Mogu li odabrat neslobodu

E pa jednostavno sam dobila takvo pitanje i treba mi vase misljenje ...
Konkretno mi nije nista objasnjeno samo to pitanja....
Da li mogu odabrati ne slobodu:)

Ako sama, svojom slobodnom voljom odabereš ne-slobodu, možeš.
Slobodan izbor je, sam po sebi, čin slobode.
S druge strane, slobodno birati pa izabrati ne-slobodu, zvuči kao paradoks, zar ne?
Pitanje je zašto bi neko izabrao ne-slobodu.
Ajmo neki primer ...
Recimo, zločinac koji se dugo skrivao, ili čiji zločin nije otkriven. Grize ga savest pa sam odlučuje da se prijavi vlastima i ode u zatvor. Šta je tu ne-sloboda, a šta sloboda? Da li je zatvor za njega sloboda ili ne-sloboda; da li je njegov um, savest, za sve vreme skrivanja, bio zatočen ili oslobođen?
 
Ako sama, svojom slobodnom voljom odabereš ne-slobodu, možeš.
Slobodan izbor je, sam po sebi, čin slobode.
S druge strane, slobodno birati pa izabrati ne-slobodu, zvuči kao paradoks, zar ne?
Pitanje je zašto bi neko izabrao ne-slobodu.
Ajmo neki primer ...
Recimo, zločinac koji se dugo skrivao, ili čiji zločin nije otkriven. Grize ga savest pa sam odlučuje da se prijavi vlastima i ode u zatvor. Šta je tu ne-sloboda, a šta sloboda? Da li je zatvor za njega sloboda ili ne-sloboda; da li je njegov um, savest, za sve vreme skrivanja, bio zatočen ili oslobođen?
pa svaki cov ek koji odluci da prati masu po principu kud svi turci tud i mali mujo je odabrao ne slobodu
 
Postoji relativna sloboda, male licne slobode. Zasto kada se kaze sloboda vecina pomisli na apsolutnu slobodu? Mi takvu slobodu ne mozemo ni da zamislimo, jer smo pre svega ograniceni nasim telima. Um je zarobljenik tela i ne moze se, ma koliko da je slobodan unutar sebe, osloboditi tog ropstva.
 
Postoji relativna sloboda, male licne slobode. Zasto kada se kaze sloboda vecina pomisli na apsolutnu slobodu? Mi takvu slobodu ne mozemo ni da zamislimo, jer smo pre svega ograniceni nasim telima.
covek moze da bude slobodan onoliko koliko mu sistem u kome postoji i koji mu omogucava da postoji ..dozvoljava
ljudski zakoni i pravila nisu i prirodni zakoni i pravila..drustveni poredak je taj koji ljudima stavlja amove i dizgine..a slobodnim cini samo one na vrhu ..
moc pojedinca u drstvenom poretku proporcionalana je broju sledbenika te tako ta moc postoji samo u glavama uverenjima i precepciji sledbenika..
 
]..drustveni poredak je taj koji ljudima stavlja amove i dizgine..

To bi mogli nazvati spoljasnjom slobodom tj. neslobodom. Ali postoji i unutrasnja sloboda/nesloboda tako da i rob moze biti slobodan.

a slobodnim cini samo one na vrhu ..

To sto su "na papiru" tj. zvanicno slobodni ne mora da znaci da imaju i unutrasnju slobodu. Mozda su,recimo, robovi vlastite pohlepe..
 
Poslednja izmena:
Navar;13921589 To bi mogli nazvati spoljasnjom slobodom tj. neslobodom. Ali postoji i unutrasnja sloboda/nesloboda tako da i rob moze biti slobodan. To sto su "na papiru" tj. zvanicno slobodni ne mora da znaci da imaju i unutrasnju slobodu. Mozda su:
to je odlicno zapazanje..
sloboda i zaista dolazi iznutra..

"dva zatvorenika pogledase kroz resetke
jedan vide blato drugi vide zvezde"

"um je sam svoj gospodar
moze od pakla napraviti raj
i od raja pakao"
 
Znaci kako je rekao Z.P.Sartr "Covek je osudjen na slobodu"
Bukvalno ne mogu odabrati ne slobodu....jer ako bih je odabrala znaci da opet imam slobodu da je odaberem...
Jel???

Pa da tako nekako, ali onda ako mozes odabrati, ti si ipak odabrala i stupila u ne slobodu, sto znaci da si je mogla odabrati, samo je pitanje da li je moguce tim ulaskom u ne slobodu lisiti sebe slobode sopstvenih potreba, misli, secanja, osecanja...
 
Ne moras uopste da se trudis oko izbora, jer slobodan izbor ionako ne postoji...uslovljen je raznim spoljnim ogranicavajucim faktorima bilo da smo ih svesni ili ne. Sloboda je ralativan i izuzetno uslovljen pojam, tako da je ne sloboda svakako realnost , a ne izbor.
 
mene je pojam slobode subjektivna stvar...Iako mogu da putujem gde hoću,da kupujem šta hoću ipak ne osećam potpunu slobodu...Moju slobodu guše patološka ljubomora i diktafonsko slušanje i izvršenje zlobe jednih pojedinaca od strane drugih prema meni...Zbog toga kad god je neka proslava i kad treba da se zalije u to ime prve reči su mi- neka nam je sa srećom i smrt dušmanima...neka umru u najvećim mukama...i to što pre... i onda se ispiju čaše...
 
Sloboda, nesloboda... Stvari samoidentifikacije.
Da bi bio slobodan, moraš znati šta te ograničava, a da bi te to ograničavalo, moraš znati šta si, tj u sebi stvoriti tu ideju.
Naravno, to je ako govorimo iz konteksta doživljaja tih pojmova.
Međutim, ako ne govorimo o doživljaju, tu je kauzalnost.Stvari rađaju, menjaju i definišu jedna drugu, tako da je sve podređeno tom lancu.
Osim naravno, onog na šta se taj lanac odnosi, što svojom statičnošću uzrokuje kretanje unutar tog lanca.
gobbledygook!
 

Back
Top