Psihologija radi srece ili zivota?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Primetih da mnogo ljudi zudi da sazna neke cake i neke fore iz psihologije.
Skot Pek i ostali klasici, zatim dzepna psihologija, a tu su i stvarno psiholoske knjige.
I vidim razliku....

Mali je broj onih koji se okrecu psihologiji i forama radi samoanalize, ili samopreispitivanja, ali skoro svi misle da upravo to cine, da se samopreispituju.
Meni se vise cini da se samoobmanjuju , ali posto ovo ima negativni prizvuk, a nije, vec je samo izbor, ne sudite mi prerano...

Primetio sam da mnogo vise njih procitano tumace vise kao sredstvo projekcije i racionalizacije, tj kao demagosko sredstvo da se ubede u lepsu "stvarnost"...
Menjaju dozivljaj stvarnosti , a ne da menjaju reakcije prema stvarnosti...
Dobro, tacno je da ce menjanje dozivljaja stvarnosti promeniti i reakcije prema stvarnosti, mada imam utisak da menjanje dozivljaja stvarnosti ima za posledicu da mnogo manje menja reakciju prema stvarnosti da bi dobili velike promene dozivljaja stvarnosti....


Tako da sam postavio pitanje da li treba vise uciti ljude psihologiji?
Tj svim znanjima iz psihologije, sociologije, psihoanalize...

Moje pitanje moze da se tumaci i kao :
Da li psihologijom menjate nacin zivota ili dozivljaj zivota?
U oba slucaja poboljsavate kvalitet zivota.

Da li je posledica prvog veca uskladjenost sa sobom, a posledica drugog veca virtuelizacija (mastoliki sretni svet oko vas, vizuelizacija vaseg sretnog i uspesnog zivota koji se na kraju ostvaruje u praksi)...?
-----------------------------------
Dodatak....
Mnogi vise koriste psihologiju da primete kljucne momente tudjih ponasanja koje mogu koristiti i za zblizavanje i za kritikovanje, ili primecuju kljucne momente kod sebe da skinu odgovornost za neaktivnost sebe na svoje bliznje ili daljnje...
Oboje okruzenje svoje pa onda neki put samim ulaskom u neko okruzenje od 5 ljudi osetim da je neko tu svojim patologijama i znanjem psihologije napravio korito i da su tezinski odredjeni kljucni momenti prenaglaseni, ili cak i stereotipno uvezani (ovo prvo je malo stetno ,a ovo drugo je bas stetno...)....

Mislim da obojenje mora da postoji, jer svako dejstvo pojedinca donekle boji okolinu, cak i kad se nista ne prica o tom ponasanju, a tek kad se prica , kad se raspravlja, onda se radi prolaz prihvatanju i vecem obojenju takvog ponasanja...

Sa tim u vezi ovo pricanje o FARMI (nisam mogao da verujem sinoc i danas, u pauzi reklama sam saltao tv i videh pink kako su doveli sasu i psihologa da objasnjava sta je u redu , a sta nije na farmi??????????) ustvari dodatno vrsi ustanovljavanje primitivnog ponasanja u Srbiji na nivo opste kulturnog....iliti konacni obracun je pri kraju....
 
Poslednja izmena:
Psihologija prvenstveno može da pomogne u samospoznaji,da olakša način na koji jesmo (i ako jesmo,kako jesmo) .Njena uloga je veoma bitna u životima onih koji je prihvate kao proces i stanje,kao evoluciju i kao energiju.
Možda nije usklađenost termin koji bih upotrebila,možda je suživot meni bliže određenje.
Ali,da ne bih promašila temu molim TP da pojasni smjer uvodnog posta.
 
Procitas recimo teoriju o odlaganju zadovoljstva.
Ako si kao osoba sklon projekcijama i racionalizacijama , onda apsolutno vazi da je teorija odlaganja zadovoljstva isto sto i teorija odlaganja nezadovoljstva, jer pri odlaganju nezadovoljstva radis projekciju i racionalizaciju...
Tako ces u slucaju A>B sve pretvoriti u neB<neA....tj znacaj fenomena ce osoba namerno sebi predstaviti lazno , dok ce logicki biti u pravu....

Ili jednostavniji primer....akciju ciscenja nekog parka cemo racionalizovati tako sto kazemo da ce ljudi to opet isprljati jer su svinje....umesto da ocistimo pa kasnije opet i opet i usput da sprecavamo da budu svinje...
 
Mislim da ljudi najpre moraju da nauče šta je psihologija, da počnu da je razlikuju od pedagogije i psihijatrije. Moraće takođe da nauče da testovi u časopisima, članci u novinama tipa ,,Psiholozi pronašli formulu za sreću'' i ,,Šta vaša slika na FB govori o vašoj ličnosti'' kao i tzv. ,,popularna psihologija'', zapravo nisu psihologija. Kad to budu shvatili, onda bi ih trebalo malo više poučavati psihologiji! Nažalost, sve dok je psihologija nauka od tercijarnog (pa i nekog drugog manjeg značaja) u zemlji Srbiji, nema ništa od tog prosvešćivanja i oni tupavi ljudi će i dalje govoriti da kod psihologa idu samo ludi ljudi a oni manje tupavi će čitati knjige tipa ,,Pobedite sopstvenu depresiju'' ili ,,Zavitrite u svoju podsvest''!
 
Mislim da ljudi najpre moraju da nauče šta je psihologija, da počnu da je razlikuju od pedagogije i psihijatrije. Moraće takođe da nauče da testovi u časopisima, članci u novinama tipa ,,Psiholozi pronašli formulu za sreću'' i ,,Šta vaša slika na FB govori o vašoj ličnosti'' kao i tzv. ,,popularna psihologija'', zapravo nisu psihologija. Kad to budu shvatili, onda bi ih trebalo malo više poučavati psihologiji! Nažalost, sve dok je psihologija nauka od tercijarnog (pa i nekog drugog manjeg značaja) u zemlji Srbiji, nema ništa od tog prosvešćivanja i oni tupavi ljudi će i dalje govoriti da kod psihologa idu samo ludi ljudi a oni manje tupavi će čitati knjige tipa ,,Pobedite sopstvenu depresiju'' ili ,,Zavitrite u svoju podsvest''!

Moraće takođe da nauče da testovi u časopisima, članci u novinama tipa ,,Psiholozi pronašli formulu za sreću'' i ,,Šta vaša slika na FB govori o vašoj ličnosti'' kao i tzv. ,,popularna psihologija'', zapravo nisu psihologija

Ovo je dobro receno.

E sad svi ovo odstampajte i zakacite na sred sobe i dobro procitajte pre nego sto nesto postujete na podforumu PSIHOLOGIJA:hvala:
 
Moraće takođe da nauče da testovi u časopisima, članci u novinama tipa ,,Psiholozi pronašli formulu za sreću'' i ,,Šta vaša slika na FB govori o vašoj ličnosti'' kao i tzv. ,,popularna psihologija'', zapravo nisu psihologija

Ovo je dobro receno.

E sad svi ovo odstampajte i zakacite na sred sobe i dobro procitajte pre nego sto nesto postujete na podforumu PSIHOLOGIJA:hvala:


Ali kad je to put kojim se ređe ide!... :mrgreen:
 
Psihologija mora biti jasna i opipljiva.
Ona se moze oslanjati na skracenice, tj na unapred definisane pojmove, ali mora biti jasna i opipljiva.

Kao i svako znanje, mora biti levelovana, stepenovana.
Stepenovanje psihologije ne treba da radi metalopreradjivac vec psiholog.
Stepenovanje fizike rade fizicari.
Mislite da je oblast fizike uza od oblasti psihologije?

Jedino sto dozvoljavam kao stranputicu je sociologija kao multidisciplinarna interakcija psihologije.

Ali ovo sto su ovde pokusali da predstave knjiski moljci psihologije, ne moze biti prihvatljivo...
Kao sto ne prihvatam isto takvo ponasanje u elektrotehnici, gde je , verujte mi mnogo vise apstrakcije i neshvatljivog obicnom coveku u mnogim oblastima, od obicnih tranzistora preko optickih vlakana i talasovoda do drugih EM pojava....(opticko vlakno osim monomodnog ne prenosi svetlost).

Ispada iz ovog prakticnog ugla da sami psiholozi jesu lenji , glupi ili nestrucni, cim ne mogu da sagledaju svoju oblast slojevito ili pak na neki drugi nacin sistematizovano...
Kad ne postoji sistematizacija, to obicno znaci da fale neke karike u znanjima, vec se krenulo od nabasanih tacaka pa se jos siri znanje...

Stereotipizacije iliti povrsno izvodjenje zakljucaka je samo posledica kod ljudi kad nemaju dovoljno znanja, sto je opet na dusu psihologije kao nauke i psihologa kao strucnjaka..
Ali tema je o jednoj drugoj stvari...
Da li ce ili da li bi, ucenje psihologije donelo promenu ka dozivljaju stvarnosti ili promenu ka sagledavanju stvarnosti....?
Pitanje je vrlo razumljivo narocito ako postoji namera da se to ucini , treba se i projektovati ili razmisliti sta ce to doneti kao posledicu....

Pausalan odgovor, kome su skloni psiholozi, jer je pokrivajuci , je da ce doneti i jedno i drugo...
Pausalan zato sto ne razmisljaju o putu kojim se to desava, jer nije sve jedno sta se prvo spozna ili do cega se prvo dodje....
Pa opet pitanje je i za laike.....ako ga razumeju....
Sta misle da bi vise promenilo znanje o psihologiji , a to mogu na osnovu iskustva sta rade trenutno sa znanjem psihologije, da li sebe razgoljuju ili se bolje maskama premazu....da im bude manje zuljevito...

Iako je potpuno razumljivo, barem meni, da se prave maske cim ima predatora i zlobnih ljudi...
 
Ja verujem da su zlobni ljudi ljudi sa niskim nivoom svesti...ljudi koji ne mogu da sagledaju siru sliku, koji ne uspevaju da zaista pojme bol ili zlo koje nanose...I da su to oni koji se u datom trenutku osecaju osteceno i ugrozeno, zaslepljeni sopstvenim negativnim emocijama.

A sto se tice pitanja racionalizacije i radije promene dozivljaja stvarnosti nego promene same stvarnosti/odn sebe, navika i osobina,
Pa najteza stvar na ovom svetu je promeniti sebe... Najlakse ide kada se desava spontano, kada nas neke okolnosti bukvalno gurnu u promenu, kada nemamo mogucnosti da "mirujemo".
Najteze su "voljne" promene, promene koje bi trebale da dodju nakon donesene odluke.
Potrebna je jaka volja, i snaga da se prodje kroz tranziciju. A zakon inercije nas vuce uvek nazad, na staro.

Moje znanje o psihologiji je najvise intuitivno, steceno kao pokusaj da se u nekom trenutku odgovori na pitanja koja me muce. Ako zagazim dublje, u to rasclanjivanje na cestice, izgubim mogucnost da vidim kompletnu sliku. Izgubim put kojim se krecem. U psihologiji mi se cini da je sve :"moze biti,ali i ne mora." zato pratim svoj sopstveni "hint".

@ Bru Zli
I zbog cega laici ne smeju postovati na pdf psihologija?
 
Ja verujem da su zlobni ljudi ljudi sa niskim nivoom svesti...ljudi koji ne mogu da sagledaju siru sliku, koji ne uspevaju da zaista pojme bol ili zlo koje nanose...I da su to oni koji se u datom trenutku osecaju osteceno i ugrozeno, zaslepljeni sopstvenim negativnim emocijama.

A sto se tice pitanja racionalizacije i radije promene dozivljaja stvarnosti nego promene same stvarnosti/odn sebe, navika i osobina,
Pa najteza stvar na ovom svetu je promeniti sebe... Najlakse ide kada se desava spontano, kada nas neke okolnosti bukvalno gurnu u promenu, kada nemamo mogucnosti da "mirujemo".
Najteze su "voljne" promene, promene koje bi trebale da dodju nakon donesene odluke.
Potrebna je jaka volja, i snaga da se prodje kroz tranziciju. A zakon inercije nas vuce uvek nazad, na staro.

Moje znanje o psihologiji je najvise intuitivno, steceno kao pokusaj da se u nekom trenutku odgovori na pitanja koja me muce. Ako zagazim dublje, u to rasclanjivanje na cestice, izgubim mogucnost da vidim kompletnu sliku. Izgubim put kojim se krecem. U psihologiji mi se cini da je sve :"moze biti,ali i ne mora." zato pratim svoj sopstveni "hint".

@ Bru Zli
I zbog cega laici ne smeju postovati na pdf psihologija?[/QUOTE]

Ne da ne trebaju da postuju nego da ne tvrde neke budalastine koje veze sa mozgom nemaju......Cak nemaju veze ni sa pseudopsihologijom......

Mislim stvarno ajde neka pisu na filozofiji ili pak svastari ili tinejdzeri.......
A zasto?
Pa udjem na podforum psiho i gledam 15 min i ne mogu nista da nadjem da ima stvarno veze sa PSIHOLOGIJOM KAO NAUCNOM DISCIPLINOM SA SVE ZADATKOM CILJEVIMA HIPOTEZAMA VARIJABLAMA UZORKOM POPULACIJOM I ostalim stvarima

Ovde sve neko presipanja iz supljeg u prazno,vode se neki razgovori koje vode 2 babe penzionerke dok ispijaju kafu ili dok gledaju spansku seriju
 
Fizika mora da odgovori na pitanje zasto se dva stakla sa 1 kapi vode odvajaju mnogo teze nego bez te 1 kapi vode...

Iako to nije ni naucni eksperiment ni statisticki obradjeno niti je pitanje postavljeno kroz regularne sheme tipa kapilarnost ili povrsinski napon itd...
Ili jos benastija situacija, magnetno polje je po teoriji gradijentno , iliti u prevodu na prost jezik (ovo smatram obavezom svojom) promene nisu diskretne u koracima...vec po nekoj krivoj...
Medjutim kad pospete prah gvozdeni videcete linije gde se nagomilaju cestice gvozdja, sto sugerishe upravo koracne vrednosti polja (slicno je i sa tecnim magnetima).

Tako bi i fizika ostala nedodiriva da se neko nije potrudio da pojasni kroz mozaike znanja i proste pitalice sta je sta...
Uvek sam protiv knjiskih moljaca i elitista...Znanje mozeda bude zahtevno po predkoracima, ali nikako da bude nedostizno svima.
Uciniti neku oblast dostiznu samo onima koje ta oblast interesuje toliko da im postane zivotni poziv je ocigledno getoizacija radi elitizma...i to prilicno zatvara takvu oblast proucavanja...


A price da je oblast toliko usloznjena da vise ne moze da se objasni pocetniku je prica za malu decu, i vise je racionalizacija "strucnjaka" nego sto je stvarno racionalna...

Da ne krivim samo psihologe i filozofe nekih pravaca, ta tendencija postoji na svakom fakultetu , kod nekih profesora.....
Sakrice knjigu odakle vade predavanja za neki predmet, pogotovu ako odatle vade i zadatke za ispit....
Kad ih pitate nesto uputice vas na knjigu , nikad na odgovor.
Sa druge strane i akademici osim sto cesto jesu u fazonu "stignite me" , ponekad dobronamerno ukazuju studentima na tu ljudsku osobinu svojih kolega , drugacijih profesora....

Koliko je ova slika normalan rezultat danasnjeg sveta, tj uplitanja socioloskog u licno psiholosko kod autoriteta u nekoj oblasti , a koliko neophodnost zastite od upada pausalnih tvrdnji, a koliko samo lenjost pripadnika neke naucne discipline, moze se diskutovati...ali ne u Srbiji...mozda nikada, mozda ne samo danas...

Malo me brine to sto je od nekadasnjih skola psihologije, npr zapadne, istocne i azijske, ostala samo zapadna....koja je naklonjena posmatranju ljudi kao patoloskih slucajeva, tj covek nije psihologija dok sve ide dobro....dok je uskladjen sa mediokritetom...
Cak cujem da vise ne postoje ni te istocne pedagoske skole....sve pobrisano i prepisano novim zapadnim tekovinama...
 

Back
Top