MMF: Za 30 dana otkaz 8.500 zaposlenih i smanji penzije ili nema vise para od MMF-a!

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.096
Otpuštanje 8.500 činovnika ili nema para od MMF
Jelena Aleksić | 28. 05. 2010. - 00:02h | Foto: Beta | Komentara: 21

Vlada Srbije ima mesec dana da uradi obećani posao i smanji broj zaposlenih u administraciji. Da bi država mogla da uzme 380 miliona evra od MMF, Vlada mora najkasnije u junu da parlamentu dostavi novi zakon o penzijama. Tek tada četvrta revizija stendbaj aranžmana sa MMF biće završena.

Za sada je sigurno da odmrzavanja plata u javnom sektoru i penzija neće biti.
Što se tiče novca od MMF - 380 miliona evra, biće državi na raspolaganju kada ispuni pomenute uslove i to potvrdi bord direktora MMF na sednici krajem juna.
Diana Dragutinović, ministarka finansija koja je uz ministra infrastrukture Milutina Mrkonjića bila jedina protiv zakona o racionalizaciji, kaže za „Blic” da je ovaj propis donet preko noći.


- Nije se vodilo računa o tome da ti ljudi imaju i neka prava, kao što je pravo na žalbu, pravo da im se ponudi drugi posao, a to traje. Pri tom nismo imali ni registar zaposlenih koji je tek sada pripremljen, a kontrolu nad sprovođenjem zakona u Ministarstvu finansija obavljaju samo tri čoveka - objašnjava razloge kašnjenja ministarka.


Ona ističe da će posao ipak biti završen.
- Bez obzira na sve, ovaj posao će i biti završen kako je dogovoreno sa MMF - navodi ministarka.


A poslednjeg dana posete Beogradu gosti iz Vašingtona bili su vrlo konkretni kako u oceni rada na racionalizaciji tako i po pitanju novih rokova.


- Kao preduslov za završetak četvrte revizije, Vlada se obavezala da će usvojiti odluku kojom će pospešiti zakasnelu realizaciju smanjenja broja zaposlenih u državnoj upravi i da će do sednice borda direktora MMF smanjiti broj zaposlenih. Takođe, do tada bi trebalo da dostavi parlamentu novi zakon o penzijama - precizirao je Albert Jeger, šef delegacije MMF koja je boravila u Srbiji dve nedelje razgovarajući sa predstavnicima Vlade u okviru četvrte revizije dogovorenog kredita od lani.


Međutim, ovaj novac, kako je rekao ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, Srbija neće tada povlačiti.


- Devizne rezerve su rekordno visoke i ovaj novac nam nije potreban, ali je dobro da nam bude na raspolaganju - rekao je Dinkić.


Racionalizacija u državnoj i lokalnoj administraciji je, prema zakonu usvojenom pred kraj prošle godine, trebalo da bude završena u martu. Bez posla treba da ostane oko 8.500 činovnika na republičkom i lokalnom nivou. Reč je o oko 28.000 zaposlenih u državnoj administraciji i oko 60.000 na lokalnom nivou, a njihov broj treba da se smanji za 10 odsto. Diana Dragutinović je juče posle završenih pregovora precizirala da je do sada urađeno oko 40 do 50 odsto posla.
Ona je istakla i da racionalizacija kasni zbog suprotnih zahteva MMF i Evropske unije.
- Sa MMF je dogovoreno da se ide na smanjenja broja zaposlenih u državnoj i lokalnoj administraciji od 10 odsto, dok istovremeno Evropska unija traži da povećamo administrativne kapacitete u pojedinim oblastima - rekla je ministarka.
Zoran Stojiljković, profesor na Fakultetu političkih nauka, kaže za naš list da je ovaj posao mogao biti odavno završen, da je Vlada radila ozbiljno.


- Oni su reagovali od prilike do prilike. Uz to rokovi su bili nerealni već na startu. Videlo se da se davanjem otpremnina ne može završiti posao. Uz to u koaliciji nema saglasnosti oko principa kako to uraditi. Bilo je mnogo bolje otpustiti one koji su zaposleni na ugovor o delu i gledati koji se poslovi preklapaju sa brojnim državnim agencijama nego ovako - kaže Stojiljković.


Ipak, ne sumnja da će Vlada ispoštovati novi rok.
- Moraće - kaže profesor.


Sa drugim uslovom koji Vlada mora da ispuni da bi bord direktora MMF odobrio četvrtu reviziju stendbaj aranžmana, po svemu sudeći, neće biti problema. Reč je o Zakonu o penzijama.


- Zakon o penzijama može da ide u Skupštinu već sada, mogao je i u aprilu, ali ne može biti usvojen bez zakona o fiskalnoj odgovornosti u kome se pominje indeksacija. Mora da se sačeka taj zakon - kaže naš izvor blizak kabinetu potpredsednika Krkobabića u čijoj su nadležnosti penzije.


Istina, zakon je odavno pripremljen i ne treba mnogo vremena da se unesu izmene oko usklađivanja penzija sa platama u javnom sektoru do sredine 2012. kako je dogovoreno sa MMF. Međutim, zakonom o fiskalnoj odgovornosti biće propisano usklađivanje penzija u narednih pet godina, što ne može biti ubačeno u zakon o penzijama jer propisa o fiskalnoj odgovornosti u junu neće biti. Ovaj zakon, prema dogovoru vlasti i MMF, treba da se dostavi parlamentu u septembru.


Na pitanje upućeno Jegeru šta će se desiti ako vlasti ne ispune predviđene uslove, šef delegacije MMF odgovorio je.


- Mi verujemo da ovi preduslovi mogu da budu ispunjeni na dogovoreni način i na vreme. Ukoliko to ne bude moguće, onda revizija neće biti završena i mi ćemo se vratiti u avgustu za sledeću reviziju pa bismo pokušali da iskombinujemo četvrtu i petu reviziju baš kao što smo uradili i prošle godine - poručio je Jeger.


MMF je, inače, smanjio prognozu rasta domaće privrede kako u ovoj tako i u narednoj godini.


- Naredne dve godine biće teške za Srbiju, a ekonomija je u slabijem stanju nego što se očekivalo. Rast privrede će ove godine biti 1,5 odsto, a ne dva kako smo mislili, pa sledeće godine treba očekivati tri odsto rasta umesto četiri - rekao je Jeger.


Ministarka finansija navela je da su budžetski prihodi manji nego što je planirano, ali je ministar ekonomije bio optimista. On veruje da će se, kada u avgustu misija MMF ponovo dođe, projekcije ponovo pomerati, ali naviše.


Dinkić ističe da se nikada nije desilo da aranžman sa MMF propadne otkada u zadnjih deset godina Srbija sarađuje sa ovom institucijom.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/191341/Otpustanje-8500-cinovnika-ili-nema-para-od-MMF

--------------------

Novi rezultati Institucijine socijalno odgovorne vlade!

STIZU OTKAZI I MANJE PENZIJE :super:

Nastavite da glasate za instituciju :super:
 
Poslednja izmena:
ALI BEZ NERVOZE - sa MMFOM JE DOGOVORENO OTVARANJE JOS 10 NARODNIH KUHINJA :super:

Paket socijalne pomoći

Sa MMF-om je dogovoren i vanredni paket socijalne pomoći:
- 252 miliona dinara za 69 postojećih i otvaranje još 10 narodnih kuhinja
- 131 milion za 50.300 lanč-paketa osnovnih životnih sredstava i higijenske pakete za stara lica i seoske porodice
- 100 miliona dinara za pomoć porodicama koje se nalaze u takozvanoj sivoj liniji siromaštva
- 400 miliona dinara za socijalne usluge na lokalnom nivou u 48 najnerazvijenijih opština
- od 500 do 600 miliona dinara biće u potpunosti pokriveni dečji dodaci i porodiljske naknade
 
Za mesec dana je raspust pa ce dati otkaz svim prosvetarima sa do 5 godina staza...


A da li neko hoce lepo da kaze i to koliko nam je administracija BAHATA, AROGANTNA I BESKORISNA. Ako mi nekog nije zao u ovoj drzavi, onda su to PARAZITI u administraciji.CELU ADMINISTRACIJU BIH MOTKOM RAZJURIO. A ni prosvetari nisu mnogo bolji, CAST IZUZECIMA.
 
Poslednja izmena:
A da li neko hoce lepo da kaze i to koliko nam je administracija BAHATA, AROGANTNA I BESKORISNA. Ako mi nekog nije zao u ovoj drzavi, onda su to PARAZITI u administraciji. A ni prosvetari nisu mnogo bolji, CAST IZUZECIMA.

Čuj... Pa naravno da ih ima toliko odvratnih da nepostoje reči kojima bih mogao opisati...I da žive ko krpelji sisajući svaku paru koju mogu i to stoji... Takođe stoji da ih je barem 30 % primljeno po partijskoj liniji i njih treba prvo spakovati... Ali ima i onih koji zaista pošteno i predano rade svoj posao...:eek:
 
Čuj... Pa naravno da ih ima toliko odvratnih da nepostoje reči kojima bih mogao opisati...I da žive ko krpelji sisajući svaku paru koju mogu i to stoji... Takođe stoji da ih je barem 30 % primljeno po partijskoj liniji i njih treba prvo spakovati... Ali ima i onih koji zaista pošteno i predano rade svoj posao...:eek:


Ima, slazem se, oko 5% ne vise.
 
Vlada Srbije ima mesec dana da uradi obećani posao i smanji broj zaposlenih u administraciji

Jel se ovo odnosi na zaposlene po ministarstvima? Zar to nije trebalo biti već završen posao?

Ta priča je već odrađena. U mom ministarstvu je krajem prošle godine otišlo 10-15%.

Ako traže novih 8000 otkaza onda je to novo ...

Ja samo ne znam znaju li naši žutaći da MMF ne treba ni tražiti ni slušati ni uzimati pare od njih. Oni namerno razaraju tuđe ekonomije još više.
 
Ima, slazem se, oko 5% ne vise.

Aj sad da se nenatežemo sa procentima... Kažem osnovni problem je što kako koja stranka dođe na vlast tako počne primanje sestričina,bratičina, kumova itd... I onda se pitaju odakle višak i zašto stalno povećavamo cene goriva i kojekakve akcize... Nemože bre da se nasipa voda u šuplje bure.. A svu tu vodu (čitaj pare) sipam mi od kojekakvih poreza,doprinosa,taksi i nameta... Do kada više ja da uplaćujem doprinose sa zdravstvo i koje kakve gluposti kad kako uhvatim za kvaku od neke medicinske ustanove prvo mi pogledaju u novčanik pa mi onda odrede terapiju!!! Što to lepo neuradimo ko normalan narod...Izabereš osiguranje pa ti ono da ponudu i ti lepo biraš.... A jok ko kod nas..obavezno...I što je najgore... Skupo a loše do bola...:dash:
 
Ta priča je već odrađena. U mom ministarstvu je krajem prošle godine otišlo 10-15%.

Ako traže novih 8000 otkaza onda je to novo ...

Ja samo ne znam znaju li naši žutaći da MMF ne treba ni tražiti ni slušati ni uzimati pare od njih. Oni namerno razaraju tuđe ekonomije još više.


Da, treba da zaposlimo jos 500 000 hiljada po ministarstvima.
 
Da, treba da zaposlimo jos 500 000 hiljada po ministarstvima.

I to naravno podobnih... I da se poslanicima povećaju plate,beneficirani radni staž i da sa 10 godina službovanja u skupštini steknu pravo na doživotno izdržavanje od strane države ( građana poreskih obveznika) i pravo na vozača i batlera...:ok:
 
Da, treba da zaposlimo jos 500 000 hiljada po ministarstvima.

Poznat mi je taj sarkazam, samo ga treba kanalisati : Od Slobinog vremena broj radnika u administraciji je gotovo udvostručen.

I posle svakog otpuštanja (penzionisanja) partije na vlasti zaposle dva puta više nego što otpuste ... A ko je ovde lider (ne na Balkanu :lol: ) u Srbiji ?

Da nije ova pojava ono Bokijevo obećanje o 1/2 miliona novih radnik mesta ? :whistling:
 
Poznat mi je taj sarkazam, samo ga treba kanalisati : Od Slobinog vremena broj radnika u administraciji je gotovo udvostručen.

I posle svakog otpuštanja (penzionisanja) partije na vlasti zaposle dva puta više nego što otpuste ... A ko je ovde lider (ne na Balkanu :lol: ) u Srbiji ?

Da nije ova pojava ono Bokijevo obećanje o 1/2 miliona novih radnik mesta ? :whistling:

Upravo o tome se radi... Koštunjavci su zaposlili 200.000... Braća žuti još tooliko... Sad se malo i Ivica i Marica uključili u posao pa i oni zaposliše 100000.... Udri me do zore...:dash:
 
Pa jel mozemo bez MMF-a?
Ja bih volela da mozemo ali kako ne mozemo ni da prezivimo bez njegovih kredita i pomoci nemamo
opciju da promenimo bilo sta.
Oni nam nisu kazali da ne rasporedimo penzije, sami smo odlucili da pojedina vojna lica i bivse glumice
imaju po 100 000 dinara mesecno, za takav odnos nam nije kriv MMF, sami smo tako zeleli...
Oni mogu i da odu i sta onda?
Nista...dodole za rodnu godinu makar hranu da imamo...
 
Pa jel mozemo bez MMF-a?
Ja bih volela da mozemo ali kako ne mozemo ni da prezivimo bez njegovih kredita i pomoci nemamo
opciju da promenimo bilo sta.
Oni nam nisu kazali da ne rasporedimo penzije, sami smo odlucili da pojedina vojna lica i bivse glumice
imaju po 100 000 dinara mesecno, za takav odnos nam nije kriv MMF, sami smo tako zeleli...
Oni mogu i da odu i sta onda?
Nista...dodole za rodnu godinu makar hranu da imamo...

Можемо уз драстично отпуштанје Лезилебовића из државне службе и комуналних прдузећа.

Дакле ако отпустимо партијске кадрове.
 
Pa jel mozemo bez MMF-a?
Ja bih volela da mozemo ali kako ne mozemo ni da prezivimo bez njegovih kredita i pomoci nemamo
opciju da promenimo bilo sta.
Oni nam nisu kazali da ne rasporedimo penzije, sami smo odlucili da pojedina vojna lica i bivse glumice
imaju po 100 000 dinara mesecno, za takav odnos nam nije kriv MMF, sami smo tako zeleli...
Oni mogu i da odu i sta onda?
Nista...dodole za rodnu godinu makar hranu da imamo...

Pa Mlađa kaže da nam taj novac nije neophodan ... :mrgreen: To ili je tačno ili nije u talu ... :mrgreen:
 

Back
Top