Đilas: Kazniti špeklulante koji ruše dinar

bobanjov

Iskusan
Poruka
6.181
Đilas: Kazniti špeklulante koji ruše dinar

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas oštro je kritikovao špekulante koji danima ruše vrednost dinara i zatražio od države da ih surovo kazni, piše sutrašnji "Pres".

61146_djilas_f.jpg

Država mora surovo da kazni sve koji upropaštavaju život običnim građanima ove zemlje: Dragan Đilas

Đilas je u razgovoru s novinarom "Presa" ocenio da je "rušenje dinara" zločin prema svim ljudima u ovoj zemlji i da preko njega ne bi smelo ćutke da se prelazi.

"Ovo što su neke banke i neki špekulanti uradili jeste strašan zločin. To što su banke dinare oslobođene iz depozita umesto za davanje kredita iskoristile za kupovinu evra jeste zločin i to treba jasno i glasno reći To je strašan zločin sa predumišljajem i za njega neko mora da odgovara", izjavio je Đilas.

On smatra da država "mora surovo da kazni sve te špekulante koji upropaštavaju život običnim građanima ove zemlje.

464_evri%C4%87i2_if.jpg


Đilas je istakao da ljudi koji su uzeli stambene kredite danas zbog špekulanata plaćaju 30 odsto veće rate, a plate su im pri tom iste ili manje!

"Ti ljudi danas moraju da gladuju da bi isplaćivali bankarske kredite. Na tome, na toj njihovoj nesreći neko je pravio ekstraprofit. I država je naprosto dužna da sve one koji su tome doprineli surovo kazni", smatra Đilas. "Ako ne može drugačije, treba doneti zakone na osnovu kojih ćemo špekulantima oduzeti špekulativno zarađen novac".

Gradonačelnik Beograda smatra da pad vrednosti dinara ne odgovara nikome, pa ni izvoznicima.

"Da je pad dinara dobar za bilo koji biznis u Srbiji, mogu da kažu samo oni koji se u životu nikakvim biznisom nisu bavili i koji su sve svoje ekonomsko znanje stekli u klupama i kabinetima. Pad dinara ne odgovara nikome u ovoj zemlji, nikome osim špekulantima koji zarađuju na nesreći ovoga naroda", rekao je Đilas.

"Mi smo trenutno jedina država na svetu čija nacionalna valuta gubi vrednost i u odnosu na evro i u odnosu na dolar", upozorio je Đilas.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ekonomija/54823/Dilas-Kazniti-speklulante-koji-ruse-dinar
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Овај треба да смени и дође на место гувернера, или министра финансија, или премијера.
А није лоше и да удари на .... институцију :think:
 
Ja sam za doslednost, pa tako i kod spekulacije...
Ako je spekulacija izuzetno povoljna i potrebna kad se to inace radi, onda sam za spekulaciju i kad je ovakva situacija....Nema tu super je kad se prazne devizne rezerve od strane miska,jevrosima i slicnih, a nije super kad to odrade neki drugi...
Ako je bushi , onda bushi kao i svi.....

Iako ne razumem kako uspevaju da spekulativnost prikazu kao dobro za ljude i privredu....ali ebiga, nema najvise pametnih na svetu vec obrnuto...
 
A zasto ne odgovara izvoznicima (ukoliko ih uopste vise i ima)?:think:

Pa izvoznicima odgovara samo trenutno , al na duze staze bas nije dobro . A zasto , e pa zato sto ce cene sirovina da skacu . Izvoz je , sam po sebi najzdravija grana privrede kod nas , a i u drugim drzavama . Zdravom biznisu ,m, dugorocno , odgovara samo zdrava privreda i zdrava drzava .
Naravno , kurs ne treba da bude ni nerealno nizak , jer onda izvoznici znacajno gube na kursnim razlikama .
 
Цела економија у Србији се базира на тупљењу и крађи.Свако слабљење валута је заслуга лопова које штити држава,односно државе.Људи на врху пирамиде не раде ништа,цела њихова мудрост је да покраду оне који нешто стварају.
 
ljudi , spekulacija je normalna stvar i legalna stvar u kapitalizmu .

djilas svira qurcu . mislim njegova prica se svodi na to "zli bankari nisu smeli da zarade pare na nama nego su morali da rade ono sto je u nasem interesu tj djilasovom i tadicevom"

kako da ne............

sve je legalno sto je u okviru zakona, tako da.. ako su banke odlucile da izadju na trziste i obore dinar iz svojih interesa, well, nek lepo napisu zakon da se to vise ne radi i mirna backa.

al ond moze dase desi da guverner NBS zavrsi u cuzi, s obzirom da NBS spekulise svojim "intervenicijama" svako malo.

i yebes ti takvu ekonomiju gde jedan potez banke dovede ljude do gladi
 
sve je legalno sto je u okviru zakona, tako da.. ako su banke odlucile da izadju na trziste i obore dinar iz svojih interesa, well, nek lepo napisu zakon da se to vise ne radi i mirna backa.

al ond moze dase desi da guverner NBS zavrsi u cuzi, s obzirom da NBS spekulise svojim "intervenicijama" svako malo.

i yebes ti takvu ekonomiju gde jedan potez banke dovede ljude do gladi

ma da bre. djilas se razume u ekonomiju ko marica u krivog stojka. jedino kako oni znaju da funkcionisu jeste u sistemima monopola.

po njima samo oni smeju da spekulisu i steluju kurs.

nalupao se ovde djilas ko budaletina

ne obaraju banke dinar vec ga obaraju DS-ovci konstantnim povecanjem poreza akciza i ostalih haraca, oni smajjuju konkurentnost nase domace privrede sto an domacem sto na inostranim trzistima i tako smanjuju nas izvoz i povecavaju spoljnotrgovinski deficit i samim tim pritisak na kurs dinara.
 
ma da bre. djilas se razume u ekonomiju ko marica u krivog stojka. jedino kako oni znaju da funkcionisu jeste u sistemima monopola.

po njima samo oni smeju da spekulisu i steluju kurs.

nalupao se ovde djilas ko budaletina

ne obaraju banke dinar vec ga obaraju DS-ovci konstantnim povecanjem poreza akciza i ostalih haraca, oni smajjuju konkurentnost nase domace privrede sto an domacem sto na inostranim trzistima i tako smanjuju nas izvoz i povecavaju spoljnotrgovinski deficit i samim tim pritisak na kurs dinara.

Ali sta mi pa toliko izvozimo da bi to znatno vrsilo pritisak na kurs?
 
pa izvozimo dosta toga. srpski izvoz je prosle odine cini mi se vredeo 10 milijardi dolara

kad oni povecaju poreze i akcize taj izvoz padne za 20-30%

i samim tim mora i dinar da padne

Akcize se odnose na uvozne, a ne na izvozne proizvode. Cak mislim i da bi porez tu trebalo da bude manji, nisam sigurna, ali ranije je bilo bez poreza na izvoz.:)
 
Poslednja izmena:
Akcize se odnose na uvozne, a ne na izvozne proizvode. Cak mislim i da bi porez tu trebalo da bude manji, nisam sigurna, ali ranije je bilo bez poreza na izvoz.:)

(P.S. Jubi ga ana_karenjina pametnog za bold..:zag::mrgreen::lol:)

Akcize bi trebalo da budu vece na Alkohol i Duvan . Al ne moze , posto je nasa ranija vlada potpisala sporazum , po kome Amerikanci imaju pravo na apsolutni monopol na duvanskim proizvodima .
Nasoj Vladi , Ameri ne dozvoljavaju da podignu akcize na Cigarete .
 
Успешне економије попут Кине намерно слабе своју валуту а ми почињемо да паничимо чим мало курс крене горе. Код нас је такође проблем што народ нема поверења у домаћу валуту, то треба кориговати ако треба силом, увести закон да чим неко изговори реч евро да плати 100 евра казне. :D :D :D
 
Успешне економије попут Кине намерно слабе своју валуту а ми почињемо да паничимо чим мало курс крене горе. Код нас је такође проблем што народ нема поверења у домаћу валуту, то треба кориговати ако треба силом, увести закон да чим неко изговори реч евро да плати 100 евра казне. :D :D :D


Jel imaš ti poverenja u domaću valutu posle samo ovih zadnjih dvadeset godina...???
Ja brate nemam,od 65-e godine gledam kako dinar riknjava a marka skače ili evro ...pa ti čuvaj dinare i računaj u njima...ovi nesrtećnici što su se zaleteli pa digli kredite ko im je kriv??Pa nisu valjda bili toliko naivni i poverovali da će kurs biti ''stabilan''???
 
Ја сам против ШПЕКУЛАНАТА и ШПЕКУЛАЦИЈА - за мене је то нелегалан начин стицања добити - и сав тако стечени новац би кофисковао и поново убацио за опште добро државе.
 
Onaj majčin sin u vrhu vlasti koji misli da se može nekažnjeno igrati kursom dinara, taj je, da izvinite na izrazu, jebeni idiot! Onaj u vrhu države koji ne razume da je stabilna domaća valuta danas u Srbiji prvi i najvažniji garant stabilnosti cele države, taj je, da budemo načisto, opasna budaletina!



Ne znam da li se razumemo, ali dinar je Srbima danas mnogo više od novca. Dinar je mera normalnosti, garant budućnosti, dinar je najprecizniji politički barometar koji nepogrešivo pokazuje ko, šta, kako i u čijem interesu radi. Narod koji je pre samo 17 godina preživeo najveću hiperinflaciju u istoriji civilizacije instinktivno očitava svoju sudbinu upravo na domaćoj valuti. Narod koji je za samo dve decenije prešao dugačak put od slobističkog boljševizma preko ratne ekonomije, pa sve do današnje divlje varijante liberalnog kapitalizma, narod koji je država pljačkala i preko „Zajma za preporod", i preko inflacije, i preko Jezde i Dafine, taj se, dakle, narod monetarne nestabilnosti plaši više nego smaka sveta.
I zato, ako ne želi totalni slom srpske ekonomije i novi ciklus političkog haosa, vlast u ovoj zemlji mora odmah nešto konkretno da preduzme. Kada kažem vlast, mislim predsednik Boris Tadić. On je taj koji bi morao da postroji vajne srpske ekonomske eksperte i naredi „operaciju spasavanja dinara". On je taj koji bi morao da vladajuće ekonomiste propita imaju li oni uopšte pojma šta rade. I da istraži u čijem interesu rade ovo što sada rade.
Jer, kako je moguće govoriti o Srbiji kao lideru u regionu ili o nekakvoj svetloj perspektivi naše privrede kada su svi srpski biznismeni, zbog rekordne depresijacije dinara, danas u 32 odsto lošijoj startnoj poziciji od Hrvata, Bosanaca ili Makedonaca? Ili kako je moguće govoriti da vrednost srpskog novca određuje isključivo tržišni zakon ponude i potražnje kada je dinar danas jedina valuta u svetu koja istovremeno pada i prema evru, i prema dolaru, i prema švajcarskom franku?! I u čijem je interesu da srpska valuta bude najnestabilnija u Evropi, a srpska prosečna plata ravna onoj u Albaniji?
 

Back
Top