U Istočnoj Nemačkoj se bolje živelo

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
Karl Marks je ponovo u modi u Istočnoj Nemačkoj

BERLIN – Dve decenije pošto je Berlinski zid srušen,utemeljivač komunističke ideologije Karl Marks je ponovo u modi u Istočnoj Nemačkoj zahvaljujući globalnoj finansijskoj krizi.

Njegova kritička analiza kapitalizma 1867 godine ''Das Kapital'' je uzdignuta iz izdavačkog groblja i postala verovali ili ne best-seler za akademskog izdavača Karl Dietz Verlag-a.

''Svi su mislili da nikada više neće biti potražnje za knjigom 'Das Kapital' '' kaže vodeći direktor Joern Schuetrumpf u izjavi za agenciju Reuters posle prodaje 1.500 kopija samo ove godine,tri puta više od broja prodatih cele 2007 godine i 100 puta više u odnosu na 1990 godinu.

''Čak i bankari i menadžeri danas čitaju 'Das Kapital' pokušavajući da razumeju šta su nam to uradili.Marks je definitivno u modi u ovom trenutku'',kaže Schuetrumpf.

Preporod marksističke rasprave reflektuje se u širokom odbacivanju kapitalizma od strane mnogih u Istočnoj Nemačkoj,komunističkoj zemlji do 1989 godine,a danas sučenoj sa visokom stopom nezaposlenosti i siromaštva.

Mesec intenzivne finasijske turbulencije srušio je bankarski sistem u USA i prisilio vladu Nemačke i drugih zemalja na seriju mera kako bi zaustavile anti-kapitalistički naboj.

Kancelarka Angela Merkel – i sama građanin Istočne Nemačke odobrila je 500 biliona evra finasijske pomoći ove nedelje,povlačeći time osudu upućenu nesposobnim bankarima.

Skorašnje istraživanje je pokazalo da je 52% istočnih Nemaca veruje da je slobodna tržišna ekonomija ''neprikladna'',a 43% kaže da bi radije želela socijalizam nego kapitalizam potvrđeno je u intervjuima koja su sprovođeni među 12 istočnjaka.

''Čitali smo o ''hororima kapitalizma'' u školama.Tada su stvarno ljudi iz prosvete imali pravo.Karl Marks je bio glavna tačka koncentacije'',kaže Thomas Pivitt 46 –godišnji radnik iz istočnog Berlina.

''Imao sam poprilično dobar život pre nego što je Berlinski zid srušen'' dodao je Pivitt.''Niko nije brinuo o novcu zato što novac nije bio od nekog velikog značaja.Imali ste posao iako ga možda čak niste ni želeli.Komunistička ideja i nije bila toliko loša''.

Kapitalizam je čak i gori

Nezaposlenost bivšeg komunističkog istoka Nemačke je 14%, što je duplo u odnosu na zapadni nivo a i plate su značajno niže.Milioni ljudi su izgubili poslove posle ujedinjavanja istočnog i zapadnog dela.Mnoge fabrike u istočnom delu su kupljene od strane zapadnih konkurenata i potom zatvorene.

''Mislio sam da je komunizam jedno veliko s****,ali kapiatalizam je čak i gori’’ kaže Hermann Haibel 76 - godišnji penzionisani metalski radnik koji se šetao blizu Alexanderplatz-a u srcu starog istočnog Berlina.

''Slobodno tržište je brutalno.Kapitalisti žele da istisnu iz nas sve više i više...'' kaže Haibel.

Vera u slobodno tržište bila je velika na istoku kada je nemački kancelar Helmut Kol obećao ''procvat uređene zemlje''.

Ali dok neki regioni na periferiji Berlina,u Lajpcigu ili duž baltičke obale napreduju,mnogo veći deo pati zbog visoke stope nezaposlenosti i bele kuge.

Opoziciona ''Partija levice'' koja vuče korene iz partije Ericha-a Honecker- (SED partija) kapitalizovala je na osnovu frustracije građana najveću popularnost na istoku sa više od 30% podrške.

''Mislim da kapitalizam nije pravi sistem za nas'',kaže Monika Weber 46-godišnji trgovački radnik.

''Podela bogatstva je nepravedna.To tek sada vidimo.Mali ljudi poput mene moraju da plate zbog ovog finasijskog haosa sa visokim taksama zbog gramzivih bankara''.

Kao i mnogi drugi Nemci sa istoka,Ralf Wulff kaže da je bio više nego zadovoljan padom Berlinskog Zida uživajući u tome što je kapitalizam zamenio komunizam.Ali euforija je bila prolazna.

''Prošlo je svega nekoliko nedelja kada sam shvatio kako funkcioniše slobodna tržišna ekonomija'',kaže Wulff.''To je pljačkaški materijalizam i eksploatacija.Ljudskost se izgubila.Mi nismo imali materijalni komformizam,ali komunistički sistem je imao mnogo toga da ponudi''.

Ali ne osuđuju svi kapitalizam.Astrid Gerber bila je krojač u istočnom Berlinu pre nego što je njena kompanija zatvorena.

''To je bio moj posao iz snova'',kaže Gerber,koja ima 42 godine.Ona je bila nezaposlena 7 godina,zatim je otvorila kiosk i odustala od tog posla jer se njena porodica raspala zahvaljujući 90-časovnom radnom vremenu nedeljno u kapitalističkom sistemu!

''Kapitalizam ima svoje prednosti kao i sam komunizam'',kaže ona.''Ne mogu da kažem da je ovo prvo bolje,a drugo lošije ili obrnuto''.
 
Vid' reprezentativnog uzorka, yeblo matere

Nego, druze, koliko je ono 43% od 12?

A šta ćemo sa ovim?

Skorašnje istraživanje je pokazalo da 52% istočnih Nemaca veruje da je slobodna tržišna ekonomija ''neprikladna'',

43% želi socijalizam,a još malo fali do tih 52% koji odbacuju kapitalizam.
Tu razliku u procentima (9%) predstavljaju oni koji se još nisu osvestili,mada uviđaju da je ovakvo stanje neodrživo.
 
A šta ćemo sa ovim?



43% želi socijalizam,a još malo fali do tih 52% koji odbacuju kapitalizam.
Tu razliku u procentima (9%) predstavljaju oni koji se još nisu osvestili,mada uviđaju da je ovakvo stanje neodrživo.

Pa da, sta cemo sa tim? I tih 52% su na uzorku od 12 "istocnjaka", kao sto si sam lepo napisao

Koliko je 52% of 12 kad vec ne znas koliko je 43% od 12?

Jel' citas ti ovo sto postavljas, druze? Ahahahahahahah!
 
Majn Got, al' su zglajzali ovi crveni :(

Nekad su pricali da je to njihovo nagvazdanje nauka, da je njihova religija naucno utemeljena, da im je pobeda neumitna i matematicki dokazana... a sad se javljaju iz kanalizacije i kazu da ih podrzava 52% od 12 ispitanih Nemaca.

Sic transit gloria mundi, drugovi i drugar'ce, jeblo matere po tisucu puta.
 
driving_veb_sachsenring_trabant_601_005.jpg
 
Nezaposlenost bivšeg komunističkog istoka Nemačke je 14%, što je duplo u odnosu na zapadni nivo a i plate su značajno niže.Milioni ljudi su izgubili poslove posle ujedinjavanja istočnog i zapadnog dela.Mnoge fabrike u istočnom delu su kupljene od strane zapadnih konkurenata i potom zatvorene.

Ovo je najbolji pokazatelj katastrofe komunizma, znaci ni posle 20 godina tranzicije istocna Nemacka se jos uvek nije oporavila od komunizma.
 
Pa, ja ti istinu i govorim. Nije bilo te DDR Helge koja nije skidala gaćice, sama od sebe, bez nagovaranja, u tom citroenu. :per:

Ma koliko ih je tek skidalo gace besplatno u Siofoku? Pa jos na zadnjem sedistu u "fici". I bilo srecno i zadovoljno sa jednim palacinkama u satou i casom "Sivog brata"
I danas isto skidaju, ali u "golfu", za filet a la mero i Courvosier.

Princip je isti, sve ostalo su nijanse.

Znas ti, zanas.:cool:
 
KOji auto je bolji od Trabanta?

Trabant je bio jedan od najizdrzljivijih automobila ikada proizvedenih. ("trabantovi" motori su sluzili za pravljanje "zmajeva" jer su se najteze gasili i kvarili)
I najlaksi za popravku karoserije - samo odvrnes i jednostavno zamenis deo koji je polupan ili ogreban.

Bas zato ga nisu voleli.

Zato je i "folksvagen buba" izbacen iz proizvodnje: predugo je trajao!

Da dodam jos ovo: Trabanti su spadali su u najstartnije automobile, pobednike na vise velikih trka mnogo skuplje i poznatije modele.
 

Back
Top