Je l' meni ovo riknjava hard disk?

johnny_rover

Primećen član
Poruka
664
Nedavno sam nesto cackao sa Partition Magic-om i izgubio jednu pariciju. Kasnije sam reinstalirao sistem. Sve je izgledalo ok, ali... pocelo se desavati da kad pokusam da pristupim D particiji, da instaliram neki program ili da pustim film, muziku, komp zakuca i pojavi se neki eror screen, sa kojekakvim upozorenjima.
Ovo sam izdvojio kao nabitnije:
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Tehnical information:
STOP: 0x000000D1
(0x0000003, 0x0000005, 0x0000000, 0xF8464D72)

IdeChnDr.sys - Adddress F8464D72 base at F8460000, Date Stamp 3d99eac3

Pise jos i da idem u SAFE MOD, ali tamo imam iste probleme, a ponekad uopste nece ni da udje u SM.

- HDD je formatiran prilikom instalacije sistema i to ful a ne quick format
- Pre nego sto sam ponovo instalirao XP imao sam Ubuntu koji mi je prijavljivao da imam 6 bad sectora
- Juce sam skinuo neki program za dijagnostiku sa sajta WD i on je nakon skoro sata rada zatrokirao 5 minuta pred kraj. Naprosto mi je nestao kursor od misa, a racunar nije reagovao ni na stiskanje tastature.
- Malo cas se nicim izazvan sam iskljucio i izbacio onaj eror screen.
- Jos da spomenem i pre nego sto sam napravio sr*nje sa PM-om desavalo se da u zadnje vreme ovako zakuca ali ne 100 puta na dan.

Pitam da bih bio siguran u svoje sumnje, ako je jos nesto osim hdd-a onda bolje da se isprsim za nov racunar.
 
Screen01.jpg


Tumacenje? Meni ovo nista ne govori :rumenko:
 
Skini ovaj program Hiren’s BootCD v 10.02. Program je Iso formatu, nareži ga kao bootabilni i sa njim pregledaj bad sektore...Obrati pažnju koliki je Smart....Sa ovim programom možeš da uradiš i dijagnostiku i repariranje Hard Diska...
 
Poslednja izmena:
mnogo mala sličica,ništa se ne vidi, okači na imageshack :ok:

(ali kaže da ipak ima neki problemčić sa sektorima , inače bi bilo zeleno a ne žuto upozorenje)

u current pending sector imaš desetak sektora koje drajv sprema da ih 'remapira'

da li je to novi drajv ili par godina star ?
 
Poslednja izmena:
pa ne bash....

evo ovako to je odprilike 2 do 3 god stari disk koji ima 5600
radnih časova, i mislim da nije imao dodatno hlađenje u tom periodu . (temperatura je 36 stepeni na ovoj hladnoći)
i tek su počeli da se javljaju loši sektori.

šta raditi u ovim slučajevima to je dobro pitanje?

(da nije neki virus , ima virusa koji proglase sektor za loš i 'ugnjezde' se tamo :think: nznm )

ili da nije to čačkanje sa magicom nešto izazvalo , ko bi to znao :think:
(savremeni uređaji imaju mind of its own u poslednje vreme :dash: al stvarno)
 
Sliku samo skines na svoj komp i kad je otvoris kliknes 2-3 puta na lupu i sve se jasno vidi. Mrsko mi da se registrujem na taj imageshack pa jos da cekam e-mail da potvrdim registraciju.
Inace, u pravu si hdd ima ravno 2 godine.
Konfiguracija je:

Intel Celeron 2.4GHz
Gigabyte GA-8PE800
ATI Radeon R9000 Pro
Napajanje, nemam pojma koje je, ali nije vece od 300-350W. Plus mrezna karta i opticki uredjaj. Nikakvo dodatno hladjenje niti bilo sta, a sumnjam da bi i moglo jer nema mnogo onih kablova iz napajanja.
Koji god program za dijagnostikovanje da pokrenem zatrokira posle nekog vremena.
Cak i kad idem na Properties pa Tools i Error Checking, za C pise da je ok, za D zakuca.
Vise mi se ne pojavljuje ni error screen nego se hdd jednostavno iskljuci.
Sta cu, teracu ga dok ne crkne.
Hvala svima.
 
Ne mora da znaci da ti crkava disk. Vidis sigurno si cuo za BAD sektore na hard disku. To su lokacije na disku koje su ostecenje i koje koce rad glava na hard disku. Naime kada glava koja cita podatke dodje na taj ostecen sektor ona tu zakuca. Nekada se desi da ti sektori budu na pocetku diska i prosto ni sistem ne mozes da instaliras. Sta se radi.
kucas u comand promt chkdsk :c /f i chkdsk :c/r isto tako i za D particiju.
Ovo je nacin da se cekira disk od tih sektora i da ih sistem obelezi. Oni se kasnije ne vide i glave rade normalno., kao da ti sektori ne postoje. Ima tu malo vise posla, al ja mislim da je to kod tebe problem.

...

Kucaj u comand promt
chkdsk :c /r
chkdsk :c /f

chkdsk :d /r
chkdsk d: /f

pretpostavljam da su ti tako obelezene particije. stvar je da sistem skenira particije i da obelezi bad sektore na particijama. jer kada naidje na neki bad sektor on tu zakuca, ne moze da preci. ili je jedna nacin da taj deo odseces.
naprimjer ako ti particija D ima 50GB a on koci na pocetku, uzmes i odseces prvih 5GB, pa vidis sta se onda desava. Malo istrazuj, taman da naucis.

pozz,
 
Poslednja izmena od moderatora:
verovatno su losi sektori,moze da ti blokira cela particija,moze neki folder u njoj,moze windows,moze program files...sve moze.eto,ja ti mogu poslati registrovanu krekovanu verziju hdd regeneratora,pa ti skeniraj s njim i pusti ga da resi lose sektore.ako su logicki sektori,odradice posao,a ako su fizicka ostecenja,onda nema leka.
 

Back
Top