Šta će se desiti kada religija izgubi monopol na objašnjenje stvaranja života?

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Verovatno je i do vas stigla vest da je tim američkih naučnika napravio "sintetičku ćeliju". Zapravo o čemu se radi je sintetički DNK koji kontroliše postojeću ćeliju, koliko sam ja laički uspeo da shvatim. Na taj način će se ćelije moći naučiti da rade za šta god njihov DNK bude programiran.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science_and_environment/10132762.stm

No, pošto je ovo forum za religiozne, a ne naučne teme moje pitanje se tiče religioznog aspekta. Šta kada čovek stvarno stvori novi život? Kada se demistifikuje ta verovatno najstarija zagonetka od kad je čovek naučio da razmišlja?
Kako će reagovati religija kada joj se oduzme monopol na stvaranje života? Da li će religija ponovo da zatvori oči, nađe novo tumačenje svetih knjiga i da optuži nauku za bogohuljenje?
 
Verovatno je i do vas stigla vest da je tim američkih naučnika napravio "sintetičku ćeliju". Zapravo o čemu se radi je sintetički DNK koji kontroliše postojeću ćeliju, koliko sam ja laički uspeo da shvatim. Na taj način će se ćelije moći naučiti da rade za šta god njihov DNK bude programiran.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science_and_environment/10132762.stm

No, pošto je ovo forum za religiozne, a ne naučne teme moje pitanje se tiče religioznog aspekta. Šta kada čovek stvarno stvori novi život? Kada se demistifikuje ta verovatno najstarija zagonetka od kad je čovek naučio da razmišlja?
Kako će reagovati religija kada joj se oduzme monopol na stvaranje života? Da li će religija ponovo da zatvori oči, nađe novo tumačenje svetih knjiga i da optuži nauku za bogohuljenje?

Prilagodiče se oni ,ne brini.
Reći će da u bibliji ima i o tome samo nismo znali da tumačimo.
:lol:
 
Šta kada čovek stvarno stvori novi život?
Dokazaće se da je život stvoren. :dash:
No, zanemarimo tvoje pitanje kako je napisano, i posmatrajmo pitanje:
Šta će se desiti kada nauka dokaže da je život spontano nastao?


Kako će reagovati religija kada joj se oduzme monopol na stvaranje života?
Na koji način to religija ima monopol na stvaranje života? :dontunderstand:


Da li će religija ponovo da zatvori oči, nađe novo tumačenje svetih knjiga i da optuži nauku za bogohuljenje?
Ah, to je pravo pitanje... :ok:
Da, pojedine religije će upravo tako reagovati. Neke druge religije će nov naučni napredak primiti k znanju.

Nego,... meni se nešto čini da si ti ovu temu zamislio kao guranje vernicima pod nos šta je nauka otkrila, i potonjeg ruganja, pošto izgleda veruješ da vernici nisu u stanju da se snađu sa naukom. :think:
Mani se ćorava posla. :bye:
 
Monopol na stvaranje života je namerno izabrana formulacija. Većina religija (bar one koje su u kontaktu sa nama) tvrdi da je stvaranje života isključivo u nadležnosti/mogućnosti svevišnjeg bića.

Pitanje je namerno usmereno na one koji veruju u to kako će da se ponašaju kada čovek stvarno stvori život.

@Peruzzi
Posmatrajući tako, svaki čovek je imitacija drugog, svaka forma života je imitacija drugog. Štaviše, genetski i fizički ličimo na roditelje. Objasni mi kako je to originalno stvaranje, a ovo drugo plagijat? Osim što odgovara tvom argumentu?

Molim sve da temu ne shvate kao provokaciju. Ukoliko ne možemo raspravljati o ovakvim stvarima bez pozivanja na provokacije, onda je najbolje i da ne raspravljamo.
 
Znači treba da napravimo kategorije? Pošto je čovek stvorio sintetički život, on je Bog tom životu, a čoveku je bog Bog. Znači imamo različite kategorije bogova?

Kada bi čovek sa svojim veoma ograničenim znanjem uspeo da stvori život, ko kaže da vaskoliki svemir ne može da stvori život spontano? Ko kaže da i nas nije napravio neki tvorac sličan nama koji je širio svoju nauku i eksperimentisao? Mislim da odgovori na bilo koje od ovih pitanja imaju smisla bar koliko i osnovi sadašnje religije.
 
Znači treba da napravimo kategorije? Pošto je čovek stvorio sintetički život, on je Bog tom životu, a čoveku je bog Bog. Znači imamo različite kategorije bogova?

Kada bi čovek sa svojim veoma ograničenim znanjem uspeo da stvori život, ko kaže da vaskoliki svemir ne može da stvori život spontano? Ko kaže da i nas nije napravio neki tvorac sličan nama koji je širio svoju nauku i eksperimentisao? Mislim da odgovori na bilo koje od ovih pitanja imaju smisla bar koliko i osnovi sadašnje religije.

Prvo bi se trebao upoznati sa Biblijom, a onda početi da pišeš na PDF religija, ovako se samo blamiraš. :rtfm:
Tada reče Bog: "Načinimo čovjeka na sliku i priliku svoju! Neka on vlada nad ribama morskim, nad pticama nebeskim, nad stokom, nad svim zvijerima zemaljskim i nad svim, što gmiže po zemlji!"

27 Tako stvori Bog čovjeka na sliku svoju, na sliku Božju stvori ga, muško i žensko stvori ih.
 
Monopol na stvaranje života je namerno izabrana formulacija. Većina religija (bar one koje su u kontaktu sa nama) tvrdi da je stvaranje života isključivo u nadležnosti/mogućnosti svevišnjeg bića.
Ne znam koje su to religije u kontaktu sa tobom, ali većina religija za koje znam ne tvrdi tako nešto.

Pitanje je namerno usmereno na one koji veruju u to kako će da se ponašaju kada čovek stvarno stvori život.
Tvrditi i verovati su dve veoma različite stvari. :rtfm:
U vezi stvaranja života od strane čoveka, već sam ti objasnio - to će biti posredni dokaz u prilog teze da je život stvoren, a da nije spontano nastao.
Poenta je pokazati da je moguće da život nastane spontano, a ne da čovek napravi "veštački" život.


Molim sve da temu ne shvate kao provokaciju. Ukoliko ne možemo raspravljati o ovakvim stvarima bez pozivanja na provokacije, onda je najbolje i da ne raspravljamo.
U tom slučaju si uvodnu poruku trebao drugačije da formulišeš. ;)


Znači treba da napravimo kategorije?
Pošto je čovek stvorio sintetički život, on je Bog tom životu, a čoveku je bog Bog. Znači imamo različite kategorije bogova?
Veliki broj religija ima različite kategorije bogova. Ne vidim nikakav problem sa formalne strane, za postojanje više kategorija.


Kada bi čovek sa svojim veoma ograničenim znanjem uspeo da stvori život, ko kaže da vaskoliki svemir ne može da stvori život spontano?
Izgleda da ne primećuješ logičku grešku u svom pitanju - kada čovek bude stvorio život, to može da implicira da je i ostali život stvoren i da je Univerzum stvoren.
Kada čovek bude stvorio "veštački" život to neće imati baš nikakve posledice po način nastajanja Univerzuma - baš nikakve.


Ko kaže da i nas nije napravio neki tvorac sličan nama koji je širio svoju nauku i eksperimentisao?
Već postoje slične hipoteze. :rtfm:


Mislim da odgovori na bilo koje od ovih pitanja imaju smisla bar koliko i osnovi sadašnje religije.
OK.
 
Prvo bi se trebao upoznati sa Biblijom, a onda početi da pišeš na PDF religija, ovako se samo blamiraš. :rtfm:
Religiozne rasprave se ne tiču samo onih koji izučavaju Bibliju.

Ne znam koje su to religije u kontaktu sa tobom, ali većina religija za koje znam ne tvrdi tako nešto.



Tvrditi i verovati su dve veoma različite stvari. :rtfm:
U vezi stvaranja života od strane čoveka, već sam ti objasnio - to će biti posredni dokaz u prilog teze da je život stvoren, a da nije spontano nastao.
Poenta je pokazati da je moguće da život nastane spontano, a ne da čovek napravi "veštački" život.
Ne verujem da je samo to poenta. Meni je isto dokazati da nije samo Bog nadležan za stvaranje života i dokazati da se život može stvoriti spontano. Bar što se tiče ove diskusije.

Ako ćeš ostatak diskusije provesti u traženju grešaka u mojoj terminologiji, onda mi slobodno reci da se ne trudim više. Kada odem u crkvu sveštenik ne kaže: "i mi verujemo da je Bog tada stvorio čoveka", već: "Bog tada stvori čoveka". Ovo nije verovanje nego tvrdnja. Možda jeste posledica verovanja, ali svejedno je tvrdnja.



Veliki broj religija ima različite kategorije bogova. Ne vidim nikakav problem sa formalne strane, za postojanje više kategorija.

U monoteističkim veroispovestima postoji i sa formalne i legitimne strane. Nastavimo diskusiju pod pretpostavkom da raspravljamo o monoteističkim veroispovestima.



Izgleda da ne primećuješ logičku grešku u svom pitanju - kada čovek bude stvorio život, to može da implicira da je i ostali život stvoren i da je Univerzum stvoren.
Kada čovek bude stvorio "veštački" život to neće imati baš nikakve posledice po način nastajanja Univerzuma - baš nikakve.

Po način nastajanja univerzuma možda ne, ali u svakom slučaju na način na koji posmatramo nastanak univerzuma.
Ja ne isključujem činjenicu da je univerzum napravilo neko biće. Ne isključujem ni postojanje Boga. Ono što ja dovodim u pitanje su teološke osnove moderne religije, dogme, mistifikacija, komercijalizacija i slično.
Dakle moja poenta nije da uverim nekoga da Bog ne postoji, već da preispitam način na koji ga posmatramo.
 
Posmatrajući tako, svaki čovek je imitacija drugog, svaka forma života je imitacija drugog. Štaviše, genetski i fizički ličimo na roditelje. Objasni mi kako je to originalno stvaranje, a ovo drugo plagijat? Osim što odgovara tvom argumentu?

Ne pricamo u istom kontekstu

Algoritam po kom je stvoren zivot - dnk, hromozomi, zayebancije i ostalo - e to vec postoji, a ovo sto su uradili je samo plagijat toga.
Covek ce stvoriti zivot tek onda kada stvori nesto sto u prirodi ne postoji, sve ostalo je plagijat. (a da li je to moguce - druga prica, zalazi u domen filosofije)

E, sad ces verovatno da kazes - prvo racunar u koji buljim ne postoji u prirodi.
Tacno je - ne postoji, ali princip na kome radi je prirodan, nije izmisljeno nesto sto vec nije postojalo, vec je samo iskorisceno postojece. Jedina inovacija je sto je napravljeno na drugi nacin (ako poznajes rad procesora bice ti jasno o cemu pricam)
 
Meni je isto dokazati da nije samo Bog nadležan za stvaranje života i dokazati da se život može stvoriti spontano. Bar što se tiče ove diskusije.
Isto je dokazati da se život može stvoriti i dokazati da je spontano nastao?! :eek:
I ti ne vidiš problem u tome? Kako sa strane logike, tako i sa strane činjenica. :think:


Ako ćeš ostatak diskusije provesti u traženju grešaka u mojoj terminologiji, onda mi slobodno reci da se ne trudim više.
Ne trudi se više. :mrgreen:
Šalu na stranu, nije problem samo u tvojoj terminologiji, nego u tvom shvatanju problema, što je uzrok terminologije koju koristiš.


Kada odem u crkvu sveštenik ne kaže: "i mi verujemo da je Bog tada stvorio čoveka", već: "Bog tada stvori čoveka". Ovo nije verovanje nego tvrdnja. Možda jeste posledica verovanja, ali svejedno je tvrdnja.
To je greška tog sveštenika, ili te verske denominacije.
Odakle ti ideja da o svim religijama, a pogotovu o svim vernicima možeš da sudiš na osnovu jednog uzorka? :dontunderstand:
To nije naučni metod.


U monoteističkim veroispovestima postoji i sa formalne i legitimne strane. Nastavimo diskusiju pod pretpostavkom da raspravljamo o monoteističkim veroispovestima.
OK, ali onda će ti za to konkretno pitanje trebati neki drugi sagovornik, pošto ne zastupam njihov stav.


Po način nastajanja univerzuma možda ne, ali u svakom slučaju na način na koji posmatramo nastanak univerzuma.
Biologija baš nikakve veze nema sa nastankom Univerzuma i ovo što pišeš je greška. Istini za volju, veliki broj pripadnika avramskih religija pravi tu istu grešku... no, opet ateizam, u velikom broju slučajeva, je isto što i avramske religije, samo sa jednim bogom manje.

Ja ne isključujem činjenicu da je univerzum napravilo neko biće. Ne isključujem ni postojanje Boga.
OK.

Ono što ja dovodim u pitanje su teološke osnove moderne religije, dogme, mistifikacija, komercijalizacija i slično.
Dakle moja poenta nije da uverim nekoga da Bog ne postoji, već da preispitam način na koji ga posmatramo.
Da bi mogao da se baviš ovim, prilično kompleksnim pitanjima, prvo je neophodno da imaš čvrstu poziciju na koju možeš da se osloniš. Ne baš precizna terminologija, mešanje biologije i kosmologije, logičke greške, nepoznavanje širokog spektra religija - ne čine čvrstu poziciju.
Moj savet ti je da potražiš poruke koje je pisao korisnik endonuclease na temama koje se bave evolucijom (a i neke moje poruke - jeste, neskroman sam), jer se u njima zagovara isti stav koji i ti zagovaraš, ali sa čvrste i argumentovane pozicije. ;)


Smesno, i dalje samo Bog moze da stvori, i stvorio je coveka...
Sta ima veze sta je covek sposoban da stvori...
kao i kada je bilo reci o kloniranju, pa ne videsmo te ljude klonove :roll:.
Sigurno nije stvorio sinteticki coveka niti ce ga iko moci ikada stvoriti,...
U vezi kloniranja ljudi postoje etičke, moralne i pravne prepreke koje se moraju rešiti, pre nego što se krene tim putem, ako uopšte krene.
Nije problem u nedostatku tehnologije, jer tehnologijom kloniranja sisara već raspolažemo, nego je problem u restrikcijama istraživanja na tom polju.
Što se stvaranja veštačkog života tiče, i tu kao i na drugim poljima nauke, stvari kreću od jednostavnih ka složenijim. Posle bakterija doći će na red, na primer, zeleni bičari ili amebe.
Izjaviti da nikada niko neće moći da stvori veštačkog čoveka je priličnp neosnovano.
 
:mrgreen:


kada i uspeju u tome, a ce, i dalje nece uraditi nista posebno - nece stvoriti zivot, nego ga samo imitirati

a gde je kreacija u plagijatu?

Polako.
Kad mašta uzme maha.
Vidjeti ćeš novih bića.

Pa i biblijski bogić je iz vode počeo stvarati.
Voda je bila tu prije njega.
Znači da je i on nečija kreacija.
Čim vodu nije stvarao.
A ni zemlju nije stvarao već samo isušio vode što se može nuklearnim bombama.
Samo malo maštam .
pssss
 
Ma i da naprave kera sa tri glave i djokom od 10 kila, i dalje to nije novo nego samo varijacija na temu

Samo izgleda slabo ko razume sta pisem ja ovde...


A za vodu:
U pocetku bese rec, i rec bese u boga i bog bese rec, tako nekako

U vezi vode:
Postanak [1:1-2]

U početku stvori Bog nebo i zemlju.

A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.
:bye:
 
Ne pricamo u istom kontekstu

Algoritam po kom je stvoren zivot - dnk, hromozomi, zayebancije i ostalo - e to vec postoji, a ovo sto su uradili je samo plagijat toga.
Covek ce stvoriti zivot tek onda kada stvori nesto sto u prirodi ne postoji, sve ostalo je plagijat. (a da li je to moguce - druga prica, zalazi u domen filosofije)

E, sad ces verovatno da kazes - prvo racunar u koji buljim ne postoji u prirodi.
Tacno je - ne postoji, ali princip na kome radi je prirodan, nije izmisljeno nesto sto vec nije postojalo, vec je samo iskorisceno postojece. Jedina inovacija je sto je napravljeno na drugi nacin (ako poznajes rad procesora bice ti jasno o cemu pricam)
Mislim da shvatam o čemu pričaš i mislim da se slažem, bar što se prirodnih pojava tiče.

Međutim, što se života tiče, tu se malo razilazimo. Sva živa bića su sastavljna od otprilike istih (nazovimo ih) sirovina. Jedino što se razlikuje je način na koje su te sirovine raspoređene i upotrebljene u organizmu. Stoga je nemoguće stvoriti nešto novo u takvom smislu, ali nije nemogće stvoriti novi kontekst i time stvoriti novu vrstu.
Da se vratim na metaforu računara - nije moguće stvoriti novi princip po kojem bi funkcionisao računar, već se mogu pronači postojeći principi koji se mogu upotrebiti.


Da bi mogao da se baviš ovim, prilično kompleksnim pitanjima, prvo je neophodno da imaš čvrstu poziciju na koju možeš da se osloniš. Ne baš precizna terminologija, mešanje biologije i kosmologije, logičke greške, nepoznavanje širokog spektra religija - ne čine čvrstu poziciju.
Moj savet ti je da potražiš poruke koje je pisao korisnik endonuclease na temama koje se bave evolucijom (a i neke moje poruke - jeste, neskroman sam), jer se u njima zagovara isti stav koji i ti zagovaraš, ali sa čvrste i argumentovane pozicije. ;)

Ja se ovim i ne bavim. Uglavnom ne postujem na religiji, jer iako su religiozne rasprave izuzetno stimulativne, one retko vode bilo kakvim zaključcima, pa ih se klonim.

Ne znam kako sam te naveo na zaključak da uopšte zastupam bilo kakav stav. Osnova moje teme je pitanje. Ja sam agnostik i kao takav nemam jasno definisane religiozne stavove, ali to me ne sprečava da dovodim u pitanje neke druge utvrđene stavove.
 
Ja se ovim i ne bavim.
Ne baviš se, ali si o tome otvorio temu. :confused:

Ne znam kako sam te naveo na zaključak da uopšte zastupam bilo kakav stav. Osnova moje teme je pitanje. Ja sam agnostik i kao takav nemam jasno definisane religiozne stavove, ali to me ne sprečava da dovodim u pitanje neke druge utvrđene stavove.

Ovo je stav:
Ja ne isključujem činjenicu da je univerzum napravilo neko biće. Ne isključujem ni postojanje Boga. Ono što ja dovodim u pitanje su teološke osnove moderne religije, dogme, mistifikacija, komercijalizacija i slično.
Dakle moja poenta nije da uverim nekoga da Bog ne postoji, već da preispitam način na koji ga posmatramo.
:bye:


Religija je odavno izgubila monopol nad objasnjenjima kako je nastao covek.
"I bi covek"...i nije neko objasnjenje.
Zasto jos uvek postoji onda?
Zato sto je religija vise potreba nego trazenje odgovora.
Ovaj... da li je zaista toliki problem da se napiše avramske religije? :dontunderstand:


Da vernike zaista zanima kako je nastao covek i svet oko nas, ne bi bili vernici.
:eek:
 

Back
Top