Snoviđenje Petra Orača

Rudjer

Iskusan
Poruka
5.513
Ovo djelo se još ponekad naziva i Vizija Petra Orača. Čitao sam neke dijelove dok sam bio na fakultetu, djeluje mi vrlo zanimljivo i vrlo zapetljano. Najviše me fascinira kad pisac ljudima daje imena moralnih osobina i na krajnje oštrouman način priča o vjeri i ljudima.
Šta vi mislite o ovom srednjovjekovnom engleskom književnom djelu?
 
Ovo djelo se još ponekad naziva i Vizija Petra Orača. Čitao sam neke dijelove dok sam bio na fakultetu, djeluje mi vrlo zanimljivo i vrlo zapetljano. Najviše me fascinira kad pisac ljudima daje imena moralnih osobina i na krajnje oštrouman način priča o vjeri i ljudima.
Šta vi mislite o ovom srednjovjekovnom engleskom književnom djelu?

Sad si me podsjetio na moje brucoške dane. :lol:
 
Najviše mi se dopalo kad Petar dodje u neki grad, sretne neku ženu i počne pričati sa njom. Ona mu je odnekud poznata, ali se ne sjeća tačno odakle. I pita on nju, a ona mu odgovara: ''Petre, zar me ne prepoznaješ? Ja sam Sveta Crkva!''
Još mi je zanimljiv onaj dio kad razbojnici rane nekog čoveka i dok on ranjen leži na drumu, nailazi Nada, malo ga pogledala i produžila dalje. Izgubio je Nadu da će preživjeti. Nada ga je ostavila.
Mada, dobra je i ona scena kad ga vode da razapnu na krst pa kad se javlja dilema ko je to uopšte, da li Petar Orač, Sv. Apostol Petar ili sam Isus.
 

Back
Top