NADCOVEK I SVECOVEK

re[ ]De

Aktivan član
Poruka
1.743
Meni je svecovek u stvari nadcovek. Kad kazem nad mislim na nesto sta vrednujem, nesto vise od obicnog coveka. Buda je takodje pominjao nadcoveka koji cini mi se ima odlike svecoveka o kom je pisao Dostojevski. Niceov nadovek je nesto prizemno i po svemu nije uopste nad nego samo obican covek.
 
Ako ćemo druge podizati iznad nas samih ili ako sebe dižemo iznad drugih, svejedno, pravimo ozbiljnu grešku. Time i te kako sebi stavljamo prepreku u procesu duhovnog razvitka.
Hoću reći da je moguće da je neko od nekog više uznapredovao u smislu bolje spoznaje života ili boljeg intelektualnog znanja ali to još uvek nikog nije učinilo niti nad- niti sve-čovekom a još važnije je da nikoga nije podiglo ili spustilo nego ono što jeste.
Ako će neko i izgledati velikim onda će to biti samo zahvaljujući njegovoj velikoj ljubavi prema životu. Od takvog trebamo učiti.
Sve u svemu svakog od nas, pre ili kasnije, čeka potpuno saznanje i razumevanje života.
 
Ako ćemo druge podizati iznad nas samih ili ako sebe dižemo iznad drugih, svejedno, pravimo ozbiljnu grešku. Time i te kako sebi stavljamo prepreku u procesu duhovnog razvitka.
Hoću reći da je moguće da je neko od nekog više uznapredovao u smislu bolje spoznaje života ili boljeg intelektualnog znanja ali to još uvek nikog nije učinilo niti nad- niti sve-čovekom a još važnije je da nikoga nije podiglo ili spustilo nego ono što jeste.
Ako će neko i izgledati velikim onda će to biti samo zahvaljujući njegovoj velikoj ljubavi prema životu. Od takvog trebamo učiti.
Sve u svemu svakog od nas, pre ili kasnije, čeka potpuno saznanje i razumevanje života.

Muvajući se malo po ovoj planeti, spajajući nešto korisno poslom ali i sa "nečim" što je sa samim sobom, uvideo sam da postoje ljudi koji su se uzdigli od drugih. kako ko ispoljava, je druga priča, nekog stila, obrazovanja, strasti, osećaja...
Postoje ljudi koji imaju jače osećaje, jaču percepciju, intuiciju, predikciju... i u njima je uobičajeno izraženija inteligencija, od takvih osoba zavisi koliko će dopustiti da im se osećanja razvijaju u harmonizovanom konvergentnom smislu ili suprotno neharmonično i deivergentno. Primitivno i uprošćeno rečeno za običan svet jedni prave "red", drugi "nered". U svakom slučaju svi rade na podizanju veće energije ali i društvene entropije. Društvo od tih ljudi (nadljudi) "napreduje" ... uz ugla običnog čoveka nije tako, jer on to na ogoljeno drugačii način vidi.
 
Muvajući se malo po ovoj planeti, spajajući nešto korisno poslom ali i sa "nečim" što je sa samim sobom, uvideo sam da postoje ljudi koji su se uzdigli od drugih. kako ko ispoljava, je druga priča, nekog stila, obrazovanja, strasti, osećaja...
Postoje ljudi koji imaju jače osećaje, jaču percepciju, intuiciju, predikciju... i u njima je uobičajeno izraženija inteligencija, od takvih osoba zavisi koliko će dopustiti da im se osećanja razvijaju u harmonizovanom konvergentnom smislu ili suprotno neharmonično i deivergentno. Primitivno i uprošćeno rečeno za običan svet jedni prave "red", drugi "nered". U svakom slučaju svi rade na podizanju veće energije ali i društvene entropije. Društvo od tih ljudi (nadljudi) "napreduje" ... uz ugla običnog čoveka nije tako, jer on to na ogoljeno drugačii način vidi.

и свакодневне изразе тумачимо, тек ове што ни писац не разуме...
 
Nadcovek jeste pitanje volje i stepena njene objektivacije , stepen njene slobode od nuznosti sto cini ono sto razlikuje biljku od zivotinje, zivotinju od coveka, coveka od nadcoveka.
Zivotinja je slobodnija od biljke, a medju zivotinjama covek je slobodniji od mrava. U mravljem drustvu mrav je zarobljen u mrezu nuznosti, automatizma, tu nema slobode. Ljudsko drustvo se takodje vrti u okovima nuznosti..to je tkz,"Staticno drustvo" i po tome je veoma slicno mravljem, ali razlika je u tome sto ljudi poseduju intelekt koji daje mogucnost skidanja okova nuznosti i kretanja ka slobodi.
Iz te mogucnosti onda se kao pojedinac moze javiti nadcovek "vrsta u vrsti" kako bi rekao Bergson. Volja je ono sto je evoluiralo u tom pojedincu. Volja na visem stepenu slobode od volje mrava, ili volje obicnog coveka..
Takva "vrsta u vrsti" , nadcovek" mozda ce pokrenuti staticnu mašinu zaspalih ljudi u drugu brzinu i tako covecanstvo napreduje uz pomoc individua koji nacine jedan korak napred,..pa "mravi" vekovima tapkaju u mestu do pojave sledeceg nadcoveka. To je slika, simbol, objektivacije evolucije volje. Objektivacija pokusaja budenja zaspalog boga.
Tako je u pojavi a izvan pojave radi se o metafizickom jednom . nasoj unutrasnoj sustini.. koja se budi ili to bar pokusava prkoseci entropiji. Elan vital, sloboda nasuprot nuznosti materije.

Sto se tice tebe Ramoxu :) da bi postao nadcovek moras savladati volju, pokidati okove staticnog drustva, postati vrsta u vrsti. Koliko vidim iz tvojih postova iz tebe izbija realizam kao i slavljenje vrednosti mravljeg staticnog drustva ... Takvo tlo nije ono na kome izrasta nadcovek vec jos jedan covek. Jos jedna milion puta ispricana prica. Ipak pokusavaj i dalje. Zivotni cilj je pronaci Sveti gral. Neko uspe u tome, neko ne, ali vazno je da nasa zajednicka sustina..metafizicka volja napreduje.
 
Poslednja izmena:
Zivotinja je slobodnija od biljke, a medju zivotinjama covek je slobodniji od mrava
Malo sutra. Ljudi su robovi.

Iz te mogucnosti onda se kao pojedinac moze javiti nadcovek "vrsta u vrsti" kako bi rekao Bergson. Volja je ono sto je evoluiralo u tom pojedincu. Volja na visem stepenu slobode od volje mrava, ili volje obicnog coveka..
Taj sam.

Takva "vrsta u vrsti" , nadcovek" mozda ce pokrenuti staticnu mašinu zaspalih ljudi u drugu brzinu i tako covecanstvo napreduje uz pomoc individua koji nacine jedan korak napred,..pa "mravi" vekovima tapkaju u mestu do pojave sledeceg nadcoveka. To je slika, simbol, objektivacije evolucije volje. Objektivacija pokusaja budenja zaspalog boga.
Tako je u pojavi a izvan pojave radi se o metafizickom jednom . nasoj unutrasnoj sustini.. koja se budi ili to bar pokusava prkoseci entropiji. Elan vital, sloboda nasuprot nuznosti materije.

Sto se tice tebe Ramoxu da bi postao nadcovek moras savladati volju, pokidati okove staticnog drustva, postati vrsta u vrsti.
I jesam vrsta u vrsti. Ja sam Valar.

Dreams burnt to ashes so many times
Highest of mountains, still he climbs
Ready to fly cause he just can't stay
Flame burning brighter with every day


Koliko vidim iz tvojih postova iz tebe izbija realizam kao i slavljenje vrednosti mravljeg staticnog drustva ...
Postovi nisu relevantni, mogo puta kazem nesto samo kako bih video reakciju a sve u edukativne svrhe. Uopste ne slavim mravlju hijerarhiju, sistem pitamide. Cilj je izokrenuti piramidu naopacke.

Takvo tlo nije ono na kome izrasta nadcovek vec jos jedan covek. Jos jedna milion puta ispricana prica.
Temelji dolaze na kraju jer ovo nije obicna piramida.
Ipak pokusavaj i dalje. Zivotni cilj je pronaci Sveti gral. Neko uspe u tome, neko ne, ali vazno je da nasa zajednicka sustina..metafizicka volja napreduje
Hoces li ti usptei i da li ti je to cilj? Dokle si stigao u traganju za tim gralom svetim?
Ne tragam za nikakvim gralom vec da poletim iznad planina( piramida), i oslobodjen okova udjem u slobodu.

Heart of an eagle
He flies through the rainbow
Into a new world and finds the sun
Spreading his wings above all the sorrows
The glory of Eagleheart

Fever is burning in his veins
Determined with courage breaking the chains
Back against the wall under blood red skies
Prepared to fight until he dies.
 
Poslednja izmena:
Malo sutra. Ljudi su robovi.

Radi se o slobodi nasuprot prirodne nuznosti. Mrav u svojoj drustvenoj hijerarhiji, poput nekog mesecara zarobljen u automatizam, radice jedne iste radnje pokretan instiktima. Neka slobodna akcija tu nije moguca.

Covek iako deluje vodjen slicnim nagonima ili automatskim reakcijama na nadrazaje, ipak njegov intelekt mu omogucuje da koliko toliko pobedi nuznost. Savlada individualnu volju i samim tim oslobodi zarobljeni Elan vital.


Ovde vodimo ozbiljne razgovore a takve tvrdnje ne doprinose tome. :)
Mada, nema nista lose smatrati da si "izabran" samo da ta izabranost ne potice iz EGA. Svako je za sebe centar sveta i svako je u pravu. Svako u sebi nalazi metafizicko bice koje je jedina realnost a ispred sebe nalazi opazaje, fantome, iluziju. Iz toga svi intuitivno osecaju da su "izabrani" ali to je konstatacija intelekta.. ega to nije manifestacija vrste u vrsti. nadcoveka.

Hoces li ti usptei i da li ti je to cilj? Dokle si stigao u traganju za tim gralom svetim?

Trazim ga jos uvek a da li cu uspeti da ga nadjem ne znam. Veliko je preduzece negirati volju i dostici nirvanu to je pre pitanje milosti nego razuma sto je i Sopenhauer primetio. Za sada oblacim svadbeno odelo a da li cu biti dostojan da se pojavim na kraljevskoj svadbi i ne budem izbacen sa nje ...opet ne znam. Znam samo da bih zeleo da izbegnem Niceovo vecno vracanje i oslobodim se iluzije i znam da je sticanje znanja put toga.
Znanje je konac kojim sijemo svadbeno odelo.

Svedenborg i svadbeno ruho
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10735
 
Ovde vodimo ozbiljne razgovore a takve tvrdnje ne doprinose tome.
A odkud znas, mozda jesam?

Mada, nema nista lose smatrati da si "izabran" samo da ta izabranost ne potice iz EGA. Svako je za sebe centar sveta i svako je u pravu. Svako u sebi nalazi metafizicko bice koje je jedina realnost a ispred sebe nalazi opazaje, fantome, iluziju.
Svi su misao i svako misli da je njegova misao u pravu jer da nije tako onda bi mislio drugacije. :)

Iz toga svi intuitivno osecaju da su "izabrani" ali to je konstatacija intelekta.. ega to nije manifestacija vrste u vrsti. nadcoveka.
Nadcovek ce sigurno uvideti u jednom trenutku da je iznad ostalih jer da ne misli tako onda ne bi vrednovao to sta je postao. Svako treba da vrednuje svoju misao ali poenta je tu misao usaglasiti sa istinom, ne sa iluzijom.

Trazim ga jos uvek a da li cu uspeti da ga nadjem ne znam. Veliko je preduzece negirati volju i dostici nirvanu to je pre pitanje milosti nego razuma sto je i Sopenhauer primetio
Zapitao si se ikad da je mozda ne trazis na pogresnom mestu?

Za sada oblacim svadbeno odelo a da li cu biti dostojan da se pojavim na kraljevskoj svadbi i ne budem izbacen sa nje ...opet ne znam
Oblacis pravo odelo?

Znam samo da bih zeleo da izbegnem Niceovo vecno vracanje i oslobodim se iluzije i znam da je sticanje znanja put toga.

ma - ne
ja - bol - ja (ego)
maja - bez boli - nirvana

mars u pm - vecno vracanje u iluziju

Znanje je konac kojim sijemo svadbeno odelo.
Koristis pravi konac?
 
Nadcovek jeste pitanje volje i stepena njene objektivacije , stepen njene slobode od nuznosti sto cini ono sto razlikuje biljku od zivotinje, zivotinju od coveka, coveka od nadcoveka.
Zivotinja je slobodnija od biljke, a medju zivotinjama covek je slobodniji od mrava. U mravljem drustvu mrav je zarobljen u mrezu nuznosti, automatizma, tu nema slobode. Ljudsko drustvo se takodje vrti u okovima nuznosti..to je tkz,"Staticno drustvo" i po tome je veoma slicno mravljem, ali razlika je u tome sto ljudi poseduju intelekt koji daje mogucnost skidanja okova nuznosti i kretanja ka slobodi.
Iz te mogucnosti onda se kao pojedinac moze javiti nadcovek "vrsta u vrsti" kako bi rekao Bergson. Volja je ono sto je evoluiralo u tom pojedincu. Volja na visem stepenu slobode od volje mrava, ili volje obicnog coveka..
Takva "vrsta u vrsti" , nadcovek" mozda ce pokrenuti staticnu mašinu zaspalih ljudi u drugu brzinu i tako covecanstvo napreduje uz pomoc individua koji nacine jedan korak napred,..pa "mravi" vekovima tapkaju u mestu do pojave sledeceg nadcoveka. To je slika, simbol, objektivacije evolucije volje. Objektivacija pokusaja budenja zaspalog boga.
Tako je u pojavi a izvan pojave radi se o metafizickom jednom . nasoj unutrasnoj sustini.. koja se budi ili to bar pokusava prkoseci entropiji. Elan vital, sloboda nasuprot nuznosti materije.

Sto se tice tebe Ramoxu :) da bi postao nadcovek moras savladati volju, pokidati okove staticnog drustva, postati vrsta u vrsti. Koliko vidim iz tvojih postova iz tebe izbija realizam kao i slavljenje vrednosti mravljeg staticnog drustva ... Takvo tlo nije ono na kome izrasta nadcovek vec jos jedan covek. Jos jedna milion puta ispricana prica. Ipak pokusavaj i dalje. Zivotni cilj je pronaci Sveti gral. Neko uspe u tome, neko ne, ali vazno je da nasa zajednicka sustina..metafizicka volja napreduje.

Svakako da je civilizacija donela čoveku savremeno ropstvo koje je kompleksnije od
predhodnih , tako da današnji čovek je manje više radna biološka programirana našina
sa mogućnošću samorazmnožavanja . Dakle , u ovom veku čovek je otuđen od sebe
i svoje prirode na jedan perfidan način , koji ga ne dovodi do eksplozije /ludila , već ga
drži u stanju radne pripravnosti /automat uvek spreman za proizvodno delovanje
( uvek na usluzi - spremno pokoran ) .

Ako vidimo ovog čoveka ( čije postojanje i masovnost je belodana istina ) , onda za
onog čoveka koji je spoznao ropstvo i oslobodio se njega ( recimo povratio sve
nama poznate stepene sloboda ) ako kažemo da je nadčovek - mi ga veličamo ,
samo da sebe vidimo u statusu čoveka ( žalosno ).

Ako pak kažemo da je on izašao iz ropstva i postao slobodan čovek , za razliku od
nas ; onda taj put do čoveka možemo nazvati putem očovečenja .
Zašto ?
Zato što , mi kao vrsta nemamo mogućnosti da budemo nešto iznad čovaka ( ma kako
bili mudri i moćni ) , ali možemo se odricati ljudskosti popuštanjem pred društvenom
silom ( koja je uglavnom u sistemu obrazovanja i vaspitanja ) , koja nam oduzima
slobodu ( latentno nas ograničava - putiskuje u nama naše ljudske moći i uskraćije
namj jedan po jedan stepen slobode ) .
Kruška nemože biti jabuka niti magarac orao ; ali i manje više kruška/jabuka/magarac/
orao/čovek je truležan i prolazan .

Dakle , čovek ne može ništa biti veće od čoveka .

Teze o svečoveku/nadčoveku/oboženju/poboženju nekih unikatnih ljudi međ
nama , koji su rukopoloženi od višnjeg duhovnog stanja , jesu zvrzlame i doktrine
vlastodržačke mašinerije , koja ih u obrazovnom sistemu sipa u mozgove zarad
porobljavanja i izgradnje mase/rulje kao radne biološke programirane mašine.

Bilo bi neoprezno od oligarha da tvrde ovo što tvrdim ja ; jer uvek bi se međ
robovima našao Spartak ; takva stvar se mogla desiti jednom i nikad više .


Nisam siguran da slobodu možemo razmatrati i uslovljavljati pokretljivošću
živog bića ; pa onda kažemo da su životinje slobodnije od biljaka. No sloboda
može da se sagledava i sa aspekta životnog trajanja na planeti . Neke biljke
žive pola/ceo milenijum pa i više .Iz tog ugla i pomenuti Buda kao nadčovek
je sitnica od događaja u vremenu i prostoru .

:think:
 
Svakako da je civilizacija donela čoveku savremeno ropstvo koje je kompleksnije od
predhodnih , tako da današnji čovek je manje više radna biološka programirana našina
sa mogućnošću samorazmnožavanja . Dakle , u ovom veku čovek je otuđen od sebe
i svoje prirode na jedan perfidan način , koji ga ne dovodi do eksplozije /ludila , već ga
drži u stanju radne pripravnosti /automat uvek spreman za proizvodno delovanje
( uvek na usluzi - spremno pokoran ) .

Za ovo potpadanje pod automatizam , za lagano pretvaranje coveka u "bubu" otvorio sam ranije temu a sve sa osvrtom na Kafkino delo "Metamorfoza"

http://forum.krstarica.com/threads/365348&highlight=kafka

Ako vidimo ovog čoveka ( čije postojanje i masovnost je belodana istina ) , onda za
onog čoveka koji je spoznao ropstvo i oslobodio se njega ( recimo povratio sve
nama poznate stepene sloboda ) ako kažemo da je nadčovek - mi ga veličamo ,
samo da sebe vidimo u statusu čoveka ( žalosno ).

Pitanje nadcoveka zalazi u metafiziku volje i u stepene njene objektivacije. Nismo svi mi covek ma sta radili kako ti kazes, niti je svaki slon ..slon. To su uopste pojmovi koji se ticu vrste i oni nisu ultimativni. Volja je ono sto cini razliku medju vrstama i razliku medju ljudima. Kada kazem "volja" mislim na transcendentnu metafizicku volju dok su jedinke objektivacija toga...u pojavi.

Zato što , mi kao vrsta nemamo mogućnosti da budemo nešto iznad čovaka ( ma kako
bili mudri i moćni ) , .
Kruška nemože biti jabuka niti magarac orao ;

Gresis. Pre konja i magraca bio je Eoiphus.
horse-info5.gif


Konj je "nadeoiphus" u odnosu na eoiphusa iako sav taj proces predstavalja razvitak jedne tenedencije metafizicke volje koja se objekitvise kao cela ta evolucija konja u vremenu i prostoru. Ta evolucija jeste takva u pojavi dok izvan pojave ona je napredovanje ka slobodi jedne tendencije metafizicke volje.

Nisam siguran da slobodu možemo razmatrati i uslovljavljati pokretljivošću
živog bića ; pa onda kažemo da su životinje slobodnije od biljaka. No sloboda
može da se sagledava i sa aspekta životnog trajanja na planeti . Neke biljke
žive pola/ceo milenijum pa i više .Iz tog ugla i pomenuti Buda kao nadčovek
je sitnica od događaja u vremenu i prostoru .
:think:

Mozemo i pokretljivost cini slobodu. Vremensko trajanje nema veze sa time vec upravo mogucnost delovanja nasuprot nuznosti materije. Mogucnost oslobodjenja iz automatizma i nuznih reakcija na nadrazaje. Ako se biljka vrti u krugu hilajdu godina to je ne cini nimalo slobodnijom.

ps.Nagalsavam da pristup ovome mora biti idealisticki. Evo kazao sam da se biljka vrti u krugu automatizma hiljadu godina kao da tako nesto ili "oprostoreno vreme" moze egzistitrati izvan ljudske svesti. Sve moramo posmatrati na dva nacina..kao pojavu i kao "po sebi"
 
Poslednja izmena:
Ako se ne varam i Velimirović je posvetio jedan pozamašan opus
- sa dosta religijskih osnova - svečoveku .
Zapravo covek je srbin[ Patrijarh je stalno to ponavljao], zapadni covek nadcovek[Niceov] a istok svecovek[Dostojevski]
Pogledajte zastavu Srbije, covek je plavo, sa leve stvane nad, desne sve.

Ne znam da li u ovome ima nesto dublje ali zasigurno neko ostavlja znakove namerno ili slucajno.
 
Svakako da je civilizacija donela čoveku savremeno ropstvo koje je kompleksnije od
predhodnih , tako da današnji čovek je manje više radna biološka programirana našina
sa mogućnošću samorazmnožavanja . Dakle , u ovom veku čovek je otuđen od sebe
i svoje prirode na jedan perfidan način , koji ga ne dovodi do eksplozije /ludila , već ga
drži u stanju radne pripravnosti /automat uvek spreman za proizvodno delovanje
( uvek na usluzi - spremno pokoran ) .

Ako vidimo ovog čoveka ( čije postojanje i masovnost je belodana istina ) , onda za
onog čoveka koji je spoznao ropstvo i oslobodio se njega ( recimo povratio sve
nama poznate stepene sloboda ) ako kažemo da je nadčovek - mi ga veličamo ,
samo da sebe vidimo u statusu čoveka ( žalosno ).

Ako pak kažemo da je on izašao iz ropstva i postao slobodan čovek , za razliku od
nas ; onda taj put do čoveka možemo nazvati putem očovečenja .
Zašto ?
Zato što , mi kao vrsta nemamo mogućnosti da budemo nešto iznad čovaka ( ma kako
bili mudri i moćni ) , ali možemo se odricati ljudskosti popuštanjem pred društvenom
silom ( koja je uglavnom u sistemu obrazovanja i vaspitanja ) , koja nam oduzima
slobodu ( latentno nas ograničava - putiskuje u nama naše ljudske moći i uskraćije
namj jedan po jedan stepen slobode ) .
Kruška nemože biti jabuka niti magarac orao ; ali i manje više kruška/jabuka/magarac/
orao/čovek je truležan i prolazan .

Dakle , čovek ne može ništa biti veće od čoveka .

Teze o svečoveku/nadčoveku/oboženju/poboženju nekih unikatnih ljudi međ
nama , koji su rukopoloženi od višnjeg duhovnog stanja , jesu zvrzlame i doktrine
vlastodržačke mašinerije , koja ih u obrazovnom sistemu sipa u mozgove zarad
porobljavanja i izgradnje mase/rulje kao radne biološke programirane mašine.

Bilo bi neoprezno od oligarha da tvrde ovo što tvrdim ja ; jer uvek bi se međ
robovima našao Spartak ; takva stvar se mogla desiti jednom i nikad više .


Nisam siguran da slobodu možemo razmatrati i uslovljavljati pokretljivošću
živog bića ; pa onda kažemo da su životinje slobodnije od biljaka. No sloboda
može da se sagledava i sa aspekta životnog trajanja na planeti . Neke biljke
žive pola/ceo milenijum pa i više .Iz tog ugla i pomenuti Buda kao nadčovek
je sitnica od događaja u vremenu i prostoru .

:think:

nadčovek - svečovek - dijabolici - mediokriteti - i sl....
Uvek su postojali ratovi iymeđu dijabolika i mediokriteta. U svakom vodećem civ. društvu.
Ustvari većim delom ovaj rat tera društvo "napred" - tako mi volimo da vidimo, pa i kažemo, ali tu postoje i drugi složeniji aditivi i stvar nije jednostavna. Istoričarima promiču mnoge sustine, dok se evidentiraju uglavnom činjenice.
Uvek je napredak drust. dolazio iracionalnim skokom i iracionalnim mislima (mnoge su ostale nezapayene), dok je involucija dolazila od racionalne misli (razvoj, razrada i dijalektičkom propascu one iracionalne misli koju je neko postavio da služi čovečanstvu)

Dakle, sve što je stvoreno kroz istoriju Dobro - kao tekovina, čovek ima osobinu, podvrgavanja, podsmevanja, izvrgavanja, urušavanja i na kraju uništavanja, da bih posle bio pametan i odbacio stari sistem vrednosti i uveo noviji i racionalniji.

Tako je od šamanskog, magijskog, religioznog do naučnog doba.
Čekajmo kraj i ovog Globalizma, pa uđimo u novo mračno doba.

;)
 
Zapravo covek je srbin[ Patrijarh je stalno to ponavljao], zapadni covek nadcovek[Niceov] a istok svecovek[Dostojevski]
Pogledajte zastavu Srbije, covek je plavo, sa leve stvane nad, desne sve.

Ne znam da li u ovome ima nesto dublje ali zasigurno neko ostavlja znakove namerno ili slucajno.

Hvala za ovakvo viđenje stvari .:klap:

Ako misliš na Patrijarha Pavla , dodao bih njegovo duhovno zalaganje /
/učenje o čovekovom oboženju .

No , sve te doktrine : čovek - nadčovek/svečovek /oboženje i šta već u budućnosti
neće biti osmišljeno ima svoju svrhu :

1. da ograniči ljudski um ( oduzme mu znatan deo sloboda i ugradi multiplicirajući
program zarobljavanja i poslušnosti )
2. da mu usadi privid nad bića i ugradi elemente povezanosti sa sebi ravnima
unutar zajednice ; kao i gradacione elemente međ ljudima sa omčom
neograničene poslušnosti matici ( nad - nad vrhunskom biću )
3. da mu preko duhovnih usađenih vrednosti , probudi nacionalno
geografsku uzvišenost -- a samim tim i podeljenost sveta na vredne i manje vredne ;
na vladare i poslušne / na umne i radno biološke ....... i tako dalje

---------------------------------

Što se tiče zastava ( simbola jedne : grupacije / nacionalne pripadnosti / duhovnog
stremljenja --- i t.d.) , one svakako odslikavaju ove doktrine o ovakvom ili onakvom
čoveku . U zavisnosti koji nivo vlasti predstavlja ( nebeski /duhovni/zemaljski ) ona
govori u kombinaciji boja i o doktrini na osnovu koje se ta ista vlast formuliše /očitava.
Uočljivo je da su dominantne boje : plava , bela i crvena ( ako izuzmemo nemce
koji su često zadojeni doktrinom bogočovrka sa nadljudima - kao nekad rimljani u
svojim dekadentnim fazama ) .

---------------------------------

U svim ovim kombinacijama stojim na stanovištu da :

1. plava boja predstavlja : nebo /planetu zemlju / čoveka
2. crvena boja predstavlja : nebesko carstvo / zemaljsko carstvo / carstvo čoveka -
- nadčoveka , svečoveka , oboženog čoveka , bogo čoveka
2. bela boja predstavlja : svetog duha / mudrost i umnost / pošteno i pravdu


-----------------------------
u vladajućim doktrinama zastava crveno - bela - plava može da se pročita
nekako ovako :
* carstvo nebesko , sa svetim duhom , uspostavlja vlast na zemlji
* izabranog ( car / nadčovek / bogo čovek ) ,koga rukopoloži sveti duh , da vlada ljudima
i narodima
* vlast vaspostavljena od carstva nebeskog , mudro/pošteno/pravedno vladaće
nad ljudima

------------------------------

Dakle , uočena simbolika na zastavama ima ogromnih moći nad svetinom ,
ako ih povede božiji izabranik ( papa / car / kralj / harizmatični vođa ......... )
nadčovek/bogo čovek / mesija u sveti rat ili pohod ( istorija čovečanstva
prepuna je takvih događaja -- odnosno svaki ratni događaj ima i ovu takozvanu
osnovu -- bogo čovek / nadčovek / svečovek / izabranik božiji i i sl. ) .
Upotrebljena u ove svrhe ( ratne ) , ova teza se pretvara u ratno ludilo i u
poslednju fazu dekadencije ( razuma , pa i čoveka kao humanog bića ) .

----------------------------
Još jednomhvala za ovakvo viđenje !:ok::super:
 

Back
Top