Sloboda?

Dlakava_Strvina:
Ne znam da li se do sada raspravljalo o ovom pitanju, ali da li mislite da ste slobodni? Šta je uopšte sloboda? Jesmo li slobodni ili nam se to samo čini?
Sloboda ne pustoji u ljudskom svetu.
Biti slobodan znaci raditi nesto kad,gde i kako zelis a to niko od nas ne moze jer smo "vezani"(znaci cim smo vezani nismo slobodni)raznim razlozima da ne cinimo tako.Razlozi su razliciti,porodica,deca,roditelji,posao gde postoji ogranicenje slobode....
 
mandrak-21:
Dlakava_Strvina:
Ne znam da li se do sada raspravljalo o ovom pitanju, ali da li mislite da ste slobodni? Šta je uopšte sloboda? Jesmo li slobodni ili nam se to samo čini?
Sloboda ne pustoji u ljudskom svetu.
Biti slobodan znaci raditi nesto kad,gde i kako zelis a to niko od nas ne moze jer smo "vezani"(znaci cim smo vezani nismo slobodni)raznim razlozima da ne cinimo tako.Razlozi su razliciti,porodica,deca,roditelji,posao gde postoji ogranicenje slobode....
Po meni je sloboda izuzetno pozitivan subjektivni osecaj. Sustina i jeste u tome sto sami sebi postavljamo granice. Imamo slobodu izbora, slobodu odlucivanja. Pa zar ne prihvatamo svoju porodicu, decu, roditelje, posao!? Ne smatram to nametnutim stegama od nekog sa strane, vec licnim izborom svakoga od nas.
 
zainteresovana:
mandrak-21:
Dlakava_Strvina:
Ne znam da li se do sada raspravljalo o ovom pitanju, ali da li mislite da ste slobodni? Šta je uopšte sloboda? Jesmo li slobodni ili nam se to samo čini?
Sloboda ne pustoji u ljudskom svetu.
Biti slobodan znaci raditi nesto kad,gde i kako zelis a to niko od nas ne moze jer smo "vezani"(znaci cim smo vezani nismo slobodni)raznim razlozima da ne cinimo tako.Razlozi su razliciti,porodica,deca,roditelji,posao gde postoji ogranicenje slobode....
Po meni je sloboda izuzetno pozitivan subjektivni osecaj. Sustina i jeste u tome sto sami sebi postavljamo granice. Imamo slobodu izbora, slobodu odlucivanja. Pa zar ne prihvatamo svoju porodicu, decu, roditelje, posao!? Ne smatram to nametnutim stegama od nekog sa strane, vec licnim izborom svakoga od nas.

Рекла бих да се слобода може схватити двојако: као што је схвата Мандрак или као што је схвата Заинтересована.
Мислим да је беспредметно расправљати о апсолутној слободи. Човек је друштвена животиња и принуђен је да се повинује законима заједнице, правилима друштвеног понашања. Он има личну слободу да прекрши та правила, али онда ће трпети санкције заједнице. Слобода је онда право нашег избора хоћемо ли се понашати у складу са писаним и неписаним законима.Зато бих се сложила да је слобода субјективни осећај, свест о томе да је цео наш живот ствар нашег избора.
 
Naravno da sloboda NE POSTOJI!
Molio bih da mi se pojasni kako se to BORITI za istu? Koja se sredstva tad koriste? Da li su ta sredstva ograničena nečim? Potpuna utopija... tužno, ali je tako...

Usput, ćirilični font je lep, ali se ne vidi u Opera browseru. Dakle, nema slobode ni sa kodnim rasporedima
:wink:
 
Dlakava_Strvina:
Naravno da sloboda NE POSTOJI!
Molio bih da mi se pojasni kako se to BORITI za istu? Koja se sredstva tad koriste? Da li su ta sredstva ograničena nečim? Potpuna utopija... tužno, ali je tako...

Usput, ćirilični font je lep, ali se ne vidi u Opera browseru. Dakle, nema slobode ni sa kodnim rasporedima
:wink:
Pa zvisi ne moze se reci da sloboda (apsolutna) ne psostoji.
Naravno nikad ne mozemo reci da smo potpuno slobodni, ali mozemo reci da smo slobodni sto se tice pojedinih stvari.
E sad neko je u manjoj, neko u visoj meri slobodan.
Zavisimo od mnogo toga, u borbi za opstanak primorani smo da radimo mnogo toga sto ne zelimo, ali to je opet s druge strane i neophodno, jer kakav bi bio zivot kad bi svako radio ono sto zeli i sto hoce kad god to pozeli?

PS.Ja u Operi sasvim lepo vidim cirilicni font, ne znam sta si to uradio.
 
zivot nije sloboda,sve je ispreplitano u seme da bi lakse opstao,ali tesko je,jedino cemo imati slobodu kao klosar na ulici koji prica deci:"ja sam slobodan,pobegao sam od faxa"ma ipak se ja odricem slobode jer znam da postoje vrednije stvari!
 
Deco, deco, opet nista niste razumeli!

Elem, sloboda je ono sto podrazumeva mogucnost izbora. Za postojanje izbora neophodna je odluka. Da bi postojala odluka, neophodno je postojanje svesti o alternativama izbora. Ergo, ne moze se reci da se sloboda samo "zivi", posto je ona u neposrednoj vezi sa misljenjem. Ko veruje da moze da ne misli, i da bude slobodan:
1) zivi u iluziji
2) ne treba da prica u forumu "filozofija".

"Sloboda" bez mozga je ono sto zive zivotinje. Ono sto se zaboravlja jeste da, bez mozga, ostaje samo priroda, nagodni, "patoloska aficiranost", kako bi rekao Kant. Dakle, u prirodi je sve determinisano, sve je neslobodno!!! Sloboda moze i treba da se zivi, ali je za to neophodno ukljuciti i mozak.

Inace, cinjenica sveopste determinisanosti (koja vlada u prirodi) i pitanje slobode (u njoj) jeste par excellence filozofski problem. Zato se u mogucnost autonomnog odlucivanja veruje, sloboda je uvek pretpostavljena kategorija.

Pozdrav svim filozofima sa foruma (eto, ukljucicu i "Apokalipsu" u iste) ;-)))
 
sloboda za coveka?
sigurno je slobodan taj covek, koji nije zavisan. Sad svaki sam odluci, sta ga ovira, ne. Mislim nije to, kad mozes da radis sta hoces, nego kad mozes da bas NE radis ono sto volis.
 
Dlakava_Strvina:
Naravno da sloboda NE POSTOJI! Molio bih da mi se pojasni kako se to BORITI za istu? Koja se sredstva tad koriste? Da li su ta sredstva ograničena nečim? Potpuna utopija... tužno, ali je tako...
...Ne glumataj mudraca. Kakve su ovo budalastine?Budi makar uljudan, iznesi SVOJE stavove, misljenje, poimanje SLOBODE, argumentuj SVOJU NEBULOZNU TVRDNJU. Kad to pokusas, i naravno ne uspes, onda sigurno neces da lupetas ovakve i ovolike gluposti.
Zbog takvih umisljenika je ovaj forum puk'o, puk'o...
 
Dlakava_Strvina:
Ne znam da li se do sada raspravljalo o ovom pitanju, ali da li mislite da ste slobodni? Šta je uopšte sloboda? Jesmo li slobodni ili nam se to samo čini?

Covek, tek kad izgubi slobodu, razmislja o njoj.

Ako tvoja sloboda povredjuje druge, nisi slobodan.
 
Слобода је право да се дела морално. Сваки човек се рађа слободан јер нам је слободу подарио сам Творац.
 
Mi smo bića toliko neslobodna i toliko nesvesna svojih uskih vidika da mi je tužno i mrsko da o tome pišem. Želim reći (bez obzira što ovo malo odstupa od filozofije i približava se politici) da je žalosno što smo ovde da bismo radili ono što nam drugi nameću CEO ŽIVOT, da na samrti nismo svesni činjenice da nijedna odluka koju smo doneli nije bila naša. :cry:
Eh, ali nisam ironična. Ovo je žalosna, ŽALOSNA istina. I jednom ću pokrenuti temu na politici, samo me sad mrzi. Koliko smo podložni UTICAJIMA, normama, društvu, aferama, skretanju pažnje, ma
UTICAJIMA........
 
Potpunu slobodu ima samo onaj ko sve moze. Mi kao rasa jos uvek nismo dostigli dovoljan nivo razvijenosti. Do tada, izlisno je i pricati o slobodi !!!! Jedinu potpunu slobodu koju mozemo da ostvarimo (omirisimo) jeste sloboda u nasim glavama.
 
Lexa:
Mi smo bića toliko neslobodna i toliko nesvesna svojih uskih vidika da mi je tužno i mrsko da o tome pišem. Želim reći (bez obzira što ovo malo odstupa od filozofije i približava se politici) da je žalosno što smo ovde da bismo radili ono što nam drugi nameću CEO ŽIVOT, da na samrti nismo svesni činjenice da nijedna odluka koju smo doneli nije bila naša. :cry:
Eh, ali nisam ironična. Ovo je žalosna, ŽALOSNA istina. I jednom ću pokrenuti temu na politici, samo me sad mrzi. Koliko smo podložni UTICAJIMA, normama, društvu, aferama, skretanju pažnje, ma
UTICAJIMA........

Ala si ti "neslobodna"... Svaki covek, u svakom trenutku ima slobodu da uradi ono sta hoce. Samo je pitanje da li to zeli i kakve ce posledice nositi. Nemoj mi reci da jutros nisi doruckovala ono sta zelis, vec ono sto ti je "neko drugi" odredio!!!! Ako nije tako, onda je problem u tebi, a ne u slobodi...
 

Back
Top