Druga bozja zapovest...

Salle Buddha

Ističe se
Poruka
2.184
glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti". Da li postoji mogucnost da freske po crkvama i manastirima, ikone kojima se vernici klanjaju i prinose npr. novac... verski kipovi po svetu koje ljudi prosto obozavaju... predstavljaju cin idolopoklonstva, i krse ovu bozju zapovest?
 
glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti". Da li postoji mogucnost da freske po crkvama i manastirima, ikone kojima se vernici klanjaju i prinose npr. novac... verski kipovi po svetu koje ljudi prosto obozavaju... predstavljaju cin idolopoklonstva, i krse ovu bozju zapovest?

Naravno da krse zapovest o idolopoklonstvu, ali sve se da isfilozofirati...
Najbolje da ti oni koji koriste idole to objasne zasto to rade ...

ja sam protiv svih oblika idolopoklonstva.
Jasno je da Bog ne odobrava idolopoklonstvo niti izradu i koriscenje bilo kakvih idola...

Ceo stari zavet je protiv idolopoklonstva...
a Novi zavet je preuzeo tu zapovest....

1. Dok ih Pavle čekaše u Ateni, razdraži se duh njegov u njemu, gledajući taj grad pun idola. (Dela 17:16)
2. Dečice, čuvajte se idola. (1Jovan 5:21)
 
Poslednja izmena:
glasi "Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti". Da li postoji mogucnost da freske po crkvama i manastirima, ikone kojima se vernici klanjaju i prinose npr. novac... verski kipovi po svetu koje ljudi prosto obozavaju... predstavljaju cin idolopoklonstva, i krse ovu bozju zapovest?

Ne moze da bude idolopoklonstvo jer se pri tome nekrsi prva zapovest....
Sto znaci da se ti ne molis ikoni direktno kao nekom posebnom bozanstvu nego se ti kroz ikone molis bogu,recimo ako je ikona osvecena u crkvi a to znaci da je sisao sveti duh....to je onda deo boga ili kako se to kaze svetinja....
 
Mnoge stvari kao sto je ljubljenje krsta, molitva ispred neke ikone ili slike, jesu jedan od najtezih oblika idolopoklonstva. Boga se stuje duhom tako sto mu se preko pozitivnih dela prinosi cast i hvala. Molitve ispred raznih umetnickih oblika jesu obicno samozavaravanje da se dobra dela mogu nadomestiti beskorisnim pricanjima i ceremonijama.
 
Mnoge stvari kao sto je ljubljenje krsta, molitva ispred neke ikone ili slike, jesu jedan od najtezih oblika idolopoklonstva. Boga se stuje duhom tako sto mu se preko pozitivnih dela prinosi cast i hvala. Molitve ispred raznih umetnickih oblika jesu obicno samozavaravanje da se dobra dela mogu nadomestiti beskorisnim pricanjima i ceremonijama.
Reputacija. Svaka cast.
 
4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.Reference
3. Moj. 26:1, 5. Moj. 4:16

5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;

Znaci ne gradi, niti im se klanjaj niti im sluzi...
sve to je idolopoklonstvo... i samo gradjenje idola a kamo li suziti iim... bez obizira na koji nacin im se sluzi...

Isaija 42:8 Ja sam Jehova, to je ime moje, i slavu svoju neću dati drugom ni hvalu svoju likovima rezanim ( idolima ).

Jovan 4 :23, 24

23 Ali dolazi cas, i sad je tu, kada ce pravi obozavaoci obozavati Oca duhom i istinom, jer zaista, Otac trazi takve da ga obozavaju.
24 Bog je Duh, i oni koji ga obozavaju moraju daga obozavaju duhom i istinom. "

Dela Apostolska 17 ;29
" Kada samo dakle Bozje potomstvo, ne treba da zamisljamo da je \ Bozansko bice slicno zlatu ili srebru ili kamenu, slicno necemu sto je oblikovano umecem i domisljatoscu coveka...


suvisna su objasnjenja...
 
Poslednja izmena:
4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.Reference
3. Moj. 26:1, 5. Moj. 4:16

5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;

Znaci ne gradi, niti im se klanjaj niti im sluzi...
sve to je idolopoklonstvo... i samo gradjenje idola a kamo li suzeci im... bez obizira na koji nacin im se sluzi...

Isaija 42:8 Ja sam Jehova, to je ime moje, i slavu svoju neću dati drugom ni hvalu svoju likovima rezanim ( idolima ).

Jovan 4 :23, 24

23 Ali dolazi cas, i sad je tu, kada ce pravi obozavaoci obozavati Oca duhom i istinom, jer zaista, Otac trazi takve da ga obozavaju.
24 Bog je Duh, i oni koji ga obozavaju moraju daga obozavaju duhom i istinom. "



suvisna su objasnjenja...



Ovo je vaša verzija...:per:
 
Ako te bas bas zanima

4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.Reference
3. Moj. 26:1, 5. Moj. 4:16

5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;

je Danicic Karadzic..


ostalo su drugi prevodi, isti je smisao :)
 
Isaija 42:8

8 Ja sam Gospod, to je ime moje, i slavu svoju neću dati drugom ni hvalu svoju likovima rezanim.

isti je i u Danicic Karadzic evo :)

Evo nasla sam i neki engleski prevod jos je bolji :)

Isaiah 42:8 I am Jehovah, this is My name, And Mine honour to another I give not, Nor My praise to graven images.


:)
 
Poslednja izmena:

у понедељак ми на врата зазвонише две жене или девојке, не знам и уљудно поздравише, али мени нешто њихов наступ баш био сумњив, па их питам - ко сте ви?
кажу - ми смо јеховини сведоци, а ја им одговорим - ја сам јеховин сведок, а вас две сте секташи:sad2:
јесам ли у праву...:zper:
 
могуће је...ето, погледај у новчаник, можда у њему чуваш слику вољене особе...:) и према тој слици, сигурно имаш посебан однос и расположење

To ima samo na filmovima da neko pogleda na sliku i padne u ljubavni trans :D
No dobro, nase bliznje mozemo da zamislimo jer su materijalni. Samim tim ako neko uslika Boga nece moci biti greh nositi tu sliku i koristiti je pri molitvi
 
Poslednja izmena:
не, него молим светитеља, који је на икони изображен, да се и он моли за мене...:p
а оно што је богу посвећено нпр. икона и његовим светитељима, верно поштујем и свим срцем чувам

ne moze on da se moli za tebe, on je mrtav ... :aha:

Osim toga u Bibliji pise da parafraziram da je jedini posrednik izmedju Boga i ljudi Isus Hrist :)
 

Back
Top