Pesimisti od rodjenja

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Cini mi se da nisam ovde procitao da je neko trazio informacije o nekom poslu, a da mu odmah nekoliko pametnjakovica njih nije reklo: "Mani se ti toga", "Nema od tog nista" "Trazi ti posao na drzavnim jaslama...", "Ovde nista ne ide.." i slicne "prijateljske" savete...

Medjutim, ima nesto sto takvi jos ne znaju: sistem se promenuo u Srbiji.

Nije vise socijalizam i "sigurnih poslova i drzavnih jasala" ce biti sve manje i sve losije ce biti placeni...Oni koji sa tim racunaju da dobro zive morace biti vrhunski politicari ili potkupljive cate....Treceg nema....A i konkurencija je ogromna.

Nije svako sposoban da bude vlasnik, gazda.....Ali, svako treba DA POKUSA...

Ne treba nikoga u pocetku odgovarati, jer navodno nista ne ide.

Ide, samo treba biti UPORAN i VREDAN.

Nema ni jednog LOSEG posla koji se dobrom organizacijom ne moze napraviti da ide dobro, kao sto nema ni jednog DOBROG posla koji se losom organizacijom ne moze upropastiti.

Ovo svi koji misle da se upuste u privatni biznis moraju da uvek imaju na umu.
 
Dok sam isao u srednju skolu, imao sam drugara koji je bio (na prvi pogled) prilicno spor i priglup...Los djak...

Oni fini djaci nisu se sa njim ni druzili...

Otisao sam i preko 20 godina nisam bio u mom gradu....Kada sam pre pet godina ponovo navratio, usao sam u jednu lepu kafanu, a tamo moj bivsi drugar - gazda!

Odem sledecih dana u jedan market - i tamo on gazda! I u najboljem kaficu u gradu - isto!

Covek SPOSOBAN, VREDAN, drzi kafanu, market, kafic.....Svi ga slusaju i postuju...

A onih odlikasa i dobrih djaka - nigde...

Necu da kazem da odlikasi ne mogu da se bave privatnim poslom, vec hocu da kazem da nikad ne znamo sta se u kome krije ako ne POKUSAMO...
 
U ovom sto si napisao ima dva problema. Prvo, nisi nam rekao kako je dosao do pocetnog kapitala da otvori dobar kafic. Drugo, jedino merilo uspeha ti je materijalno bogatstvo. Neke ljude to jednostavno ne interesuje.
 
Čovek priča o uspehu u biznisu, kako sam shvatio. To naravno ne može da se meri brojem pročitanih knjiga, već materijalno.

Gotovo da se potpuno slažem.

I tačno je da početni kapital jeste bitan ali i sa malo kapitala se može napredovati, samo teže, sa više rada, i sporije. Ali svakako može. Ako se u glavi u startu ima neuspeh, onda šta drugo i očekivati?
 
jeste promenio se sistem ali to jos uvek traje.Ipak ovde se najbolje prolazi na budzetu.Sacuvaju zdravlje imaju redovna primanja pa tako i planiraju .Ako pak napustaju radno mesto imaju program i dignu cistu paru kao otpremninu a prvatnik?Taj nema nista. perduzetnik dan da nije platio zdravstveno nemoze da overi knizicu,.znam coveka drzao kafanu,navukli se opstinari na recku ,sportisti preko opstine isto i nema sile da naplati..Sad se tuze.covek jede cigare od muke. Hocu da kazem postavka je apsolutno tacna ali kod nas jos uvek ne vazi.Tvrdim bolje zivi cuvar pruge nego valsnik str-a. Ovaj ima benificije, redovnu platu ,bolovanje,odmor,banju( gledao svojim ocima kako se baskare za dz. u odmaralistima) a ovaj jadnik samo ima papire, inspekcije i valute za placanje. Preduzitnik ti je kod nas ovca za šišanje osim privilegovanih.
 
U ovom sto si napisao ima dva problema. Prvo, nisi nam rekao kako je dosao do pocetnog kapitala da otvori dobar kafic. Drugo, jedino merilo uspeha ti je materijalno bogatstvo. Neke ljude to jednostavno ne interesuje.


Taj priglup lik nije ucio dok su odlikasi strebali i mucili se .
Dok su odlikasi skole ucili i mucili se sa naukom on se nije obazirao krao je i otimao zato je i stekao, e sad autor teksta hoce da nam kaze da tako treba.
 
U ovom sto si napisao ima dva problema. Prvo, nisi nam rekao kako je dosao do pocetnog kapitala da otvori dobar kafic. Drugo, jedino merilo uspeha ti je materijalno bogatstvo. Neke ljude to jednostavno ne interesuje.

Prvo, sve poslove je najbolje poceti od sitnog prema krupnijem.

(I ako imas i ako nemas dovoljno pocetnog kapitala i ISKUSTVA!)

Sa vecim pocetnim kapitalom se moze skratiti put, ali treba posedovati neke vec izdiferencirane sposobnosti i znanja.

Materijalno bogatstvo ne interesuje samo one koji ga imaju vec dovoljno.

Duhovno dolazi uvek POSLE materijalnog.
 
Taj priglup lik nije ucio dok su odlikasi strebali i mucili se .
Dok su odlikasi skole ucili i mucili se sa naukom on se nije obazirao krao je i otimao zato je i stekao, e sad autor teksta hoce da nam kaze da tako treba.

Nemoj da mislis da su svi koji su stekli i imaju - krali.

Manji broj su lopovi.

Jednostavno, ima SPOSOBNIH ljudi !

To se ne uci u skoli, to je dar od Boga.

Tek kada krenu u posao onda se to manifestuje.


To ti je jedna LATENTNA ljudska osobina...

Isto kao biti dobar borac u ratu...

Ustanovljeno je da su samo 2-3% ljudi DOBRI RATNICI. (Ostali u borbi vise stete nego koriste)

I nikad ti dobri ratnici nisu kao sto je Rambo ili slicni snagatori.

Obicno su to u miru sasvim neprimetni ljudi, oni koje srecemo svaki dan na ulici i ne primecujemo ih...

Ali u borbi FUNKCIONISU odlicno...

Ili u sportu...

Ko bi na ulici za jednog Mesija, tog malog zgoljavka sto nema 50 kg zajedno s krevetom, rekao da je najbolji fudbaler na svetu?

A jeste...


Znaci, sposobnosti ljudi se na njima NE VIDE...Cak ih ni oni sami nisu najcesce svesni.

Tek kada se nadju U SITUACIJI, pokazuju svoje istinsko lice..

Zato, TREBA POKUSATI, ko zna sta se u VAMA krije?
 
...aha..slazem se..i sad mene zanima...

...kako je poceo, sta je uradio, digao kredit, ili su mu pomogli roditelji, rodbina,
prijatelji..uzeo kredit...???
...kako mislis da danas neko pocne nesto, sa cim???...sa onim parama sto daje
Biro za zaposljavanje, nista ne moze da se pocne...definitivno je to mala suma...

..kako uci u rizik, ako nemas, ni poslovni prostor, ni ideju sta danas poceti, a da
donosi bar neki prihod, pa da si na kraju godine na nekoj pozitivnoj 0..samo da
nisi u minusu...da li uopste postoji to sto neki nisu pokusali pa propali, jer nema
prometa, opala kupovna moc stanovnistva...jos ako se na to dodaju kojekakve
inspekcije....:dontunderstand:
 
...aha..slazem se..i sad mene zanima...

...kako je poceo, sta je uradio, digao kredit, ili su mu pomogli roditelji, rodbina,
prijatelji..uzeo kredit...???
...kako mislis da danas neko pocne nesto, sa cim???...sa onim parama sto daje
Biro za zaposljavanje, nista ne moze da se pocne...definitivno je to mala suma...

..kako uci u rizik, ako nemas, ni poslovni prostor, ni ideju sta danas poceti, a da
donosi bar neki prihod, pa da si na kraju godine na nekoj pozitivnoj 0..samo da
nisi u minusu...da li uopste postoji to sto neki nisu pokusali pa propali, jer nema
prometa, opala kupovna moc stanovnistva...jos ako se na to dodaju kojekakve
inspekcije....:dontunderstand:

Pa, ako nemas nicega, ni para, ni pomoci, ni volje za rad, onda psuj politiku i Predsednika i idi u kontejner da se snabdes...

Nema druge u kapitalizmu.

Niko nije obavezan nista da ti da ili da ti obezbedi radno mesto (kao sto je to bilo u socijalizmu).

Drzava - najmanje.
 
Jedno je jako vazno: da pre nego sto pocnes neki posao moras da imas FINANSIJSKU DUBINU da izdrzis dok posao ne ZAZIVI, dok se radnja na RAZRADI.

Nije bitno samo otvoriti radnju i poceti: moras imati para da IZDRZIS jedan period dok radnja ne pocne sama da se isplacuje.

Ako imas dobro mesto i lokal - taj period je kraci.

Ako nije - period je duzi.

Ali, nikada ne bi trebalo da bude duzi od godine dana. (Da DODJES na pozitivnu nulu)!

O ovom detalju mnogi ne razmisljaju pa zato pucaju.
 
....sad si mi kao otkrio toplu vodu....:eek:

.....ja sam te lepo pitala, i ocekivala sam malo drugaciji odgovor, kad
vec dajes sebi onako olako za pravo da kazes ako nemas idi na kontejner,
ja te sad pitam, da li je taj tvoj drug iz kontejnera dosao do para za pocetak
ili su mu dali roditelji, bilo ko....jer u danasnje vreme malo ko ima za taj
pocetak...i nisu pesimisti od rodjenja, vec jednostavno nemaju....
.....ili ti je mozda cudno sto nemaju...ili se pravis da ne razumes,
ili si ovu temu postavio da bi na nekom istresao svoje frustracije zbog
uspesnog druga od koga si to najmanje ocekicao....:dontunderstand:
 
....sad si mi kao otkrio toplu vodu....:eek:

.....ja sam te lepo pitala, i ocekivala sam malo drugaciji odgovor, kad
vec dajes sebi onako olako za pravo da kazes ako nemas idi na kontejner,
ja te sad pitam, da li je taj tvoj drug iz kontejnera dosao do para za pocetak
ili su mu dali roditelji, bilo ko....jer u danasnje vreme malo ko ima za taj
pocetak...i nisu pesimisti od rodjenja, vec jednostavno nemaju....
.....ili ti je mozda cudno sto nemaju...ili se pravis da ne razumes,
ili si ovu temu postavio da bi na nekom istresao svoje frustracije zbog
uspesnog druga od koga si to najmanje ocekicao....:dontunderstand:

Ja 20 godina zivim u kapitalizmu, pa znam kako je.

U kapitalizmu nema sentimentalnosti.

Slabi propadaju, jaki opstaju....

Ili se snadji ili - bezi.

Niko te nece pitati kako si napravila prvi kapital, razumes?

Sto se tice druga...ja mu se DIVIM jer je iz nicega napravio nesto.

I svim takvima skidam kapu.
 
Poslednja izmena:
Bravo za temu!

Poznajem mnogo ljudi koji su sasvim posteno dosli do pravog bogatstva a poznajem i one koji su za par meseci upropastili nesto sto je stvarano decenijama. Neko moze iz nicega stvoriti sve a neko iz svega nista.
Da bi se desilo ovo prvo pre svega se mora zeleti stvarati, hteti raditi i znati opstati i kad je najteze.
Da bi se desilo ovo drugo ili nesto slicno ovome drugom potrebno je samo jedno, reci sebi da ne mozes ni poceti jer eto nema se novca, nema se veze, nema se trziste, nema se drzave, nema se podrske...
 
Tema je mnogo generalna i, za nase uslove, zalazi vise u domen psihologije nego biznisa.

100 % se slazem da samo zdrav duh neopterecen babskim kuknjavama moze nesto da uradi, ali kao nacija smo apsolutno lenji i bez neke vizije.

Grupa na koju ciljas temom je neka post fax omladina - prosecna osoba koja je uklapa u tu pricu je neko u kasnim 20 tim godinama, neko ko nije razmisljao o tome sta bi voleo da radi u zivotu od nekih klinjarskih tripova o pilotima ili gusarima. I tako neko ce da prosipa pamet da duzina skolovanje ne utice na posao, jer "posla nema". Naravno, to nece proci bez gromoglasnog aplauza prisutne raje (starost publike postaje sve manje bitna). Bez jasne vizije ne moze nesto da se stvori.

A to se ne dobija preko noci.

Mnogo volim zapadnjacki sistem obrazovanja / odrastanja. Od malena deci se pruza prilika za takmicenje i taj osecaj da je zivot borba - bilo to preko nekih skolskih sportskih timova, bendova, organizacija -> konstantno od malih nogu deca se uce da imaju neki cilj u zivotu i da se izbore za svoje mesto.
Kad covek dodje u neke godine kad bi normalno bilo da se osamostali a postane svestan da je u zivotu naucio samo da gundja aktivira odbrambeni mehanizam da je neko drugi za sve kriv - drzava izgleda da je omiljeni dezurni krivac.

Apsolutno ne pratim politiku i ne branim / ne gotivim "organe" na vlasti.
 
Nemoj da mislis da su svi koji su stekli i imaju - krali.

Manji broj su lopovi.

Jednostavno, ima SPOSOBNIH ljudi !

To se ne uci u skoli, to je dar od Boga.

Tek kada krenu u posao onda se to manifestuje.


To ti je jedna LATENTNA ljudska osobina...

Isto kao biti dobar borac u ratu...

Ustanovljeno je da su samo 2-3% ljudi DOBRI RATNICI. (Ostali u borbi vise stete nego koriste)

I nikad ti dobri ratnici nisu kao sto je Rambo ili slicni snagatori.

Obicno su to u miru sasvim neprimetni ljudi, oni koje srecemo svaki dan na ulici i ne primecujemo ih...

Ali u borbi FUNKCIONISU odlicno...

Ili u sportu...

Ko bi na ulici za jednog Mesija, tog malog zgoljavka sto nema 50 kg zajedno s krevetom, rekao da je najbolji fudbaler na svetu?

A jeste...


Znaci, sposobnosti ljudi se na njima NE VIDE...Cak ih ni oni sami nisu najcesce svesni.

Tek kada se nadju U SITUACIJI, pokazuju svoje istinsko lice..

Zato, TREBA POKUSATI, ko zna sta se u VAMA krije?



Ta krilatica "sposobni ljudi", obicno u sebi krije ljude cija je jedina sposobnost to da znaju dobro da varaju, lazu, glume i nasankaju druge (cast izuzecima koje sam sretao)!Ako to "sposoban" znaci pametan, mudar, dobar organizator, kreativan, marljiv, precizan, iskusan, komunikativan itd., to pozdravljam i to cijenim!danas taj pojam, najcesce, ima ovo prvo znacenje.

To o ratnicima i atleticarima sto pricas nije uporedivo sa "sposobnim ljudima" o kojima pricas, a evo i zasto : dobar ratnik i dobar atleticar se od ostalih razlikuju po tome sto ispoljavaju bolje fizicke sposobnosti, jaci su, brzi su, okretniji su, to su sve stvari koje se daju mjeriti i uporedjivati - potrkamo se nas dvojica i znamo ko je brzi, prosto k'o pasulj!

U biznisu nije bas tako, kazu za nekog "on je sposoban", "on zna da radi posao bolje od drugih", znaci treba da ima i neke osobine koje su u poredjenju sa drugim superiornije, stio je logicno, a kad bi tog "sposobnog" poredili sa nekim drugim ispao bi triput nesposobniji odakle ja izvlacim zakljucak da on nije od ostalih ni pametniji, nit inteligentniji, nit obrazovaniji, nit ostroumniji, samo je veci lazov i prevarant pa na racun tog laganja i varanja ostvari brze svoje ciljeve i uspije u zivotu.

Igrom slucaja, radim dva posla, jedan u drzavnoj firmi sa zavrsenim fakultetom i drugi u svojoj, privatnoj, firmi.Taj drzavni posao mi je bio garancija za kredit koji sam uzeo i poceo privatni posao, to mi je bio pocetni kapital, ako toga nema tesko je otpoceti bilo kakav posao tako da je sasvim opravdano kad ljudi kazu, "a otkud mu pocetni kapital", to je dobar dio price.U privatnoj firmi se tesko do uspjeha stize jer su okolnosti takve, nisam ni glup, nit neobrazovan, nit me je lako nasankati, radim kao mazga, odlicno sam informisan, znam 90% ljudi na tom trzistu, ali ako hocu da radim posteno i na nacin da nikoga ne zajebem, ni drzavu, ni druge, moj posao ce se sporo razvijati i ja sam toga svjestan, ali mirno spavam.Mozda ce mi neko reci da sam nesposoban?

Znam prijatelja koji isto kao ja ima firmu, ali je to lazov od malih nogu, narkotici, cigarete, Kurdi, izbjegavanje poreza, razne mahinacije, uzas, ali njegova firma je dosta jaca i uspjesnija od moje na prvi pogled jer covjek mulja li mulja.Svako malo pa ode u zatvor, ali je opet"sposoban covjek i biznismen veliki"!Za njega ce sigurno reci da je "sposoban", ali on je odabrao taj put, a ja ovaj drugi, ko ce bolje proci, vrijeme ce pokazati.

I sta sad, nit je inteligentniji, nit je posteniji, nit je "promucurniji", nit ima bolji smisao za posao, nit je kreativniji, ali ce neko reci da je "sposobniji"?E pa zajebite tu pricu...
 
Poslednja izmena:
Jedno je jako vazno: da pre nego sto pocnes neki posao moras da imas FINANSIJSKU DUBINU da izdrzis dok posao ne ZAZIVI, dok se radnja na RAZRADI.

Nije bitno samo otvoriti radnju i poceti: moras imati para da IZDRZIS jedan period dok radnja ne pocne sama da se isplacuje.

Ako imas dobro mesto i lokal - taj period je kraci.

Ako nije - period je duzi.

Ali, nikada ne bi trebalo da bude duzi od godine dana. (Da DODJES na pozitivnu nulu)!

O ovom detalju mnogi ne razmisljaju pa zato pucaju.

To je apsolutno tacno, moras imati novca ne samo da pokrenes biznis nego jos preko toga da ga odrzavas dovoljno dugo dok se ne razvije i pocne sebe da izdrzava.Ja kazem :"Prvih nekoliko godina u firmu samo upumpavas novac..."!

S tim da je po meni i iskustvima ljudi sa kojima sam pricao taj period min.5 godina!!!

Najmanje toliko vremena treba da se napravi solidna i stabilna firma koja ce sama sebe gurati, da se otplate pocetni krediti i da firma postane finansijski stabilna.Mozda je to u Americi 1 godina, ali ovdje je to sigurno vise.
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da nisam ovde procitao da je neko trazio informacije o nekom poslu, a da mu odmah nekoliko pametnjakovica njih nije reklo: "Mani se ti toga", "Nema od tog nista" "Trazi ti posao na drzavnim jaslama...", "Ovde nista ne ide.." i slicne "prijateljske" savete...

Medjutim, ima nesto sto takvi jos ne znaju: sistem se promenuo u Srbiji.

Nije vise socijalizam i "sigurnih poslova i drzavnih jasala" ce biti sve manje i sve losije ce biti placeni...Oni koji sa tim racunaju da dobro zive morace biti vrhunski politicari ili potkupljive cate....Treceg nema....A i konkurencija je ogromna.

Nije svako sposoban da bude vlasnik, gazda.....Ali, svako treba DA POKUSA...

Ne treba nikoga u pocetku odgovarati, jer navodno nista ne ide.

Ide, samo treba biti UPORAN i VREDAN.

Nema ni jednog LOSEG posla koji se dobrom organizacijom ne moze napraviti da ide dobro, kao sto nema ni jednog DOBROG posla koji se losom organizacijom ne moze upropastiti.

Ovo svi koji misle da se upuste u privatni biznis moraju da uvek imaju na umu.

Slažem se manje više sa većim delom teksta.Neki ljudi su zaista teški pesimisti,pa odustanu već i u fazi razmišljanja,ali isto tako treba imati u vidu da nisu svi poslovi isti.Postoje manji i veći poslovi,poslovi za koje je potrebno veće i manje ulaganje,pa se u skladu s tim treba ponašati,jer optimizam treba da postoji samo onda kad si siguran da ćeš sklopiti više od 50% "kockica" za uspešan početak.

Pre nego što usledi razmišljanje o poslu,treba dobro pratiti kretanje tržišta ... Šta uspeva,šta se traži,a šta ne.Inače,ni jedan posao neće biti uspešan na duže staze,ako se s vremena na vreme ne pribegava inovacijama i novinama u poslovanju,marketinškom podrškom i ostalim faktorima koji utiču na razvoj posla. :)

A to koliko brzo će se koji posao razvijati,zavisi od veličine posla i samog angažovanja preduzetnika.Nekome će isti posao krenuti za mesecak dana,nekome će za to trebati pola godine,a nekome i deset godina.Sve zavisi od angažmana i truda,ispitivanja tržišta i komunikacije s ljudima. :)
 
Bravo za temu!

Poznajem mnogo ljudi koji su sasvim posteno dosli do pravog bogatstva a poznajem i one koji su za par meseci upropastili nesto sto je stvarano decenijama. Neko moze iz nicega stvoriti sve a neko iz svega nista.
Da bi se desilo ovo prvo pre svega se mora zeleti stvarati, hteti raditi i znati opstati i kad je najteze.
Da bi se desilo ovo drugo ili nesto slicno ovome drugom potrebno je samo jedno, reci sebi da ne mozes ni poceti jer eto nema se novca, nema se veze, nema se trziste, nema se drzave, nema se podrske...

Poznajem dva ( 2 ) čoveka koji su pravi bogataši, ne znaju šta imaju...privatnici, ali oni su pored nasledjenog smisla za biznis nasledili i već razradjene radnje i veeeliki kapital svojih roditelja i deda. Crnotravci :cool:

Ali poznajem i čoveka koji je nasledjeno bogatstvo, razradjeni biznis svog oca sa puno poslovnih prijatelja i veza, doveo do propasti. Opstaje zahvaljujući tim ljudima koji su mu pomogli iz poštovanja prema njegovom pokojnom ocu.
 
jeste promenio se sistem ali to jos uvek traje.Ipak ovde se najbolje prolazi na budzetu.Sacuvaju zdravlje imaju redovna primanja pa tako i planiraju .Ako pak napustaju radno mesto imaju program i dignu cistu paru kao otpremninu a prvatnik?Taj nema nista. perduzetnik dan da nije platio zdravstveno nemoze da overi knizicu,.znam coveka drzao kafanu,navukli se opstinari na recku ,sportisti preko opstine isto i nema sile da naplati..Sad se tuze.covek jede cigare od muke. Hocu da kazem postavka je apsolutno tacna ali kod nas jos uvek ne vazi.Tvrdim bolje zivi cuvar pruge nego valsnik str-a. Ovaj ima benificije, redovnu platu ,bolovanje,odmor,banju( gledao svojim ocima kako se baskare za dz. u odmaralistima) a ovaj jadnik samo ima papire, inspekcije i valute za placanje. Preduzitnik ti je kod nas ovca za šišanje osim privilegovanih.


Sve je tačno.

Evo moj promer...Moj muž ima privatnu firmu. Što se tiče posla, nije da ga hvalim, ali zaista je majstorčina svog zanata, a kao čovek je pošten, i oboje volimo mirno da spavamo. Kad kažem pošten, mislim da neće da zakine na ceni, neće da ukrade na materijalu, čisti račun duga ljubav. Računa na tu stranku i za buduću saradnju. Medjutim, to kod nas ne ide. Takav privatnik ne da se ne može obogatiti, nego ne može opstati. Nije svako rodjen za mutljavinu, i neće svako da mulja. Poreski sistem ne valja. Kod nas se pri kraju fiskalne godine menja zakon..:eek: Pa, to nigde u svetu nema ! Poreski sistemi opstaju bez promena barem po deset godina, da taj neki privatnik zna da li da ulazi u kredite, pod kojim uslovima, kako će ih vratiti,da li da zapošljava ljude ili ne......koja će poreska stopa biti sledeće godine, na koju osnovicu ! Ne mogu se u novembru pred prredaju završnog računa menjati propisi ! To unosi nepoverenje, zbrku...

Ovo za zdravstvenu knjigžicu si upravu. Ako ne platiš doprinose za zdravstvo, koji su pooveći zadnjih godina, nema overene knjižice. Meni sad ostaje jedino da se razvedem da bi dete i ja dobili zdravstvenu knjižicu, pošto smo večito u buli sa porezom..
A, i razvod košta..:lol:.. Niti možeš zatvoriti firmu dok ne izmiriš poreska dugovanja....
haos.
 
Ta krilatica "sposobni ljudi", obicno u sebi krije ljude cija je jedina sposobnost to da znaju dobro da varaju, lazu, glume i nasankaju druge (cast izuzecima koje sam sretao)!Ako to "sposoban" znaci pametan, mudar, dobar organizator, kreativan, marljiv, precizan, iskusan, komunikativan itd., to pozdravljam i to cijenim!danas taj pojam, najcesce, ima ovo prvo znacenje.

Mislim da je ovo sto si napisao bas ono kako svesno ili nesvesno razmislja vecina ljudi u Srbiji i sto je sustina u celoj stvari.
Prvi zakon kapitalisticke ekonomije je: RIZIK STVARA KAPITAL.
ASto je taj rizik veci - put do kapitala je kraci i obrnuto. (Primer: ako opljacnas banku, put do kapitala je najkraci, ali rizik je najveci!)
Rec "sposoban" podrazumeva sve ono sto ti omogucije da dodjes do para, a da te uz put ne dokaci Zakon.
Narocito, po meni, sadrzi tri stvari: da budes hrabar i da pravilno procenjujes stvari i iskoriscavas prilike.
Varanje, laganje, gluma, nasankavanje u kapitalizmu su validna sredstva za sticanje profita, pod uslovom da nisu u suprotnosti sa zakonom.


To o ratnicima i atleticarima sto pricas nije uporedivo sa "sposobnim ljudima" o kojima pricas, a evo i zasto : dobar ratnik i dobar atleticar se od ostalih razlikuju po tome sto ispoljavaju bolje fizicke sposobnosti, jaci su, brzi su, okretniji su, to su sve stvari koje se daju mjeriti i uporedjivati - potrkamo se nas dvojica i znamo ko je brzi, prosto k'o pasulj!

I u poslu takodje terba da ispoljis atletske osobine: da si brzi od drugih, spretniji, da bolje startujes, vise odskocih, duze izdrzis, budes jaci psiholoski, da brze mislis i situacije bolje procenjujes

U biznisu nije bas tako, kazu za nekog "on je sposoban", "on zna da radi posao bolje od drugih", znaci treba da ima i neke osobine koje su u poredjenju sa drugim superiornije, stio je logicno, a kad bi tog "sposobnog" poredili sa nekim drugim ispao bi triput nesposobniji odakle ja izvlacim zakljucak da on nije od ostalih ni pametniji, nit inteligentniji, nit obrazovaniji, nit ostroumniji, samo je veci lazov i prevarant pa na racun tog laganja i varanja ostvari brze svoje ciljeve i uspije u zivotu.

U kapitalizmu je sve dozvoljeno sto zakonom nije zabranjeno.
Ako postoji neka rupa u zakonu, a po licnom kriterijumu nam se cini da nije moralno - iskoristi je.
Vecina onih koje u Srbiji pogrdno zovu "tajkuni" nisu lopovi ni kriminalci, vec su jednostavno shvatili da se sistem promenuo i ISKORISTILI SU RUPE U ZAKONU koji nije pratio promenu sistema. A to je u tom sistemu potpuno validno!
Imali su vise brzine i hrabrosti. Bili su SPOSOBNIJI od drugih.


Igrom slucaja, radim dva posla, jedan u drzavnoj firmi sa zavrsenim fakultetom i drugi u svojoj, privatnoj, firmi.Taj drzavni posao mi je bio garancija za kredit koji sam uzeo i poceo privatni posao, to mi je bio pocetni kapital, ako toga nema tesko je otpoceti bilo kakav posao tako da je sasvim opravdano kad ljudi kazu, "a otkud mu pocetni kapital", to je dobar dio price.U privatnoj firmi se tesko do uspjeha stize jer su okolnosti takve, nisam ni glup, nit neobrazovan, nit me je lako nasankati, radim kao mazga, odlicno sam informisan, znam 90% ljudi na tom trzistu, ali ako hocu da radim posteno i na nacin da nikoga ne zajebem, ni drzavu, ni druge, moj posao ce se sporo razvijati i ja sam toga svjestan, ali mirno spavam.Mozda ce mi neko reci da sam nesposoban?

Ja poznajem vise ljudi iz Istocne Evrope (ne samo Srba) koji su veoma pametni, vredni, obrazovani i inteligentni, ali se u kapitalizmu se nikako nisu snasli. Sve nesto hoce da smisle kako da se na brzinu obogate i nikako ne uspevaju, a godine prolaze...

A poznajem ljude iz moje bliske okoline koji su inteketualno inferiorni, ali plivaju kao ribe u tom sistemu.
Znaci, nije stvar samo u inteligenciji i vrednoci.
Treba jos necega.


Znam prijatelja koji isto kao ja ima firmu, ali je to lazov od malih nogu, narkotici, cigarete, Kurdi, izbjegavanje poreza, razne mahinacije, uzas, ali njegova firma je dosta jaca i uspjesnija od moje na prvi pogled jer covjek mulja li mulja.Svako malo pa ode u zatvor, ali je opet"sposoban covjek i biznismen veliki"!Za njega ce sigurno reci da je "sposoban", ali on je odabrao taj put, a ja ovaj drugi, ko ce bolje proci, vrijeme ce pokazati.

Ja cu ti odmah reci ko ce bolje proci: on!
On je shvatio ono sto ti ne mozes da shvatis.
Jedino sto mora da pazi da je uvek NA GRANICI LEGALNOG i da ne pretera. Ako to uspe - nesumnjivo ce bolje proci od tebe koji hoces sve po zakonu.
U kapitalizmu NIKO ko se drzi striktno zakona ne moze daleko da dogura.
Bar u pocetku.


I sta sad, nit je inteligentniji, nit je posteniji, nit je "promucurniji", nit ima bolji smisao za posao, nit je kreativniji, ali ce neko reci da je "sposobniji"?E pa zajebite tu pricu...

Ti jos nisi shvatio kakve su VREDNOSTI U KAPITALIZMU.
Jos mislis na socijalisticki nacin. ;)
 
Poslednja izmena:
Rec "sposoban" podrazumeva sve ono sto ti omogucije da dodjes do para, a da te uz put ne dokaci Zakon.
Narocito, po meni, sadrzi tri stvari: da budes hrabar i da pravilno procenjujes stvari i iskoriscavas prilike.
Varanje, laganje, gluma, nasankavanje u kapitalizmu su validna sredstva za sticanje profita, pod uslovom da nisu u suprotnosti sa zakonom. [/b]

Pa ne bih se bas slozio da su to validna sredstva i da nisu u suprotnosti sa zakonom - laganjem i prevarom nekoga dovesti u zabludu, a zarad sticanja licne koristi je kod nas i te kako kaznjivo!A mislim da je i kod vas...

I u poslu takodje terba da ispoljis atletske osobine: da si brzi od drugih, spretniji, da bolje startujes, vise odskocih, duze izdrzis, budes jaci psiholoski, da brze mislis i situacije bolje procenjujes

To stoji, slazem se.

U kapitalizmu je sve dozvoljeno sto zakonom nije zabranjeno.
Ako postoji neka rupa u zakonu, a po licnom kriterijumu nam se cini da nije moralno - iskoristi je.
Vecina onih koje u Srbiji pogrdno zovu "tajkuni" nisu lopovi ni kriminalci, vec su jednostavno shvatili da se sistem promenuo i ISKORISTILI SU RUPE U ZAKONU koji nije pratio promenu sistema. A to je u tom sistemu potpuno validno!
Imali su vise brzine i hrabrosti. Bili su SPOSOBNIJI od drugih.


Znaci, saradjujes sa svojim prijateljima, rodjacima, poznanicima i dodjes u poziciju da mozes da ih zajebes, nije to u skladu sa tvojim moralnim nacelima, ali...Boze moj..., posao i uspjeh po svaku cijenu - zajebaces ih?E pa ne pada mi na pamet da se bavim biznisom na taj nacin i pod tim uslovima, ovdje jos postoji nesto sto se zove moral, obraz i postenje, ako biti sposoban znaci nemati te osobine pristajem odmah da se prestanem baviti biznisom!!!

Ja poznajem vise ljudi iz Istocne Evrope (ne samo Srba) koji su veoma pametni, vredni, obrazovani i inteligentni, ali se u kapitalizmu se nikako nisu snasli. Sve nesto hoce da smisle kako da se na brzinu obogate i nikako ne uspevaju, a godine prolaze...

A poznajem ljude iz moje bliske okoline koji su inteketualno inferiorni, ali plivaju kao ribe u tom sistemu.
Znaci, nije stvar samo u inteligenciji i vrednoci.
Treba jos necega.


Po tebi proizilazi da trebas biti u bukvalnom smislu smece i lazov, kako to kod vas kazu "nitkov" da bi uspio u poslu i dobio epitet sposoban?Neka hvala..., ostacu nesposoban...

Ja cu ti odmah reci ko ce bolje proci: on!
On je shvatio ono sto ti ne mozes da shvatis.
Jedino sto mora da pazi da je uvek NA GRANICI LEGALNOG i da ne pretera. Ako to uspe - nesumnjivo ce bolje proci od tebe koji hoces sve po zakonu.
U kapitalizmu NIKO ko se drzi striktno zakona ne moze daleko da dogura.
Bar u pocetku.


Ti imas pravo na svoje misljenje, ali mislim da dolazi vrijeme kad ce svi morati raditi po zakonu i legalno, to o cemu ti pricas je cist lopovluk i kriminal, ti mi prakticno savjetujes da i ja lazem, kradem i varam ("u granicama zakona"...kako to nevjerovatno zvuci, to je kao ubij covjeka, ali da ostane ziv) da bih uspio?Znam ja to i bez tebe dragi moj prijatelju, ali, opet ti kazem, " neka, hvala lijepa", norme nam se razlikuju...

Ti jos nisi shvatio kakve su VREDNOSTI U KAPITALIZMU.
Jos mislis na socijalisticki nacin. ;)

Mislim i ja na kapitalisticki nacin, ali to sto ti mislis da je kapitalisticki to je "lopovlisticki" nacin, pa jos u Americi kojoj su puna usta moralisanja i drzanja predavanja o postenju cijelom svijetu.A to sto mislis da su to vrijednosti...hm...u debeloj si zabludi...
 
Mislim i ja na kapitalisticki nacin, ali to sto ti mislis da je kapitalisticki to je "lopovlisticki" nacin, pa jos u Americi kojoj su puna usta moralisanja i drzanja predavanja o postenju cijelom svijetu.A to sto mislis da su to vrijednosti...hm...u debeloj si zabludi...

Profit ne poznaje moralne barijere. (Inace, definicija morala je "Moral je volja vladajuce klase pretvorena u obicajne norme").

Mi ili cemo biti boza ili limunada. :think:

Nema tu sredine.

Ili smo za moral, obraz, postenje, socijalizam ili za profit, kapitalizam, demokratiju....

Ta dva sistema ne mogu zajedno.

Moramo se vec jednom OPREDELITI I ZNATI STA HOCEMO.
 
Profit ne poznaje moralne barijere. (Inace, definicija morala je "Moral je volja vladajuce klase pretvorena u obicajne norme").

Mi ili cemo biti boza ili limunada. :think:

Nema tu sredine.

Ili smo za moral, obraz, postenje, socijalizam ili za profit, kapitalizam, demokratiju....

Ta dva sistema ne mogu zajedno.

Moramo se vec jednom OPREDELITI I ZNATI STA HOCEMO.
Zasto moral i postenje,znanje i rad te obrazovanost nisu i nikako ne idu skupa u paketu sa profitom,kapitalizmom i demokratijom drustva u kojem zivis(mo)????Objasni ,molim te!!!!
 
Zasto moral i postenje,znanje i rad te obrazovanost nisu i nikako ne idu skupa u paketu sa profitom,kapitalizmom i demokratijom drustva u kojem zivis(mo)????Objasni ,molim te!!!!

Zato sto je u kapitalizmu Zlatno tele (profit) - Bog!

(I nema drugih Bogova osim njega)

Ni sam zivot mu nije vazan.

Ni opstanak Planete.

A kamoli nekakav moral.....
 

Back
Top