Држава се сели из Београда

DJM

Poznat
Poruka
8.536
Не­бој­ша Ћи­рић, др­жав­ни се­кре­тар у Ми­ни­стар­ству еко­но­ми­је и ре­ги­о­нал­ног раз­во­ја, ка­же да је циљ про­гра­ма ад­ми­ни­стра­тив­но ожи­вља­ва­ње ре­ги­о­нал­них цен­та­ра.
Nebojsa-Ciric.jpg

Не­бој­ша Ћи­рић

Др­жа­ва се се­ли из пре­сто­ни­це. За по­че­так се­ди­ште Фон­да за раз­вој би­ће пре­ме­ште­но у Ниш, а На­ци­о­нал­не аген­ци­је за ре­ги­о­нал­ни раз­вој у За­је­чар. То је део про­гра­ма за ожи­вља­ва­ње ве­ли­ких ин­ду­стриј­ских цен­та­ра и, ка­ко то зва­нич­ни­ци ка­жу, про­це­са де­кон­цен­тра­ци­је и из­ме­шта­ња ин­сти­ту­ци­ја у Ре­пу­бли­ци Ср­би­ји ко­је је на пред­лог Ми­ни­стар­ства еко­но­ми­је про­шле сед­ми­це усво­ји­ла Вла­да Ср­би­је.
Др­жа­ва је на­ме­ри­ла и да се­ди­ште На­ци­о­нал­не слу­жбе за за­по­шља­ва­ње пре­се­ли у Кра­гу­је­вац, Аген­ци­је за оси­гу­ра­ње и фи­нан­си­ра­ње из­во­за у Ужи­це, а Ми­ни­стар­ство по­љо­при­вре­де већ је Упра­ву за аграр­на пла­ћа­ња пре­се­ли­ло у Ша­бац.
У Ми­ни­стар­ству еко­но­ми­је ка­жу да на­ја­вље­на пре­се­ље­ња у Кра­гу­је­вац и Ужи­це ни­су део њи­хо­вог про­гра­ма ко­ји је у ве­зи с про­гра­мом ожи­вља­ва­ња ве­ли­ких ин­ду­стриј­ских цен­та­ра.
Не­бој­ша Ћи­рић, др­жав­ни се­кре­тар у Ми­ни­стар­ству еко­но­ми­је и ре­ги­о­нал­ног раз­во­ја ка­же да је циљ про­гра­ма ад­ми­ни­стра­тив­но ожи­вља­ва­ње ре­ги­о­нал­них цен­та­ра, сма­њи­ва­ње ре­ги­о­нал­них раз­ли­ка, отва­ра­ње но­вих рад­них ме­ста и по­кре­та­ње про­из­вод­ње кроз упо­шља­ва­ње по­сто­је­ћих про­из­вод­них по­го­на и из­град­њу но­вих ка­па­ци­те­та.
На­ја­вље­но пре­се­ле­ње др­жав­них ин­сти­ту­ци­ја на­мет­ну­ло је и пи­та­ње ко­ли­ко ће то др­жа­ву да ко­шта и шта ће би­ти с за­по­сле­ни­ма. Да ли ће пу­то­ва­ти та­мо сва­ки дан или ће се се­ли­ти? При­ме­ра ра­ди, у Упра­ви за аграр­на пла­ћа­ња, ко­ја већ ра­ди у Шап­цу, ка­ко су сво­је­вре­ме­но са­оп­шти­ли из Ми­ни­стар­ства по­љо­при­вре­де, би­ла су укуп­но 52 за­по­сле­на, од че­га го­то­во 30 пу­ту­је из Бе­о­гра­да.
– То су љу­ди ко­ји су и ра­ни­је ра­ди­ли на об­ра­да­ма зах­те­ва за суб­вен­ци­је, али у окви­ру та­да­шњег Сек­то­ра за аграр­ну опе­ра­ти­ву. Осни­ва­њем Упра­ве у Шап­цу, тај сек­тор је уки­нут и љу­ди­ма је по­ну­ђе­но да пре­ђу да ра­де у Ша­бац, јер је као је­дан од при­о­ри­те­та у про­це­су ре­ор­га­ни­зо­ва­ња био нео­ме­тан рад на об­ра­ди зах­те­ва и ис­пла­ти суб­вен­ци­ја – ка­жу у Ми­ни­стар­ству по­љо­при­вре­де.
Др­жав­ни се­кре­тар у Ми­ни­стар­ству еко­но­ми­је Ћи­рић ка­же да др­жа­ва, због по­ме­ну­тог пре­се­ље­ња, не­ће има­ти до­дат­них тро­шко­ва и да ће се ин­сти­ту­ци­је укло­пи­ти у сво­је по­сто­је­ће бу­џе­те.

PRO.jpg

Аутор Јован Прокопљевић

– Др­жав­не ин­сти­ту­ци­је у тим ме­сти­ма би­ће у објек­ти­ма ко­ји су већ у вла­сни­штву др­жа­ве или ло­кал­не са­мо­у­пра­ве. И За­је­чар и Ниш су ре­кли да ће они да­ти про­стор и, осим адап­та­ци­ја, не оче­ку­јем дру­ге тро­шко­ве. Не ра­ди се ту о ве­ли­ком про­сто­ру. Сем ад­ми­ни­стра­тив­ног ожи­вља­ва­ња тих цен­та­ра и при­вре­да ће од то­га има­ти ко­ри­сти. Ако сте има­ли фир­му у Ни­шу или Пи­ро­ту, да би­сте под­не­ли зах­тев за кре­дит, да би­сте се упо­зна­ли са свим усло­ви­ма, до са­да сте мо­ра­ли да иде­те у Бе­о­град, а са­да ин­фор­ма­ци­је мо­же­те до­би­ти у свом ре­ги­о­ну. Све су то уште­де – сма­тра Ћи­рић. Што се ти­че за­по­сле­них у тим ин­сти­ту­ци­ја­ма др­жав­ни се­кре­тар Ми­ни­стар­ства еко­но­ми­је ка­же да ће, на при­мер, фи­ли­ја­ла Фон­да за раз­вој оста­ти у Бе­о­гра­ду и ту ће, на­рав­но, оста­ти и не­ки по­сто­је­ћи за­по­сле­ни.
– Део ме­наџ­мен­та ће мо­ра­ти да бу­де у Ни­шу. На за­по­сле­ни­ма је да ли ће ви­кен­дом од­ла­зи­ти у Бе­о­град, ку­ћи. Уоста­лом, ни са­да сви љу­ди ко­ји ра­де у Бе­о­гра­ду ни­су из Бе­о­гра­да. У др­жав­ним ин­сти­ту­ци­ја­ма има за­по­сле­них и из не­ких дру­гих гра­до­ва ко­ји су до­шли ту да ра­де. Са­да има­ју мо­гућ­но­сти да иду у Ниш у ко­ме су тро­шко­ви жи­во­та ни­жи, за исту пла­ту, па за­што да не. Мо­жда ће се и пре­се­ли­ти до­ле. Сем то­га, у тим ме­сти­ма има љу­ди ко­ји су ква­ли­фи­ко­ва­ни и ко­ји­ма тре­ба по­сао – ка­же Ћи­рић.
Јо­ва­на Ра­бре­но­вић

Извор:
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Drzava-se-seli-iz-Beograda.sr.html
 
Poslednja izmena:
Nije Janko nego Marko!

Kad tu frazu cujem, uvek se setim jedne slike koju sam nekada negde video:

Stize Marko sa svojim Sarcem na Kosovo.......A nad Kosovom se dize atomska pecurka....:mrgreen:
Јесте Јанко. „Касно Јанко на Косово стиже“, која се односи на први Косовски бој из 1389. године у коме су Османлије поразиле Србе.
:mrgreen:

А што се тиче те „селидбе“, само да не буде да трошкови расту ради „комуникације“. :mrgreen:
 
Јесте Јанко. „Касно Јанко на Косово стиже“, која се односи на први Косовски бој из 1389. године у коме су Османлије поразиле Србе.
:mrgreen:

А што се тиче те „селидбе“, само да не буде да трошкови расту ради „комуникације“. :mrgreen:

Izvini, za Wiki mož' da piše ko god hoće i šta god hoće, tako da nije mi malo pouzdana.

U narodu je poznata izreka kao " kasno Marko na Kosovo stiže" ( sad prvi put čujem da se koristi - Janko ) . Svi znamo da Kraljević Marko nije učestvovao u Kosovskom boju, a narod je valjda na ovaj način hteo reći da bi bilo drugačije da je Marko učestvovao u Bici.


Od te selidbe nema ništa...preskupo je to za ova vremena.
Samo pokušaj da se pridobiju glasovi za predstojeće izbore.
 
Ja i dalje ne vidim svrhu ove zezancije sem da Dinkic nahvata naivne i predje cenzus.

Ovim se povecava drzavna administracija umesto da se smanjuje. A povecavaju se i ostali troskovi. U uvodnom postu je naveden primer ljudi iz Nisa i Pirota koji nece vise morati da dolaze u Beograd. A sta ce da rade oni iz Subotice i Sombora - umesto u Beograd morace da idu u Nis i Pirot.

Umesto da zamajavaju narod ovim glupostima bolje da ukinu desetine nepotrebnih vladinih agencija i uprava.
 
Ni jedan grad iz Vojvodine ?
To dobro ili lose?
Dobar ili los znak ?

Па,кад сабереш ово са доношењем статута Војводине,стварањем покрајинске Владе, а узимајући у обзир икс пута доживљену "добронамерност" ЕУропске банде(као `99.г.),онда сам сигуран да нема разлога за бригу.
 
A povecavaju se i ostali troskovi. U uvodnom postu je naveden primer ljudi iz Nisa i Pirota koji nece vise morati da dolaze u Beograd. A sta ce da rade oni iz Subotice i Sombora - umesto u Beograd morace da idu u Nis i Pirot.

Možda je to početak akcije "UPOZNAJ SRBIJU DA BI JE VIŠE VOLEO".
Svašta će da izmisle , samo da zamajavaju narod i traju na vlasti.
Što ne pokrenu proizvodnju , lako je za administraciju.
 
Izvini, za Wiki mož' da piše ko god hoće i šta god hoće, tako da nije mi malo pouzdana.

U narodu je poznata izreka kao " kasno Marko na Kosovo stiže" ( sad prvi put čujem da se koristi - Janko ) . Svi znamo da Kraljević Marko nije učestvovao u Kosovskom boju, a narod je valjda na ovaj način hteo reći da bi bilo drugačije da je Marko učestvovao u Bici.

Pa eto, u narodu se kaze i "Janko". Ja prvi put sada cujem za "Marka"...otkad znam za sebe.:D

@ tema;)

No nebitno, neko kaze ovako, neko onako, u svakom slucaju to je marketinski potez za koji se nema para, a i ako ga budu sproveli, to ce biti iz straha od naroda i eventualne pobune koje se uvek, normalno, desavaju u BG.

Inace ideja je dobra i trebalo ju je ranije sprovesti, ne samo da se "rastereti" Beograd, nego da "ozive" i drugi gradovi, da ljudi iz cele Srbije dolaze u njih, a posredno i stranci pa se mozda odluce da investiraju. Ako nista drugo, cena kvadrata u tim gradovima bi trebalo da poraste.

Ko ne veruje, neka dodje u "provinciju" (ako bi se to moglo reci za poneke velike gradove) da vidi kako su "mrtvi" i kako nema ni protoka ljudi.
 
Samo nam bacaju maglu pred oci. Ne decentralizuje se drzava tako sto selis ministarstva u Babusnicu. Zar neko stvarno veruje da se G17+ zalaze za decentralizaciju.:dash: Ili bilo ko drugi. Zar ne vidite da nas politicari tretiraju kao najgoru stoku? Mi smo za njih obicna stoka.

Niko ne kaze da u to veruje, vec da bi bilo dobro ...kad bi bilo.
 
Не видим шта би се конкретно променило чак и да се комплетна Влада расели широм Србије.Физичким измештањем администрације не добија се ништа јер администрација као администрација није проблем,проблем су људи који је воде а чим видим да се Г 17 прихватио неког посла одмах знам да ту нешто неће да ваља !
 
Inace ideja je dobra i trebalo ju je ranije sprovesti, ne samo da se "rastereti" Beograd, nego da "ozive" i drugi gradovi, da ljudi iz cele Srbije dolaze u njih, a posredno i stranci pa se mozda odluce da investiraju. Ako nista drugo, cena kvadrata u tim gradovima bi trebalo da poraste.

Лично не верујем да ће измештање фонда за развој из београда у Ниш битно допринети развоју града Ниша и броју инвестиција у њему.
 
Poslednja izmena:
Уколико је идеја да се у тим измештеним канцеларијама запосле локални стручњаци, подржавам. Иначе, зашто би осим плате коју већ добијају из мог џепа, појединци добијали сада и додатак за одвојен живот, додатак за смештај, дневнице за путовање и сл.
Други глуп детаљ је то што се сада разбијају на ситне детаље, уместо да су утврдили релативни географски центар Србије и ту сместили све, са додатним планом изградње путне инфраструктуре, бар 4-6 добрих путева који би повезали све регионе у облику звезде а не у облику линеарне гране.
 
Лично не верујем да ће измештање фонда за развој из београда у Ниш битно допринети развоју града Ниша и броју инвестиција у њега.

Ja sam vec jednom rekla - ko ne veruje neka dodje u Nis i vidi koliko tu ima mnogo ljudi, a malo posla, prema tome, i javni WC da se napravi zbog posetioca samo iz Srbije , biobi "uspeh".

Prema tome, "ne kudi konja koga nisi jahao", tj. ne pricaj dok se ne uveris na svojoj kozi.

Ili "sit gladnom ne veruje"...?:think:
 

Back
Top