Djilas srbin ,formirao naciju crnogoraca ?

gost 226460

Iskusan
Poruka
5.049
Djilas se izjasnjavao kao srbin ,a formirao naciju crnogoraca ,veoma cudno ?Milovan Đilas (Podbišće, Mojkovac, Kraljevina Crna Gora 4. lipnja 1911. - Beograd, SRJ 20. travnja 1995.), nadimkom Đido, crnogorski i jugoslavenski političar i publicist, za doba hladnoga rata jedan od najpoznatijih disidenata u svijetu.
Sadržaj
[sakrij]

* 1 Životopis
* 2 Važnija djela
* 3 Stav o crnogorskoj naciji
* 4 Vanjske poveznice

Životopis [uredi]

Član je KPJ od 1933. Te je godine po Zakonu o zaštiti države odslužio tri godine robije. Sudjelovao je u organiziranju NOB-a u Crnoj Gori gdje je primjenjivao oštre mjere prema četnicima i njihovim suradnicima. Bio je član AVNOJ-a, vlade FNRJ, potpredsjednik SIV-a, predsjednik Narodne skupštine FNRJ i njezina Izvršnog komiteta.

Imao je čin general-pukovnika. Đilas je neositelj partijske knjižice Br.4 (iza Tita, Aleksandra Rankovića i Edvarda Kardelja) što bjelodano govori o njegovome statusu u poratnom jugoslavenskom državnom i partijskom vrhu. Osobito je bio popularan među Crnogorcima koji su mu prigodom velikih javnih skupova pjevali: Partija se zatalasa, oko Tita i Đilasa.

No, 1953. objavio je u glavnom partijskom glasilu Borbi i teorijskom časopisu Nova pisao niz članaka s liberalističkih pozicija, od kojih je najpoznatiji Anatomija jednoga morala. Ta je njegova kritička publicistička djelatnost doživjela jednoglasnu osudu Trećeg plenuma CK SKJ u siječnju 1954. Đilas biva isključen iz partijskog članstva, radi navodne neprijateljske propagande, širenja neistina i povjerljivih podataka. Oduzet mu je Orden narodnog heroja i čin rezervnoga generala.

Služio je zatvorsku kaznu od 1955. do 1966 a nakon nje je bio pod stalnim policijskim promatranjem. 1968. je ponovno dobio putovnicu i jedno je vrijeme boravio u SAD.

Živio je u Beogradu. Koncem 1980-ih opet je mogao objavljivati svoje tekstove i knjige u zemlji. Bio je protivnik velikosrpskog nacionalizma. Odbio je neslužbenu ponudu da krajem proljeća 1992. bude prvi predsjednik SRJ.

Sahranjen je, po vlastitoj želji, u rodnom selu Podbišće, kod Mojkovca, u Crnoj Gori.
Važnija djela [uredi]

Milovan Đilas je objavio niz političkih, teorijskih, ali i književnih djela. Njegova svakako najpoznatija knjiga jeste Nova klasa, koju je 1956. po ekskomunikaciji iz državnoga vrha, objavio u inozemstvu. Knjiga je imala ukupnu tiražu od oko tri milijuna primjeraka. U anketi New York Timesa proglašena je Nova klasa jednom od 100 najboljih knjiga u 20. stoljeću. Važnija Đilasova djela koje je, za disidentskog perioda, objavljivao u inozemstvu:

* Nova klasa, 1956.
* Besudna zemlja, 1958.
* Razgovori sa Staljinom, 1962.
* Ideje iz zatvora, 1969.
* Sjećanje jednog revolucionara, 1973.
* Nesavršeno društvo, 1975.
* Revolucionarni rat, 1980.
* Druženje sa Titom, 1981.
* Tamnica ideja, 1984.
* Ideje iz zatvora, 1986.

Stav o crnogorskoj naciji [uredi]

Velikosrpski autori su tijekom 1990-ih i kasnije Milovana Đilasa optuživali da je izmislio crnogorsku naciju. Prema njihovim tvrdnjama, Đilas je promovirao takav anti-srpski komplot svojim tekstom objavljenim u listu Borba 1. svibnja 1945. pod naslovom O crnogorskom nacinalnom pitanju.

U tome članku Đilas je tvrdio da su "Crnogorci porijeklom Srbi", ali da su tijekom istorije profilirali svoju posebnu naciju. Međutim, sam je Đilas vremenom konvertirao pa se potkraj 1980-ih u nizu intervjua izjašnjavao kao Srbin, ali nikad nije poricao da Crnogorci kao nacija doista postoje.

Evo bitnijih stavova Đilasa u članku od 1. svibnja 1945. godine (izvorno, crnogorski):

* Crnogorci, nesumnjivo, pripadaju srpskoj grani južnoslovenskih plemena i naroda. U prošlosti, u osamnaestom, pa i na početku devetnaestog vijeka, Srbi u Srbiji bili su raja pod Turcima...Crnogorski seljaci, seleći se u druge krajeve (naročito u Srbiju), prenosili su duh otpora protiv turskog (islamskog!) feudalizma, bili su nosioci srpskih tradicija. Sa stvaranjem srpske nacije oni su se, nalazeći se zajedno sa srodnim seljaštvom, kada je otpočelo formiranje srpske nacije, u nju ulili i sa njom stopili...O formiranju nacija - srpske i crnogorske - u to vrijeme, razumije se, ne može biti ni govora. Ali iz gornjih činjenica su ljudi, koji nijesu znali zakone formiranja nacija, koji nijesu shvatili suštinu nacionalnog pitanja, izvukli zaključak da su Crnogorci "najčistiji" Srbi, Crna Gora "kolijevka" srpstva. To je poslužilo kao idejna osnova, kao opravdanje za prisajedinjavanje Crne Gore, za osporavanje nacionalnih prava Crnogorcima.
* Stvaranje nacije u Crnoj Gori počelo je čitavo stoljeće kasnije nego u Srbiji. Ovdje su postojali sasvim drugi i svi uslovi (teritorija, ekonomska povezanost i dr.), kojih nije bilo kod manjina u Bosni i Hercegovini. Proces formiranja crnogorske nacije i dan-danji traje, a u ovome ratu posebna crnogorska individualnost, ispoljavanje nacionalne svijesti i nacionalne osobitosti, najoštrije su došli do izraza. Ovaj rat, u izvjesnom smislu, označava kulminacionu tačku procesa formiranja Crnogoraca u posebnu naciju, posebnu nacionalnu individualnost. Po plemenskoj tradiciji oni se osjećaju, a i jesu, Srbi (srpska plemena u Srednjem vijeku, srpska raja, srpski narod pod Turcima), ali su oni u nacionalnom pogledu danas i nešto posebno, svoje, crnogorsko (kao što i npr. Srbi iz Srbije nijesu Crnogorci i ne osjećaju se takvima). Gledajući stvar tako, kroz istoriski razvitak, sasvim je razumljivo zašto se Crnogorci nacionalno danas osjećaju nečim posebnim...

* Mi komunisti nijesmo za federalnu Crnu Goru ni iz kakvih "političkih" razloga (t.j. iz potrebe za privremenim manevrom) niti mi - cijepamo srpstvo. Mi smo za to, jer smo uvjereni, znamo da to hoće crnogorski narod, a on to hoće jer se osjeća, jer jeste nešto posebno, posebni, drukčiji "Srbi" od svih Srba, -Crnogorci. A tradicionalno srpstvo cijepaju oni koji su htjeli da ga uprljaju saradnjom sa okupatorom, koji pričaju o Srbima (u Srbiji) i Crnogorcima kao o jednom narodu, a istovremeno reže protiv Crnogoraca u centralnom državnom aparatu, govore da su Crnogorci gori od ustaša i psuju majku crnogorsku djeci koja su prebačena u Beograd da budu zbrinuta.
 
Jeli to sa Wikipedije? :think:

kao sto vidis ,iz crnogorskog je izvora skinuto ...u svakom slucaju mi je jako intersantno ,i nema nikakvu politicku poruku ,vec mene licno interesuje ...Jer sam tekst potvrdjuje moje sumnje da su crnogorci zapravo jedini srbi van srbije koji imaju posebnu i samostalnu drzavu i malko drugacije obicaje ,ali u svkom slucaju pripadaju srpskom etnickom korpusu :think:
 
Ђилас јесте био носилац тог глупавог пројекта.

Зато се овај колега Чизмица данас колеба да ли је Србин или није, мада је јасно да јесте.

pa definitivno jeste srbin ali crnogorac ,sto je posledica odvojenosti i samostalnosti koju ja nikako ne sporim cak i postijem sam taj vid njihove nekadasnje drzave ,ali mi se nesvidja to ogradjivanje od srpstva ...za to nemaju nikakvog osnova ,u krajnjem slucaju mogu biti narod koji je nov i koji je direktno potekao od srba ,mada je i to suludo ...opet kazem mnogi crnogorci to odmah poistovecuju sa drzavom ,to nema nikakve veze ...drzavu nik ne spori ,cak sta vise :think:
 
kao sto vidis ,iz crnogorskog je izvora skinuto ...u svakom slucaju mi je jako intersantno ,i nema nikakvu politicku poruku ,vec mene licno interesuje ...Jer sam tekst potvrdjuje moje sumnje da su crnogorci zapravo jedini srbi van srbije koji imaju posebnu i samostalnu drzavu i malko drugacije obicaje ,ali u svkom slucaju pripadaju srpskom etnickom korpusu :think:

Da li je srpski, crnogorski, hrvatski... americki ili ruski, sasvim sve jedno.
Wikipedija bi trebala biti enciklopedija koja sadrzi tacne i provjerene podatke. Na Wikipediji se moze pronaci mnogo tacnih podataka. Naravno na njoj se modu naci i jako satiricni podaci tako da je ne prihvatam sa nekom velikom ozbiljnoscu.

Sto se tice Djida, zaista ne znam kako se izjasnjavao ali bi bilo dobro pronaci nekakav dokument u arhivima koji bi vjerodostojno prikazao njegovo nacionalno opredjeljenje.
 
Da li je srpski, crnogorski, hrvatski... americki ili ruski, sasvim sve jedno.
Wikipedija bi trebala biti enciklopedija koja sadrzi tacne i provjerene podatke. Na Wikipediji se moze pronaci mnogo tacnih podataka. Naravno na njoj se modu naci i jako satiricni podaci tako da je ne prihvatam sa nekom velikom ozbiljnoscu.

Sto se tice Djida, zaista ne znam kako se izjasnjavao ali bi bilo dobro pronaci nekakav dokument u arhivima koji bi vjerodostojno prikazao njegovo nacionalno opredjeljenje.

preuzecu neke dokumente od drugih koji su ih postavili ,mislim da su verodostojniji :think:
 
Крсто Зрнов Поповић

Приредио Александар Раковић на основу података из докторске дисертације[1] Александра Стаматовића и фељтона[2] овог историчара објављеног у "Гласу Црногорца"

Капетан Крсто Зрнов Поповић био је један од вођа Божићне побуне 1919. године, коју су против србијанске династије Карађорђевић подигли зеленаши, присталице свргнутог краља Николе и црногорске династије Петровић Његош. Након угушења ове побуне, Поповић је пребјегао у Италију да би се у јуну 1919. вратио у Црну Гору и почео комитску борбу. 10. децембра 1919, у гласилу црногорске владе у изгнанству, "Гласу Црногорца", Крсто Поповић истакао је важност Црне Горе у Српству рекавши да је "Црна Гора она земља ђе се чувала и сачувала искра слободе Србинове". Међутим, након само неколико мјесеци од доласка, Крсто Поповић се вратио у Италију гдје је у војсци избјегличке владе Црне Горе добио чин командира, а касније и бригадира.

1929. године упутио је из Белгије молбу краљу Александру Карађорђевићу да га ослободи одговорности за братоубилачке сукобе у Црној Гори од децембра 1918. до смрти краља Николе, и у писму му исказао вјерност. У Белгији му је 18. октобра 1929. влада провинције Лијеж, односно полиција за странце, издала пасош, под бројем 9121, са визом под бројем 94. У личним подацима унијетим у пасош, Крсто Зрнов Поповић национално се изјаснио као Србин.

Исте године се вратио у Југославију, добио официрску пензију и живио као пензионер до почетка Другог свјетског рата када је основао своје зеленашке формације, неку врсту милиције у италијанској служби и ступио у борбу против црногорских комуниста. Обиљежје ових зеленашких формација била је црвено-плаво-бијела српска тробојка, коју су такође користиле и четничке јединице у Црној Гори, вјерне династији Карађорђевић. Током рата међу зеленашима је дошло до подјеле те су једни пришли комунистима, а други четницима. Крсто Поповић није пришао ни једнима ни другима. Убили су га комунисти 1947. године.
________
[1] Александар Стаматовић, Историјске основе националног идентитета Црногораца 1918-1953, Београд 2000.
[2] Александар Стаматовић, О Српству црногорских зеленаша и федералиста, Глас Црногорца, Подгорица 24. XIX-1. XX 1999.

Молба Крста Поповића Краљу Александру Карађорђевићу

Његовом Величанству Александру
Краљу Срба, Хрвата и Словенаца
Београд

Ваше Величанство,

Кад је непријатељ био коначно потучен 1918. год. тада је и наступио моменат за уједињење Краљевине Црне Горе са Краљевином Србијом и са осталим југословенским покрајинама. У Црној Гори јавиле су се двије политичке струје, које су црногорски народ довеле до оружаног сукоба. Ја као официр иако сам стајао неутрално према једној и другој политичкој струји, чим је наступио оружани сукоб остао сам вјеран светињи заклетве положене Врховном Команданту Њ. В. Краљу Николи и ступио у борбу против оних елемената, које је мој Врховни Командант означио као непријатеље Црне Горе.

Њ. В. Краљу Николи мом Врховном Команданту остао сам вјеран до његове смрти.

Смрт блаженопочившег Краља Николе разријешила ме је заклетве а при томе је Црна Гора постала саставни дио Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, која је примила као таква на себе сва права, као и све обавезе.

Усљед тога покорно молим Ваше Величанство, да ме ослободите свих одговорности за вријеме грађанског рата у Црној Гори од децембра 1918. до смрти блаженопочившег Краља Николе и са тим дозволите ми слободан повратак у домовину, према којој имам и обавеза а и мојих права наслијеђених од Црне Горе, која је постала саставни дио Ваше Краљевине.

Вашем Величанству и домовини бити ћу вјеран као што сам био вјеран Њ. В. Краљу Николи и Црној Гори.

Крсто Поповић
Бригадир бивше Црногорске војске

Белгија
23. септембра 1929. год.
________
Оригинали пасоша Крста Поповића и његове молбе краљу Александру су у власништву породице Стојановић са Цетиња
 
Ђилас јесте био носилац тог глупавог пројекта.

Зато се овај колега Чизмица данас колеба да ли је Србин или није, мада је јасно да јесте.

Kažu da je pričao da mu ideja o stvaranju nove nacije došla na um ,jednog prohladnog jutra dok se mučio iznad čučavca.
 
Др Новица Радовић

Новица Радовић (1890 - 1945) је био један од вођа Божићне побуне у даниловградском крају. Након пораза зеленашких снага отишао је у Албанију, а из ње у Италију гдје се прикључио црногорској војсци у егзилу и тамо 1920. постао начелник информативног одјељења главног штаба. У земљу се вратио 1925, доселио се у Београд гдје је ухапшен и послат на робију у колашински затвор због оптужнице за тешка кривична дјела против државе на основу које је и осуђен на 20 година затвора. Премјештен је у зенички затвор из кога је након 9 година пуштен на слободу. У политички живот се укључио као члан црногорске Федералистиче странке. Због колаборације са Италијанима током Другог свјетског рата стрељали су га партизани 1945. године.

У штампарији "Дукађин" у Пећи објавио је 1938. своје значајно дјело "Црна Гора на савезничкој голготи" о паду и нестанку црногорске државе зашта је кривио Србију и савезнике. На сајту Српска земља Црна Гора вам преносимо факсимиле насловне стране и предговора у којима Радовић пише о Црној Гори и њеном српском родољубљу, о Црној Гори као чувару српског царства.
 
Who Were The Greens

They were supporters of the Petrovic Njegos dynasty and Montenegrin statehood

They were for federal state of Montenegro, Serbia and other South Slavs

They were the Serb patriots

STORY

The Greens from 1918 to 1945

Order of Freedom of Montenegro from 1919 from King Nikola in exile to the Greens with Serb red-blue-white ribbons all around

SERB PATRIOTISM OF THE GREENS, THE FEDERALISTS AND THE GOVERNMENT OF MONTENEGRO IN EXILE

Government of Montenegro in Exile: Serbian Orthodox Church is united, right on Serb Patriarchal Throne belongs to Montenegro (facsimile included)

Captain Krsto Zrnov Popovic: Montenegro is the land where the spark of Serb freedom has been kept and preserved

Dr. Novica Radovic: Montenegro is the inheritor of the Serb Empire

[to be continued
 
Ђилас јесте био носилац тог глупавог пројекта.

Зато се овај колега Чизмица данас колеба да ли је Србин или није, мада је јасно да јесте.

Za mene je pitanje nacionalne pripadnosti malo diskutabilno.

Na prostorima nekadasnje Jugoslavije narodi su prilicno optereceni nacionaslnoscu posljednjih 20 godina sto je i uzrok nedaca i patnji cjelokupne bivse zajednice.
Niko, niti jedna nacija nije izvukla profit iz tih ratova. Profitirali du pojedinci koristeci nacionalni zanos (opijenost) a dobrim dijelom ga koriste i danas.
Recimo... u Crnoj Gori ali i u Srbiji postoje profesionalni nacionalisti. Znaci, profesionalni crnogorci i profesionalni srbi.

Niko nije birao ko ce mu biti roditelji a ni svoje mjesto rodjenja. Samim tim svako ima pravo da ima osjecanje nacionalne pripadnosti ovoj ili onoj naciji...
 
Za mene je pitanje nacionalne pripadnosti malo diskutabilno.

Na prostorima nekadasnje Jugoslavije narodi su prilicno optereceni nacionaslnoscu posljednjih 20 godina sto je i uzrok nedaca i patnji cjelokupne bivse zajednice.
Niko, niti jedna nacija nije izvukla profit iz tih ratova. Profitirali du pojedinci koristeci nacionalni zanos (opijenost) a dobrim dijelom ga koriste i danas.
Recimo... u Crnoj Gori ali i u Srbiji postoje profesionalni nacionalisti. Znaci, profesionalni crnogorci i profesionalni srbi.

Niko nije birao ko ce mu biti roditelji a ni svoje mjesto rodjenja. Samim tim svako ima pravo da ima osjecanje nacionalne pripadnosti ovoj ili onoj naciji...

Da ,ali pitanje jeste dali ta nacija postoji ,to je kljucno pitanje ?
 
Крсто Зрнов Поповић

Приредио Александар Раковић на основу података из докторске дисертације[1] Александра Стаматовића и фељтона[2] овог историчара објављеног у "Гласу Црногорца"

Капетан Крсто Зрнов Поповић био је један од вођа Божићне побуне 1919. године, коју су против србијанске династије Карађорђевић подигли зеленаши, присталице свргнутог краља Николе и црногорске династије Петровић Његош. Након угушења ове побуне, Поповић је пребјегао у Италију да би се у јуну 1919. вратио у Црну Гору и почео комитску борбу. 10. децембра 1919, у гласилу црногорске владе у изгнанству, "Гласу Црногорца", Крсто Поповић истакао је важност Црне Горе у Српству рекавши да је "Црна Гора она земља ђе се чувала и сачувала искра слободе Србинове". Међутим, након само неколико мјесеци од доласка, Крсто Поповић се вратио у Италију гдје је у војсци избјегличке владе Црне Горе добио чин командира, а касније и бригадира.

1929. године упутио је из Белгије молбу краљу Александру Карађорђевићу да га ослободи одговорности за братоубилачке сукобе у Црној Гори од децембра 1918. до смрти краља Николе, и у писму му исказао вјерност. У Белгији му је 18. октобра 1929. влада провинције Лијеж, односно полиција за странце, издала пасош, под бројем 9121, са визом под бројем 94. У личним подацима унијетим у пасош, Крсто Зрнов Поповић национално се изјаснио као Србин.

Исте године се вратио у Југославију, добио официрску пензију и живио као пензионер до почетка Другог свјетског рата када је основао своје зеленашке формације, неку врсту милиције у италијанској служби и ступио у борбу против црногорских комуниста. Обиљежје ових зеленашких формација била је црвено-плаво-бијела српска тробојка, коју су такође користиле и четничке јединице у Црној Гори, вјерне династији Карађорђевић. Током рата међу зеленашима је дошло до подјеле те су једни пришли комунистима, а други четницима. Крсто Поповић није пришао ни једнима ни другима. Убили су га комунисти 1947. године.
________
[1] Александар Стаматовић, Историјске основе националног идентитета Црногораца 1918-1953, Београд 2000.
[2] Александар Стаматовић, О Српству црногорских зеленаша и федералиста, Глас Црногорца, Подгорица 24. XIX-1. XX 1999.

Молба Крста Поповића Краљу Александру Карађорђевићу

Његовом Величанству Александру
Краљу Срба, Хрвата и Словенаца
Београд

Ваше Величанство,

Кад је непријатељ био коначно потучен 1918. год. тада је и наступио моменат за уједињење Краљевине Црне Горе са Краљевином Србијом и са осталим југословенским покрајинама. У Црној Гори јавиле су се двије политичке струје, које су црногорски народ довеле до оружаног сукоба. Ја као официр иако сам стајао неутрално према једној и другој политичкој струји, чим је наступио оружани сукоб остао сам вјеран светињи заклетве положене Врховном Команданту Њ. В. Краљу Николи и ступио у борбу против оних елемената, које је мој Врховни Командант означио као непријатеље Црне Горе.

Њ. В. Краљу Николи мом Врховном Команданту остао сам вјеран до његове смрти.

Смрт блаженопочившег Краља Николе разријешила ме је заклетве а при томе је Црна Гора постала саставни дио Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, која је примила као таква на себе сва права, као и све обавезе.

Усљед тога покорно молим Ваше Величанство, да ме ослободите свих одговорности за вријеме грађанског рата у Црној Гори од децембра 1918. до смрти блаженопочившег Краља Николе и са тим дозволите ми слободан повратак у домовину, према којој имам и обавеза а и мојих права наслијеђених од Црне Горе, која је постала саставни дио Ваше Краљевине.

Вашем Величанству и домовини бити ћу вјеран као што сам био вјеран Њ. В. Краљу Николи и Црној Гори.

Крсто Поповић
Бригадир бивше Црногорске војске

Белгија
23. септембра 1929. год.
________
Оригинали пасоша Крста Поповића и његове молбе краљу Александру су у власништву породице Стојановић са Цетиња

Dr. Aleksandar Stamatovic (istoricar) je bio pripadnik Srpske Radikalne Stranke.
Cini mi se da je bio i pripadnik one stranke....SNO (Srpska Narodna Obnova) onog Jovica, zaboravih mu ime.

On neke istorijske fakte tumaci jako dobro.
 
To su obične gluposti, Crnogorci su postojali mnogo prije Milovana Đilasa

slazem se ,srpski narod postoji od vajkada ...nego tada nisu bili crnogorci nego srbi...ali evo mozes argumentima da me ubedis da gresim ...ako si pratio moje komentare znas da nemam nista protiv crne gore i slicno ,vec bas naprotiv imam pozitivno misljenje o drzavi i istoriji ...ali ovo je veoma interesantno pitanje slozices se
 
slazem se ,srpski narod postoji od vajkada ...nego tada nisu bili crnogorci nego srbi...ali evo mozes argumentima da me ubedis da gresim ...ako si pratio moje komentare znas da nemam nista protiv crne gore i slicno ,vec bas naprotiv imam pozitivno misljenje o drzavi i istoriji ...ali ovo je veoma interesantno pitanje slozices se

Kojim argumentima mogu da te ubjedim da griješiš kada govorimo o nečemu što je bilo prije više stotina godina?? I kojim argumentima ti mene možeš da ubijediš da si u pravu?
 

Back
Top