Povecan CK-nac

mungosdz

Početnik
Poruka
29
Pozdrav, naime imam tahikardiju i lupanje srca, kao i blagi bol u predelu grudi kao i vrtoglavice i bolove u vratnim karotidima.

Odradio sam eho srca juce kao i EKG i pregled kardiologa, koji mi je rekao da nista osim blage tahikardije nije problem. I preporucio mi je da odradim kardioskrin koji cu i uraditi u cetvrtak.

Medjutim danas sam vadio krv, i vecina stvari mi je bila ok, medjutim CK-NAC mi je bio cak 914 od dozvoljenih 302... Gvozdje mi je bilo cak 5.2 a hemoglobin 130...

Naravno prilicno sam se uplasio da mi se nesto desava sa srcem i otisao u hitnu pomoc, posto znam da se CK-NAC aktivira kada srce nije u redu.

Kada sam otisao tamo doktor mi je rekao da je sve to samo zato sto imam preveliku upalu hemoroida i zato sto sam izgubio dosta krvi prethodnih dana na tome, i da mi se vecina prethodnih stvari desava upravo zbog toga, a da srce nema veze sa tim.

TA mi je konstantno povecan, malo pre je bio 150/80, medjutim imao sam veliki stres kada sam procitao rezultat za CK...

E sada, da li anemija i upala hemoroida(velika, prevelika, u kojoj sam u prethodnih 10-ak dana izgubio dosta krvi, 4-ti stepen je vec godinu dana nikako da odem na operaciju) moguci uzrok svega ovoga?

Takodje sam i primio inekciju pre par dana, rekli su mi da i to moze dovesti do povecanja CK-NAC...

Hvala puno, pozdrav
 
CK ili Kreatin kinaza je enzim koji se nalazi u srcanom misicu,skeletnim misicima i u manjoj kolicini u mozgu.
Pokazatelj je infarkta miokarda,misicnih bolesti a i distrofije {nasledna oboljenja mišića degenerativne prirode}.

Referentne vrednosti kod infarkta miokarda moraju da budu povecane mnogo vise puta nego sto su kod vas,tako da ne morate da brinete,jedino sto morate je da u skorije vreme ponovo uradite analizu da vidite da li nivo CK opada.

LDH { Laktat dehidrogenaza} se nalazi u svakoj celiji naseg organizma.Kada je LDH povecan govori nam da se da se celije raspadaju.
To se dogadja u tzv hemoliznim anemijama, zatim posle jakog treninga ili nekog veceg fiickog napora.

U slucaju oboljenja srca moze se videti nakon par dana od infarkta miokarda.

Koliko shvatam po referentnim vrednostima koje ste naveli vas LDH je u granicama normale.
 
Naime, danas sam vadio ostale analize i nalazi su sledeci:
GVOZDJE 8.7 (12.5-32.2)
UIBC 63 (27.8-53.7)
TIBC 71,7 (42-64.3)
Feritin 10,31 (30-400)
CK-MB 13 (do 24)
Troponin T 0,01 (0,1)

E sada, po ovim rezultatima bi rekao da je ipak anemija uzrocnik svih tih problema, zar ne? Danas mi je gvozdje tek 8.7 a ja se osecam daleko bolje, samo imam blagi bol u grudima i iscrpljenost.

I samo mi nije jasno sta je Troponin T, posto nisu mogli da rade I rekli su mi da je i T adekvatan, medjutim nije mi jasno zasto je on ikada bio aktivan i jel to ima nekakve veze?

Hvala, pozdrav
 
Da,nisko vam je gvozdje ali pogledajte u krvnoj slici koliki vam je hemoglobin?

Troponin je takodje protein koji pokazuje da li postoje oboljenja srca ili ne.U glavnom se radi kod rizicnih pacijenata kod kojih se sumnja da postoji rizik od infarkt miokarda i kod onih koji su ga imali.

Vama je bio povecan CK i zato vam je odradjen troponin T da bi bili sigurni da li ste u rizicnoj grupi ili ne.No razlog za brigu nemate CK vam je sada u granicama normale kao i troponin.

Morate da lecite anemiju i hipertenziju,zato se obratite svom internisti.
 
Hmmm, evo posle nekoliko dana mene ponovo... CK-MB je sada 24.2 a trebalo bi da je do 25, dok je gvozdje 5.2, samo....
Tegobe se ne smiruju bas, dok se anemija leci ferum lekom ali bezuspesno izgleda...

Sta znaci ova granica CK-MB, moze li biti iskazana blago povecanim fizickim aktivnostima posle duze pauze?

Pozdrav
 
Hmmm, evo posle nekoliko dana mene ponovo... CK-MB je sada 24.2 a trebalo bi da je do 25, dok je gvozdje 5.2, samo....
Tegobe se ne smiruju bas, dok se anemija leci ferum lekom ali bezuspesno izgleda...

Sta znaci ova granica CK-MB, moze li biti iskazana blago povecanim fizickim aktivnostima posle duze pauze?

Pozdrav

LDH zna da bude povisen kod fizicke aktivnosti pre nego CK...

Da li uzimate vitamin C? {pitanje vezano za lecenje anemije}.
 
Pa unosim s vremena na vreme po neku sumecu tabletu vitamina c... Medjutim poceo sam da pijem eglonyl, funirin i ksalol, posto sumljaju na panicni poremecaj. Ali mene je taj ck-mb prilicno zabrinuo, jel mi prethodnih dana izrazito lose, pogotovo bol u grudima. Koliko je opasno ovo stanje, s obzirom na granicnu vrednost ck, koja je pre toga do sada uvek bila ok, i cime to moze biti izazvano...
 
Kada se leci anemija prepatima gvozdja morate svaki dan da unosite vitamin C jer on pospesuje resorpciju gvozdja u zelucu i na taj nacin se brze postize efekat lecenja.

Sto se tice CK i bola u grudima koji imate moj savet da ipak posetite lekara da vam odrade EKG i vide uzrok bola da li je to mozda na nervnoj bazi ili je ipak bol vezan za srce.
 
Radio sam holter Ekg pre 10-ak dana, imao sam tegobe lupanja tahikardija i sl, bez bola, bol je pocela pre 3-4 dana, i na holteru je bilo svega 6 sves preskoka, sa blagim aritmijama, puls od 55 do 130, srednji 82. Vers i duplih sves i slicno nije bilo, samo je registrovano malo jace skakanje pulsa pri prelasku iz mirovanja u kretanje...
 
Ljudi pomagajte, evo od sinoc imam strahovit bol u grudima, medjutim juce sam dosao u Bec i nemam gde da se pregledam. Bol je dobro lokalizovana u sredini grudi, veoma jaka, ne popusta ni u mirovanju, ponekad se oseti i iza kicme i traje na male prekide od sinoc. Nisam pametan da li da se vratim kuci, brine me taj ckmb na granici... Lici li ovo na ozbiljan bol? Da li da se uputim kuci...
 
Ljudi pomagajte, evo od sinoc imam strahovit bol u grudima, medjutim juce sam dosao u Bec i nemam gde da se pregledam. Bol je dobro lokalizovana u sredini grudi, veoma jaka, ne popusta ni u mirovanju, ponekad se oseti i iza kicme i traje na male prekide od sinoc. Nisam pametan da li da se vratim kuci, brine me taj ckmb na granici... Lici li ovo na ozbiljan bol? Da li da se uputim kuci...

Kako nemate gde? Imaju oni urgentni centar i mozete i tamo da obavite pregled.
Iskreno ne mozemo vam mi pomoci preko foruma potreban vam je pregled kardiologa i pronalazenja uzroka tog bola u grudima.Ja jedino sto mogu da kazem da taj bol spada u ozbiljne bolove,toliko.
 
Evo, procitao mi je neko ovaj nalaz, pise da se usred koriscenja medikamenata doslo do naglog pada kalijuma u organizmu i da mi je zbog toga pozlilo... A ja sam poceo bas u subotu da pijem ksalol flunirin eglonyl za panicne napade... pa eto, panicni napad, manjak gvozdja i kalijuma, lose reagovanje na lekove itd... TA 150-80 i sve to kad se sabere to mi se dogodilo :) I sada imam lupanje i nelagodnosti, ali ni blizu onoga, poceo sam da pijem neki kalijum prasak...
 
Zaista mi nije jasno da su tek sada ustanovili manjak kalijuma.

Kalijum utice na rad srca koliko ne valja kada je snizen isto toliko ne valja ni kada je povisen.
Posto su vam uveli preparate K+ morate onda biti oprezni i sa tim,bar jednom nedeljno za pocetak proveravajte nivo kalijuma putem krvi.

I jedno da znate....banane podizu kalijum pa nemojte preterivati sa isitm da onda ne bi problem dobio drugu razmeru. ;)
 
Pa manjak kalijuma je dosao u trenutku zbog lekova, oni su prouzrokovali to. Makar su mi tako objasnili. Meni je kalijum do dana polaska bio uredu. Takodje sam verovatno zbog slabog zeluca dobio od tih silnih medikamenata dobio i upalu jednjaka, jer vec imam utvrdjen refluks i pojacanu kiselinu. U svakom slucaju dg: panic attack, tako pise. Ali po svemu sudeci, imam veoma nezahvalan organizam, koji je vec duze vreme u velikom disbalansu, gomila sitnica na jednom mestu... Hvala za banane, pocecu da konzumiram ;-)
 
Molim vas da mi pomognete, a problem je sledeci:
Imam povecan CK-nac, koji lecim vec dve godine. Vucem se po klinikama gde mi je u vise navrata ustanovljeno da mi varira od 400-800, gde ne mogu da ustanove zbog cega toliko varira. U medjuvremenu imao sam infarkt miokard gde je CK-nac bio 1300, danas sam dobio nalaz gde je 1100 iako je normala do 190. Razni reumatolozi i internisti propisuju razlicite lekove koji ne pomazu. Pa vas molim ukoliko neko zna kako da CK-nac dovedem do normale iako su mi svi rezultati u normali.
 
Rodjen sam 1996. godine,kao dete sam imao ceste hematurije...nakon vadjenja krajnika pojavi se samo kada mi poviseni leukociti... 10 godina treniram fudbal,jednom mi je (dehidracija nakon utakmice) ck isao do 1200 a kreatinin mi je bio 120, sada nakon 4 meseca od tog dogadjaja i dalje igram fudbal, redovno vadim krv i kreatinin mi ide maximalno do 98 a ck do 450 (m 39-308).Nemam nikakvih bolova niti drugih problema. Da li je normalno da ck pri vecem fizickom naporu bude povisen, hvala,
 

Back
Top