Marcipan

dadap

Primećen član
Poruka
946
Podstaknuta Goscicinom edukaciom o siru, evo ja prilazem nesto o marcipanu.
Naravno i recepti su dobrodosli.

Marcipan
Marcipan: jedna od najpoznatijih i najcenjenijih poslastica. Veoma dugo, zbog nekada skupog načina izrade, bio je privilegija kraljeva. To danas više nije slučaj - u marcipanu mogu uživati skoro svi; i trebalo bi, jer je marcipan, pored toga što je veoma ukusan, izuzetno zdrav.

Naravno, ukoliko želite da smršate, ne bi trebalo da preterujete sa marcipanom - ipak ima visok sadržaj šećera - ali inače, zbog visokog sadržaja badema, marcipan je jako koristan. Badem je odličan izvor proteina, ne sadrži holesterol, a sadrži vitamin E u najboljem mogućem obliku (to jest, onom koji se najlakše i najefikasnije apsorbuje), kalcijum, vlakna, gvožđe i folne kiseline. Drugim rečima: ako konsumirate slatkiše, birajte one koji u sebi sadrže badem (kao marcipan), jer ćete tako u organizam, pored kalorija, uneti i mnoštvo korisnih materija.

Postoji mnogo priča i pretpostavki o poreklu marcipana; mnogi gradovi i zemlje svojataju njegovo poreklo, ali ništa precizno nije utvrđeno. Osim kao slatkiš, marcipan se upotrebljavao i kao afrodizijak (pričalo se da daje snagu i stimuliše rad srca - a te dve stvari, s obzirom na sastav marcipana, jesu tačne), a verovalo se i da ima lekovita svojstva, koja se mogu i pojačati dodavanjem mrvljenih bisera i dragog kamenja, kao i majčine dušice i drugih lekovitih trava.

Danas se marcipan koristi kao preliv za kolače; može da se doda ispod fondana (kao glazura), a koristi se i za punjenje kolača, keksa, torti i drugih poslastica. Pored toga, moguće ga je i obojiti i oblikovati u najrazličitije figurice: voće, cveće, životinje, ljude...

Ukoliko brinete o svom zdravlju, a nemate baš mnogo razloga da brinete o telesnoj težini (ili ste dovoljno aktivni da se ne ugojite od povremenog konsumiranja slatkiša), priuštite sebi poslastice od marcipana. Još bolje, priuštite sebi i svom dragom poslastice od marcipana, a onda... Nakon uživanja u ukusu i snabdevanja svog organizma potrebnom količinom vitamina E, možete zajedno sa svojim dragim da sagorite višak kalorija. Spajanje vrlo lepog i vrlo korisnog, zašto da ne?
 
miamilanche:
gde ga mogu nabaviti posto ga u krusevcu nema koliko ja znam :cry:

zna li neko kako ga napraviti u kucnoj radinosti :?:

osim toga rece mi neko nekad da se pomenuti pravi i od kostica kajsije :!:
Ja sam isprobavala razne varijante, ali nije to to.
Probaj u nekom vecem supermarketu ili u nekoj poslasticarnici.
 
ima u velikom kuvaru "patinom" neki recept. sa kosticama od kajsije je "persipan" (kaze se da su te kostice otrovne). ja volim one kolace iz zmajovine
(zuto-marcipan strafte a okolo belo), ima ih nekad i kao sitni kolaci.
 
Postoji vrše vrsta marcipana prema zemljama porekla i različitim školama, ali osnovne varijante su one sa orasima i bademom. Ako je neko rešio da se zanima, evo recepta:
MARCIPAN SA ORASIMA ILI BADEMOM
Za 1,5 kg marcipana potrebno je:
- 1 kg šećera
- 3 dl vode
- 500 gr. mlevenih oraha ili badema
Kuvati sirup od šećera i vode dok ne uvri toliko da postane gust. Preliti ga brzo u drugu posudu preko samlevenih oraha ili badema, dobro izmešati i ostaviti da se ohladi. Ohlađen dolazi u najvažniju fazu rada, pogotovo ako se od njega prave ukrasi i dekoracije. U poslastičarnicama ovu masu provlače kroz valjke da bi postala glatka i sitne strukture, a u kućnim uslovima može da posluži valjanje (snažno) oklagijom ili tučenje u avanu. Ovako spremljen marcipan može dugo da se održi u frižideru, može da se dodatno boji, a još bolji ukus ima ako se u masu doda malo ruma.
 
Espanol:
Postoji vrše vrsta marcipana prema zemljama porekla i različitim školama, ali osnovne varijante su one sa orasima i bademom. Ako je neko rešio da se zanima, evo recepta:
MARCIPAN SA ORASIMA ILI BADEMOM
Za 1,5 kg marcipana potrebno je:
- 1 kg šećera
- 3 dl vode
- 500 gr. mlevenih oraha ili badema
Kuvati sirup od šećera i vode dok ne uvri toliko da postane gust. Preliti ga brzo u drugu posudu preko samlevenih oraha ili badema, dobro izmešati i ostaviti da se ohladi. Ohlađen dolazi u najvažniju fazu rada, pogotovo ako se od njega prave ukrasi i dekoracije. U poslastičarnicama ovu masu provlače kroz valjke da bi postala glatka i sitne strukture, a u kućnim uslovima može da posluži valjanje (snažno) oklagijom ili tučenje u avanu. Ovako spremljen marcipan može dugo da se održi u frižideru, može da se dodatno boji, a još bolji ukus ima ako se u masu doda malo ruma.
Mmmmm... :P
Hvala... :D
 

Back
Top