Mape uma,Brzo citanje,pamcenje,misljenje koncentracija i slicne knjige

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Evo otvorih temu o knjigama koje se odnose na razvijanje mentalnih sposobnosti pa samim tim spadaju u domen psihologije.......


Sta mislite,kakvi su utisci,primedbe,razlozi za ovu vrstu literature.....

hajde da razgovaramo o tome....

Svi ste cui za Toni Buzana i knjige
Mape uma,Brzo citanje,Savrseno pamcenje i sl........

Bilo je reci na raznim forumima da su delotvorne da nisu da ispiraju mozak,da su pseudonaucna sekta i sl......
 
Toni Buzan - Mape Uma

mapeuma_v.jpg

bookcover.php

Rezime
Ova knjiga napisana je sa jednim ciljem - da omogući čitaocu DA NAUČI KAKO DA UČI! U XXI veku nepismenima se neće smatrati oni koji ne znaju da čitaju, već oni koji ne znaju kako da uče. Džon Nejzbil Ljudski mozak je superkompjuter. Deset hiljada puta moćniji od bilo kog računara. Mi koristimo samo oko 1% njegovog kapaciteta. Mape uma su sredstvo za kreativnu organizaciju misli koje nam pomaže da bolje iskoristimo neograničenu moć mozga. Pomoću Mapa uma - koristeći slova, brojeve, boje, linije, crteže - sa lakoćom i uživanjem postižemo izuzetne rezultate u poslu, pripremanju predavanja i prezentacija, hvatanju i pravljenju beležaka, planiranju, donošenju odluka, rešavanju problema i naročito - u pamćenju i učenju na svim nivoima.


Primeri mapa uma

mape_uma.jpg


spider.JPG


mapa_uma.jpg


mind_map.jpg


mape-uma1.jpg



Evo jednog clanka o njima

E ovako, kao sto sam i obecao, ovo je članak o mapama uma.Ne zamjerite ako bude pravopisnih grešaka jer ovo nije camo copy/paste :D.Nije me briga što bi se blog trebao baviti tematkom tehnologije, ovo je važnije.

Ovdje ću koknretno uzeti primjer mapa uma koje je stvorio Tony Buzan, bivši predsjednik mense.Za one koji ne znaju to je society sastavljeno od ljudi sa viškom inteligencije tačnije visoko-inteligentnih ljudi.On je jedan od malog broja ljudi kojima se ja lično divim (pored Leonarda da Vincija, Walt Disneya i Bill Gatesa i Mahatme Ghandija).Čovjek je sam otkrio bez hemiskih eksperimenata kako da iskoristimo sto veci potencijal svog mozga.R:E:S:P:E:C:T:

Lično me je za ovaj članak inspirisala drugarica iz rezreda koja je rekla da je učila po mapama uma pa dobila 1 i onda rekla nešto u smislu da nevalja ta tehnika.Yeah right.Kao sto sam prije rekao da ovo nije tehnika baš za nedovoljno inteligentne jer ipak morate znati iskoristiti mozak.

Čuli ste da slika vrijedi 1000 riječi.Jednostavnije je da vam pokažem sliku nego da se ubijem od objašnjavanja nekog prizora i opet nećete razumjeti u potpunosti.Kada bih vam pustio slide show sa 200 slika razlicite tematike i na kraju vam pokazao 10 slika među kojima bi bila 2 uljeza,90% vas bi ta 2 uljeza moglo prepoznati iako ste prethodne slikevidjeli samo po 2 sekunde.

To je zato sto je moć vizuelnog pamćenja daleko jača od verbalnog pamćenja.No problem je što hemisfera mozga za riječi, logiku i sl. nije dovoljno usklađena sa onom za imaginaciju i kreativnost.Tom se tematikom bavi knjiga "Koristite obje hemisfere mozga" od već navedenog autora.

Kao sto sam već rekao slika govori više od 1000 riječi evo sami pogledajte:

Poenta je da organizujemo ono sto znamo.

Let see what Tony Buzan kaže o tome
Manje više sve vam je objašnjeno.

Mapa uma je izraz briljantnog razmišljanja i prema tome predstavlja prirodnu funkciju ljudskog uma. To je moćno grafičko sredstvo koje osigurava univerzalni ključ za oslobađanje potencijala mozga. Mapa uma može biti upotrijebljena u svakom aspektu života u kome će poboljšano učenje i jasnije razmišljanje povećati čovjekov učinak. Mapa uma posjeduje četiri osnovne karakteristike:
1. predmet pažnje je kristaliziran u centralnoj slici,
2. glavne teme predmeta se granaju iz centralne slike,
3. grane sadrže ključni lik ili ključnu riječ otisnutu na pridruženoj liniji. Teme od manjeg značaja se također predstavljaju kao grane povezane sa granama višeg nivoa.
4. grane formiraju povezanu „čvorišnu strukturu“.

Tri osnovne funkcije za mapiranje uma:
• Prihvati znači da,u prvoj fazi, treba odstraniti sve predrasude koje imamo o svojim mentalnim ograničenjima i da točno pratimo zakone mapiranja uma, podražavajući date modele što preciznije možemo.
• Primijeni, druga faza, uraditi minimum 100 mapa uma primjenjujući zakone i preporuke za izradu, razvijajući svoj vlastiti stil mapiranja uma. Mape uma treba koristiti u svim aspektima pravljenja bilješki.
• Prilagodi se odnosi na tekući razvoj naših vještina mapiranja uma.

Zakoni tehnika mapiranja uma:
1. Koristite isticanje
- uvijek koristite centralni lik.
- Koristite slike po čitavoj mapi uma.
- Koristite tri ili više boja po jednom centralnom liku.
- Koristite iluziju trodimenzionalnosti slika i riječi.
- Koristite sinesteziju.
- Koristite varijacije veličine slova,linija slika.
- Koristite ravnomjerne razmake.
- Koristite odgovarajuće razmake.
2. Koristite asociranje
- Povezujte strelicama pojmove na mapi, bilo da su na istoj ili različitim granama.
- Koristite boje.
- Koristite kodove ili skraćenice.
3. Budite jasni
- Koristite samo jednu ključnu riječ na svakoj liniji.
- Sve riječi pišite tiskanim slovima.
- Pišite ključne riječi tiskanim slovima na linijama.
- Povlačite linije iste dužine kao što je i dužina riječi na njima.
- Povezujte grane sa centralnom slikom.
- Povezujte linije jedne sa drugima.
- Podebljajte centralne linije.
- Uokvirite pojmove koji se granaju iz istog pojma.
- Učinite svoje slike što je moguće jasnijima.
- Postavite svoj papir vodoravno ispred sebe.
- Pišite slova što vertikalnije.
4. Razvijte lični stil


Zakoni planiranja mapiranja uma:
1. Koristite hijerarhiju
2. Koristite numerički poredak


Postoje četiri glavne zamke za svakog mapera uma:
1. Mape uma koje to u stvarnosti nisu
2. Zablude da fraze imaju veći značaj
3. Zabluda da „neuredna“ mapa nije dobra
4. Negativna emotivna reakcija prema bilo kojoj mapi uma.

E sada postoji i software predviđen za to http://www.imindmap.com/...

E sada ima najbolje: ja imam njegovu knjigu "Mape uma" i to na našem jeziu u pdf formatu i extra kvalitetu i stoga malo više zauzima, i odlucio sam je okačiti samo u slučaju da bude vise od 7 zahtjeva za to u komentarima.
 
Toni Buzan - Brzo citanje

brzo_citanje.jpg


Rezime
U ovoj knjizi iznet je revolucionarno nov metod uz pomoć kojeg možete značajno povećati svoju brzinu čitanja (preko 200 stranica na sat), a da pri tome postignete bolje razumevanje i pamćenje nego pri klasičnom čitanju. Autor tvrdi da bolje pamtimo ako brže čitamo. Naučna istraživanja i eksperimenti to potvrđuju.Knjiga sadrži tekstove i praktične primere koji omogućavaju čitaocu uvid u napredak tokom savlađivanja tehnika brzog čitanja. Uz knjigu ćete savladati metode za prevazilaženje problema učenja i metode za bolje razumevanje i pamćenje pročitanog teksta. Ako naučite da čitate 5 stranica u minuti, pročitaćete za jedan sat knjigu od 300 strana.

Ciljevi ove knjige:
1. Da znatno poboljša vašu brzinu čitanja
2. Da održi i poboljša razumevanje onoga što čitate
3. Da vam pomogne da obogatite svoj rečnik i povećate opšti nivo znanja
4. Da vam uštedi vreme
5. Da vam ulije samopouzdanje

Knjiga je idealna za učenike, studente, profesore, stručnjake i sve one koji žele da unaprede svoje znanje. Ovo je knjiga koja će vam pomoći da poboljšate učenje, pamćenje i kreativno razmišljanje!
 
Toni Buzan - Savrseno Pamcenje

savrseno_v.jpg


Rezime
Većina ljudi se žali na lošu koncentraciju i pamćenje.Retki su pojedinci, samouki u ovim oblastima mentalnog funkcionisanja, koji na tom planu postižu zavidne rezultate. U klasičnim školama - a skoro smo ih svi pohađali - to se ne uči; ni u osnovnoj školi, ni u srednjoj, ni na fakultetu! a zapravo, potencijal ljudske memorije je praktično neograničen! Međutim, da li znate kako da taj potencijal iskoristite na najboli moguće način? Ova izvanredna knjiga vam pruža mogućnost da naučite memorijske tehnike koje možete da upotrebite u svim oblastima mentalnog funkcionisanja (koncentracija, učenje, ispiti, strani jezici, kreativno razmišljanje...). Uz njenu pomoć čitalac lako prihvata 12 osnovnih memorijskih principa i savladava praktične tehnike za pamćenje imena, lista, datuma, stihova, karata, stranih reči i po potrebi čitavih tekstualnih celina za pripremanje ispita, prezentacija i govora.
 
Dominik Brajan - Tehnike efikasnog pamcenja....

tehnike_v.jpg


Rezime

Memorija zavisi od tri osnovna procesa: postupka pomoću kojeg neku informaciju činimo lakšom za pamćenje, njenog pamćenja, i potom preciznog prisećanja istih tih podataka u budućnosti.

Došao sam do zaključka da mnogi od nas, ako ne i većina, raspolažemo potencijalom da postanemo šampioni pamćenja. Pošto sam kroz kvizove i predavanja, kao i improvizovane sastanke ( na primer, u restoranima ), imao prilike da učim i vežbam pripadnike najraznovrsnijih grupa, uvek bih se na kraju uverio u to koliko su ti ljudi bili zadivljeni načinom na koji se njihovo pamćenje momentalno poboljšavalo. A sve što su u tom cilju preduzimali sastojalo se u tome što su primenili i usvojili suštinske principe istaknute u ovoj knjizi.

Knjiga Tehnike efikasnog pamćenja ima za cilj da oslobodi neograničeni potencijal vaše memorije tako što će vam otkriti jednostavne tehnike u poglavljima podeljenim na segmente. U tom pogledu, starosne granice apsolutno ne postoje, tako da ne možete da budete ni previše mladi ni prestari da biste usvojili te jedinstvene metode. Ako ste novajlija u procesu treniranja pamćenja, ja nimalo ne sumnjam u to da ćete i vi biti impresionirani time koliko lako možete naučiti ove metode i koliko brzo ih možete primeniti.
 
Dejvid Ejkres - Kako položiti ispit

KAKO_POLO__ITI_I_4ab604a21ef10.jpg


Rezime
Knjiga višestrukog svetskog šampiona u pamćenju koja će vam pomoći da svoju energiju i vreme iskoristite na najbolji način, i da svaki ispit položite sa lakoćom i zadovoljstvom. Na osnovu autorovih saveta i tehnika možete uvećati svoje samopouzdanje i motivaciju za učenje, efikasnije organizovati vreme, kao i razviti svoju sposobnost pamćenja.
bookcover.php
 
Toni Buzan - Koristite obe hemisfere mozga

p000048.jpg


Rezime
Najpopularnija i najtraženija knjiga Tonija Buzana! Prodata u milionima primeraka širom sveta. U ovoj knjizi najsveobuhvatnije je prikazan Buzanov program intelektualnog razvoja. Primena mapa uma, memorijskih tehnika, tehnika efikasnog čitanja i učenja, i pristup planiranju vremena opisani su na izuzetno pristupačan način koji omogućuje jednostavno korišćenje ovih intelektualnih veština u poslu, obrazovanju i privatnom životu.
 
Od ovoga sam procitao samo Mape Uma.I svidelo mi se u pocetku i stvarno dosta pomaze oko ucenja,pogotovo pamcenja na duze staze.Imam sacuvane neke radove koje sam radio josh u O.S. i stvarno dovoljno mi je samo da bacim pogled na jednu od mapa i setim se svih detalja.Ali danas ih vise ne praktikujem,ne znam ni sam zasto...Lakse mi je da nabubam sta mi daju profesori u skoli za sutra i to je to...To ce mi valjda na fakultetu biti potrebnije kada ispiti budu za par meseci,pa ima dosta materijala :)
 
Od ovoga sam procitao samo Mape Uma.I svidelo mi se u pocetku i stvarno dosta pomaze oko ucenja,pogotovo pamcenja na duze staze.Imam sacuvane neke radove koje sam radio josh u O.S. i stvarno dovoljno mi je samo da bacim pogled na jednu od mapa i setim se svih detalja.Ali danas ih vise ne praktikujem,ne znam ni sam zasto...Lakse mi je da nabubam sta mi daju profesori u skoli za sutra i to je to...To ce mi valjda na fakultetu biti potrebnije kada ispiti budu za par meseci,pa ima dosta materijala :)

Na faxu pomaze...Pogotovo zadnja 3 dana kad trebas 1000 strana da prodjes na brzinu....


Glavna fora je da se pamte glavni pojmovi pa onda oni manje vazni pa jos manje vazni i tako dokle stignes....

A ljudi se trude da sve upamte podjednako i onda na kraju kao znaju sve a ustvari ne znaju nista i neznaju A da kazu na ispitu...Kao sve im na vrhu jezika i mogli bi da pricaju 2 sata ali da pogledaju u svesku.........

Ne znaju znaci odakle da pocnu,ne znaju sta je glavni pojam,ne znaju oko cega se sve vrti,a kad se to provali mnooogo je lako da se prica nadovezuje...
 
Od ovoga sam procitao samo Mape Uma.I svidelo mi se u pocetku i stvarno dosta pomaze oko ucenja,pogotovo pamcenja na duze staze.Imam sacuvane neke radove koje sam radio josh u O.S. i stvarno dovoljno mi je samo da bacim pogled na jednu od mapa i setim se svih detalja.Ali danas ih vise ne praktikujem,ne znam ni sam zasto...Lakse mi je da nabubam sta mi daju profesori u skoli za sutra i to je to...To ce mi valjda na fakultetu biti potrebnije kada ispiti budu za par meseci,pa ima dosta materijala :)

Epa u tome i jeste fora - lakse je da se legne na krevet i da se bubsa...Mape traze utrosak vremena ali kada se jednom naprave posle kada se ispit znatno priblizava one tada stede vreme za obnovu a to je od neprocenljive vrednosti.....Pogotovo onim ljudima kojima se sve pomesa i nista ne znaju 2 dana pred ispit....
 
Dajte ljudi jel citao neko nesto o ovome,jel zna neko nekog ko je citao/pohadjao kurseve?????

Nemoguce da je neko nezainteresovan za ovo polje pedagoske i kognitivne psihologije koje je veoma zamnimljivo posebno ucenicima i studentima jer im pomaze a i svima ostalima.....

Ne razumem da na ovo nemate sta da kazete a da na gomilu gluposti koja nema veza sa psiho mozete da pricate do prekosutra...........

Da li je moguce da niko od vas nije procitao ni jednu knjigu koja se tice psihologije ucenja????

Nije bitno koja knjiga,ne mora da bude jedna od navedenih ovde.....Jos i bolje ako znate neku za koju ostali nisu ni culi,predlozite.....
 
A pitam ja Vas da li je pravo istinsko znanje ili samo fotopamcenje ;)

Ja mogu da nabubam celu elektrostatiku i to, a da li cu ja to kapirati . Ne :lol:

Prema tome meni nista ne znaci ova knjiga. Cuo jesam, citao nisam i mislim da je pa najteze receno glupost :p


A ti imas iskustvo o necemu bez iskustva u tome????

Wow javi se vodecim psiholozima da ti daju Nobelovu nagradu......

Kako nesto moze da bude u svesti pojednica ako nije doslo do neposrednog iskustva,opazanja?
 
A pitam ja Vas da li je pravo istinsko znanje ili samo fotopamcenje ;)

Ja mogu da nabubam celu elektrostatiku i to, a da li cu ja to kapirati . Ne :lol:

Prema tome meni nista ne znaci ova knjiga. Cuo jesam, citao nisam i mislim da je pa najteze receno glupost :p

Znanje stoji a ti imas tehnike razne a ne samo foto tehnike......Znaci ti upotrebljavas tehnike da bi razumno naucio/shvatio znanje......

Bas o tome se i radi - Ljudi napamet uce znanje a uz pomoc Toni Buzana uci se da nesto naucis trajno i da ga se secas do kraja zivota....A to je nemoguce "standardnim metodama" zbog zaboravljanja koje je fizicki proces....Jednostavno pod uticajem proaktivne i retroaktivne inhibicije jedne informacije zamenjuju i izguravaju druge iz dugorocne memorije.........

Ne treba ti das bubas elektrostatiku - Treba da je razumes...Ali mozes da je razumes celu za 10 a da ne mozes da pocnes da pricas jer ne mozes da se setis nekog komplexnog naucnog termina ili definicije koji je previse apstraktan da bi se zapamtio po standardnim metodama......Tu na scenu stupaju knjige Toni Buzana i u tome pomazu..........Ne radi se ni okakvom bubanju napamet i sl........

Ja se secam svih detalja svih ispita koje sam spremao putem mapa uma.....Setis se slike i eto prisecanja,prepoznavanja ili rekognicije a na to se veze i neko osnovno znanje i eto ga rezultat....
 
Citao sam Mape uma i mislim da su glupost...znas koliko mi treba da spremim 160 pitanja sa ispita putem mapa uma,koliko vremena da ih sve iscrtam???:sad2:

A da ne govorim da je u pitanju Pravni fakultet...:mrgreen:

Sta da ne govoris da je pravni - pa bas za takve fakultete je i najbolje,najucinkovitije.....

I ja sam na drustvenom pa pomaze....

Problem sa vama "pravnicima" je sto dobijete pitanja tacno u broj koja su sta se tacno trazi i sl i onda vi uzmete da bubate svako pitanje posebno u najkracim mogucim crtama ne povezujuci u celinu.....

A mi npr ucimo iz nekoliko knjiga i ucis sve i ne znas sta ce biti pa sam moras da pravis selekcviju bitno manje bitno vise bitno,najbitnije.......

Za svaki predmet - granu nauke se stavlja centralni pojam tj od njega se pocinje i on oznacava maltene o cemu se raditi u celoj knjizi...I to se tako siri do najsitnijih detalja i mikro mapa.....Koristis dedukciju i deduktivno zakljucivanje......

E sad ne znaci ako imas 1800 pitanja a svako pitanje na 1 stranici da trebas da uradis 1800 mapa.......

Nije problem u mapama vec u tebi tvojim profesorima i organizaciji ucenja..........

Ono jeste malo teze je dok se ne napravi ali jednom kada se "na pravi nacin" napravi ustedis mnooooooogo vremena za ponovna iscitavanja koja 2 dana pred ispit nista ne znace zbog treme i stresa i na kraju se sve pomesa pa neki ne znaju ni 1 slovo.....

I naravno nisu mape uma nesto sto ce da ti zameni celo ucenje nije to fora ucis 2 dana i polozis bilo koji ispit...To nije carobni stapic - one iziskuju dosta vremena......

I jos nesto ne mozes da ocekujes da 1 procitas ofrlje mape uma i druge knjige sve (jer je povezno) i da postanes Albert Ajnstajn i nadprosecno inteligentan i uspesan......Kao sto ne moze svako ko igra fudbal 2 mesecno da bude Kristijano Ronaldo ili bilo koji drugi profesionalni fudbaler ili sportista.......
 
Mape uma su odlicno resenje,ali ne moze sve pomocu njih da se uci. Meni su nekad bile najpogodine za hemiju,biologiju,informatiku,srpski jezik i knjizevnost. Sve zapravo zavisi i od profesora,i od onoga sta profesor trazi od ucenika.Mnogi profesori traze bubanje,tacno po knjizi,strani,pasusu,da se sve zna. U tome i jeste problem u nasem obrazovnom sistemu u Srbiji.Mnogo se uci,a malo se radi na iskustvu.
Malo cu skrenuti s teme ali...Boraveci u Svajcarskoj,i analizirajuci njihov sistem obrazovanja zakljucila sam da su daleko ispred nas. Osnovna skola im manje traje,odma posle osnovne polako se opsredeljuju za strukovne skole,vec tu krecu im prakse.Zapravo to nisu prakse,to je posao. Svaka firma je duzna da obezbedi odredjeni broj radnih mesta za ucenike koji se jos uvek obrazuju. Tri dana se ide u skolu,uci teorija,a dva dana su u fabrici,rade,prozivode,vezbaju, uce prakticno znanje i za to dobijaju plate. Plate se krecu oko 600 franaka (tu gde sam bila i videla). Mnogo mi se dopao taj nacin skolstva,jer na neki nacin deca se brze osamostaljuju, brze i lakse savladaju onu suvoparnu teoriju, to sto nauce vec za koji dan prakticno primenjuju i to mnogo duze ostaje zapamceno,zanimljivije je mnogo..
Da se vratim na temu,mape uma kao sto rekoh odlicno resenje za pojedine probleme ali ne i za sve. Nesto moze preko njih i mnogo je jednostavnije i lakse za upmatiti,a nesto ne moze. Sve zavisi od gradiva,od profesora,od studenta,ucenika... Ostale knjige koje su gore navedene su cista glupost,kako poloziti ispit... Prirucnici, relativno novokomponovani, tipa kako preci ulicu u pet koraka....
 
Bio sam nekad davno na promociji istih. Znam da mi je sve delovalo kao sarena laza. Pogotovo sto su mi metodom brzog citanja obecavali brzinu koju sam vec imao :D

E sad, moj cimer iz doma je koristio mape uma, i cini mi se da su mu pomagale (isti faks/smer, pa i ocene kao i ja). Verovatno su mu pomagale. Crtanje istih, medjutim, prilicno dugo traje, cesto i duplo duze nego sto je potredno da se stvar nauci normalnim metodama. Mozda bolje sljaka za drustvene nauke, ali to je moje iskustvo.
 
A ti imas iskustvo o necemu bez iskustva u tome????

Wow javi se vodecim psiholozima da ti daju Nobelovu nagradu......

Kako nesto moze da bude u svesti pojednica ako nije doslo do neposrednog iskustva,opazanja?

Znanje stoji a ti imas tehnike razne a ne samo foto tehnike......Znaci ti upotrebljavas tehnike da bi razumno naucio/shvatio znanje......

Bas o tome se i radi - Ljudi napamet uce znanje a uz pomoc Toni Buzana uci se da nesto naucis trajno i da ga se secas do kraja zivota....A to je nemoguce "standardnim metodama" zbog zaboravljanja koje je fizicki proces....Jednostavno pod uticajem proaktivne i retroaktivne inhibicije jedne informacije zamenjuju i izguravaju druge iz dugorocne memorije.........

Ne treba ti das bubas elektrostatiku - Treba da je razumes...Ali mozes da je razumes celu za 10 a da ne mozes da pocnes da pricas jer ne mozes da se setis nekog komplexnog naucnog termina ili definicije koji je previse apstraktan da bi se zapamtio po standardnim metodama......Tu na scenu stupaju knjige Toni Buzana i u tome pomazu..........Ne radi se ni okakvom bubanju napamet i sl........

Ja se secam svih detalja svih ispita koje sam spremao putem mapa uma.....Setis se slike i eto prisecanja,prepoznavanja ili rekognicije a na to se veze i neko osnovno znanje i eto ga rezultat....

:aha:

Poceo sam dacitam mape ume i nekako mi se ucinile , glupo i retardirano pa sam prestao :hahaha:
 
:aha:

Poceo sam dacitam mape ume i nekako mi se ucinile , glupo i retardirano pa sam prestao :hahaha:

Znam tu foru - jao sto je ovo glupo,ama bas nista ne razumem i ne kapiram....:mrgreen:

p.s. Covekova kreativnost i genijalnost prestaje cim odraste tj cim predje nivo deteta......
Albert Ajnstanj je genije jer razmislja kao dete,postavlja pitanja kao sto postavlja dete........Odrasli se plase toga da ne bi ispali smesni glupi ovakvi onakvi jer zaboga oni su sad odrasli trebaju da paze sta pricaju.....

Nama je profesor iz uvoda u filozofiju nekada davno pricao da deca postavljaju najbolja filozofska pitanja - Kratko jasno bez uvijanja,bez stida......Obicno im stariji odgovaraju: Pa eto to je zato sto je tako...Eto tako.....Deca se jos vise zainteresuju ali umesto da dobiju odgovor ili uput na enciklopediju odrasli zbog sujete jer nisu u stanju da odgovore na pitanje kazu Aj pretani vise dosadan si - Rekao sam ti da je tako i tako i sta sad vise pitas a zasto a kako i sl......

Mozda si u pravu mape uma na prvi pogled izgledaju mozda smesno i "retardirano" da se tako izrazim,kao da su osmisljene za decu u specijalnoj skoli......Ko ce da crta one cvetice sunasce cica-glisu i sl pa jos to i da boji kao dete u zabavistu?

Ali ipak ne treba da postoji sumnja u to....Tako funkcionise nas mozak.....Pamti ektravagancije i neobicnosti kao i senzacije.........Zvuci nebulozno ALI STO NEBULOZNIJE,SMESNIJE,RETARDIRANIJE NACRTAS MAPU UMA VECA JE VEROVATNOCA DA UPAMTIS SVE POJMOVE SA NJE DOZIVOTNO......

O tome se i radi........

A ti si izveo zakljucak a dosao si do 15 str????
Pa ne moze se tako doneti zakljucak??????
To je kao kad joces da upoznas osobu i za 15 min doneses neko misljenje a ono to je ustvari halo efekat...Zans kako se kaze : Dok sa nekim n pojedes 15 kila soli ne mozes da zna zaista kakav je.....
Isto tako i sa knjigama....A pogotovo sa religioznim i filozofskim knjigama......Mozes da je citas ceo zivot po 100 puta i da je ne shvatis,ne provali.....A mozes u trenutku da shvatis celu sustinu........

Probaj da je procitas celu i probaj da primenjujes prakticno pa nam javi kakvi su rezultati......
 
Poslednja izmena:
Bio sam nekad davno na promociji istih. Znam da mi je sve delovalo kao sarena laza. Pogotovo sto su mi metodom brzog citanja obecavali brzinu koju sam vec imao :D

E sad, moj cimer iz doma je koristio mape uma, i cini mi se da su mu pomagale (isti faks/smer, pa i ocene kao i ja). Verovatno su mu pomagale. Crtanje istih, medjutim, prilicno dugo traje, cesto i duplo duze nego sto je potredno da se stvar nauci normalnim metodama. Mozda bolje sljaka za drustvene nauke, ali to je moje iskustvo.


Epa u ovome je i fora zasto knjige na nekoga "ne deluju"

Ljudi koji se obicno interesuju za ovakve knjige su ili djaci kojima slaboide ucenje ili studenti kojima slabo ide ucenje ili studenti kojima dobro ide ucenje ali su lenji "do zla Boga"....

I sad javlja se interesovanje za ove knjige JER SVI OCEKUJU DA OVE KNJIGE CINE CUDO.MISLE DA SU ONE CAROBNI STAPIC........

A ovi sto su lenji oni sad ocekuju da bukvalno nista ne uce a da 100 puta brze pamte uce i sl........Cak ocekuju i da je dovoljno samo na brzinu procitati jednom neku Buzanovu ili slicnu knjigu I ODMAH SI GENIJE!!!!!!!

Oni bas to i urade i sta se desi : Kazu pa ovo nista ne valja ovo je glupost,ovo ne deluje kod mene.......

PROBLEM JE U TOME STO SVI SHVATAJU OVE KNJIGE KAO NEKI CAROBNI STAPIC I CIRIBU-CIRIBA-SVE SAM NAUCIO metodu....Ali to je utopija,to ne postoji......

Mora se puno truda uloziti u citanje i u vezbanje pa na primenjivanje na gradivo.....Normalno takvi ostave sve za zadnje dane,uce kampanjski pa nemaju vremena ni da procitaju knjigu za ispit jedanput a kamoli da jos crtaju mape uma i sl.....

Odgovor za takve : Epa dragi moji zakasnili ste - izadjite u sledecem roku...Moze vas spasiti samo prepisivanje ili sreca da vm se od 500 pitanja padnu ona 3 koja ste samo naucili..........

Poenta je da ove knjige nisu zamena za ucenje tj smanjis ucenje a uz pomoc neke magije sve to naucis mapama i ostalim tehnikama..........Ove knjige samo ubrzavaju proces ucenja pamcenja,sprecavaju zaboravljanje,Ono sto naucite duze traje sigurniji ste u znanje i sl........

Vec sam pisao mozda je naporno iscrtati mape i oduzima dosta vremena ali se 5 dana pred ispit puno isplati pogotovo kad dodje zadnji dan i kad nemas bas vremena da iscitavas celu knjizurinu od 1000 i kusur strana..........Tj nemas vremena ni da je isprelistas a kamoli za nesto drugo.....E tada su mape zakon......Jer zadnja 2 dana sve sto si citao zadnjih mesec dva skoro 80% se zaboravi ukoliko nije bilo ponavljanja ( a to retko ko radi jer je naporno i oduzima mnooogo vremena) i onda dodjes u situaciju DA KAO SVE ZNAS A USTVARI NISTA NE ZNAS....Tj trudio si se sve da zapamtis a upravo zbog tog truda mozak nije klasifikovao sta je vazno,manje vazno i najmanje vazno pa na kraju se sve pomesa i " izbuta" i ne mozes nicega da se setis jer se mozak trudi da ponovi tacno kako je pisalo u knjizi jer nema ni jednu drugu referentnu tacku odakle bi poceo......

Cak i oni koji su sigurni u svoje (ne)znanje brzo na ispitu shvate da su sve pomesali i da ne mogu ni da se sete a kamoli da objasne pojmove kada ih profesor izreseta podpitanjima.........To je zato sto se ucilo iz knjige lekcija po lekcija ili JOS GORE KO UCI POSEBNO ISPITNO PITANJE PO ISPITNO PITANJE i mozak nije stvarao veze i relacije tj odnose izmedju pojmova......

U mapama uma se sve ovo postize jer sve potice od 1 pojma i on se dalje racva na podpojmove...Na ovaj nacin mozak ima veliku pomoc kako bi povezao pojmove jedan sa drugim...A kada jednom poveze i utvrdi relacije zapamcivanje vise nije na silu i jace je 100%,a proces zaboravljanja je mnoooo manji i te informacije automatski prelaze iz kratkorocnog u dugorocno pamcenje......
 
...mojoj drugarici se ne cini da je glupa knjiga (smorila me s njom) iako ni 1 ispit nije dala vec godinu dana tako da nemam nameru da citam :D


Veliku glupost si rekla ovde.........

Prvo sto mi pada napamet kao analogija na ovo (a to zato sto sam da pre 45 min radio trbusnjake) je kao kada bih ja rekao "Ne pada mi napamet da radim trbusnjake,nikada ih necu uraditi,evo debeli Pera ih radi vec pola godine smorio me je sa njima a ima najvecu pivsku stomacinu koju sam ikada video......

Sta je poenta price???

NE UPOREDJUJTE SE LJUDI I NE DONOSITE NA OSNOV TOGA LOGICKE ZABLUDE

Zasto ti ne bi imala nameu da citas????

Jel si ti ista u SVAKOM SMISLU BUKVALNO kao ta tvoja drugarica???Jel ste mozda jednojajcane bliznakinje(mada i blizanci bi imali razlicite rezultate)

Ako predpostavimo da je ta tvoja drugarica glupa ili neinteligentna jer mizslis za sebe da si i ti glupa pa neces uspeti????

A mozda tvoja drugarica radi nesto lose?????Na kraju krajeva ne mora cak nista da radi lose...Jednostavno je to tako i to nije nikakav dokaz da ti ne citas knjige......TO JE IZGOVOR ZA LENJOST I ZA NEMOGUCNOST NAPREZANJA MOZDANIH VIJUGA

To pricaju lenji ljudi - " Pa pogledaj Pera nije uspeo necu ni ja da pokusavam"....

Pa pokusaj pusti ti Peru,Janka Marka......TI NISI PERA,TI SI TI

Postoji tu sad 1000 faktora ZASTO TVOJA DRUGARICA NIJE DALA NI JEDAN ISPIT da ne nabrajam sada....

Vec sam rekao i opisao detaljno ove knjige nisu CAROBNI STAPIC I CIRIBU CIRIBA TRIP nista ne ucis a za jedan mesec polozis 10 ispita sa ocenom 10.....

Jel ima tvoja drugarica na Krsti nick???Ako nema ajde je pozovi da se registruje i da se pridruzi ovde nama na ovoj temi,kazes udavila te je sa mapama,ja bih bas voleo da mene udavi:per:Volim da pricam sa ljudima o ovome,ali sa onima koji su bar 1 procitali knjigu (celu)

Pozdravi drugaricu,i obavezno joj kazi da dodje ovde,mozda mogu da joj pomognem,mozda nesto radi lose ili nije lepo razumela......
Na kraju citajuci ove sve knjige ne znaci da neko mora da ima 100% uspeha kao sto i ne znaci da neko ko ne cita ovo mora da ima 100% neuspeha zato sto ne zna ove tehnike,metode,fore....
 

Back
Top