Menadzment –sta sa njim ?

ohmygod

Obećava
Poruka
77
ljudi jako sam zbunjen!!! moze li mi neko pojasniti termine menadžment, marketing, PR???
ima li sličnosti među njima???

moze neko da mi pojasni čime se bavi menadžer...
i direktor marketinga???

koji se fax studira i da li je to isplativ posao???
molim vas hitno mi jeeee
 
Menadžment ti dođe upravljanje (ljudima, procesima, resursima,...). Marketing je reklamiranje. PR su odnosi sa javnošću: nastupaš kao predstavnik neke firme, oraganizacije, čega već, u javnosti, pred medijima itd. Ima sličnosti među njima, a opet, slično je i sa atomskom fizikom.

Menadžeri se bave svim i svačim. Imaš menadžere prodaje, generalne menadžere, menadžere u proizvodnji, PR menadžere... Ukoliko koristiš što starije nazive kao što su šef, direktor, komercijalista, biće ti možda malo jasnije o čemu se tu govori. Direktor marketinga: zavisi gde. U bilo kojoj firmi možda samo organizovanjem prezentacija i reklamnih kampanja (u saradnji sa spolnjim reklamnim agencijama ili odgovarajućom internom službom), dok bi u okviru neke medijske kuće njegov posao bio da prodaje reklamne i plaćene termine. Ukoliko se radim o nekom festivalu ili neprofitnoj organizaciji u njegov opis posla bi moglo da spada i nalaženje sponzora.

Koji fax? Da li je ovo pitanje: "Tata, tata, a kako se zove ona škola što ću da budem direktor kada je završim?!" Šalu na stranu, Ekonomija, Pravo, Fon i gomila privatnih fakulteta sa svojeglavim nazivima se smatraju odgovarajućim, no ne treba zaboraviti da bilo koji fax može poslužiti kao osnova za bavljenje menadžmentom, kako u svojoj matičnoj oblasti (npr elektrotehnika, građevinarstvo), tako i van nje (Filološki npr, ako govorimo o PR-u, ili Filozofski). Više su tu pojedinačne sposobnosti u pitanju nego formalno obrazovanje. I gde se ko i kako zadesi.
 
dboskan:
Menadžment ti dođe upravljanje (ljudima, procesima, resursima,...). Marketing je reklamiranje. PR su odnosi sa javnošću: nastupaš kao predstavnik neke firme, oraganizacije, čega već, u javnosti, pred medijima itd. Ima sličnosti među njima, a opet, slično je i sa atomskom fizikom.

Menadžeri se bave svim i svačim. Imaš menadžere prodaje, generalne menadžere, menadžere u proizvodnji, PR menadžere... Ukoliko koristiš što starije nazive kao što su šef, direktor, komercijalista, biće ti možda malo jasnije o čemu se tu govori. Direktor marketinga: zavisi gde. U bilo kojoj firmi možda samo organizovanjem prezentacija i reklamnih kampanja (u saradnji sa spolnjim reklamnim agencijama ili odgovarajućom internom službom), dok bi u okviru neke medijske kuće njegov posao bio da prodaje reklamne i plaćene termine. Ukoliko se radim o nekom festivalu ili neprofitnoj organizaciji u njegov opis posla bi moglo da spada i nalaženje sponzora.

Koji fax? Da li je ovo pitanje: "Tata, tata, a kako se zove ona škola što ću da budem direktor kada je završim?!" Šalu na stranu, Ekonomija, Pravo, Fon i gomila privatnih fakulteta sa svojeglavim nazivima se smatraju odgovarajućim, no ne treba zaboraviti da bilo koji fax može poslužiti kao osnova za bavljenje menadžmentom, kako u svojoj matičnoj oblasti (npr elektrotehnika, građevinarstvo), tako i van nje (Filološki npr, ako govorimo o PR-u, ili Filozofski). Više su tu pojedinačne sposobnosti u pitanju nego formalno obrazovanje. I gde se ko i kako zadesi.

I koferče, i koferče... :lol:
 
Menadzer je osoba koja radi sa i kroz druge ljude, tj. koordinacijom rada drugih dolazi do odredjenih ciljeva. Glavne duznosti menadzera su planiranje, organizacija, kontrola i implementacija. Ukoliko zelis da postanes menadzer, najvazine je da si kreativan, da znas da razmisljas svojom glavom, pogotovu kada si pod pritiskom, i da posedujes sjajne komunikacione vestine (citaj: da znas da slusas). I da imas guts.
Marketing je komunikacija sa trzistem.
Marketing menadzer, dakle, smislja strategije komunikacije sa trzistem. tj., treba da odgovori na sledeca pitanja - ko cini njegovo trziste, kako da dodje do svog trzista, kako da zavede, zainteresuje trziste, kako da prima povratne informacije, kako da na iste reaguje, kako da ucini da trziste zavoli njegov proizvod/uslugu...
PR (Public Relation) se bavi imidzom firme/organizacije i usko saradjuje sa medijima. Pravi planove za kreiranje imidza na osnovu kojih generise odredjene informacije i plasira ih u medije.
Prihodi menadzera, u principu, zavise samo od njegovih sposobnosti. A najbolje je sto, kada si menadzer, ne moras da radis za platu 8-)
 
Marketing je mnogo vise od reklamiranja. Cetiri osnovna instrumenta marketinga su proizvod, cena, kanali prodaje i promocija, a reklamiranje je samo deo promocije. Marketing je, ustvari, odnos preduzeca prema trzistu i potrosacima. Uz pomoc marketinga preduzece nastoji da prvo zadovolji potrebe potrosaca pa tek onda sopstvene potrebe tj. potrosac je na prvom mestu.

A ti ako si planirao da upises ovako nesto, onda ti je slaba kosrist od toga kad ti nemas pojma sta je sta. U svakom slucaju SRECNO!
 
marbik:
brate bobos jel ti ukljucis mozak pre nego sto nesto napises? sta ce bre nekome neka glupost koju si prepisao iz strategijskog? jbte majke mi me blam kad nekad vidim ko ide na moj fax...

Kako si ti mudar...
Zasto ovo mora biti iz Strategijskog ?
Menadzment se izucava i na FON-u
Procitaj bar jednu knjigu iz menadzmenta ( koja nije oficijelni udzbenik ), pa onda nesto reci.
Inace, ja sam na statistici, tako da dobro mogu razlikovati strebanje i ucenje sa razumevanjem
 
ne lupaj bre majke ti, ne teraj me da sad vadim knjigu...
ne znam dal si 2 posta na ovom forumu napisao a da je u vezi sa temom. ovo je samo jedan u nizu primera gde covek trazi blize pojasnjenje, a ti odvalis neku definiciju i kao wow...debilno.
a to sto vas veliki naucnik lovric truje na tom smeru nekim nadri prichama to je posebna tema :rolleyes:
 
e.xotica:
Menadzer je osoba koja radi sa i kroz druge ljude, tj. koordinacijom rada drugih dolazi do odredjenih ciljeva. Glavne duznosti menadzera su planiranje, organizacija, kontrola i implementacija. Ukoliko zelis da postanes menadzer, najvazine je da si kreativan, da znas da razmisljas svojom glavom, pogotovu kada si pod pritiskom, i da posedujes sjajne komunikacione vestine (citaj: da znas da slusas). I da imas guts.
Marketing je komunikacija sa trzistem.
Marketing menadzer, dakle, smislja strategije komunikacije sa trzistem. tj., treba da odgovori na sledeca pitanja - ko cini njegovo trziste, kako da dodje do svog trzista, kako da zavede, zainteresuje trziste, kako da prima povratne informacije, kako da na iste reaguje, kako da ucini da trziste zavoli njegov proizvod/uslugu...
PR (Public Relation) se bavi imidzom firme/organizacije i usko saradjuje sa medijima. Pravi planove za kreiranje imidza na osnovu kojih generise odredjene informacije i plasira ih u medije.
Prihodi menadzera, u principu, zavise samo od njegovih sposobnosti. A najbolje je sto, kada si menadzer, ne moras da radis za platu 8-)
e hvala za ovaj post...mene bash zanimalo shta se tachno radi u menadzhmentu...=) znala sam otprilike ali opet...ja sam vecj sad razmishljala shta da upishem i menadzhment mi je zvuchao zanimljivo a sad mislim da cju stvarno to da upishem...super je tema ;))) tnx! =)
 
Ako želite da naučite šta je Marketing, koliko je interesantan, primenljiv i profitabilan, od srca vam preporučujem Fakultet informacionih tehnologija (FIT). Imaju najbolje studijske programe, teoriju koju naučite odmah primenjujete u praksi, a s obzirom da rade po Bolonji i američkim programima, diploma je priznata u svetu. Jeste privatni fakultet, ali nisam zažalila ni jednog trenutka, ovo studiranje je vredno svakog dinara, a i više. Posetite sajt www.fit.edu.yu, pa ćete saznati više detalja.

Marketing se bavi potrebama tržišta i proflisanjem proizvoda i usluga prema tim potrebama, mada je cesto ovaj proces i upravo suprotan: marketinškim tehnikama se kreiraju potrebe tržišta za određenim proizvodima. Marketing se takođe bavi i prognozom buducih potreba tržišta i istraživanjima. Integrisane marketinške komunikacije obuhvataju: oglašavanje i odnose s javnošcu (PR). Marketing je esencijalni deo svake kompanije, koji je uci kako da maksimizira profit, a ukljucuje: marketing menadžment i strategiju, istraživanja tržišta, kreiranje i pozicioniranje brenda, komunikacije, oglašavanje, direktni marketing, promociju, organizaciju događaja, Internet marketing i druge oblasti.

Ja studiram Marketing, ali imaju i Menadžment IT sistema i Operacioni menadžment.
 
Da li je neko mozda cuo za Link poslovnu skolu, e-learning? Radi se o online kursevima, izmedju ostalog i marketing, menadzment itd. Ja sam zavrsila filoloski i treba mi neki dodatni sertifikat zbog posla, a jako mi se ne gnjavi sa postipl. ili masterom (sta god to sad bilo), pa bi mi znacilo ako neko pouzdano zna nesto o ovim kursevima. Vredi ili ne?
Hvala unapred. Pozdrav!
 
Eto, kako u naslovu kaze. Postoje razne skole (bivse Vise I Fakulteti) gde se nakon zavrsetka dobija zvanje “menadzer xxxx xxxxx”. Menadzer za ovo ili ono. A drugo pitanje pored gore postavljenog “sta znaju da rade” ? Ili da malo drugacije formulisemo, kada poslodavac pita nekoga ko je zavrsio menadzment “sta ti znas da radis ?”, koji je odgovor ?
 
Imas pravo, menadzment je planiranje, organizovanje, upravljanje i kontrola. I moze biti u svim oblastima I na svim nivoima (nizi, srednji, visi I top menadzment)., ali kada ga pita poslodavac STA KONKRETNO ZNA DA RADI koji je odgovor ? Mozda DA BUDEM DIREKTOR ? Ranije je za taj isti profil (mada ranije nije postojao takav profil) postojao naziv “RUKOVODILAC”. Rukovodilac = menadzer. Znaci, ljudi se danas osposobljavajui obucavaju da budu rukovodioci, ali mi nije jasno kako neko moze biti rukovodilac ako ne poznaje materiju, recimo masinstvo.
 
Е то, уче да буду руководиоци. Но, за руковођење и уопште вештину организовања можеш и неке курсеве да позавршаваш, а ако материју не познајеш, џаба ти све.
Мада видиш, сада се ти менаџери специјализују за различите области, колико је то на крају добро, заиста не знам.


__________
*Купио сам 'Ер Макс' патике, излазим на спавове скоро свако вече,
још само да упишем менаџмент и успео сам у животу* ;)
 
Poslednja izmena:
Prvo, ne moze niko da ima zvanje Menadzer posle fakulteta, to je mesto u organizacionoj semi, zvanje je dipl.ing.organizacionih nauka-smer za menadzment (na FONu)
Drugo, ne moze neko ko je tek zavrsio fakultet da bude menadzer (rukovodoc, direktor kako god zelite) za to je potrebna praksa.

ono sto studenti koji su zavrsili menadzment mogu mnogo toga da ponude svojim poslodavcima, mogu da rade u raznim oblastima (marketingu, ljudskim resursima, finansijama...), vladaju raznim tehnikama upravljanja (projekata, investicija...), pomazu pri optimizaciji i pravilnoj upotrebi resursa kako bi se ostvarrio proizvod (usluga) odgovarajuceg kvaliteta - bar oni studenti koji su zavrsili FON (ne znam sta se uci na drugim fakultetima, ali mi zaista imamo sta da ponudimo na trzistu rada)
 
Slazem se sa svim odgovorima I mislim da je tema toliko obuhvatna da ce svaki odgovor biti ispravan.
Moji profesori su govorili da je glavna vestina menadzera da ume da “UDJE NA MALA VRATA A IZADJE NA VELIKA”. Sve to u redu, ali po meni je vise filozofiranje neko osposabljavanje za nesto konkretno.
Ja sam zavrsio za “Inzenjer industrijskog menadzmenta” I to je bila privatna Visa skola. A nakon toga sam upisao I zavrsio za “Dipl.inz. za upravljanje tehnickim sistemima –odrzavanje masina”, na drzavnom fakultetu. Mada nije tema drzavni I privatni fakulteti, bolja I kvalitetnija su bila predavanja kao I ceo sistem na privatnoj Visoj skoli, mada sam ipak nakon toga upisao drzavni Fax I namerno nesto konkretnije (masinski smer koji je iznad naveden). Zbog cega, zbog toga sto nisam mogao konkretno da objasnim sta ja znam da radim. Slazem se sa koleginicom iznad za sve navedeno I za CMP, PERT I sve ostale metode ali, ko to ustvari trazi na trzistu. Ja bar ne znam nikoga ko se zaposlio da radi sa tim zvanjem ili ih je stvarno veoma malo. Mnogi su sa Vise upisali Fax (privatni ili drzavni) I nastavili sa smerom Menadzment, ali opet “sta dalje”. Moze da se radi neka prodaja, distributer, akviziter ili trte mrte nesto sto moze raditi svako ko je komunikativan. I zavrse taj smer, vide da nema srece, pa upisuju Magistrat kako bi bili Mr.Menadzer (po starom) I kako bi jos neko vreme ziveli u nekoj zabludi da je to nesto bitno I da ce se poslodavci otimati kada zavrse. I nakon toga kada ga neko pita sta je zavrsio odgovara “ja sam Mr.”, a zaposlen kao trgovac kod poslodavca koji ima obicnu trgovinu-prodavnicu.
Ne kazem da sam se ja usrecio, I pored svega zavrsenog I 14 god. staza sada sam nezaposlen I na birou I trazim posao, ali da nisam skrenuo sa puta “Menadzer” stvarno ne znam kako bi nekome izgledala moja biografija I da li bi je samo gurnuo u fioku cim procita zvanje.
 
Mene takodje muci isto pitanje, pogotovu sto me do tog zvanja deli jedan ispit, koji vucem vise od godinu dana. Opste je poznato da ces posao naci tesko u svojoj sredini ako nemas neku vezu tj. ako nisi clan neke partije npr Regije. Kao clan partije (ili preko veze) mozes obavljati menadzerski poziv i sa srednjom skolom!
 

Back
Top