Иво Андрић

joGooOOD

Ističe se
Poruka
2.201
Ivo Andric,jedan od retkih matoraca(sorry na izrazu)kojem su pesme,price kao isklesane iz snova...ali mene bre njegov still pisanja,ono tuc-muc o deci ubi u pojam... :( znam da sam onu zbirku citala 7 najduzih dana na letovanju i da sam bila na ivici depresije,pa ljudi moji zasto nas smorishe? :?: inace,opet ga pohvaljujem :)ah dobra i losha strana medalje..... :?
 
Jeste prosechan, stvarno, prosechan i uskog pogleda kooo recimo jedan DZojs, ma ajde, pisao o tom nekom svom Dablinu, lokalac :roll: A tek ona glupost o jednom jedinom danu na stoninama stranica, ma ajdeee ... I taj Prust, da li vi znate nekoga ko je bio u Cambrai-u, daj malo shiri pogled ??? I to pred WWI pisati takve budalashtine ... Ko Isidora Sekulic u nashoj prosechnoj knjizevnosti, zena pisala o glavobolji stranice i stranice, pred rat o glavoboljiiii ????!!!! ...

Andric, pa prosechan, ko jedan prosechni Markes, ejjj, gde je ta Kolumbija ??? I shta me briga shta se tamo deshava ... TREBA POGLEDATI U SEBE ... a ne ko neki prosechni Nemac, recimo prosechni Tomas Man, kakav sanatorijum, kakve gluposti ...

TREBA PROSHIRITI VIDIKE ... NE BITI LOKALAN KO DZOJS :) MARKES, PRUST, MAN i ostali prosechni ...


Evo malo Pajtonovaca, chisto ono, zabave radi ... Mrzi me da pishem shta je Andric uradio za NAS pa ljudi shirom sveta prouchavaju nashu knjizevnost :



"What have Romans ever done for us? ...

Xerxes: The aqueduct?

Reg: What?

Xerxes: The aqueduct.

Reg: Oh yeah, yeah they gave us that. Yeah. That's true.

Masked Commando: And the sanitation!

Stan: Oh yes ... sanitation, Reg, you remember what the city used to be like.

Reg: All right, I'll grant you that the aqueduct and the sanitation are two things that the Romans have done ...

Matthias: And the roads ...

Reg: (sharply) Well yes obviously the roads ... the roads go without saying. But apart from the aqueduct, the sanitation and the roads ...

Another Masked Commando: Irrigation ...

Other Masked Voices: Medicine ... Education ... Health


***************************


Reg: All right ... all right ... but apart from better sanitation and medicine and education and irrigation and public health and roads and a freshwater system and baths and public order ... what have the Romans done for us?


****************
 
Poezija mu je strava, obozavam je, a knjige... Hmmm... Ja njega veoma postujem i izvrstan je pisac (da nije ne bi dobio Nobelovu nagradu jelte), ali ja nesto ne gotivim. Nemam pojma zasto, mozda su mi malo teske (ne volim teske knjige)
 
Prosecna snishodljivost i njegov pomirljivi stav sa celim svetom cini od njega niskog pisca.
Andric je samo lokalna pojava koja je sentimentalnim ocima gledala na politiku,patnju naroda i ostale stvari koje su bile izvan njega samog, tako da nije ni vredan pomena.
Ta hipnoticka poezija bez smisla,namerno zacinjena proza anarhistickom smirenoscu,time je uspeo da zacara publiku.
Jadno i pateticno.
A sto te tice Nobelove nagrade,pogledajmo istini u oci!
Svedska kraljevska akademija koja dodeljuje Nobelovu nagradu nije dala najvecem i najpoznatijem Svedskom piscu Johan August Strindberg,samo zato sto je za vreme svog zivota bio zestoko osporavan,ali se uvek naslo za shodno da se "prizemnim" piscima daje nagrada kao sto je to Selma Lagerlöf ili Öyvind Jonson.
Tako da se ovde dovodi u sumnju i sama Nobelova nagrada.

A ti Hellena,mogla bi malo da obrazlozis svoj stav pre nego sto povredjenom sujetos napadas.Da,mozda cu i ja dobiti Nobelovu nagradu,ko zna,ionako nisi procitala nista moje.
 
Dont_Break_The_Oath:
Prosecna snishodljivost i njegov pomirljivi stav sa celim svetom cini od njega niskog pisca.
Andric je samo lokalna pojava koja je sentimentalnim ocima gledala na politiku,patnju naroda i ostale stvari koje su bile izvan njega samog, tako da nije ni vredan pomena.
Ta hipnoticka poezija bez smisla,namerno zacinjena proza anarhistickom smirenoscu,time je uspeo da zacara publiku.
Jadno i pateticno.
A sto te tice Nobelove nagrade,pogledajmo istini u oci!
Svedska kraljevska akademija koja dodeljuje Nobelovu nagradu nije dala najvecem i najpoznatijem Svedskom piscu Johan August Strindberg,samo zato sto je za vreme svog zivota bio zestoko osporavan,ali se uvek naslo za shodno da se "prizemnim" piscima daje nagrada kao sto je to Selma Lagerlöf ili Öyvind Jonson.
Tako da se ovde dovodi u sumnju i sama Nobelova nagrada.

A ti Hellena,mogla bi malo da obrazlozis svoj stav pre nego sto povredjenom sujetos napadas.Da,mozda cu i ja dobiti Nobelovu nagradu,ko zna,ionako nisi procitala nista moje.

Ма читала сам ту неке твоје литерарне покушаје. Без увреде, не желим њих да коментаришем.
Оно што ме је испровоцирало је то што ти очигледно ниси читао Андрића, а и ако јеси читуцкао нешто, НИСИ ГА ПРОЧИТАО!
Могу да прихватим мишљење типа: мени се Андрић не свиђа, не одговара мом сензибилитету, и слично. Али називати га ''ниским писцем'', ''локалном појавом'' , ''јадним и патетичним''?! То може само неко ко није довољно упућен у Андрића и ко га не разуме, а безобзирно узима себи право да доноси суд о њему.
 
Da bi se dobila Nobelova nagrada za književnost, autor mora da ima kvalitetne radove, i da bude politički korektan. Andrić je po oba kriterijuma zaslužio nagradu.

Iako se ja lično ne slažem sa njegovim viđenjem stvari, priznajem da je on bio pisac koji malim rečima pomera planine, i u tom pogledu je svetska klasa i danas. Onaj ko želi da nauči da bude dobar prozni pisac, treba da proučava Andrićev sklop rečenice.

Dont_Break_The_Oath:
Prosecan pisac,nikada nije uspeo da odvoji pogled od svoje okoline i da pogleda malo u sebe.
Jadno je sto je jedan takav covek sa ovih prostora dobio nobelovu nagradu.
-- pretpostavljam da te je mama držala u špajzu i vadila te kada dođu gosti, pa sad ne znaš kako da se postaviš u društvu - prostim pljuvanjem po Andriću teško da ćeš privući pažnju na sebe.
I da te naučim: geografski prostor nema množinu - neko ko puca na Nobelovu nagradu to treba da zna.
 
Dont_Break_The_Oath:
A ti Hellena,mogla bi malo da obrazlozis svoj stav pre nego sto povredjenom sujetos napadas.Da,mozda cu i ja dobiti Nobelovu nagradu,ko zna,ionako nisi procitala nista moje.
Pa ja sam te pitala za ime neke tvoje knjige (posto si rekao da se citaju u Noveskoj) i nikada mi nisi odgovorio! :? :shock:
Ne mogu ljudi komentarisati tebe kao pisca, ako im ne pruzis priliku da citaju neka tvoja dela. :roll:
 
zoranh:
Da bi se dobila Nobelova nagrada za književnost, autor mora da ima kvalitetne radove, i da bude politički korektan. Andrić je po oba kriterijuma zaslužio nagradu.

Iako se ja lično ne slažem sa njegovim viđenjem stvari, priznajem da je on bio pisac koji malim rečima pomera planine, i u tom pogledu je svetska klasa i danas. Onaj ko želi da nauči da bude dobar prozni pisac, treba da proučava Andrićev sklop rečenice.

Dont_Break_The_Oath:
Prosecan pisac,nikada nije uspeo da odvoji pogled od svoje okoline i da pogleda malo u sebe.
Jadno je sto je jedan takav covek sa ovih prostora dobio nobelovu nagradu.
-- pretpostavljam da te je mama držala u špajzu i vadila te kada dođu gosti, pa sad ne znaš kako da se postaviš u društvu - prostim pljuvanjem po Andriću teško da ćeš privući pažnju na sebe.
I da te naučim: geografski prostor nema množinu - neko ko puca na Nobelovu nagradu to treba da zna.

Lako je niskim naletima pokusavati da me napadnes,takvih kao Ti ima milion,ja Andrica jesma citao i njegov sam protivnik isto onoliko koliko sam protivnik onog defektnog bolesnika Ibsena.
JA govorim svoje misljenje koje je zasnovano na visegodisnjem iskustvu i formiranje mog misljenja mora da bude iskljucivo jer ja nisam samo citaoc dela,nego i aktivni ucesnik u stvaranju.
I Ibsen,pa i Thomas Mann su pokretali planine,ali to njih nece postedeti moje iskrenosti koju Ti neces da izneses jer imas previse demokratski stav u pogledu da ih treba sve postovati.Ne treba.
Ne treba svako da pise.
 
A ja mislim da si ti KONTRAS! A to su ljudi koji uvek udaraju kontru, jer je to i najlaksi nacin da se izdvoje I BUDU "ORIGINALNI"! Moze tebi da se Andric svidja ili ne svidja, to je sasvim ok! Ali omalovazavanje je vec stvar kompleksa! A ako se stvarno razumes u umetnost, onda moras da shvatis da ona DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM nema nikakve veze sa problemom VREDNOVANJA bilo kog umetnickog dela bilo koje vrste!
Andric je dobio Nobelovu nagradu, jer je Cuprija vrhunsko, originalno i jedinstveno ostvarenje u razvoju romana na svetskom nivou svog vremena! NIKO,ali NIKO pre njega nije uspeo da napise roman koji obuhvata razdoblje od 4 veka , citav niz likova i generacija, a da to plus ne narusi strukturu i kompoziciju samog dela. A psihologije likova ima dovoljno! On ima citavu galeriju fenomenalnih likova, da uzmem samo za primer Corkana, koji je apsolutni genije i jedan od meni omiljenih u svetskoj knjizevnosti!
To sto Andric ne odgovara tvom senzibilitetu, to je tvoj problem, a ne problem srpske i svetske knjizevnosti! :P
Cinjenica je da se ni meni ne dopada sve sta je u svom zivotu napisao, poezija mi se uopste ne dopada, kao i neke pripovetke!
Kao trece mogu konkretno da ti dokazem da se i te kako bavio i unutrasnjim zivotom svojih likova, a ne samo spoljasnjim! Svaki pisac pripada svom vremenu i svaki znacajan pisac je karika u jednom mnogo slozenijem procesu! A tvoji pogledi na umetnost su toliko skuceni, da bi po tvom sistemu eliminacije dospeli na ono "PALA KNJIGA NA DVA SLOVA"!
ETO TO JE MOJE ISKRENO MISLJENJE! :P
 
chokolada:
Dont_Break_The_Oath:
A ti Hellena,mogla bi malo da obrazlozis svoj stav pre nego sto povredjenom sujetos napadas.Da,mozda cu i ja dobiti Nobelovu nagradu,ko zna,ionako nisi procitala nista moje.
Pa ja sam te pitala za ime neke tvoje knjige (posto si rekao da se citaju u Noveskoj) i nikada mi nisi odgovorio! :? :shock:
Ne mogu ljudi komentarisati tebe kao pisca, ako im ne pruzis priliku da citaju neka tvoja dela. :roll:
Dont_Break_The_Oath OPET SI SAMO PRESKOCIO mene i moje pitanje. Da li si ti uopste ikad izdao knjigu ili si to samo rekao pa sad te stid da priznas da si lagao ili sta??? :?
 
Dont_Break_The_Oath:
Lako je niskim naletima pokusavati da me napadnes,takvih kao Ti ima milion,ja Andrica jesma citao i njegov sam protivnik isto onoliko koliko sam protivnik onog defektnog bolesnika Ibsena.
JA govorim svoje misljenje koje je zasnovano na visegodisnjem iskustvu i formiranje mog misljenja mora da bude iskljucivo jer ja nisam samo citaoc dela,nego i aktivni ucesnik u stvaranju.
I Ibsen,pa i Thomas Mann su pokretali planine,ali to njih nece postedeti moje iskrenosti koju Ti neces da izneses jer imas previse demokratski stav u pogledu da ih treba sve postovati.Ne treba.
Ne treba svako da pise.
Samo sam hteo da ti demonstriram kako izgleda kada te neko opljune bez ikakvog koncepta. Ja lično nisam demokrata i ne smatram da je to razlog da se svako poštuje. Poštovanje treba dati onim autorima koji imaju pošten stav prema svojoj publici.

Ako neko piše sapunice, nije pošten, jer zloupotrebljava neznanje publike. Ali autori koji pišu da bi preneli određenu poruku čitaocima, bez obzira da li se ti i ja sa tom porukom slažemo ili ne - jer naše je pravo da imamo drugačije viđenje - zavređuju pažnju, makar kao oponentni u raspravi.

Pomenuo si još jednog autora koga čitam iako se ne slažem sa njim - Tomasa Mana. Čitam ga da bih proučio kako je on rešavao određene probleme u pisanju, da bih eventualno na neki sličan način i sam u svojim tekstovima bolje preneo svoju poruku.

Nije primarno da li se sa nekim piscem slažeš idejno ili ideološki. Važno je da li od njega nešto možeš da naučiš!
 
divlja-u-srcu:
A ja mislim da si ti KONTRAS! A to su ljudi koji uvek udaraju kontru, jer je to i najlaksi nacin da se izdvoje I BUDU "ORIGINALNI"! Moze tebi da se Andric svidja ili ne svidja, to je sasvim ok! Ali omalovazavanje je vec stvar kompleksa! A ako se stvarno razumes u umetnost, onda moras da shvatis da ona DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM nema nikakve veze sa problemom VREDNOVANJA bilo kog umetnickog dela bilo koje vrste!
Andric je dobio Nobelovu nagradu, jer je Cuprija vrhunsko, originalno i jedinstveno ostvarenje u razvoju romana na svetskom nivou svog vremena! NIKO,ali NIKO pre njega nije uspeo da napise roman koji obuhvata razdoblje od 4 veka , citav niz likova i generacija, a da to plus ne narusi strukturu i kompoziciju samog dela. A psihologije likova ima dovoljno! On ima citavu galeriju fenomenalnih likova, da uzmem samo za primer Corkana, koji je apsolutni genije i jedan od meni omiljenih u svetskoj knjizevnosti!
To sto Andric ne odgovara tvom senzibilitetu, to je tvoj problem, a ne problem srpske i svetske knjizevnosti! :P
Cinjenica je da se ni meni ne dopada sve sta je u svom zivotu napisao, poezija mi se uopste ne dopada, kao i neke pripovetke!
Kao trece mogu konkretno da ti dokazem da se i te kako bavio i unutrasnjim zivotom svojih likova, a ne samo spoljasnjim! Svaki pisac pripada svom vremenu i svaki znacajan pisac je karika u jednom mnogo slozenijem procesu! A tvoji pogledi na umetnost su toliko skuceni, da bi po tvom sistemu eliminacije dospeli na ono "PALA KNJIGA NA DVA SLOVA"!
ETO TO JE MOJE ISKRENO MISLJENJE! :P

Tu sam te cekao.
Ja nisam nikakav kontras,nego nemam nameru da postujem niskost i povrsnost u umetnosti i oscilacije u kvalitetu kod jednog pisca.
Moja duznost kao umetnika jeste upravo ta ne da budem pomirljiv sa ostalim piscima,nego da kazem sta JA mislim o svima.
Govoris mi o kontri.Pa jesi li spomenula Bjørnsona mozda ili Gøethea?
Iako su to pisci koje ja volim,imam da kazem dosta toga za i protiv njih.
Ali ne volim one koji imaju od samog starta nisku startnu poziciju kao sto je to imao Andric,koji je po mom ukusu bio previse realan,previse predvidiv.
Ti kazes da je Andric jedini koji je obuhvatio period od 4 veka ne narusajavajuci kompoziciju dela.
A ja prihvatam zestoke oscilacije i dovodjenje same knjige do promene kroz sam vremenski perdiod.
Tako barem Ja pisem i tako se meni zaista dopada.
Takodje si pomenula i omalovazavanje.Pa sigurno necu dopustiti da se pisac takvog kova provlaci kroz knjizevnost i da se zbog njega jedan pisac dubine,jedan iskreni pisac koji je pisao o sebi (Svetozar Vlajkovic) namerno osporava i gura u stranu samo zato sto je takodje kriticki nastrojen.
I moji pogledi na umetnost nisu nimalo skuceni,nego sam ja napravio prioritete koji su ostavili najbolniji i najlepsi trag u meni,a neukus umem da prepoznam i od mene koji se vracam svojim knjigama pravom klasicizmu ne mozete ocekivati od mene da postujem ugladjenu gospodu poput Andrica,Tolstoja,Pavica,Puskina i T. Mana.
Jer ja krecem od pocetka,moje knjige su u Skandinaviji,jer su dovoljno "germanizovane" da bi imale vrhunski kvalitet koji meni odgovara.
Jer ja nisam covek toplih osecanja za likove,nego smatram najjace one koji su dostigli vrhunac u celoj svojoj snazi.
 
chokolada:
chokolada:
Dont_Break_The_Oath OPET SI SAMO PRESKOCIO mene i moje pitanje. Da li si ti uopste ikad izdao knjigu ili si to samo rekao pa sad te stid da priznas da si lagao ili sta??? :?

Gyldendal je u Oslu izdavao moje knjige,prvo u ogranicem tirazima,a onda se prosirilo i dalje.
Ne znam gde zivis tacno,ali moje se knjige mogu naci u vecem delu norveske.
"Christiania", "Det nye riket", "Antikrist", "Eden",
a uskoro uz pomoc naseg pisca u Oslu,Veselin Markovica izdacu zbirku pripovedaka.
 
Dont_Break_The_Oath:
divlja-u-srcu:
A ja mislim da si ti KONTRAS! A to su ljudi koji uvek udaraju kontru, jer je to i najlaksi nacin da se izdvoje I BUDU "ORIGINALNI"! Moze tebi da se Andric svidja ili ne svidja, to je sasvim ok! Ali omalovazavanje je vec stvar kompleksa! A ako se stvarno razumes u umetnost, onda moras da shvatis da ona DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM nema nikakve veze sa problemom VREDNOVANJA bilo kog umetnickog dela bilo koje vrste!
Andric je dobio Nobelovu nagradu, jer je Cuprija vrhunsko, originalno i jedinstveno ostvarenje u razvoju romana na svetskom nivou svog vremena! NIKO,ali NIKO pre njega nije uspeo da napise roman koji obuhvata razdoblje od 4 veka , citav niz likova i generacija, a da to plus ne narusi strukturu i kompoziciju samog dela. A psihologije likova ima dovoljno! On ima citavu galeriju fenomenalnih likova, da uzmem samo za primer Corkana, koji je apsolutni genije i jedan od meni omiljenih u svetskoj knjizevnosti!
To sto Andric ne odgovara tvom senzibilitetu, to je tvoj problem, a ne problem srpske i svetske knjizevnosti! :P
Cinjenica je da se ni meni ne dopada sve sta je u svom zivotu napisao, poezija mi se uopste ne dopada, kao i neke pripovetke!
Kao trece mogu konkretno da ti dokazem da se i te kako bavio i unutrasnjim zivotom svojih likova, a ne samo spoljasnjim! Svaki pisac pripada svom vremenu i svaki znacajan pisac je karika u jednom mnogo slozenijem procesu! A tvoji pogledi na umetnost su toliko skuceni, da bi po tvom sistemu eliminacije dospeli na ono "PALA KNJIGA NA DVA SLOVA"!
ETO TO JE MOJE ISKRENO MISLJENJE! :P

Tu sam te cekao.
Ja nisam nikakav kontras,nego nemam nameru da postujem niskost i povrsnost u umetnosti i oscilacije u kvalitetu kod jednog pisca.
Moja duznost kao umetnika jeste upravo ta ne da budem pomirljiv sa ostalim piscima,nego da kazem sta JA mislim o svima.
Govoris mi o kontri.Pa jesi li spomenula Bjørnsona mozda ili Gøethea?
Iako su to pisci koje ja volim,imam da kazem dosta toga za i protiv njih.
Ali ne volim one koji imaju od samog starta nisku startnu poziciju kao sto je to imao Andric,koji je po mom ukusu bio previse realan,previse predvidiv.
Ti kazes da je Andric jedini koji je obuhvatio period od 4 veka ne narusajavajuci kompoziciju dela.
A ja prihvatam zestoke oscilacije i dovodjenje same knjige do promene kroz sam vremenski perdiod.
Tako barem Ja pisem i tako se meni zaista dopada.
Takodje si pomenula i omalovazavanje.Pa sigurno necu dopustiti da se pisac takvog kova provlaci kroz knjizevnost i da se zbog njega jedan pisac dubine,jedan iskreni pisac koji je pisao o sebi (Svetozar Vlajkovic) namerno osporava i gura u stranu samo zato sto je takodje kriticki nastrojen.
I moji pogledi na umetnost nisu nimalo skuceni,nego sam ja napravio prioritete koji su ostavili najbolniji i najlepsi trag u meni,a neukus umem da prepoznam i od mene koji se vracam svojim knjigama pravom klasicizmu ne mozete ocekivati od mene da postujem ugladjenu gospodu poput Andrica,Tolstoja,Pavica,Puskina i T. Mana.
Jer ja krecem od pocetka,moje knjige su u Skandinaviji,jer su dovoljno "germanizovane" da bi imale vrhunski kvalitet koji meni odgovara.
Jer ja nisam covek toplih osecanja za likove,nego smatram najjace one koji su dostigli vrhunac u celoj svojoj snazi.

Vidis kako si to sad lepo rekao bez negativnog naboja! :wink:
A ja tebe savrseno kapiram! :P
 
Divlja u SRCU,jako te postujem,mnogo vise nego neke druge forumase,ali ja ne smatram da je ista receno u negativnom naboju.Ili mozda "starost" cini svoje,posto mi je Triple rekao da izgledam starije i sada proveravam da li imam sede dlake u kosi i da li imam koju boru.
Eto kako je meni lako nabiti komplekse.
 
Dont_Break_The_Oath:
Gyldendal je u Oslu izdavao moje knjige,prvo u ogranicem tirazima,a onda se prosirilo i dalje.
Ne znam gde zivis tacno,ali moje se knjige mogu naci u vecem delu norveske.
"Christiania", "Det nye riket", "Antikrist", "Eden",
a uskoro uz pomoc naseg pisca u Oslu,Veselin Markovica izdacu zbirku pripovedaka.
Zivim na jugu Norveske i verujem da te knjige imaju u biblioteci. Napisi mi na pp kako se zoves tako da mogu traziti knjige pomocu tvog imena (mozda imaju vise knjiga sa tim naslovom) :wink:
Jel` mozes da mi otprilike kazes o cemu se radi u knjigama?!
 
Dont_Break_The_Oath:
Divlja u SRCU,jako te postujem,mnogo vise nego neke druge forumase,ali ja ne smatram da je ista receno u negativnom naboju.Ili mozda "starost" cini svoje,posto mi je Triple rekao da izgledam starije i sada proveravam da li imam sede dlake u kosi i da li imam koju boru.
Eto kako je meni lako nabiti komplekse.

Jesi, jesi! Pun si naboja! Zato i pises! Zato si i pisac! Hvala bogu na tome! 8)
 
Dont_Break_The_Oath:
Pa sigurno necu dopustiti da se pisac takvog kova provlaci kroz knjizevnost...
Zar misliš da se ti nešto pitaš u vezi sa Andrićevim provlačenjem kroz književnost, i umišljaš da možeš to da ne dopustiš? Ne budi patetičan!

Dont_Break_The_Oath:
...a neukus umem da prepoznam i od mene koji se vracam svojim knjigama pravom klasicizmu ne mozete ocekivati od mene da postujem ugladjenu gospodu poput Andrica,Tolstoja,Pavica,Puskina i T. Mana.
Ne stavljaj Andrića i Pavića u isti koš :lol:. Šalu na stranu, ako misliš da si ti toliko uzvišen da Andrića i Tomasa Mana navodno prepoznaješ kao neukus, onda je vreme da ti neko ukaže na grešku - nemoj da misliš da je svet počeo tobom i da sa svojih ~25 godina nosiš u glavi svu mudrost ljudske civilizacije.

Dont_Break_The_Oath:
Jer ja nisam covek toplih osecanja za likove,nego smatram najjace one koji su dostigli vrhunac u celoj svojoj snazi.
Napisao si reči: Ja najjače smatram a ovamo kritikuješ autore poput Andrića ili Tomasa Mana. Znaj da oni takvu jezičku nekorektnost sebi nikada ne bi dozvolili. Da li su ti i radovi koje objavljuješ puni takvih grešaka?
 
Немој тако, Зоране,да се односиш према будућем нобеловцу чије су књиге ''прави класицизам'' и ''довољно германизоване да би имале врхунски квалитет''!
Па зар не видиш да човек толико цени себе као писца да и заменицу Ја пише почетним великим словом!
Додуше,немамо прилике да дамо свој коментар о Његовом делу јер га је брже-боље уклонио од читалачке публике због непожељних ''техничких коментара'' ( нов појам у књижевној критици ), али зато морамо да му будемо захвални јер Он неће више допустити да се којекакви писци попут ниског и патетичног Андрића провлаче кроз књижевност!
 
Ja zaista ne mogu da verujem kojim se vi niskim metodama napada sluzite ovde.
Ja sa svojih 26 godina nisam rekao za sebe da sam rekao moju konacnu rec,jer naravno da cu Ja za 10 ili 20 godina razmisljati drugacije,i mozda cu i prihvatiti T. Manna ili Andrica,mozda cu sagledati sve njihove kvalitete ako ih imaju,jer Ja imam pravo da se menjam kroz svoj zivot i kao covek i jos vise kao umetnik.
Odbacio sam Ibsena,a kleo sam se u njega,ali on je ipak samo jedan povrsan nihilisticki duh koji ne sluzi nicemu osim redovnom propagiranju bolesti kao necega uzvisenog i plemenitog.
To sto stavljam veliko slovo na rec Ja,se vise odnosi na Mene celokupnog,znaci na nekoga ko ima autoritet nad mnogim stvarima,i niti imam potrebu da postujem iciju gramatiku,niti Norvesku niti Srpsku,Ja radim stvari na Moj nacin!
Jer ja vracam stvari tamo gde su stale sa smrcu Knut Hamsuna.
Smatrajte me idiotom,to niskim i prosecnim ljudima prilici prilikom ophodjenja prema Meni kada nemaju stav protiv mojih misli,nego onda traze svaku mogucu drugu manu samo da bi im bila cista savest i da nikako ne bi culi nista novo.
Ja sam Dinamit.Ne pisac,ne filozof,nego onaj koji pokusava da razbije vec utvrdjeni drustveni sistem vrednosti i da postojece vrednosti INDUVIDUE postavim na prvo mesto u svim mojim knjigama.
Jer vi ne volite da slusate mene,zato sto ja necu da lazem i da plitko gledam na knjizevnost i da se slazem sa vama jer se ja sam bavim tim stvarima i znam kako to izgleda u praksi.
Oni citaoci koji hoce da me citaju,neka citaju,neka posle ipak pricaju sta hoce.Moje je da kazem.
A Agoniju i jos neke stvari cu vratiti ovde za one koji nisu procitali.

The OATH!
 
Dont_Break_The_Oath:
Ja zaista ne mogu da verujem kojim se vi niskim metodama napada sluzite ovde.
Ja sa svojih 26 godina nisam rekao za sebe da sam rekao moju konacnu rec,jer naravno da cu Ja za 10 ili 20 godina razmisljati drugacije,i mozda cu i prihvatiti T. Manna ili Andrica,mozda cu sagledati sve njihove kvalitete ako ih imaju,jer Ja imam pravo da se menjam kroz svoj zivot i kao covek i jos vise kao umetnik.
Odbacio sam Ibsena,a kleo sam se u njega,ali on je ipak samo jedan povrsan nihilisticki duh koji ne sluzi nicemu osim redovnom propagiranju bolesti kao necega uzvisenog i plemenitog.
To sto stavljam veliko slovo na rec Ja,se vise odnosi na Mene celokupnog,znaci na nekoga ko ima autoritet nad mnogim stvarima,i niti imam potrebu da postujem iciju gramatiku,niti Norvesku niti Srpsku,Ja radim stvari na Moj nacin!
Jer ja vracam stvari tamo gde su stale sa smrcu Knut Hamsuna.
Smatrajte me idiotom,to niskim i prosecnim ljudima prilici prilikom ophodjenja prema Meni kada nemaju stav protiv mojih misli,nego onda traze svaku mogucu drugu manu samo da bi im bila cista savest i da nikako ne bi culi nista novo.
Ja sam Dinamit.Ne pisac,ne filozof,nego onaj koji pokusava da razbije vec utvrdjeni drustveni sistem vrednosti i da postojece vrednosti INDUVIDUE postavim na prvo mesto u svim mojim knjigama.
Jer vi ne volite da slusate mene,zato sto ja necu da lazem i da plitko gledam na knjizevnost i da se slazem sa vama jer se ja sam bavim tim stvarima i znam kako to izgleda u praksi.
Oni citaoci koji hoce da me citaju,neka citaju,neka posle ipak pricaju sta hoce.Moje je da kazem.
A Agoniju i jos neke stvari cu vratiti ovde za one koji nisu procitali.

The OATH!

Драги, драги OATH, зар не видиш колико су добронамерне наше поруке? Са толико година можеш већ да схватиш да постоје људи који можда имају више искуства у нечему, и да само желе да ти добронамерно (јер заиста немам ништа лично против тебе) скрену пажњу да будеш мало обазривији у доношењу пресуда.

Према теби сам наступила у претходном посту са много више благонаклоности и разумевања него ти према Андрићу.Само сам ти скренула пажњу на неке од пропуста које правиш, и за које себи налазиш оправдања, а са друге стране сасвим неаргументовано нападаш нешто у шта баш ниси много упућен.

Јако ми је драго кад видим да се неко бави писањем и увек то подржавам. Наравно да је мали број људи који на почетку књижевног стварања могу да дају епохална дела. Стил се бруши годинама и то првенствено ЧИТАЊЕМ. Не можеш рећи, ни помислити, да књижевност почиње од тебе и да те не интересује ни правопис, ни граматика, ни форма дела ( ако се на то односила она ''техничка критика''). Ако се икада заиста будеш бавио књижевношћу схватићеш да је књижевност СИСТЕМ, све је повезано, све проистиче једно из другог. Никада не би било Џојса да није било Хомера, и да не набрајам даље...

Желим ти заиста да једнога дана успеш. Али и да би успео мораш се мало спустити на земљу са својих висина у које тако младалачки ( извини, за твоје године можда пре - незрело ) летиш.Плашим се да својим непромишљеним и емотивним иступима можеш само погоршати слику о себи лично и о себи као писцу. Увек размисли пре него што кренеш у омаловажавање имаш ли аргумената да браниш свој став. Буди спреман да прихватиш сугестије, па и критике, јер ћеш тако бити отворенији за промене, па самим им и за развој ( и лични и књижевни ).

Надам се да ћемо имати прилике да будемо критичари још којег твог дела. :wink:
 

Back
Top