Dugovi roditelja

HappyFuneral

Domaćin
Poruka
4.544
"Gde ja stadoh, ti produzi...
Gde ja pozajmih, ti razduzi..."

Mnogi roditelji ulecu u velike dugove kako bi obezbedili sebi, a pre svega svojoj deci lepu i sigurnu buducnost. Ali mnogi od takvih roditelja ni ne stignu za zivota da vrate sve te dugove.
Primer iz mog okruzenja je jedan covek, koji vec par godina posle smrti svojih roditelja ne moze da se otarasi duga, koji su njegovi roditelji napravili kako bi sagradili i sredili kucu u kojoj sada taj covek zivi.

Da li su oni njemu ucinili uslugu time sto su mu obezbedili nesto sto ce sam da placa? (:))
Verovatno takvi roditelji sve to rade iz najboljih namera, ali da li time obezbedjuju svoju decu, ili bas naprotiv, unistavaju im buducnost...

Da li imate vi slicnih iskustava? Da li poznajete nekog ko ima slicne probleme, ili bi mogao da ih ima? Sta mislite o tome?
 
"Gde ja stadoh, ti produzi...
Gde ja pozajmih, ti razduzi..."

Mnogi roditelji ulecu u velike dugove kako bi obezbedili sebi, a pre svega svojoj deci lepu i sigurnu buducnost. Ali mnogi od takvih roditelja ni ne stignu za zivota da vrate sve te dugove.
Primer iz mog okruzenja je jedan covek, koji vec par godina posle smrti svojih roditelja ne moze da se otarasi duga, koji su njegovi roditelji napravili kako bi sagradili i sredili kucu u kojoj sada taj covek zivi.

Da li su oni njemu ucinili uslugu time sto su mu obezbedili nesto sto ce sam da placa? (:))
Verovatno takvi roditelji sve to rade iz najboljih namera, ali da li time obezbedjuju svoju decu, ili bas naprotiv, unistavaju im buducnost...

Da li imate vi slicnih iskustava? Da li poznajete nekog ko ima slicne probleme, ili bi mogao da ih ima? Sta mislite o tome?

Pa ne znam sta da ti kazem.......:think:

Verovatno bi bilo bolje da su se celog zivota seljakali po iznajmljenim stanovima...

Sinu bi ostavili proleterski zivot....bez dugova ...bez icega.

Jadan on sto sada zivi u toj kuci, pa jos mora i da plati....zemljo Srbijo medj sljivama...svi bisno mi leba bez motike...

Pa nisu to kockarski dugovi, majku mu...
 
Pa ne znam sta da ti kazem.......:think:

Verovatno bi bilo bolje da su se celog zivota seljakali po iznajmljenim stanovima...

Sinu bi ostavili proleterski zivot....bez dugova ...bez icega.

Jadan on sto sada zivi u toj kuci, pa jos mora i da plati....zemljo Srbijo medj sljivama...svi bisno mi leba bez motike...

Pa nisu to kockarski dugovi, majku mu...

vala baš
mogli su da pare spiskaju na sebe....i da mu osatve dugove
 
Pa ne znam sta da ti kazem.......:think:

Verovatno bi bilo bolje da su se celog zivota seljakali po iznajmljenim stanovima...

Sinu bi ostavili proleterski zivot....bez dugova ...bez icega.

Jadan on sto sada zivi u toj kuci, pa jos mora i da plati....zemljo Srbijo medj sljivama...svi bisno mi leba bez motike...

Pa nisu to kockarski dugovi, majku mu...

Pa nije problem u tome da li su oni zeleli sve to zbog njega... Naravno da jesu. Problem je sto oni nisu razmisljali o tome da mozda on nece da nadje neki dobar posao koji ce da bude dovoljno placen kako bi vracao tolike dugove. Mozda bi se kasnije u zivotu njihov sin malo sracunao i kupio/sagradio nesto za sta ima novce, a ovako su mu skoro pa nametnuli nekakav luksuz...
 
Ako mu je kuca previse luksuzna nek je proda, pa kupi manju, po njegovoj meri
Dugovi su ogroman problem u srbiji. Evo juce sam cuo da se neki tata moje vrsnjakinje obesio zbog dugova u firmi, uzas.
 
Pa nije problem u tome da li su oni zeleli sve to zbog njega... Naravno da jesu. Problem je sto oni nisu razmisljali o tome da mozda on nece da nadje neki dobar posao koji ce da bude dovoljno placen kako bi vracao tolike dugove. Mozda bi se kasnije u zivotu njihov sin malo sracunao i kupio/sagradio nesto za sta ima novce, a ovako su mu skoro pa nametnuli nekakav luksuz...

A mozda ne bi imao sa cim da sracuna jer mu roditelji nisu ostavili nista. A od prosecne plate se ne zida...

Ovako, racunica je jasna....sve se moze prodati i kupiti (ili zidati) nesto skromnije.

:lol:Nametnut luksuz :lol:
 
Za kucu moze da dobije jedva pola ulozenog novca... (ko se nekad raspitivao o tome, verovatno vec zna...). Ako bi je sada, posle toliko vremena i muka prodao, sve ove godine grcanja bi bile uzaludne... Nema on vise te godine kada bi mogao da dozvoli sebi da krene ispocetka i ostavi svoju decu u istom problemu.
Valjda je poenta da se obezbedi detetu veci deo onoga sto roditelji nisu imali, kako bi dete dalje i vise napredovalo od svojih roditelja... Ovime, sto su roditelji mog komsije uradili, njihov sin je bio odveden na pocetak, isti kao onaj na kom su i njegovi roditelji bili, kada su zapocinjali zajednicki zivot.

I samo jos da dodam.... Jedna kuca je vec postojala, ali su njegovi roditelji hteli da imaju jos vecu i lepsu...
 
Pa nije problem u tome da li su oni zeleli sve to zbog njega... Naravno da jesu. Problem je sto oni nisu razmisljali o tome da mozda on nece da nadje neki dobar posao koji ce da bude dovoljno placen kako bi vracao tolike dugove. Mozda bi se kasnije u zivotu njihov sin malo sracunao i kupio/sagradio nesto za sta ima novce, a ovako su mu skoro pa nametnuli nekakav luksuz...

Crnjak. Ucinili su mu to da su ga naterali da zivi onako kako oni misle da treba. I to u najboljoj nameri. Strasni su ti nesporazumi u porodici.

Da, znam nekoliko ljudi koji su otplacivali dugove svojih roditelja, a cak nisu ni dobili kucu, nego se radilo o poslovnim neuspesima... a jedna drugarica ima ludu majku koja (ima 60 godina) ne shvata da moraju da se placaju racuni, nego jos pozajmljuje novac i putuje oko sveta - nije se ona rodila da bude rob, nego taj zivot treba na nesto i da lici :( a deca idu za njom i placaju.
 
ja nekako razmišljam da ako sam se JA zadužila, JA treba i da vraćam a ne neko drugi, moji roditeljui,muž ili ne daj Bože deca....
imam stav da deci treba ostaviti nešto, bilo šte, a ne oduzimati im time što ćemo im nametnuti dugove
al, naravno, čovek nikad ne zna šta će u životu da ga snađe i stavove ne treba držati grubo i čvrsto :kafa:
 
ja nekako razmišljam da ako sam se JA zadužila, JA treba i da vraćam a ne neko drugi, moji roditeljui,muž ili ne daj Bože deca....
imam stav da deci treba ostaviti nešto, bilo šte, a ne oduzimati im time što ćemo im nametnuti dugove
al, naravno, čovek nikad ne zna šta će u životu da ga snađe i stavove ne treba držati grubo i čvrsto :kafa:
Ostavili su mu dugove, ali su mu ostavili i kucu. Ako mu se ne isplati da je proda, moze da useli podstanare i da tako sacuva kucu, a isplacuje dugove.
 
Nema on vise te godine kada bi mogao da dozvoli sebi da krene ispocetka i ostavi svoju decu u istom problemu.

Ovime, sto su roditelji mog komsije uradili, njihov sin je bio odveden na pocetak, isti kao onaj na kom su i njegovi roditelji bili, kada su zapocinjali zajednicki zivot.
Ne razumem na kakav je pocetak odveden.
Kazes da nije vise toliko mlad - sta je on stekao do sada?
Sta ce on ostaviti svojoj deci?
 
Ne znam sta bih radila..to je kao da ti neko veze kamen oko vrata a ti jos ne mozes ni glavu da drzis....mislim da je bolje ostaviti kako tako zavrsen posao deci...sve odluke u vezi sa ovim su mnogo teske, a posledice dalekosezne...
 
Po zakonu, on fakat nasleđuje i imovinu i dugove, ali zadugove odgovara samo do vrednosti nasleđene imovine, ne i svojom ličnom imovinom. Tako da je njemu u suštini - ni iz džepa, ni u džep.
Znam da je idealno da nam roditelji ostave razrađem posao i nekretninu i..još mnogo toga... ali u praksi, oni su činili ono što su smatrali da treba, i imali su pravo na to (da raspolažu sa svojom imovinom po svom nahođenju).
 
Nego, ne kapiram, šta je trebalo da roditelji urade?
Ok, trebalo je da plate dug, kad su ga već napravili, jel', ili da ga ne prave ako 100% nisu sigurni da će ih za života otplatiti, zvoc-zvoc-zvoc, ali kad je već ispalo tako kako je, šta je trebalo daurade?
Da pre smrti prodaju kuću, isplate dug i kažu "ajd ti sinko stvaraj od nule kako znaš i umeš, pa budi pametniji od nas"?
 
Ne razumem na kakav je pocetak odveden.

Prakticno mu roditelji nisu ostavili nista. Sam placa tu kucu. Na pocetku je sto se toga tice (skucivanja :)).

Kazes da nije vise toliko mlad - sta je on stekao do sada?

Pa eto... jos uvek se trudi da stekne tu kucu... Sa roditeljima je radio za nju, sada radi sam...
Sa roditeljima jer je bio u zajednici, ali verujem da bi novac koji zaradi drugacije trosio... Skolovao se, kupio stan na nekoj lepsoj lokaciji.... Sada zbog svega, tesko da ce moci i svoju decu da skoluje.

Sta ce on ostaviti svojoj deci?

Trudi se da prezivi placanje tih dugova i deci ostavi bar tu kucu i da oni bar o tome ne razmisljaju, nego da gledaju pored svoje kuce da imaju jos nesto (da voze kola, putuju itd...)
 
Ako su zajednicki ulagali u tu kucu, to znaci da je i odluka da se ulaze bila zajednicka, tj, ne radi se samo o pogresnoj proceni roditelja, vec i o njegovoj.

Nisi mi odgovorio zasto ne izda kucu i od toga vraca dugove (ako vec kazes da prodaja ne dolazi u obzir)
 
Nego, ne kapiram, šta je trebalo da roditelji urade?
Ok, trebalo je da plate dug, kad su ga već napravili, jel', ili da ga ne prave ako 100% nisu sigurni da će ih za života otplatiti, zvoc-zvoc-zvoc, ali kad je već ispalo tako kako je, šta je trebalo daurade?
Da pre smrti prodaju kuću, isplate dug i kažu "ajd ti sinko stvaraj od nule kako znaš i umeš, pa budi pametniji od nas"?

Naravno da ne... Kazem samo da ovakvih primera ima bas dosta. Samo se pitam da li roditelji razmisljaju pre nego sto pocnu bilo sta....
Zasto bih ja recimo morao, za ne znam koliko godina, umesto da trosim na nesto sto meni odgovara, kucim se tamo gde ja hocu i sta vec jos... vracao dugove svojih roditelja...
Ako mi vec nisu obezbedili, nisu morali ni da me zarobe...
Bolje da su me pustili od nule da krenem, nego iz minusa... A sve to iz najbolje namere...
 
Pa eto... jos uvek se trudi da stekne tu kucu... Sa roditeljima je radio za nju, sada radi sam...
Sa roditeljima jer je bio u zajednici, ali verujem da bi novac koji zaradi drugacije trosio... Skolovao se, kupio stan na nekoj lepsoj lokaciji.... Sada zbog svega, tesko da ce moci i svoju decu da skoluje.

Trudi se da prezivi placanje tih dugova i deci ostavi bar tu kucu i da oni bar o tome ne razmisljaju, nego da gledaju pored svoje kuce da imaju jos nesto (da voze kola, putuju itd...)
Da li to hoces da kazes da se nije skolovao zbog te kuce? Izvini, ali ovo su besmislice, zaista.

Jos ce ispasti da su baba i deda sprecili i unuke da se skoluju kao da ovi nemaju svoje roditelje.
 
Ako mi vec nisu obezbedili, nisu morali ni da me zarobe...
Bolje da su me pustili od nule da krenem, nego iz minusa... A sve to iz najbolje namere...

Pa može se krenuti od nule.
Ko što rekoh, za dugove roditelja se odgovara samo do visine nasleđene imovine, ne svojom ličnom.
A ako su zajedno ušli u tu konstrukciju, onda znači da su zajedno i odlučivali.
A onda posle nema plakanja za prosutim mlekom!
 
Ako su zajednicki ulagali u tu kucu, to znaci da je i odluka da se ulaze bila zajednicka, tj, ne radi se samo o pogresnoj proceni roditelja, vec i o njegovoj.

Nisi mi odgovorio zasto ne izda kucu i od toga vraca dugove (ako vec kazes da prodaja ne dolazi u obzir)

Zato sto zivi u toj kuci...

Nije mogla da bude zajednicka odluka. Mogao je samo da se slozi.... Da je znao da ce on kasnije da placa tu kucu, verovatno bi razmisljao i ne bi dozvolio da se odmah toliko zaduzi, nego da se kuca sredjuje deo po deo, kako bude imao para...

E da... da ne skrecemo sa teme... Nije tema o coveku koji placa kucu koju su mu gradili roditelji, nego uopste o zaduzivanju roditelja i prebacivanju njihovih dugova, kasnije na decu...

Ne mora da bude samo kuca u pitanju... Mozda ima nekih drugih primera... Mozda je kuca nesto sto dolazi u obzir, jer i to dete zivi u toj kuci... Iako se ja ne slazem sa tim, neka bude...

U svakom slucaju nije to tema...
 
Naravno da ne... Kazem samo da ovakvih primera ima bas dosta. Samo se pitam da li roditelji razmisljaju pre nego sto pocnu bilo sta....
Zasto bih ja recimo morao, za ne znam koliko godina, umesto da trosim na nesto sto meni odgovara, kucim se tamo gde ja hocu i sta vec jos... vracao dugove svojih roditelja...
Ako mi vec nisu obezbedili, nisu morali ni da me zarobe...
Bolje da su me pustili od nule da krenem, nego iz minusa... A sve to iz najbolje namere...
Ne citas postove! Lepo ti je objasnjeno da on nije duzan da vraca njihove dugove, dakle nije u munusu kao sto kazes, ali onda nema pravo ni da zadrzi kucu.
 
Prakticno mu roditelji nisu ostavili nista. Sam placa tu kucu. Na pocetku je sto se toga tice (skucivanja :)).

Pa eto... jos uvek se trudi da stekne tu kucu... Sa roditeljima je radio za nju, sada radi sam...
Sa roditeljima jer je bio u zajednici, ali verujem da bi novac koji zaradi drugacije trosio... Skolovao se, kupio stan na nekoj lepsoj lokaciji.... Sada zbog svega, tesko da ce moci i svoju decu da skoluje.

Trudi se da prezivi placanje tih dugova i deci ostavi bar tu kucu i da oni bar o tome ne razmisljaju, nego da gledaju pored svoje kuce da imaju jos nesto (da voze kola, putuju itd...)

Zasto je uopste ziveo sa roditeljima i ulagao? Ko mu je branio da ode i svoj novac ulaze drugacije? :dontunderstand:

I kako moze da se kaze da mu roditelji nisu ostavili nista? Ostavili su mu i svoj deo kuce i svoj deo dugova. Samim tim sto je imao gde da ulaze...imao je nesto...e sad, situacija se promenila, pa su roditelji samo krivi?

Ja bih volela da mi je neko ostavio plac od "samo" par ari, da i ja imam gde da ulozim, pa da moje dete ima svoj krov nad glavom, bar dok je dete...
 

Back
Top