukom stekao sve, jedan je od rijetkih koji za sebe moze reci da ima novca k0o blata.Ali, isti taj nema s kim u gradu kafu popiti, svi ga izbjegavaju, nadje se jedino poneko kome treba njegova pomoc ili ko gleda da ga ocerupa nekako, ali njemu se ne pije kafa s takvima.Mislis li da je on srecan i zadovoljan covjek?Ja mislim da je duboko u sebi nesrecan jer ga vidim kako sam sjedi i ispija svoju kafu, mislim da gorce kafe na svijetu nema...



Tako da...mjerilo prof.uspjeha je sve po malo, i novac i ugled u drustvu, i slobodno vrijeme i sve sto smo spomenuli, ali u najkracem mislim da je jedino mjerilo profesionalnog uspjeha covjekov licni osjecaj srece i zadovoljstva kao posljedice bavljenja tom profesijom.

Postoji OGROMNA razlika.Mi ne pricamo o poklanjanju, nego pricamo o poslu......NIJE isto kada dobijes milion evra i kada ih zaradis.Prvo NEMA veze sa poslom, jer si ga DOBIO, a ne zaradio.
Taj sto niko nece da pije kafu sa njim je ZIVOTNO nesretan, i ZIVOTNO uskracen, a ne poslovno.
Postoje moralne norme koje su naravno kodeks poslovnog ponasanja.
AKo ih postujem u zivotu, to sto niko nece da popije kafu sa mnom, je NJIHOV problem, a ne moj.
Ta kafa mi ne bi bila nimalo gorka, cak naprotiv.
Ulizivanje i snoshodljivost prema ljudima , a posebno lazna skromnost su najgore ljudske osobine.
I to da li ce me voleti oni koji me ne poznaju dobro, ili nece, je veoma veoma malo vazna stvar u zivotu.
Bitmo je da u zivotu imas cilj, i da oni koji te dobro poznaju takodje vide tebe kako tezis ka njemu.
Ali su to takodje ZIVOTNA , a nikako poslovna opredeljenja.

PS:Ja vama nimalo ne"branim" da budete duhovno veliki, da se duhovno uzdizete, ali ako to mislite da postignete NA POSLU, ja vam nikada necu poverovati, jer je to totalni apsurd.

Kada krenes na neki put, ako budes stao pored svakog psa koji laje za tobom, nikada neces stici.
kineska poslovica.
 
Jeste,ali su kao dva prsta na ruci,bliski su.Imajuci u vidu da rad izgradjuje coveka,cini ga boljim u svakom pogledu( fizicki,mentalno i duhovno ) vema cesce je direktno u vezi ,nego sto nije.Naravno,postoji mnogo slucajeva gde pare nemaju mogucnost da donesu srecu i dusevni mir pojedincu.Jednom je moja supruga ( nimalo pritom ne razmisljajuci,cisto spontano ) odgovorila nasoj poslednjoj gazdarici,,Radicemo vise,pa cemo biti bolji ljudi!"( na njenu opasku da,, kako cemo izdrzati manjak slobodnog vremena sad kad imamo nasu radnju" ).

Ovo je nesto apsolutno neverovatno.Kao da citam iz knjige o osnovama marksizma.
Najnaprednije drustvo u istoriji ljudskog roda, drustvo u kojem je covecanstvo po mnogim istoricarima najvise napredovalo, i dostiglo najveci nivo je ROBOVLASNICKO drustvo Anticke Grcke.
U tom drustvu se tacno znalo ko je zaduzen za rad, a ko za "duhovno"....
Tako da je ta floskula i vise nego smesna.
Pare predstavljaju materijalizovanu vrednost vaseg zalaganja , ostvarivanja poslovnih zadataka, uspesnosti u tome, znanja, strucnosti.......
To sto neko ne zna da parama ucini svoj kasniji zivot lepsim, i ne zna da ga iskoristi da se u tom drugom ZIVOTNOM "delu" uzidgne na visi duhovni nivo je nesto potpuno drugo, i nema nikakve veze sa poslovnim.
 
Ovo je nesto apsolutno neverovatno.Kao da citam iz knjige o osnovama marksizma.
Najnaprednije drustvo u istoriji ljudskog roda, drustvo u kojem je covecanstvo po mnogim istoricarima najvise napredovalo, i dostiglo najveci nivo je ROBOVLASNICKO drustvo Anticke Grcke.
U tom drustvu se tacno znalo ko je zaduzen za rad, a ko za "duhovno"....
Tako da je ta floskula i vise nego smesna.
Pare predstavljaju materijalizovanu vrednost vaseg zalaganja , ostvarivanja poslovnih zadataka, uspesnosti u tome, znanja, strucnosti.......
To sto neko ne zna da parama ucini svoj kasniji zivot lepsim, i ne zna da ga iskoristi da se u tom drugom ZIVOTNOM "delu" uzidgne na visi duhovni nivo je nesto potpuno drugo, i nema nikakve veze sa poslovnim.
Apsolutno nisi dostigao taj nivo,jednostavno nisi dostigao taj stepen u svom radnom veku.Da li ti se ikada desilo da ti ljudi dodju kuci na vrata i pitaju te za poslovni savet ili te pozovu narucak ili veceru da te pitaju kako se nesto radi,kako se organizuje????Meni se to desilo u poslednjih tri godine pet puta.Sta ce ti veca satisfakcija za tvoj rad i ulozeni trud???Ne postoje pare koje to licno zadovoljstvo mogu da plate.Nisi pazljivo citao moj post.
 
Apsolutno nisi dostigao taj nivo,jednostavno nisi dostigao taj stepen u svom radnom veku.Da li ti se ikada desilo da ti ljudi dodju kuci na vrata i pitaju te za poslovni savet ili te pozovu narucak ili veceru da te pitaju kako se nesto radi,kako se organizuje????Meni se to desilo u poslednjih tri godine pet puta.Sta ce ti veca satisfakcija za tvoj rad i ulozeni trud???Ne postoje pare koje to licno zadovoljstvo mogu da plate.Nisi pazljivo citao moj post.

Meni se to stalno dogadja..........Ali, za razliku od tebe(pretpostavljam), kod mene odgovor dobiju SAMO oni koji su mi veoma bliski.
Ostali moraju sami da nadju svoje odgovore.
Nivo?
Moj poslovni nivo trenutno je posao koji radim tri dana mesecno, i koji mi omogucava da ostatak meseca posvetim mojoj duhovnoj hrani, uzivanju sa klincima, zenom......
I sa te strane se smatram izuzetno poslovno uspesnim, a zivotno svaki dan radim na tome.
Ali, za razliku od tebe, je umem te dve stvari da razdvojim.
To sto neko trazi savet u vezi necega od tebe, NE ZNACI da tebe smatraju pametnim i strucnim, nego veoma cesto nesto sasvim drugo.
Ali dobro, svako ima pravo na svoje ideale, i svoje "satisfakcije"...
Moja je da mojoj porodici mogu da pruzim ono sto je potrebno za normalan zivot, i da mogu da pruzim SEBE kroz vreme koje provedem sa njima.
Time ispunjavam i svoje duhovno.
To je moja satisfakcija.
 

Back
Top