zajednicki jezik!?

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
iako nam je svima ovde ..ili gotovo svima zajednicki jezik srpski..ne mislim na formalno pravni osnov..vec na problem u komunikaciji..iako govorimo istim jezikom..ne razumemo se..te isti jezik..u ovom konkretnom slucaju srpski iako ga delim sa velikom vecinom gradjana ove zemlje nije mi i zajednicki jezik sa drugima..jer kako bih objasnio medjuljudsko nerazumevanje u slucaju razgovora na istom jeziku..a ja licno primecujem da iako govorim srpski jezik kao sto ga govori i pera peric..nemam isto znacenje i tumacenje pojmova kao sto ga ima pera peric..jer pera i ja imamo dva razlicita zivota dva razlicita m,entalna sklopa i da ni pera i ja mogli da se zaista razumemo moramo da nadjemo osnov zajednickog "jezika" odnosno terminologiju i tumacenja pojmova koja su nam zajednicka..i oko kojih se slazemo i da na tom osnovu gradimo dalju komunikaciju..
 
Jesi li siguran o čemu pričaš, da nisi nešto pobrkao?
Značenje jezika se uči od rodjenja, u osnovnoj školi pa nadalje.Značenje reči koje izgovoriš mogu razumeti svi u našoj zemlji i bliskom okruženju. A međusobno razumevanje je sasvim druga stvar. Za to treba imati zajedničku ''žicu'' tj. sličan mentalni sklop što se ne nalazi baš često.
 
inspiracija za tematiku je bila u iscitavanju jednog komentara na youtube

"The debate is what challenges us to evolve. Arguing is wrong only when it isn't communication. Growth can happen in conflict but only when we are able to know in our humility that we may be wrong and are willing to validate the other. It isn't arguing that is wrong it's the refusal to even consider that the other may be right. Dogmatic thinking is what is wrong with our society. So many insecure persons unwilling to consider that we are all, in some ways, flawed."
 
Ako vidim da se oko necega sutinski ne slazem sa drugom osobom, tudim se da to sumiramo i da se slozimo da se ne slazemo, pa nastavimo dalje i koncetrisemo se na ono oko cega se slazemo.
Nazalost, nas narod ovome uopste nije sklon. Nesto nas je toliko temeljno upropastilo, da smatramo da ko nije sa nama, taj je protiv nas i ajd ga ubijemo.
Time valjda dokazujemo kako smo mi ispravni a drugi nisu
 
Osnova ljudske komunkacije je nerazumevanje :)

Teorija komunikacije: subjekt A odredjenu ideju/poruku zeli da prenese subjektu B. A svoju ideju pusta kroz razlicite komunikacione kanale (zvuk, znak, gest...) i salje kodiranu poruku B. B je taj koji treba da dekodira i razume poruku, tj. primi k znanju ideju koju mu posla A. Kodovi su kulturno uslovljeni i razlicite su opstosti (od medjunarodnih preko narodnih do grupnih i porodicnih). Takodje, podlozni su "licnoj jednacini subjekta". A jos ako se jave smetnje (sumovi) u komunikacionim kanalima... Apsolutno zajednickog jezika za prenos poruke ne postoji i svaka poslata poruka dozivi od strane primaoca vece ili manje izmene.

Sve u svemu, rekose pametniji: "Sit gladnom ne veruje, a i gladan gladnog cesto ne razume."
 
.. sa terminologijom i tumačenjem pojmova nećeš napraviti ništa ..
.. trebaš isto osjećati .. a za to je osnov da ne misliš kako je osnov vlastitog života ******* tuđeg života .. ******* ..
 
Misliš na nešto poput ovog?

Jesi li siguran o čemu pričaš, da nisi nešto pobrkao?
Značenje jezika se uči od rodjenja, u osnovnoj školi pa nadalje.Značenje reči koje izgovoriš mogu razumeti svi u našoj zemlji i bliskom okruženju. A međusobno razumevanje je sasvim druga stvar. Za to treba imati zajedničku ''žicu'' tj. sličan mentalni sklop što se ne nalazi baš često.

nisam pobrkao..vec tacno znam sta pricam..

inspiracija za tematiku je bila u iscitavanju jednog komentara na youtube

"The debate is what challenges us to evolve. Arguing is wrong only when it isn't communication. Growth can happen in conflict but only when we are able to know in our humility that we may be wrong and are willing to validate the other. It isn't arguing that is wrong it's the refusal to even consider that the other may be right. Dogmatic thinking is what is wrong with our society. So many insecure persons unwilling to consider that we are all, in some ways, flawed."
 
Osnova ljudske komunkacije je nerazumevanje :)

Teorija komunikacije: subjekt A odredjenu ideju/poruku zeli da prenese subjektu B. A svoju ideju pusta kroz razlicite komunikacione kanale (zvuk, znak, gest...) i salje kodiranu poruku B. B je taj koji treba da dekodira i razume poruku, tj. primi k znanju ideju koju mu posla A. Kodovi su kulturno uslovljeni i razlicite su opstosti (od medjunarodnih preko narodnih do grupnih i porodicnih). Takodje, podlozni su "licnoj jednacini subjekta". A jos ako se jave smetnje (sumovi) u komunikacionim kanalima... Apsolutno zajednickog jezika za prenos poruke ne postoji i svaka poslata poruka dozivi od strane primaoca vece ili manje izmene.

Sve u svemu, rekose pametniji: "Sit gladnom ne veruje, a i gladan gladnog cesto ne razume."

sto se jasno moze videti iz tzv traceva..sto se kaze..na jednom kraju grada prdnes dok rec o tome stigne do drugog dela grada isapdne da nisi prdnuo vec si se usrao
 
sto se jasno moze videti iz tzv traceva..sto se kaze..na jednom kraju grada prdnes dok rec o tome stigne do drugog dela grada isapdne da nisi prdnuo vec si se usrao
:hahaha::ok:
Ali tracevi su sjajan drustveni fenomen i uticu na ujednacavanje drustvenih stavova prema pojavama. U konkretnom primeru delo je drustveno neprihvatljivo, a da bi se oslikao stepen neprihvatljivosti polako se predimenzionira. Tacnije - nije u redu da prdnes javno, a pogotovo nije u redu da se useres javno! Sadrzaj iz strogo intimne sfere je imao svoj nastup u javnosti! :lol: Javna kritika kaze: :thumbdown:
 
Navar je potpuno u pravu sa svojom temom.Cesto puta iste reci vrlo razlicito shvatamo.
Posebna je prica sa stranim izrazima(aplikacija,edukacija,implikacija,eksplicite ...),jer njih ljudi vrlo razlicito tumace.Poseban je problem sto 95% stanovnika ove zemlje i nemaju pojma sta te strane reci uopste mogu znaciti,ni priblizno.
Drugo je pitanje sto ljudi u Srbiji i neumeju da vode razgovore.Mene su mnogi visokonaobrazovani ljudi cesto puta prekidali kod moje trece reci u prvoj recenici?Kao uopste nisam upravu i oni to znaju bolje?Iz tog razloga sam se odavno okrenuo pisanju a od skoro i internetu.Tu bar mogu da kazem sta mislim a da nebudem nekulturno prekinut.
Pogledajte razgovore na nasim televizijama.Puno puta mnogo vise govori onaj ko je bezobrazniji a ne ko je pametniji.
Medijima predlazem da otvore stalni pregled stranih reci i izraza koji se koriste kod nas i da daju njihovo objasnjenje na nasem jeziku.Desava se cesto puta da ih nema ni kod Vujaklije ni na internetu.
 
.. istina je za razgovore na televiziji .. gledam talijane .. još izrazitije .. znači to da bi balkan bio zaostaliji ne važi ..
.. to prekidanje sugovornika je .. nenormalno .. ili .. nema veze sa sadržajem .. vezano je za nametanje .. ušutkavanje .. kada ti staneš i on stane .. to je kao lavež .. nije vezano za sadržaj ..
.. mislim da je sve vezano za .. komšiluk .. za vrijednost čovjeka u odnosu na komšiju .. kao jedinu vrijednost .. bez ikakvih neovisnih vrijednosti ..
.. i to za internet je isto ispravno .. možeš reći bez da te prekidaju .. ali tu je pitanje povratne informacije .. svako ju želi .. svako želi znati da je pametan .. mislim da je tišina najviše što se kao povrat može dobiti .. .. vjerujem da postoji jedna cjela matematika koja objašnjava to zašto i kako će neko odšutjeti ..
 
.. sa terminologijom i tumačenjem pojmova nećeš napraviti ništa ..
.. trebaš isto osjećati .. a za to je osnov da ne misliš kako je osnov vlastitog života ******* tuđeg života .. ******* ..

tacno..nema istog emocionalnog dozivljaja..empatije saosecanja sa sagovornikom te stoga ..ljudsko misljenje je vise zasnovano na emocijama nego na razumu razmisljanju..i emocija zapravo preuzima kontrolu nad procesom razmisljanja..odnosno nad tokom misli i njihoveim vektorom..pravcem smerom..
mi cemo lako razumeti same reci ali vrlo tesko emocionalnu podlogu za iste..
 
inace srz problema seze mnogo dublje..do samih korena savremene civlizacije kompetetivnog karaktera gde uspeh ( kakva god ideja o tome sta je uspeh bila) opravdava nacine metode i sredstva..cilj je bitniji od procesa ..
ja pa ja i samo ja..je sustina danasnje civlizacije zapadnog karaktera..ja sam najbolji ja sam najlepisi ja sam najpametniji..ja sam u pravu..te licemerja koje iz takvog pristupa proizilazi..i onda imamo samo nametanje jednog misljenja svima ostalima..pa ko kome nametne..
 
a sta je sve jos uvezano sa ovom tematikom..kao npr pitanje medjuljudskog otudjenja i sveopste ljudske nesrece..po posledicama ja ne mogu da kazem da je danasnje drustveno uredjenje ..prirodno okruzenje za coveka..pre ce biti da je kontra prirodno..

naime zakon jaceg..velika riba jede manju ribu nije prirodni zakon..vec samo jedan od elemenata koji sacinjavaju prirodan poredak stvari..
jer ako velika riba izjede previse malih riba nece imati vise sta da jede i uginuce..tako da je velika riba jede manju ribu..cista propast i po manje ribe i po veliku ribu..prirodni poredak je ravnoteza..
 
Nemoguce je to...

Kao sto ne mogu isti softverski programi da se pokrecu na razlicitim operativnim sistemima. Sve je to struja i 0 i 1 ali i dalje postoji ta neusaglasenost koja je isuvise komplikovana da bih se napravila kompatibilnom.

Svi smo mi razliciti, iako od krvi i mesa svi gledamo na stvari drugacije. Postoji tu nivoi svesti koji su zastupljeni a koji eto vide oni koji gledaju.

Ali ono sto ti trebas da znas je da apsolutno nemas potrebeda se opterecujes time da trebas da nadjes zajednicki jezik sa svakim. Osim straha u kriku lava srna nista ne prepoznaje

A pitanje zasto je to tako, upitaj Tvorca :). Ne verujem da bih iko drugi znao.
 
a digitalno razmisljanje je samo po sebi problem koji onemogucava da se uvide relacije..jer cim iskljucis 0 stanje i dobijes kao preostalo stanje 1 vec si napravio gresku jer 1 i 0 su ..extremi..dve krajnjosti..sto u stvarnosti nikad nije slucaj vec je vazda siva zona odnosno stanje je vazda negde izmedju
 
ajd ovako..muzicar i slikar..po cemu se razlikuju?
po izrazu..a zapravo svojim izrazom zadovoljavaju ISTU psiholosku potrebu za zadovoljstvom

Hmm... nisam siguran da li je dovoljno da ustanovim sve o osobi samo na osnovu njihovog zanimanja :)

Uostalom zadovoljstvo je samo jedan deo licnosti. Ispoljavanje zadovoljstva, uopste.
 

Back
Top