Slučaj jedne rumunske zajednice iz Srbije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ljuba miljkovic

Ističe se
Poruka
2.221
Obredi prelaza, etnički identitet, nacionalni identitet

Piše: Dejan Dimitrijević-Rufu

Ovu temu otvaramo na predlog kolege sa korisničkim imenom Pravi Vlah, koji mi je na PP uputio poruku u kojoj između ostalog piše:

Zelim da nastavimo temu o slozenom etnickom (dvojnom) identitetu Vlaha severnoistocne Srbije.

Ja ne tvrdim da se Vlasi severnoistocne Srbije smatraju Rumunima u danasnjem smislu te reci. U svakodnevnom zivotu u vezi drzave i raznih drustvenih delatnosti oni sebe smatraju Srbima. To sam uvek kazao.

Ali zelim da obavestavam forumase o unutarnom rumunskom karakteru Vlaha severnoistocne Srbije osnivanom na narodni jezik, narodne obicaje, obrede, predanja, muziku, istoriju, itd. Ja sam licno dobro upoznat sa ovom temom.

Odgovor pitanju identita Vlaha severnoistocne Srbije ne moze da se svede na prosti oblik: Vlasi (ni)su Rumuni. Ja zelim da ova nemogucnost bude dobro pretstavljena. A do sada ni Srbi, ni Vlasi, ni Rumuni na forumu o tome ne znaju ili ne misle.
(Objavljujem ovo uz njegovu saglasnost.)

Pošto se rad gore pomenutog autora geografski bazira na naselju Melnice i njegovoj okolini, ja ću navesti samo njegovu prvu napomenu iz rada:

Melnica (menit) je naselje u severoistočnoj Srbiji. Njegovo stanovništvo je, uz nekoliko izuzetaka, isključivo rumunsko. Naselje Melnica (menit) je rezultat migracije rumunskog stanovništva koja je počela u XVIII veku (Đorđević 1906) i Emila Petrovici (1942: 41-76)koji smatra da je taj proces započeo dva veka ranije.
Prema ovim autorima, stanovništvo Melnice (menit) uglavnom je dolazilo iz Transilvanije. Oni zasnivaju svoje tvrdnje na jezičkim kriterijumima, tako što veruju da se rumunski jezik, koji se upotrebljava u regionu Homolja (gde je to selo) ima specifične jezičke znakove Rumuna u Transilvaniji. Ovaj migracioni talas izazvan je okrutnošću života pod austro-mađarskom okupacijom (Metes 1977).

Dalje vodjenje teme prepuštam kolegi Pravi Vlah, ali molim sve učesnike u raspravi da se priča ne razvodnjava, da se ne javljaju podmetanja u vidu digresija i opših konstatacija, ne bismo li se uverili u kolegine dobre namere: da temu izvede do kraja onako kako je zamislio.
 
Poslednja izmena:
Hvala na podrsku, Ljubo. :D


Verujem da ce zajednim procitanjem i razmatranjem ovog ozbiljnog naucnog rada postati malo jasnije zasto je pitanje identiteta Vlaha severnoistconce Srbije toliko slozeno i do sada nije reseno na zadovoljstvo svih koji se osecaju upletenim: ovi Vlasi, Srbi i Rumuni.

Clanak je na francuskom, a bio je objavljen 1994. u jednom uglednom, naucnom, medjunarodnom etnoloskom casopisu. Od sutra ja cu staviti ovde prevod clanka (u delovima) malo po malo, svaki dan. Za sada stavljam samo link na sam clanak:

http://terrain.revues.org/index3092.html

Tema je ozbiljna. Molim da je svi ucesnici takvom smatraju. :)
 
Hvala na podrsku, Ljubo. :D


Verujem da ce zajednim procitanjem i razmatranjem ovog ozbiljnog naucnog rada postati malo jasnije zasto je pitanje identiteta Vlaha severnoistconce Srbije toliko slozeno i do sada nije reseno na zadovoljstvo svih koji se osecaju upletenim: ovi Vlasi, Srbi i Rumuni.

Clanak je na francuskom, a bio je objavljen 1994. u jednom uglednom, naucnom, medjunarodnom etnoloskom casopisu. Od sutra ja cu staviti ovde prevod clanka (u delovima) malo po malo, svaki dan. Za sada stavljam samo link na sam clanak:

http://terrain.revues.org/index3092.html

Tema je ozbiljna. Molim da je svi ucesnici takvom smatraju. :)

Ja mislim da Srbi i vlasi , tradicionalno imaju zaista dobre i harmonicne odnose . tako treba i da ostane . Obzirm na dobru volju Vlaha u Srbiji i na Lojalnost . smatram da moraju dobiti postovanje u pravom smislu te reci .
Nego , evo jednog pitanja .
Dali su Vlasi i Rumuni jedno te isto ,ili ipak ne ?
Dali su Rumni , nastali kao mesavina Romana i Dacana , a Vlasi su samo Dacani , ili to zaista nema nikakve veze jedno s drugim ?
 
Dobro Ljubo,pa sada cemo ponovo da slusamo ubedjivanja!?
Vlasi nisu Rumuni,sto smo u predhodnoj temi i dokazali svima(izuzeci su Rumuni koji imaju nameru,iii naredjenje da sto vise Vlaha asimiluje u Rumune).
Opet kazem da Vlasi nisu Rumuni(ja sam Vlah,pa znam u cemu je problem ovde.priblizava se popis stanovnistva,pa ako se krene ovako ofanzivno jos sada-do 2011 ima dosta vremena da se ubede ljudi).
U predhodnoj temi je Pravi Vlah(koji to nije) jedno 50 puta napisao,citiram:"Mislim da je svima jasno da su Vlasi Rumuni(takve ili slicne recenice)",i samim tim spamovao predhodnu temu.Na kraju ste i zatvorili temu o Vlasima,a otvorili temu o Rumunima koji su u velikoj manjini u odnosu na VLahe (mislim na teritoriju Srbije).Time polako ali sigurno podpadate pod uticaj Rumunskih nacionalista.
Smatram da imam pravo barem u proporciji u kojoj je Pravi Vlah koristio recenicu koju sam gore naveo,da koristim recenicu:"Vlasi nisu Rumuni".
Pozdrav.

EDIT: Naravno da su Vlasi u dobrim odnosima sa Srbima.Pa zivimo u istoj zemlji,i neka i tako ostane.
Sanovnik: U prve dve recenice si sve rekao. Cestitam ti na tome:).Tu lezi kljuc celog problema.Da se destabilizuju odlicni odnosi Srba i Vlaha kroz neke izmisljene probleme(tipa:crkva,ljudska prava...).Ccc
 
Poslednja izmena:
Dobro Ljubo,pa sada cemo ponovo da slusamo ubedjivanja!?
Vlasi nisu Rumuni,sto smo u predhodnoj temi i dokazali svima(izuzeci su Rumuni koji imaju nameru,iii naredjenje da sto vise Vlaha asimiluje u Rumune).
Opet kazem da Vlasi nisu Rumuni(ja sam Vlah,pa znam u cemu je problem ovde.priblizava se popis stanovnistva,pa ako se krene ovako ofanzivno jos sada-do 2011 ima dosta vremena da se ubede ljudi).
U predhodnoj temi je Pravi Vlah(koji to nije) jedno 50 puta napisao,citiram:"Mislim da je svima jasno da su Vlasi Rumuni(takve ili slicne recenice)",i samim tim spamovao predhodnu temu.Na kraju ste i zatvorili temu o Vlasima,a otvorili temu o Rumunima koji su u velikoj manjini u odnosu na VLahe (mislim na teritoriju Srbije).Time polako ali sigurno podpadate pod uticaj Rumunskih nacionalista.
Smatram da imam pravo barem u proporciji u kojoj je Pravi Vlah koristio recenicu koju sam gore naveo,da koristim recenicu:"Vlasi nisu Rumuni".
Pozdrav.

EDIT: Naravno da su Vlasi u dobrim odnosima sa Srbima.Pa zivimo u istoj zemlji,i neka i tako ostane.
Sanovnik: U prve dve recenice si sve rekao. Cestitam ti na tome:).Tu lezi kljuc celog problema.Da se destabilizuju odlicni odnosi Srba i Vlaha kroz neke izmisljene probleme(tipa:crkva,ljudska prava...).Ccc



Hvala ti na razumevanju i drago mi je da isto mislimo .
A ovo sto sam pitao , veruj mi , pitao sam iz najbolje namere i bez ikakavog posebnog razloga . Samo i iskljucivo da se informisem . Samo to .
Sve Vlahe koje sam upoznao u zivotu , tamo oko Mlave i Zagubice , bili su krajnje fini , gostoljubivi i prijatni ljudi .
 
Бојим се да овде постоји проблем...
Могао сам нешто овако очекивати,нажалост.
Тема је насловљена "Slučaj rumunske zajednice iz Srbije", а ипак се ради о Власима источне Србије који већински себе не сматрају за Румуне чиме се већ у наслову то имплицира.
Румунска заједница у Србији већински живи у Банату,не у источној Србији,где живе људи који себе сматрају Власима.
Тему је захтевао човек који је неколико десетина пута на теми "Власи" понављао да се ради о Румунима.

Оно што је веома битно чланак који је "Прави Влах" поставио већ тврди да су Власи Румуни, а што је најбитније исти чланак је већ постовао у теми "Власи", са истим линком и аргументима.Ко жели може да чита на тој теми шта је написано.
Та теми "Власи" је већ све речено,али сада се поново наставља.

Његов цитат са ове теме:

Pravi Vlah:
Clanak je na francuskom, a bio je objavljen 1994. u jednom uglednom, naucnom, medjunarodnom etnoloskom casopisu. Od sutra ja cu staviti ovde prevod clanka (u delovima) malo po malo, svaki dan. Za sada stavljam samo link na sam clanak:

http://terrain.revues.org/index3092.html



Проблем је што је тај линк већ наведен овде:

http://forum.krstarica.com/threads/316290&page=50

Pravi Vlah:
Kad pitamo da li su Vlasi severnoistocne Srbije etnicki Rumuni ili ne (a ja tvrdim da jesu) ubacanje Slovenaca i Slovaka ili Iraca i Skotlandjanina u diskusiju nije ista vise od mutanja vode.

Ako te interesuje nauka, procitaj ovaj clanak o Vlasima severnoistocne Srbije, pa da razgovaramo:

http://terrain.revues.org/index3092.html

И овде:

http://forum.krstarica.com/threads/316290&page=41

Pravi Vlah:
Ali interno, oni jesu etnicki Rumuni -- njihov jezik i narodna kultura su istovetni sa jezikom i narodnom kulturom Rumuna sa one strane Dunava, u Banatu i Olteniji. Ta generalizacija se ne moze kazati u vezi sa Aromunima (poznatih kao Cincari, Vlasi, Vlahi, Kutzovlahi, itd) ili Istro-Rumunima (Cicima).

Pogledaj naucni clanak o etnickom identitetu Vlaha severnoistocne Srbije, kojeg sam gore pokazao:

http://terrain.revues.org/index3092.html

Онда овде:

http://forum.krstarica.com/threads/316290&page=40

Pravi Vlah:
Ajde da se malo pozabavimo sa ovim naucnim radom o jednoj zajednici Vlaha severnoistocne Srbije:

http://terrain.revues.org/index3092.html
...

Autor je Dejan Dimitrijevic – Rufu, naucnik sa Univerziteta Sophia Antipolis iz Nice, u Francuskoj.

Где је дао и превод...

А онда овде:

http://forum.krstarica.com/threads/316290&page=40

Nisam rekao da su svi Vlasi Rumuni. Ne muti vodu. Rekao sam da su Vlasi severnoistocne Srbije etnicki Rumuni. To je stav nauke. Pogledaj:

http://terrain.revues.org/index3092.html

У шта ово не спада него у спам и агитацију?

Отвара се нова тема да би он понављао оно што је већ рекао неколико десетина пута на теми "Власи"?


П.С

Дакле која је сврха ове досадне и иратирајуће агитације и спама?
 
Poslednja izmena:
Prvi deo clanka:

Rites de passage, identité ethnique, identité nationale
Le cas d'une communauté roumaine de Serbie
Dejan Dimitrijevic-Rufu


TABLE DES MATIÈRES

La naissance et le rôle de la moasa
Le « baptême du parrain »
Le parrain et la noce
La mort, la femme et le prêtre
Identité et religion
Identité et Etat
La véritable identité est double


La littérature ethnographique roumaine portant sur les rituels liés au cycle de la vie (naissance, mariage et mort) est très riche et ceux-ci ont fait l'objet de nombreuses analyses. A la suite de l'œuvre fondatrice d'Arnold Van Gennep (1981), toutes les études de ces rites ont mis en évidence leur rôle dans la constitution de l'identité individuelle. Ainsi, la remarque de Nicole Belmont (1986 : 11) : « Les rites de passage sont les rites qui accompagnent les changements de lieu, d'état, d'occupation, de situation sociale, de statut, d'âge » vaut aussi pour la Roumanie et pour le village qui nous intéresse ici, Melnica (Menita, en roumain)1. Les rites y sont également utilisés à ces fins, mais au-delà de l'identité individuelle, c'est aussi l'identité de la communauté dans son ensemble qui repose sur la force de ces rituels. Cette communauté roumaine, coupée de la masse roumaine de Roumanie et vivant dans un monde serbe, cherche à sauvegarder son identité ethnique roumaine tout en revendiquant l'identité nationale (nacionalnost) serbe et la citoyenneté (drzavljanstvo)2 yougoslave. Au centre de cette construction identitaire se trouvent les rites de passage renforcés par leur indépendance vis-à-vis de l'autorité religieuse, comme nous allons le voir3.



NOTES

1 Melnica (Menita) est un village du nord-est de la Serbie. Sa population est, à quelques exceptions près, exclusivement roumaine. Le peuplement de Melnica (Menita) est le résultat d'une immigration roumaine qui aurait débuté au XVIIIe siècle (Djordjevic 1906) ; Emil Petrovici (1942 : 41-76) pense qu'elle a commencé un siècle plus tôt. Selon ces auteurs, la population de Melnica (Menita) serait en grande majorité originaire de Transylvanie. Ils basent leurs affirmations sur des critères linguistiques car ils estiment que le roumain pratiqué dans la région de Homolje (où se situe ce village) possède des caractères linguistiques propres aux Roumains de Transylvanie. Cette immigration avait pour cause la dureté de la vie sous l'occupation austro-hongroise (Metes 1977).

2 Les deux termes sont en serbo-croate.

3 Toute l'ethnographie concernant le village est le résultat d'un travail de terrain qui a duré un an dans le village, réparti en plusieurs séjours de deux à trois mois de 1988 à 1990. De plus, je travaille aussi régulièrement avec les villageois immigrés dans la région parisienne. Toutes les citations d'informateurs présentes dans cet article sont des retranscriptions d'entretiens enregistrés que j'ai effectués dans le village, à l'exception de celles de Dusan avec lequel je me suis entretenu au Pré-Saint-Gervais, dans sa résidence française.





мој превод, помоћу Google Translate-a

Обреди пролаза, етнички идентитет, национални идентитет
Случај једне румунске заједнице из Србије

Дејан Димитријевић-Руфу



САДРЖАЈ

Рођење и улога моаше
«Крштење од кума” [или “Кумово крштење”, ne znam najbolji prevod na sprskom]
Кум и венчање
Смрт, жена и свештеник
Идентитет и вера
Идентитет и Држава
Прави идентитет је двострук

[Cажет]

Румунска етнографска литература o обредима везаним за циклус живота (рођење, венчање и смрт) је врло богата и они су предмет бројних анализа. Након семенског рада Арнолда ван Геннепа (1981), све студије о овим обредима су истакле њихову улогу у формирању личног идентитета. У том смислу, примедба Никол Белмонта (1986: 11): "обреди преласка су ритуали који прате промене локације, стања, занимања, друштвеног положаја, статуса, старости", односи се такође на Румунију и на село које нас овде занима, Мелница (Меница, на румунском језику)1. Обреди се овде такође користе у те сврхе, али иза идентитета појединца је идентитет заједнице као целине који зависи од јачине тих обреда. Ова румунска заједница, одсећена од румунске масе у Румунији и живећи у српском свету, покушава да очува свој румунски етнички идентитет, док истовремено полаже право на [или подржава или одбрањује, моја примедба] српски национални идентитет (националност) и југословенско држављанство2 [чланак је објављен 1994., моја примедба]. Насред те идентитетске изградње налазе се обреди прелаза појаћани њиховом независношу од верских ауторитета, као што ћемо видети3.


НАПОМЕНЕ


1 Мелницa (Mеница) је село у северноисточној Србији. Његово становништво је, уз неколико изузетака, искључиво румунско. Насеље Мелница (Меница) је резултат румунскoг досељења које је почело у XVIII веку (Ђорђевић 1906) а Емил Петровић (1942: 41-76) сматра да је почело век раније. Према овим ауторима, становништво Мелнице (Менице) ће бити углавном пореклом из Трансилваније. Они заснивају своје тврдње на језичке критеријуме јер они верују да румунски језик говорен у региону Хомоља (где се то село налази) има специфичне језичке ознаке својствене Румунима у Трансилванији. Ово досељавање је било проузроковано окрутношћу живота под аустро-мађарском окупацијом (Метес 1977).

2 ова два термина су на српскохрватском. [националност и држављанство, моја примедба]

3 Цели овај етнографски рад о селу је резултат рада на терену, који је трајао годину дана у селу, подељеним на неколико боравака од два до три месеца од 1988 до 1990. године. Осим тога, ја редовно радим са имигрантима из села у Паришком региону. Сви ови цитати од информатора у овом чланку су транскрипти интервјуа које сам спровео у селу, осим оних из разговора са Душаном у Пре-Саинт-Герваис, његовом дому у Француској.


-- nastavlja se --​
 
Prvi deo clanka:

Rites de passage, identité ethnique, identité nationale
Le cas d'une communauté roumaine de Serbie
Dejan Dimitrijevic-Rufu

Све ово је већ било овде:

http://forum.krstarica.com/threads/316290&page=40

Autor je Dejan Dimitrijevic – Rufu, naucnik sa Univerziteta Sophia Antipolis iz Nice, u Francuskoj. Naravno, po imenu se vidi da je on je poreklom Vlah is severnoistocne Srbije.

Naziv rada je Rites de passage, identité ethnique, identité nationale, Le cas d'une communauté roumaine de Serbie, to jest Obredi prelaza (ili zivotnih promena), etnicki identitet, nacionalni identitet, Slucaj jedne rumunske zajednice u Srbiji.


Radi se o selu Melnici, u Homolju, Srbiji. Nalazi se izmedju Petrovca na Mlavi i Kuceva.

Сам линк је већ неколико пута био постављен на истој теми.

Која је сврха овог спамовања?
 
Poslednja izmena:
MOra covek odredjeni broj postova da postavi.Tako mu naredjeno.Nego me Ljuba iznenadio.....

P.S. Ljubo,pa ti si iz Smederevske Palanke(ako je to tacno;)).I sam znas koliko Vlaha(ne Rumuna ) zive oko tebe.
Moj ujka zivi u palanci(primer).Ne daj da nas ovaj covek vise provocira.Ako mu fali jos jedan post do 100,neka napise,pa zatarabi ovo.
Hvala.
 
Poslednja izmena:
Tema je ozbiljna. Molim da je svi ucesnici takvom smatraju. :)
Kolega, i dalje smo u ozbiljnoj temi.

Medjutim, pošto su "istrošeni argumetni" u prethodnoj temi u vezi sa naučnim radom koji si ponudio za ovu temu...

... ja sam postavio rad jednog drugog autora, pa predlažem, kada su Vlasi u pitanju, da se ukrste argumenti na osnovu tvrdnjih iz toga rada.

Smatram da je ovaj koji sam postavio zahvalniji za raspravu, jer nudi mnogo manje materijala za dokazivanja Rumun=Vlah i obrnuto.

http://forum.krstarica.com/threads/377987

A ovu priču ćemo da završimo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top