Mape uma,Brzo citanje,pamcenje,misljenje koncentracija i slicne knjige

to je za anatomiju dushu dalo.............

Pa da.......Kako da inace upamtis sta je MUSCULUS STERNOKLEIDOMASTOIDEUS kako se brzo izgovara i sa kojim je sve kostima povezan...................

Ja sam najlakse iz anatomije zapamtio mbiceps brachi jer ga vezbam najvise u teretani kao i milioni ljudi i naravno muskulus maximus gluteus a znas i zasto:per::per::per::rumenko:
 
Pa da.......Kako da inace upamtis sta je MUSCULUS STERNOKLEIDOMASTOIDEUS kako se brzo izgovara i sa kojim je sve kostima povezan...................

Ja sam najlakse iz anatomije zapamtio mbiceps brachi jer ga vezbam najvise u teretani kao i milioni ljudi i naravno muskulus maximus gluteus a znas i zasto:per::per::per::rumenko:

imash doope dobro samo ti vezhbaj
 
Evo otvorih temu o knjigama koje se odnose na razvijanje mentalnih sposobnosti pa samim tim spadaju u domen psihologije.......


Sta mislite,kakvi su utisci,primedbe,razlozi za ovu vrstu literature.....

hajde da razgovaramo o tome....

Svi ste cui za Toni Buzana i knjige
Mape uma,Brzo citanje,Savrseno pamcenje i sl........

Bilo je reci na raznim forumima da su delotvorne da nisu da ispiraju mozak,da su pseudonaucna sekta i sl......

Korisnost metoda Toniija Burzana kao i mnogo toga drugog je pre svega individualno uslovljeno. Upoznavanje sa njima moze biti poucno i korisno, ali njihovo slepo i detaljno primenjivanje u individualnom radu, bez uzimanja u obzir necijih licnih sklonosti i specificnosti, nisam siguran koliko je smisleno. Takodje, primena istih se mora jako mnogo vezbati da bi to sve funkcionisalo. Mislim da ne bi bilo lose kada bi se makar neke od njegovih metoda i zvanicno primenjivale u skolama.

Meni je upoznavanje sa Burzanom pomoglo da osvestim i afirmisem do tada zapostavljane i skrajnute sopstvene metode ucenje ili citanja, koje sam pre toga smatrao "uvrnutim", ali mislim da crtanje onih mapa tokom individualnog rada oduzima previse vremena, kao sto su i neki prethodnici u diskusiji primetili, i da ih je stoga celishodnije samo zamisljati.

Citao sam Mape uma i mislim da su glupost...znas koliko mi treba da spremim 160 pitanja sa ispita putem mapa uma,koliko vremena da ih sve iscrtam???:sad2:

Crtanje istih, medjutim, prilicno dugo traje, cesto i duplo duze nego sto je potredno da se stvar nauci normalnim metodama.

* * * * *

A ljudi se trude da sve upamte podjednako i onda na kraju kao znaju sve a ustvari ne znaju nista i neznaju A da kazu na ispitu...Kao sve im na vrhu jezika i mogli bi da pricaju 2 sata ali da pogledaju u svesku.........

Ne znaju znaci odakle da pocnu,ne znaju sta je glavni pojam,ne znaju oko cega se sve vrti,a kad se to provali mnooogo je lako da se prica nadovezuje...

:rotf: :rotf: :rotf:

Nemas pojma. Nisu svi ljudi potpuni idioti, pa da je neophodno da im Toni Burzan "otkrije Ameriku". Zar mislis da se mnogi ljudi uspesno ostvaruju na raznim poljima tako sto uce na nacin koji si opisala?! Mnogi ljudi primenjuju metode koje opisuje Burzan, na neki svoj specifican nacin, a da nikada nisu ni culi za njega. Zar mislis da ih je on prvi otkrio? On je samo od toga napravio "nauku" i napisao knjige o tome, u cemu nacelno nema niceg loseg.

Ucenje Burzanovih metoda je pre svega korisno kao motivacija, inspiracija, nacelno ohrabrenje da se u citanju, ucenju, razmisljanju koriste "nekonvencionalne" metode, kao sto je vec receno:

Imam "Brzo citanje", i mislim da je dobra.
Nisam pokusavala da izvodim vezbe koje se preporucuju,
ali odlicna je za motivaciju.
 
Evo, ja. Bila na edukaciji pre desetak godina, dobromorno :lol:. Imam i knjige.
Sedam dana po 10 sati rada, crtanja, čitanja, korišćenja sinapsi, uspostavljanja anastomoza, ... leva i desan hemisfera - max korišćenje mozga. ne sećam se ko je držao kurs (u smislu firme, ali su se oni dugo reklamirali), ali se sećam da je kurs držao čovek koji je po zanimanju dipl. ing. saobraćaja koji nam je pričao o neurofiziologiji, sećam se i njegovog prezimena. Elem, ja sam po zanimanju pravnik i završila sam i defektologiju gde sam imala dosta medicinskih predmeta i opštu i razvojnu psihologiju i neurofiziologiju, pa sam ponekad bila zbunjena. Uglavnom, crtali smo do besvesti. Svi crteži su nam ličili na nervne ćelije sa dendritima koji se granaju .....a prsti umazani od flomastera :lol:, pa muka da to očistim za sledeći dan. "Diplomski rad" je bio : kako zaraditi novac :mrgreen:. Zaista, postoje razne mogućnosti kada to čovek nacrta i "upregne" mozak, ali šta sa realnim osnovama u društvu, a ne u našim sposobnostima.....
A, za brzo čitanje :ok:, mada sam i ranije brzo čitala. Tu tehniku i danas negujem i stručnu literaturu zaista brže čitam i usvajam.

I, da. neko je spomenuo anatomiju. Ovo je bolji sistem od onog koji sam ja koristila - skelet, mišići, krvni sudovi, limfni, organi, sistemi organa..... pa na to fiziologija. Gajton, 1380 strana, ako se dobro sećam :sad2:
Preporučujem kampanjcima :D
 
Sad ću postavit jedno totalno idiotsko pitanje. Idiotsko, zato što nisam čitala nijedan post posle prvog, i zato što ne volim bit kreten nigde. :mrgreen:


Koja je fora s tim brzim čitanjem? U školama koje sam pohađala, dolazili su nam i merili kojom brzinom čitamo. Ja sam uvek bila definitivni prvak.


Niko mi nikada nije prosto, onako, klot objasnio koji moj uopšte dolaze da nas (pro)cenjuju, ni šta to znači. Čitala sam najbrže u svojoj generaciji i svojim školama, pa? Sam bila nekakvo soc-realističko zamorče, šta li? I šta sam, ne znam, autistična zbog brzine? Šta?
 
Proučavao sam speedreading i mindmaps u dubinu. Ipak su nezaobilazne stvari u životu "intelektualca".

O brzom čitanju najupečatljivija mi je ilustracija poređenje sporog čitanja sa sporim govorom. Zamisli (nikad nemam vremena ni volje da takvu izgovorim u praksi) rečenicu koja traje par minuta. Pa sinonim za tu rečenicu je da je takva da zaboraviš početak dok dođe kraj. E to je poenta - isto je i sa napisanim rečenicama i pasusima. Bolje je neke reči preleteti-preskočiti-propustiti, ali smisao neće pobeći.

O mentalnim mapama. Isprobano i deluje. Treba ispoštovati sve detalje.

Ali
moja velika primedba vezana je za primenu tih tehnika. Koriste se za pamćenje u suštini nepotrebnih, neinteresantnih podataka. (Za veštački "ispit", ne za praktičan životni test).
Ono što je potrebno, praktično, što daje odgovore na tvoja pitanja zapamtićeš spontano.
I prirodno će se ponavljati što dovodi do trajnog pamćenja te bitne informacije.
 
Proučavao sam speedreading i mindmaps u dubinu. Ipak su nezaobilazne stvari u životu "intelektualca".

O brzom čitanju najupečatljivija mi je ilustracija poređenje sporog čitanja sa sporim govorom. Zamisli (nikad nemam vremena ni volje da takvu izgovorim u praksi) rečenicu koja traje par minuta. Pa sinonim za tu rečenicu je da je takva da zaboraviš početak dok dođe kraj. E to je poenta - isto je i sa napisanim rečenicama i pasusima. Bolje je neke reči preleteti-preskočiti-propustiti, ali smisao neće pobeći.

O mentalnim mapama. Isprobano i deluje. Treba ispoštovati sve detalje.

Ali
moja velika primedba vezana je za primenu tih tehnika. Koriste se za pamćenje u suštini nepotrebnih, neinteresantnih podataka. (Za veštački "ispit", ne za praktičan životni test).
Ono što je potrebno, praktično, što daje odgovore na tvoja pitanja zapamtićeš spontano.
I prirodno će se ponavljati što dovodi do trajnog pamćenja te bitne informacije.



Bas to..... I ja na kraju uvideh to kada sam ovladao......I onda rekoh aaaaaaaaaaah da sam umesto svog tog vremena ucio knjige za fax imao bih prosek 10,00.
 
Mape uma su dobra stvar za pravljenje podsetnika. Dakle, posle iscitavanja nekog teksta, izvucete glavne teze i ucrtate ih u mapu.

Teorijski jeste dobro ali u praksi je lose jer se za crtanje i bojenje puno trosi vremena....Jeste atraktivno i kreativno ali za decu koja jos nisu posla u skolu, a za studente i poslovne ljude koji su prepunis tresa i kasne sa raznim rokovima to je luxuz, kod njih i dalje zavrsavaju posao kratke teze na papiricu jedna ispod druge sa crticama

- promeniti gume za kola
- kupiti materijal da zena spremi slavu
- dati direktoru izvestaj iz petka
- dete ima kontrolu kod cika zube u utorak
- obavestiti koleginicu M. R. o problemu iz cetvrtka.
 
Po meni najveci problem svih mambo dzambo pomagala u ucenju je STO NJIH NAJVISE KORISTE LENJI LJUDI, a ne oni najintelektualniji...... To je najveca ironija svega i prokletstvo.

Brzo citanje je cool jer se manje vremena smaras sa knjigom, a i ne moras da citas sve reci, pa samo ucenje prestaje da bude ucenje i bolje ucenje tj bolje zapamcivanje i postaje SPORT, RAZONODA U KOJOJ UCENIK IMA CILJ DA STO PRE NESTO PROCITA A NE DA STO VISE NAUCI.

Savrseno pamcenje je atraktivno jer se nude neke "fore" da manje naprezes mozak a da vise zapamtis i da ne postoji UMNI RAD (ono kad neko kaze, jao ala sam naucio toliko gradiva da nema gde da stane u glavu pa osecam da mi glava tesna i da ce puci)

Mape uma su atraktivne, ne zato sto ce neko stvarno bolje upamtiti, nego zat sto mu je smor da uci i umno se napreze, pa je sve zanimljivije raditi nego uciti, cak i gledati kako pauk plete mrezu u cosku sobe. Ako na to dodamo da se u mapama uma crta i boji, tada ce osoba imati savrsen IZGOVOR DA NE UCI - "hej pa ja ucim, evo crtam mape", a za te mape se odvoji previse vremena a za zapamcivanje premalo........

Znaci osoba pravi logicku gresku misleci ako 2 sata boji grane mapa uma da je ustvari naucila nesto..... A zapravo samo je 20 sekundi ispisivala glavne reci iz gradiva, svo ostalo vreme je otislo na bojenje i crtanje...... Pa bolje da je ucila tih 2 sata, vise bi naucila.

Suma sumarum, ove tehnike mogu koristiti inteligentnom radnom coveku koji voli da uci i koji redovno "zagreva stolicu", ali su nazalost izgovor ZA LENJE I NEODGOVORNE UCENIKE I STUDENTE KOJI VECITO TRAZE LEBA BEZ MOTIKE I PRECICU. Bas zbog toga su toliko i popularne nazalost, ne zbog svoje efikasnosti, nego STO DAJU NADU LENJIM LJUDIMA, a lenji ljudi nece uspeti ni da ovladaju tim tehnikama jer i za njih treba debelo ukljuciti mozak i biti radan i vredan.

Na kraju krajeva sve se svede da osoba ne zelid a prizna da je lenja, pa misli kako je ovladala tehnikama i laze i samu sebe i druge, a rezultate svog rada krije.
 
Već neko vreme se igram sa ovim mapama i svakakve sam crtao, bilo bi lepo ako bi neko ko je iskusan dao neke smernice kako se ova tehnika primenjuje na školsko gradivo (vladari, bitke, geografski pojmovi...)
ako ne bi bilo teško ja mislim da je najbolji primer da se izdvoji neki kraći tekst (istorija, psihologija...) pa onda ispod mapa uma kako bi to trebalo da izgleda ..
 
Već neko vreme se igram sa ovim mapama i svakakve sam crtao, bilo bi lepo ako bi neko ko je iskusan dao neke smernice kako se ova tehnika primenjuje na školsko gradivo (vladari, bitke, geografski pojmovi...)
ako ne bi bilo teško ja mislim da je najbolji primer da se izdvoji neki kraći tekst (istorija, psihologija...) pa onda ispod mapa uma kako bi to trebalo da izgleda ..

Pa nema "kako bi trebalod a izgleda".... Trebalo bi da izgleda onako kako ti uradis i kako tebe najlakse podseca na gradivo. Svi smo razliciti i razlicito opazamo, sto je za nekog neki brljavi skrabopis, za nekog drugog ko je pisao je to sasvim citko i uredno. Tako i sa mapama....neko ce videti tu samo neko brljanje i bojenje i sve ce mu biti haoticno, a tebi ce npr izgledati savrseno jasno i lako ces celu sliku moci sazvati u prisecanje.

A uistinu, lepo bi bilo kada bi se ovde lepile mape uma, na ovoj temi, ali ne da bi to neko koristio da nauci i da se ne pomuci i napravi on, nego cisto onako da bude, kao eksponat u muzeju.

Ne mozes samod a se igras i da crtas, nabavi knjigu i procitaj je nekoliko puta, a pozeljno bi bilo i da procitas ostale knjige od Buzana. Ili idi na kurseve koji se organizuju.I da , dok citas knjigu nije samo bitno procitati je a onda ocekivati od sebe da si ovladao nekim magicnim svojstvima, nego dok citas moras ijedno i prakticno da radis , i da ulozis svoju maksimalnu koncentraciju i ostale kognitivne funkcije. Mozda je tesko na pocetku i nije za svakog, ali ko savlada i prodje...... Kao i sve u zivotu, na faxu se mucis dok ucis, jeste tesko, ali posle ceo zivot si gospodin covek, a onaj ko nije hteo da uci 4-6 godina posle srednje, ima ceo zivot da kuka kako je niko i nista, kako je slabo placen, i kako se muci.
 
Nisam nikad citala takve knjige, ali koristila sam softver Mind Manager za citanje i crtanje mapa uma (mind maps) i mislim da je vrlo koristan za sazimanje i pracenje velike kolicine informacija tokom duzeg vremenskog perioda. Licno nikada ne bih crtala mape na parcetu papira, jer bi bilo vrlo neuredno, a i tesko sazeti na jedan list papira. Na racunaru imas neogranicen prostor i expand/contract mogucnost, sto je vrlo korisno za pregled informacija na proizvoljnom nivou detalja (npr. ako hoces vise detalja, onda ekspandujes sve cvorove, ako hoces manji nivo detalja, onda ostavis samo glavne cvorove).
 
Na netu mogu da se nadju knjige u pdf formatu. Ja sam sa neta skinuo Buzanove knjige "Mape uma", "brzo citanje" i "koristite obe hemisvere mozga" i mogao bih svima da preporucim da ih skinu i procitaju.

Brzo citanje: U pocetku deluje sve nestvarno jer na prvom testu u knjizi je prosek citanje od nekih 200 reci u minutu (meni je bilo cak i manje), a pominju se neki svedski rekordi od po 1500 reci u minutu. Gledano iz drugog ugla prosecno osobi koja cita 300 reci u minutu je potrebno sat vremena za 60 stranica. Uz sve dopune, vezbe i savete brzina citanja se povecava odmah. Ne u nekoj velikoj meri odmah nakon citanja knjige, ali poboljsanje je vidljivo. Daju se saveti da se koristi olovka ili neki stapic kao sredstvo za pracenje teksta, da se udalji knjiga, ne vraca na vec procitano i tako to... Sve u svemu ja sam prosao knjigu sa svim vezbama pre nekih 2 nedelje i trenutno sam od nekih 160 r/m povecao na oko 600 r/m. Ako to gledamo sa upotrebne strane citam po dva reda odjednom i otprilike 120 strana po satu, a svakim danom, kako sve vise citam, brzina se povecava, odnosno broj reci po jednoj fiksaciji je sve veci.

Mape uma: O ovome najlakse mogu da pricam kroz svoj primer. Naime sada sam u julu polagao prijemni za medicinu (biologija i hemija). Potrebno je nauciti oko 500 str iz biosa i 4 godina hemije. Sve u svemu Knjigu "Mape uma" sam prosao u januaru tokom zimskog raspusta i od tada sam krenuo da koristim te mape. U samoj knjizi su detaljno objasnjene tehnike pravljenja mapa, i zasta mogu sve da se koriste (beleske na predavanjima, za sastanke, ucenje i tako to). U pocetku mi je bilo tesko da se odviknem od standtarnih, linearnih beleski. Kada se jednom udje u taj da kazem svet niko se ne vraca na staro. Jedan od argumenata ZA mape a PROTIV linearnih (urednih beleski) jeste da ima previse nepotrebnih informacija koje nam pri zabelezavanju, ponovnom citanju i ucenju ne trebaju. Istina je da je potrebno neznatno vise vremena da se naprave mape jer se koriste i crtezi i boje, ali je dosta korisnije. Veliku ulogu i veliko objasnjenje kako se mape koriste usko vezano za ucenje (sto je pogodno za srednjoskolce i studente) je dato u ovoj trecoj knjizi "Koristite obe hemisfere mozga"

Koristite obe hemisfere mozga knjiga je namenjena ucenicima i studentima. Knjiga je pisana na osnovu svih dotadasnjih istrazivanja Tonija. Pored ovih 3 knjiga Toni ima jos jednu "Savrseno pamcenje" koju ja nisam preucio tako da ne mogu nista o njoj da kazem. LM Ova knjiga je kao sto rekoh napisana za ucenike jer su sazeto u njoj objasnjene i tehnike brzog citanja, tehnike savrsenog pamcenja ali i tehnike kreiranja mapa uma. Ta knjiga je ta koja kombinuje sve zajedno i koja daje mogucnost da se sve metoda koriste u skolovanju. Kada se prica o vremenu koje se trosi na ovakav stil ucenja dolazi se do sledeceg: Prema Buzanovim istrazivanjima nije potreno mnogo da bi se nesto naucilo, odnosno smestilo u dugotrajnu memoriju. Iako je to prica od bukvalno mesec (eventualno dva) dana mora se istaci da to vreme mora da se na odredjeni nacin iskoristi najbolje moguce. Ako uzmemo za primer da ucimo neko gradivo sat vremena i uz to ucenje pravimo mape uma (rastuce mape) trebamo nakon tog perioda da odmorimo nekih 10-ako minuta a zatim da prodjemo, ponovimo, vec napravljene mape. To ponavljanje se vrsi iscitavanjem tih mapa. Sledece ponavljanje je potrebno uraditi za 24h odnosno sutradan, ono posle toga za nedelju dana, a kasnije posle mesec dana i posle 6 meseci(ukoliko ima potrebe ali slabo). Prilikom ponavljanja na 24h nedelju dana i mesec dana prave se rafalne mape uma bez koriscenja vec napravljenih kako bi se testiralo znanje i dopunilo isto. Ovim sablonom je moguce redovno nauciti kompletno gradivo, sto je npr u medicini ogromno, bez neke preterane nervoze pred sam ispit. Naravno pre ispita treba ponavljati gradivo ali to vise nije ono klasicno 8 sati ne izlazim iz kuce kako bi mogao da ucim, vec je pametno i kontinuirano spremanje.
Na kraju ove knjige napisan je poseban sistem ucenja koji vredi prouciti i koristiti

Sve u svemu zeleo bi svima da preporucim ove tri knjige sa kojima sam ja uspio sa relativnom lakocom da spremim prijemni ispit i koga cu se pridrzavati i na fakultetu. Procitajte ih i iskoristite sve mogucnosti koje vam se otvaraju koristeci ove tehnike jer sigurno necete imati veliki problem sa ucenjem (osim, naravno ako vise volite da budete kampanjci pa da bubate navrat nanos vece pred kontrolni ili ispit, u tom slucaju vam zelim svu srecu). Ukoliko imate neka pitanja slobodno mi se obratite, osim naravno za mesto gde se nalaze knjige na netu posto te linkove nemam vise.
 
te stvari nekako sam ukapirash i dok rade rade, kad ne rade onda si chovek i to je to. meni je zanimljivo da postoje ljudi koji stvarno koriste metode, jer one ovako deluju shareno i zanimljivo ali probaj ti to da primenish, malo sutra. mada mislim da ima onih koji npr brzo citaju prema toj metodi
tj mislim d ami je nekad glava bila ok da sam mogla brzo da citam i da razmisljam logicno
 
te stvari nekako sam ukapirash i dok rade rade, kad ne rade onda si chovek i to je to. meni je zanimljivo da postoje ljudi koji stvarno koriste metode, jer one ovako deluju shareno i zanimljivo ali probaj ti to da primenish, malo sutra. mada mislim da ima onih koji npr brzo citaju prema toj metodi
tj mislim d ami je nekad glava bila ok da sam mogla brzo da citam i da razmisljam logicno

U ovom prilozenom tekstu nisam sve izneo sto pise u svim tim knjigama. Gledajuci u globalu sve sto pise dolazi se na ideju da je sve to prosto, ali retko ko ga koristi. Poznajem devojku koja je pre vise godina zavrsila Pravni fakultet, ako se ne varam. Ona je ove knjige presla, proucila i krenula da primenjuje izmedju srednje i fakulteta. Konstantnim radom (dnevno oko 2-3 sata) ona je sa lakocom prolazila kroz fakultet i imala prosek preko 9,5. Jeste tesko razumeti da neko pomocu ovih cudnih metoda moze iole nesto da nauci, ali opet nekada se smatralo nerealnim da covek moze da savije parce metala i da putuje sa jednog kraja Zemlje na drugi. Braca Rajt svom srecom nisu mislili tako ;) Svako ko zeli da sebe "unapredi" i poboljsa svoj rad neka proba. Sta moze da se izgubi ;)
 
Neko moje mišljenje,u kratkim crtama. Mape ume su REALNO,gubljenje vremena,pogotovo ako si student,za ljude sa slabijim živcima nije definitivno.Za učenje nije ništa specijalno. I najgore od svega,MNOGO VREMENA treba da se napravi mapa za jedno gradivo. Postoji program za lakše pravljenje mapa ali opet ista stvar,mnogo vremena je neophodno da se sve to skocka..
Ono što preporučujem su one rimske sobe i pamćenje pojmova na zanimljiv način(ko je kreativan itd,može tako dobre mentalne slike da stvori) u knjizi 'Savršeno pamćenje'. Ako ću da učim,onda ću da izdvojim vreme,da se dobro pripremim i u akciju lagano,to je jedini način braćo.. Ne postoji nikakav magični štapić :D

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk
 

Back
Top