Crtice Ivana Cankara

Poruka
16.002
Da li ste citali njegove price, odn. crtice? Meni se one svidjaju, ali su mi suvise teske i pateticne. LJudi su tesko ziveli i svaka njegova crtica me duboko pogodi, posle nekih sam cak i plakala, kao sto je "Kafa". Zbog toga i izbegavam da ih citam.
Sta mislite o njima?
 
Da, divne pripovetke.:heart:

"Kafa" je nabolja, a postoji i jos jedna pripovetka, cini mi se "Majka", kad ga je majka cekala ispred skole, a on se postideo njenog seljackog izgleda.

Ne mogu da citam to, a da ne zaplacem.
 
Da, divne pripovetke.:heart:

"Kafa" je nabolja, a postoji i jos jedna pripovetka, cini mi se "Majka", kad ga je majka cekala ispred skole, a on se postideo njenog seljackog izgleda.

Ne mogu da citam to, a da ne zaplacem.

To je "Desetica' i ta me je ganula. Podsetila me ja na moje skolovanje u jednoj rimokatolickoj skoli u Svajcarskoj, gde su majke sve dece bile neke sponzoruse, a samo je moja mama bila zgodna riba. Ja je se nisam postidela, ali mi je veoma nedostajala, jer su me tada napadali fratri. :(
 
Znam ja na sta mislis. Jos znam napamet onaj deo: "I na pod je ispala desetica. Ona stara, izlizana desetica kakvih vec odavno nema. Desetica je bila poslednja, to sam znao..." A mislim da se naslov Zastideo se majke odnosi na drugu pripovetku...

PS: Evo spisak crtica (slovenacki):

- Sveto obhajilo; - Križev pot; - O prešcah; - Bobi; - Rožni venec; - Desetica; - Brezimenec; - Tičnica; - Skodelica kave; - V tujini; - Iz predmestja; - Spomladi; - Zdenko Petersilka; - Pavličkova krona; - Listje; - Sova; - Firbec; - Muhe; - Sence; - Samoten pogovor; - Brat Francelj; - Gospod stotnik; - Otroci in starci; - Leda; - Kralj Matjaž; - Vrzdenec
 
Poslednja izmena:
Reč je o dve pripovetke i to se može videti ovde :
http://sl.wikipedia.org/wiki/Moje_življenje

Desetica

S to črtico je Cankar opisal svojo revščino. Dogaja se med Cankarjevim obiskovanjem realke v Ljubljani. Dež na ulici in vonj v sobi ga je spominjala na vse težave in revščino v njegovem življenju.
Objavljeno: avgust 1912. Med pisanjem črtice Desetica je Cankar živel v Gradišču, v prvem nadstropju hiše, kjer je zdaj gostilna Koper.
Mater je zatajil
Cankar v tej črtici opisuje, kako je mati prinesla sinu Jožetu obleko in denar v šolo, vendar se je je on sramoval, ker je bila zelo revno oblečena, zato se je skril pred njo med gručo ostalih učencev. Ona vsa zaskrbljena pride domov, ko ugotovi, da je bil Jože skoraj ves čas doma in da je z njim vse v redu. Jožetu je bilo zelo žal, ker je zatajil lastno mater in zato v sebi nosi neizmerno bolečino.
 
Reč je o dve pripovetke i to se može videti ovde :
http://sl.wikipedia.org/wiki/Moje_življenje

Desetica

S to črtico je Cankar opisal svojo revščino. Dogaja se med Cankarjevim obiskovanjem realke v Ljubljani. Dež na ulici in vonj v sobi ga je spominjala na vse težave in revščino v njegovem življenju.
Objavljeno: avgust 1912. Med pisanjem črtice Desetica je Cankar živel v Gradišču, v prvem nadstropju hiše, kjer je zdaj gostilna Koper.
Mater je zatajil
Cankar v tej črtici opisuje, kako je mati prinesla sinu Jožetu obleko in denar v šolo, vendar se je je on sramoval, ker je bila zelo revno oblečena, zato se je skril pred njo med gručo ostalih učencev. Ona vsa zaskrbljena pride domov, ko ugotovi, da je bil Jože skoraj ves čas doma in da je z njim vse v redu. Jožetu je bilo zelo žal, ker je zatajil lastno mater in zato v sebi nosi neizmerno bolečino.
Dobro je, znaci ipak mi nisu nacisto iscurele baterije...
 

Back
Top