Imena beogradskih ulica

Taj "ulični" haos poznat mi je još od babe.....Ja kažem da idem u Bulevar da kupim cipele, a ona mi dodaje da je uvek u Aleksandrovoj veliki izbor...na primer, tako smo se bez problema sporazumevale..:lol:

Za mene će uvek ostati "29-ti" -" 29-ti", pa neka ga/je krste kako kog hoće.:)
За Булевар, исти - баба - случај, тако да сам се ја ту ипак фино привикла на Бул. краља Александра, иако ме каткад и сад "повуче" да кажем Булевар Револуције. :lol:

А морам признати и да ми се деспот Стефан некако није у његовој улици "примио" (баба је то стално звала Кнеза Павла, како се та улица звала непосредно пре рата).

Поготово што одавно постоји Улица Високог Стевана - дакле тог истог деспота Стефана, тако да он, ето, немарношћу власти, има у Бгд-у - две улице. :roll:

Док неки значајни људи наше историје улицу уопште немају. :mrgreen:
 
despot stefao lazarevic i visoki stevan nisu iste licnosti.dele ih vekovi,a i prezimena.da l' je moguce?jel postoji istorija jos u skolama?za vreme despota stefana l. je beograd postao prestonica,a o ovom drugom ne vredi ni pricati koliki je deo nase istorije i nasledja u koje se s' vremena na vreme busamo.izvin'te na upadu,ali ovo je tablica mnozenja jednog naroda!
 
i jos nesto.zar zbog navike treba ulice da nam se zovu po ubicama i progoniteljima sopstvenog naroda,umesto po ljudima iz najsvetlijeg doba nase istorije.meni nije tesko da ucim ponovo.razlog-pogresno sam ucio,i sada zelim da,bar u svoje ime ispravim greske i primim istinu.meni je dosta podrske ljudima koji su nas unazadili i odaljili i od boga i sebe samih.molim vas,razmislite...
 
despot stefao lazarevic i visoki stevan nisu iste licnosti.dele ih vekovi,a i prezimena.da l' je moguce?jel postoji istorija jos u skolama?za vreme despota stefana l. je beograd postao prestonica,a o ovom drugom ne vredi ni pricati koliki je deo nase istorije i nasledja u koje se s' vremena na vreme busamo.izvin'te na upadu,ali ovo je tablica mnozenja jednog naroda!
Деспот Стефан Лазаревић и Стеван Високи, ипак јесу иста личност. Деспот Стефан је познат у народу и као Стеван Високи.

А ко је тај други "Стеван Високи"? :think:

Како год, барем јесте сигурно да је управо по Деспоту Стефану Лазаревићу улица Високог Стевана добила име, то је проверен податак.

Но, на жалост, није то постојање две улице с именом исте личности једина глупост што се тиче именовања улица у Београду.
 
Poslednja izmena:
i jos nesto.zar zbog navike treba ulice da nam se zovu po ubicama i progoniteljima sopstvenog naroda,umesto po ljudima iz najsvetlijeg doba nase istorije.meni nije tesko da ucim ponovo.razlog-pogresno sam ucio,i sada zelim da,bar u svoje ime ispravim greske i primim istinu.meni je dosta podrske ljudima koji su nas unazadili i odaljili i od boga i sebe samih.molim vas,razmislite...
Којим убицама и проонитељима на пример?
 
Ево, само једне од многобројних потврда оног што рекох:

Despot Stevan Visoki

01/08/2007 | VIA

Danas Srpska crkva proslavlja spomen sv. despota Stefana Lazarevića, u narodu poznatijeg kao despot Stevan Visoki, sina sv. kneza Lazara. Despot je pored svog bogougodnog života zadužio naš narod što mu je osnovao prestonicu, Beograd, u kom je podigao tri crkve, stvorio čuvenu biblioteku, okupio oko sebe naučnike i kulturne poslenike, tako da je prestoni grad ubrzo postao ne samo politički, već i kulturni i duhovni centar. Vladajući u Beogradu četvrt veka, posvetio ga je 1405. Bogorodici. Naime, u to vreme se tu čuvala čudotvorna ikona Majke Božje, zvana Beogradska, rad sv. apostola Luke. Slava sabornog hrama bilo je Uspenije Presvete Bogorodice, tako da je to bila i slava Beograda.

Sveti Despot se upokojio 1. avgusta i taj dan je od starine posvećen njegovoj uspomeni. Već krajem 16. veka njegovo ime kao svetitelja nalazi se u srpskom, ruskom i češkom mesecoslovu.

Povodom 500. godišnjice njegovog upokojenja, Srpska crkva ga je i zvanično proglasila svetim 1927. godine. Službu mu je napisao patrijarh Dimitrije Pavlović. Ova svečanost je bila obeležena arhijerejskom liturgijom i veličanstvenom litijom kroz prestonicu.

Beograd mu se, kao svom osnivaču odužio sa dve ulice, Visokog Stevana i bulevarom Despota Stefana.

Ove godine se slavi 580. godina od njegovog preseljenja u carstvo nebesko, a 80. od njegove kanonizacije.

http://www.sv-jelisaveta.org.rs/holidays_alone.php?ArticleId= 319

П. С.

Тачно је да овде постоји извесна непрецизност, и да, Деспот Стефан, наравно, није оснивач Београда, али је у његово време Бгд први пут постао престоница српске државе, и он је подигао и обновио Београд заиста на величанствен начин.
 
Poslednja izmena:
to zaista jesu iste licnosti.medjutim,mi pricamo o ulici visokog stevana,a ne stevana visokog.dakle,stefan decanski,ktitor visokih decana,i najpoznatiji srpski kralj,sin milutina,a otac dusana-nema ulicu.cudno,jedini nemanjic bez ulice.da li je to zaista crkveno obavestenje.ja bi pre rekao da je neki novinar napravio lapsus..
 
to zaista jesu iste licnosti.medjutim,mi pricamo o ulici visokog stevana,a ne stevana visokog.dakle,stefan decanski,ktitor visokih decana,i najpoznatiji srpski kralj,sin milutina,a otac dusana-nema ulicu.cudno,jedini nemanjic bez ulice.da li je to zaista crkveno obavestenje.ja bi pre rekao da je neki novinar napravio lapsus..
Уза све лапсусе...
Улица Високог Стевана је улица деспота Стефана Лазаревића, и у свим другим изворима и документима.

А посебан је проблем што Стефан Дечански нема улицу.

Многи заслужни Срби је немају.

Нема, на пример, Владан Ђорђевић, који је изузетно значајна личност, за Београд посебно.

(Ко не зна, о Владану Ђорђевићу, нек потражи)

Нема је ни краљ Александар Карађорђевић.

Немају, данас, рецимо, неки манастири (Студеница), а постојала је раније улица Студеничка ( део данашње Светозара Марковића).

Или, а баш везано за то, Јован Ристић, један од највећих српских политичких личности, данас има неку малу улицу, далеко од центра, а део данашње Св. Марковића, од Булевара до Краља Милана, носио је име Јована Ристића.

Или Илија Гарашанин. Данас има ону, зна се коју улицу, а раније је део улице данашње Св. Марковића, од Краља Милана до Пастерове носио назив Гарашанинова.

То све само говори колико је конфузије, недоследности, и непознавања историје у новијим преименовањима београдских улица.

Или, Миладин Зарић...
Човек је, крајем 2. св. рата спасао тзв. Стари мост, и, уместо да мост по њему добије име, човеку дају неку леву улицу у Борчи... :roll:
 
i jos nesto.zar zbog navike treba ulice da nam se zovu po ubicama i progoniteljima sopstvenog naroda,umesto po ljudima iz najsvetlijeg doba nase istorije.meni nije tesko da ucim ponovo.razlog-pogresno sam ucio,i sada zelim da,bar u svoje ime ispravim greske i primim istinu.meni je dosta podrske ljudima koji su nas unazadili i odaljili i od boga i sebe samih.molim vas,razmislite...

Evo i ja pitam, kojim ubicama i progoniteljima?
 
Nema ulicu ni knjaz/kralj Nikola. Mozda ce neko reci da on nije nista ucinuo za Beograd, mozda ni za Srbiju uopste (a jeste), ali ukupno za nas narod je ucinio itekako. Poput njegovih rodjaka, Njegosa i kneza Danila..

Knez Arsen Karadjordjevic, najodlikovaniji Srbin u istoriji, nema ulicu. A samo je za ucesce u Balkanskim ratovima, kao komandant konjicke divizije i oslobodilac Bitolja to zasluzio.

I mnogi, mnogi drugi.
 
Nema ulicu ni knjaz/kralj Nikola. Mozda ce neko reci da on nije nista ucinuo za Beograd, mozda ni za Srbiju uopste (a jeste), ali ukupno za nas narod je ucinio itekako. Poput njegovih rodjaka, Njegosa i kneza Danila..

Knez Arsen Karadjordjevic, najodlikovaniji Srbin u istoriji, nema ulicu. A samo je za ucesce u Balkanskim ratovima, kao komandant konjicke divizije i oslobodilac Bitolja to zasluzio.

I mnogi, mnogi drugi.

И принц Павле Карађорђевић.

Не знам зашто данашњи Булевар деспота Стефана, кога баш помињемо, није добио то име, у ствари тиме би се управо вратио стари назив, Кнеза Павла који је та улица имала пред 2. св. рат.

Коме још увек смета принц Павле, једна од бољих личности из српске историје? :think:
 
И принц Павле Карађорђевић.

Не знам зашто данашњи Булевар деспота Стефана, кога баш помињемо, није добио то име, у ствари тиме би се управо вратио стари назив, Кнеза Павла који је та улица имала пред 2. св. рат.

Коме још увек смета принц Павле, једна од бољих личности из српске историје? :think:

Smeta svima... On je jedini bio za mir (kakav - takav)... A oba oslobodilacka pokreta su bili za delovanje protiv. Naravno, komunistima je vise smetao jer su oni posle dosli na vlast. A nije im bilo tesko da Nemce i onoga ko je sa saradnju sa njima strpaju u isti kos.
 
:hvala:

Imam jednog iz srednje tamo... U prvoj zgradi do Kosutnjaka je... Kaze da moze cak i Kosmaj da vidi, kad bude bistro (ali ne bude tako cesto).

Nego - ko je doticni Luka Vojvodic? :think:

Može....ali samo kada je vedro i sunčano....a Luka Vojvodić...je jedan stari ratnik, učesnik legendarne Mojkovačke bitke.....rođen je u 1898 god. u Gornjoj morači....a preminuo je u Beogradi u svojoj 103 godini ( 2001 ).
 
Godinama tuda prolazim svakog dana i oduvek me to zanimalo, ali nikako da se setim da pitam, al' sad na prvoj strani pdf-a o Beogradu videh ovu temu, pa sam se napokon setila da ostavim i pitanje. Na zgradi broj 9 u ulici Gavrila Principa, iznad ulaza stoji (mala, stara, izbledela) ploča sa nazivom ulice na kom piše BOSANSKA 6 iako se zgrada nalazi na neparnoj strani. Da li je ta ulica stvarno nekada nosila taj naziv, jer ja sam sigurna da se više od četvrt veka zove kako i sad.
 
Godinama tuda prolazim svakog dana i oduvek me to zanimalo, ali nikako da se setim da pitam, al' sad na prvoj strani pdf-a o Beogradu videh ovu temu, pa sam se napokon setila da ostavim i pitanje. Na zgradi broj 9 u ulici Gavrila Principa, iznad ulaza stoji (mala, stara, izbledela) ploča sa nazivom ulice na kom piše BOSANSKA 6 iako se zgrada nalazi na neparnoj strani. Da li je ta ulica stvarno nekada nosila taj naziv, jer ja sam sigurna da se više od četvrt veka zove kako i sad.
Гаврила Принципа се пре 2. св. рата звала Босанска, и имала је тада нумерацију из супротног смера.
 

Back
Top